Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2
Prezydent m.st. Warszawy przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Piotra Ł.J. Andrzejewskiego i Stanisława Cieśli, złożone na 4
8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):Warszawa, dnia 12 stycznia 2000 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W załączeniu pozwalam sobie przesłać odpowiedź, udzieloną panom Senatorom Piotrowi Andrzejewskiemu i Stanisławowi Cieśli w sprawie Oświadczenia złożonego na 48 posiedzeniu Senatu w dniu 30 grudnia 1999 roku.
Z wyrazami szacunku
Paweł Piskorski
Szanowny Panie Senatorze!
Za pośrednictwem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej pani Profesor Alicji Grześkowiak otrzymałem tekst Oświadczenia złożonego przez pana Senatora na 48 posiedzeniu Senatu w dniu 30 grudnia 1999 roku i z uwagą zapoznałem się z jego treścią.
Żałuję, że moje raje i argumenty przedstawione publicznie w licznych wypowiedziach nie zmniejszyły wątpliwości i obaw pana Senatora co do organizacji sylwestra na placu Piłsudskiego.
Pozwalam więc sobie powtórzyć, iż jedynym motywem działania władz miasta była chęć umożliwienia jak największej liczbie warszawiaków spędzenia sylwestrowej nocy w sposób zorganizowany przy ciekawym programie estradowym, a o północy wspólne wysłuchanie noworocznych życzeń Jego Świątobliwości Jana Pawła II.
Spodziewaliśmy się, iż milenijny sylwester 1999/2000 zgromadzi dużo więcej uczestników niż stołeczne sylwestry w latach ubiegłych. Liczyliśmy się również z tym, że do warszawiaków dołączy młodzież uczestnicząca w XXII Europejskich Spotkaniach Młodych organizowanych przez Wspólnotę z Taize.
Dotychczasowe miejsce zabawy-Plac Zamkowy jest zbyt mały na przyjęcie kilkudziesięciotysięcznej liczby uczestników zabawy. Na ograniczonej przestrzeni Placu Zamkowego nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa bawiących się, szybkiego dojazdu służb sanitarnych i pożarniczych, wyznaczenia dróg ewakuacyjnych.
Dlatego też władze miasta zdecydowały, iż przywitanie Nowego Roku odbędzie się nie na Placu Zamkowym, zgodnie z ustaloną od lat tradycją, lecz na znajdującym się najbliżej jedynym miejscu wystarczająco dużym do przyjęcia tak licznej grupy osób i stwarzającym możliwość zapewnienia wszystkich parametrów bezpieczeństwa - Placu Piłsudskiego.
Władze miasta były od początku świadome, iż noworoczne spotkanie warszawiaków odbywać się będzie w pobliżu miejsca pamięci narodowej i uczyniły wszystko, aby zapewnić należytą ochronę Grobu Nieznanego Żołnierza pod względem porządku, bezpieczeństwa i poszanowania godności tego miejsca.
Jednocześnie pragnę podkreślić, że Władze Warszawy wielokrotnie dawały wyraz swojemu stosunkowi do przeszłości i historii Warszawy. Stosunkowi pełnemu poszanowania dla tradycji i tożsamości miasta, dbając o utrwalenie dla przyszłych pokoleń pamięci o warszawskich bohaterach i ich czynach. Materialnym wyrazem tego są liczne pomniki i tablice pamięci wznoszone przy organizacyjnym i fi
nansowym udziale miasta, muzea i wystawy, liczne publikacje historyczne, udział władz stolicy w uroczystościach rocznicowych.Władze Warszawy ze swej strony zrobiły wszystko, aby zapewnić udane sylwestrowe spotkanie warszawiaków oraz bezpieczeństwo i poszanowanie miejsc pamięci narodowej.
Jestem w pełni usatysfakcjonowany faktem, że nasze przewidywania sprawdziły się. Zarówno organizatorzy jak i uczestnicy spotkania stanęli na wysokości zadania, o czym najlepiej świadczy spokojny, niezakłócony chuligańskimi
wybrykami i prowokacjami przebieg sylwestrowej nocy.Z wyrazami szacunku
Paweł Piskorski