Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Adamskiego, złożone na 29. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 31):
Warszawa, dnia 25.02.1999 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
Odpowiadając na pismo z dnia 3.02.1999 r. (Ag/043/29/99/IV) przesyłające oświadczenie złożone przez Senatora Pana Jerzego Adamskiego w dniu 29 stycznia 1999 r. na posiedzeniu Senatu RP uprzejmie informuję, że telewizje kablowe, które prowadzą różne podmioty gospodarcze na własny rachunek nie pobierają opłat abonamentowych, przewidzianych ustawą. Jak Pani Marszałek niewątpliwie wiadomo zasady pobierania opłat abonamentowych na rzecz telewizji publicznej uregulowane zostały przepisami ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 1993 r. Nr 7, poz. 34 z późn. zm.) oraz wydanymi na podstawie delegacji ustawowej przepisami rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 27 czerwca 1996 r. w sprawie opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego (Dz.U. Nr 82, poz. 383 z późn. zm.). Do pobierania opłat abonamentowych na rzecz telewizji publicznej uprawniona jest wyłącznie Poczta Polska. Natomiast korzystanie przez użytkowników odbiorników telewizyjnych z programów przekazywanych siecią kablową następuje na podstawie umowy cywilno-prawnej zawartej przez odbiorcę programu z operatorem sieci kablowej, tak więc jest to decyzja posiadacza telewizora, który za odpowiednią opłatą otrzymuje przekaz określonej ilości programów tak polskich jak i zagranicznych.
Opłaty za korzystanie z sieci kablowej określa zawarta między stronami umowa. Tak więc opłaty za TV kablową są opłatami za dodatkową usługę i ich ponoszenie nie zwalnia użytkowników odbiorników telewizyjnych od opłat abonamentowych. To, że posiadacz odbiornika telewizyjnego posiada uprawnienia do zwolnienia od opłat abonamentowych na rzecz telewizji publicznej, nie oznacza nabycia uprawnień do zwolnień od opłat świadczonych umownie na rzecz operatorów telewizji kablowej.
Uprawnienia do zwolnienia od opłaty abonamentowej nabyte na podstawie art. 20 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tj. Dz.U. z 1997 r. Nr 142, poz. 950 z późn. z.) nie mogą zwalniać od opłat za usługę świadczoną przez prywatny podmiot gospodarczy prowadzący przekaz programów telewizyjnych drogą kablową, o ile oczywiście należności takie nie będą przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - refundowane. Treść art. 20 ust. 2 pkt 2 ustawy wyraźnie stanowi, że kombatantom i innym osobom uprawnionym przysługuje "zwolnienie z abonamentowych opłat telewizyjnych i radiowych".
W tym stanie prawnym nie dostrzegam podstaw do przyjęcia, że zwolnienia te odnoszą się także do opłat za przekaz telewizji kablowej.
Łączę wyrazy szacunku
Jerzy Świątkiewicz