60. posiedzenie Senatu RP, część 3 stenogramu


(Wznowienie posiedzenia o godzinie 9 minut 06)

(Posiedzeniu przewodniczą wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Donald Tusk)

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Wznawiam obrady.

Proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.

Powracamy do punktu pierwszego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy - Prawo telekomunikacyjne.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Gospodarki Narodowej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Gospodarki Narodowej senatora Stanisława Gogacza o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Stanisław Gogacz:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie połączonych komisji, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Gospodarki Narodowej, dotyczące nowego prawa telekomunikacyjnego. Sprawozdanie zostało zawarte i dostarczone państwu senatorom w druku nr 403Z.

Komisje wnoszą, ażeby Senat raczył przyjąć następujące poprawki zawarte w przedmiotowym druku: od drugiej do trzydziestej pierwszej, od trzydziestej trzeciej do czterdziestej pierwszej, od czterdziestej trzeciej do czterdziestej ósmej, od pięćdziesiątej do pięćdziesiątej trzeciej, pięćdziesiątą piątą, pięćdziesiątą siódmą, pięćdziesiątą ósmą, pięćdziesiątą dziewiątą, sześćdziesiątą, sześćdziesiątą pierwszą, sześćdziesiątą drugą, sześćdziesiątą trzecią, sześćdziesiątą czwartą, sześćdziesiątą siódmą, sześćdziesiątą ósmą, sześćdziesiątą dziewiątą, siedemdziesiątą, siedemdziesiątą pierwszą, siedemdziesiątą trzecią, siedemdziesiątą czwartą, siedemdziesiątą piątą, siedemdziesiątą szóstą, siedemdziesiątą siódmą, siedemdziesiątą ósmą, siedemdziesiątą dziewiątą, osiemdziesiątą, osiemdziesiątą pierwszą, osiemdziesiątą czwartą, osiemdziesiątą piątą, osiemdziesiątą szóstą, osiemdziesiątą siódmą, osiemdziesiątą ósmą, osiemdziesiątą dziewiątą, dziewięćdziesiątą, dziewięćdziesiątą pierwszą, dziewięćdziesiątą drugą, dziewięćdziesiątą czwartą, dziewięćdziesiątą szóstą, dziewięćdziesiątą siódmą, sto pierwszą, sto drugą, sto trzecią, sto czwartą, sto piątą, sto szóstą, sto ósmą, sto dziewiątą, sto dziesiątą, sto jedenastą, sto dwunastą, sto trzynastą, sto piętnastą, sto szesnastą i sto siedemnastą. Te poprawki otrzymały poparcie większości obu połączonych komisji.

Ponadto komisje informują, że wnioskodawcy dokonali zmian swoich wniosków. I tak, Komisja Gospodarki Narodowej - wniosku o zmianę brzmienia art. 2 ustawy, to jest pkt 3 zestawienia wniosków; Komisja Ustawodawcza - wniosku o zmianę brzmienia art. 106, to jest pkt 64 zestawienia wniosków; senator Stanisław Gogacz - wniosku o dodanie art. 135d, to jest pkt 107 zestawienia wniosków. Na podstawie art. 52 Regulaminu Senatu swoje wnioski wycofali: senator Grzegorz Lipowski - jest to wniosek o zmianę brzmienia art. 1 ust. 1 ustawy, pkt 1 zestawienia wniosków; senator Adam Glapiński - wniosek o zmianę brzmienia art. 96 ust. 1 ustawy, jest to pkt 54 zestawienia wniosków, oraz wniosek o skreślenie ust. 2 w art. 96, czyli pkt 56 zestawienia wniosków; senator Marek Waszkowiak - wniosek o zmianę brzmienia art. 151 pktu 2 ustawy, jest to pkt 114 zestawienia wniosków.

Ponadto jest prośba, ażebyście państwo zwrócili uwagę na taką sprawę. Na stronie 15 wkradł się błąd. W uwadze, która znajduje się przed poprawką osiemdziesiątą szóstą, jest mowa o poprawkach osiemdziesiątej szóstej, sto czwartej i sto dwunastej. Poprawkę sto dwunastą powinno się zastąpić sto jedenastą. Bardzo proszę o wniesienie tej poprawki: liczbę "112" należy zmienić na liczbę "111".

Wysokie Komisje proszą o przyjęcie proponowanych poprawek i podjęcie uchwał w proponowanej przez komisje wersji. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Proszę sprawozdawcę mniejszości połączonych komisji senator Genowefę Ferenc o zabranie głosu i przedstawienie poprawek mniejszości.

Senator Genowefa Ferenc:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Z upoważnienia mniejszości komisji pragnę zarekomendować Wysokiej Izbie trzy poprawki.

Chodzi tu o poprawkę czterdziestą drugą zawartą w druku nr 403Z, dotyczącą skreślenia ust. 8 w art. 71 omawianej ustawy. Przypomnę, że proponowany zapis, odwołując się do bezpieczeństwa i porządku publicznego, powoduje niebezpieczeństwo wysuwania przez organy powołane do ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego żądań udostępniania informacji o abonencie w wypadku popełnienia przez tegoż abonenta jakiegokolwiek wykroczenia.

Kolejne dwie poprawki, osiemdziesiąta druga i osiemdziesiąta trzecia z druku nr 403Z, dotyczą skreślenia w projekcie ustawy - Prawo telekomunikacyjne art. 129 i 130. Zapisy art. 129 i 130 nadają UOP i Policji szeroki zakres uprawnień. Niedopuszczalne jest wyłączenie spod kontroli prokuratora generalnego kwestii uzyskiwania bardzo szerokiego zasobu informacji o abonentach, w tym o abonentach, którzy nie naruszyli porządku prawnego. Proponowane zmiany spowodują brak kontroli nad informacjami uzyskiwanymi od operatora, w tym niemożność sprawdzenia, w jaki sposób te informacje zostały wykorzystane.

Ponadto należy zaznaczyć, że w opinii przedstawionej przez pana Wierzbowskiego i panią Szubielską, na którą to opinię powoływał się pan minister Ferenc, zaznaczono: "Jeśli dane billingowe można powiązać z konkretną osobą lub osobami, stanowią one dane osobowe podlegające odpowiednim międzynarodowym i krajowym przepisom o ochronie danych osobowych. Ich naruszenie jest również traktowane jako naruszenie prawa do prywatności". W opinii wskazuje się na fakt, iż dane billingowe nie ujawniają bezpośrednio treści przekazów, mogą jednak stanowić element wspomnianej tajemnicy. W wielu krajach dane te są objęte tajemnicą telekomunikacyjną i podlegają ochronie porównywalnej z ochroną treści rozmów lub przesyłanych informacji. W wielu krajach europejskich orzekały w tej sprawie trybunały. W orzeczeniach wskazywano, że podsłuch i inne formy kontroli rozmów telefonicznych są poważną ingerencją w prywatne życie obywatela.

W wyniku analizy ustawodawstwa europejskiego nasuwa się jeden wniosek: w państwach szanujących prywatność tajemnica wszelkich form komunikowania się jest nienaruszalna, a ograniczenia tych praw mogą być wprowadzane jedynie w drodze decyzji sądu. Takie uregulowania są w większości państw europejskich: we Włoszech, w Hiszpanii, Grecji, Niemczech, Francji, Szwajcarii. Na przykład w prawie telekomunikacyjnym Szwajcarii określono, że operator może przekazać informację na żądanie uprawnionej sądowej władzy, ale tylko w sytuacji, toczy się postępowanie karne.

Dlaczego więc nie chcemy skorzystać z tych wypracowanych metod działania, tylko dążymy do tego, aby stworzyć prawo, które według wielu opinii narusza postanowienia konstytucji, ogranicza wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się?

Zwracam się do Wysokiej Izby o poparcie poprawek mniejszości. Dziękuję.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Dziękuję.

Czy senatorowie wnioskodawcy lub senator sprawozdawca chcą jeszcze zabrać głos?

Proszę bardzo, pan senator Lipowski.

Senator Grzegorz Lipowski:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Ja chciałbym tylko dopowiedzieć jeszcze w sprawie poprawki siedemdziesiątej drugiej w druku nr 403Z. Poprawka ta dotyczy art. 109 ust. 4, czyli powoływania prezesa URT, tego, żeby był powoływany przez prezesa Rady Ministrów spośród kandydatów wyłonionych w drodze konkursu.

Zdziwiła mnie trochę reakcja pana ministra na tę poprawkę wczoraj, podczas debaty, że to jest poprawka czysto polityczna. To chyba było przejęzyczenie ze strony pana ministra. Jeżeli akceptujemy instytucję konkursu, to przecież wyłanianie w drodze konkursu jest bardziej demokratyczne niż powoływanie przez prezesa Rady Ministrów - to właśnie powoływanie jest raczej bardziej polityczną drogą. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Dziękuję.

Czy jeszcze ktoś z państwa senatorów chce zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę chętnych...

Pan senator Abramski?

Senator Paweł Abramski:

Panie Marszałku, zgodnie z zapisem art. 54 pktu 4 regulaminu proponuję Wysokiej Izbie głosowanie łączne nad wszystkimi poprawkami, którym połączone komisje udzieliły akceptacji. Oczywiście chciałbym również zaproponować, aby nie były to poprawki, które wykluczałyby poprawki mniejszości. Taką wersję głosowania proponuję panu marszałkowi.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Ja rozumiem, że pan senator składa wniosek formalny, tylko proszę dobrze określić, Panie Senatorze, czy to mają być poprawki o charakterze legislacyjnym i porządkowym, czy merytoryczne poprawki przyjęte przez komisje.

Senator Paweł Abramski:

Panie Marszałku, wniosek formalny sprowadza się do tego, żeby to były wszystkie poprawki poparte przez połączone komisje.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Szanowni Państwo Senatorowie, czy jest wniosek przeciwny,?

Proszę bardzo, pan senator Romaszewski.

Senator Zbigniew Romaszewski:

Ja bym powrócił do pierwszej wersji, którą zgłosił pan senator, to znaczy tej, żeby nie wykluczało to poprawek mniejszości.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

To jest oczywiste, ale ja pozwolę sobie, Szanowni Państwo, to zmodyfikować: wszystkie poprawki przyjęte przez komisje, ale o charakterze legislacyjnym i porządkowym, te, które nie budzą żadnych kontrowersji i które nie wykluczają się wzajemnie.

Szanowni Państwo Senatorowie, pozwolę sobie spokojnie odczytać te poprawki, aby państwo senatorowie oznaczyli je wszystkie w swoich drukach. Jeśli po odczytaniu tych poprawek pojawią się jeszcze jakieś wątpliwości, to wtedy będziemy poszczególne poprawki wyłączali z tego bloku. Rozumiem, że mogę przyjąć ten sposób procedowania.

Poprawki o charakterze legislacyjnym i porządkowym to następujące poprawki: druga, trzecia, piąta, szósta, dziewiąta, dziesiąta, trzynasta, siedemnasta, osiemnasta, dziewiętnasta, dwudziesta druga, dwudziesta trzecia, dwudziesta czwarta, dwudziesta siódma, dwudziesta dziewiąta, trzydziesta, trzydziesta pierwsza, trzydziesta trzecia, trzydziesta czwarta, trzydziesta piąta, trzydziesta szósta, trzydziesta ósma, trzydziesta dziewiąta, czterdziesta szósta, czterdziesta siódma, czterdziesta ósma, pięćdziesiąta, pięćdziesiąta pierwsza, pięćdziesiąta druga, pięćdziesiąta trzecia, pięćdziesiąta siódma, pięćdziesiąta ósma, sześćdziesiąta ósma, siedemdziesiąta, siedemdziesiąta trzecia, siedemdziesiąta piąta, siedemdziesiąta szósta, siedemdziesiąta ósma, siedemdziesiąta dziewiąta, osiemdziesiąta, osiemdziesiąta pierwsza, osiemdziesiąta czwarta, osiemdziesiąta piąta, osiemdziesiąta szósta, osiemdziesiąta siódma, osiemdziesiąta ósma, osiemdziesiąta dziewiąta, dziewięćdziesiąta, dziewięćdziesiąta pierwsza, dziewięćdziesiąta druga, sto czwarta, sto piąta, sto szósta, sto dziewiąta, sto dziesiąta, sto jedenasta, sto dwunasta, sto piętnasta, sto szesnasta i sto siedemnasta.

Szanowni Państwo Senatorowie, czy są jakieś wątpliwości w sprawie tych poprawek? Nie widzę zgłoszeń.

Przypominam, że swoje wnioski wycofali następujący wnioskodawcy: pan senator Grzegorz Lipowski - pkt 1 z druku nr 403Z; pan senator Adam Glapiński - pkt 54 i pkt 56; senator Marek Waszkowiak - pkt 114.

Zgodnie z art. 52 ust. 7 Regulaminu Senatu każdy senator może podtrzymać wycofany wniosek, przejmując uprawnienia dotychczasowego wnioskodawcy.

Czy ktoś z państwa senatorów chce podtrzymać wycofane wnioski? Nie widzę chętnych.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy - Prawo telekomunikacyjne.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisje oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami, według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad blokiem poprawek o charakterze legislacyjnym i porządkowym. Są to poprawki: druga, trzecia, piąta, szósta, dziewiąta, dziesiąta, trzynasta, siedemnasta, osiemnasta, dziewiętnasta, dwudziesta druga, dwudziesta trzecia, dwudziesta czwarta, dwudziesta siódma, dwudziesta dziewiąta, trzydziesta, trzydziesta pierwsza, trzydziesta trzecia, trzydziesta czwarta, trzydziesta piąta, trzydziesta szósta, trzydziesta ósma, trzydziesta dziewiąta, czterdziesta szósta, czterdziesta siódma, czterdziesta ósma, pięćdziesiąta, pięćdziesiąta pierwsza, pięćdziesiąta druga, pięćdziesiąta trzecia, pięćdziesiąta siódma, pięćdziesiąta ósma, sześćdziesiąta ósma, siedemdziesiąta, siedemdziesiąta trzecia, siedemdziesiąta piąta, siedemdziesiąta szósta, siedemdziesiąta ósma, siedemdziesiąta dziewiąta, osiemdziesiąta, osiemdziesiąta pierwsza, osiemdziesiąta czwarta, osiemdziesiąta piąta, osiemdziesiąta szósta, osiemdziesiąta siódma, osiemdziesiąta ósma, osiemdziesiąta dziewiąta, dziewięćdziesiąta, dziewięćdziesiąta pierwsza, dziewięćdziesiąta druga, sto czwarta, sto piąta, sto szósta, sto dziewiąta, sto dziesiąta, sto jedenasta, sto dwunasta, sto piętnasta, sto szesnasta i sto siedemnasta.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem bloku poprawek, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwny, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 79 głosowało za. (Głosowanie nr 1).

Wysoki Senat przyjął poprawki o charakterze porządkowym i legislacyjnym.

Przystępujemy do głosowania łącznie nad poprawkami czwartą i ósmą. Są to poprawki Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej poparte przez połączone komisje. Poprawki czwarta i ósma powodują, iż uzyskania zezwolenia wymaga odrębnie eksploatacja sieci telefonicznej stacjonarnej i sieci ruchomej.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 79 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 2).

Stwierdzam, że Wysoki Senat przyjął poprawki czwartą i ósmą.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką siódmą. Jest to poprawka Komisji Ustawodawczej poparta przez połączone komisje. Poprawka siódma do art. 4 ust. 1 pkt 2 ma na celu sprecyzowanie, iż rygorów dotyczących zezwoleń i zgłoszeń nie stosuje się do działalności telekomunikacyjnej wykonywanej przez jednostki organizacyjne podległe ministrowi spraw wewnętrznych w zakresie eksploatacji tak zwanej specjalnej sieci telefonicznej.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 79 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 3).

Stwierdzam, że Wysoki Senat przyjął poprawkę siódmą.

Przystępujemy do głosowania łącznie nad poprawkami jedenastą i dwunastą. Są to poprawki Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej poparte przez połączone komisje. Poprawki te nakładają obowiązek zgłoszenia działalności telekomunikacyjnej na wszystkich przedsiębiorców, a nie tylko na tych, którzy są operatorami.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 79 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 4).

Wysoki Senat przyjął poprawki jedenastą i dwunastą.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czternastą. Przyjęcie poprawki czternastej wykluczy głosowanie nad poprawką piętnastą. Jest to poprawka Komisji Ustawodawczej poparta przez połączone komisje i ma charakter redakcyjny.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 80 głosowało za. (Głosowanie nr 5).

Stwierdzam, że Wysoki Senat przyjął poprawkę czternastą.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką szesnastą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej poparta przez połączone komisje. Poprawka szesnasta powoduje, iż organy dokonujące rezerwacji częstotliwości, poza określeniem warunków wykorzystywania częstotliwości, mogą określić także warunki wykonywania działalności, w której częstotliwości objęte rezerwacją mogą być wykorzystywane.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 78 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 6).

Stwierdzam, że poprawka szesnasta została przyjęta przez Wysoką Izbę.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dwudziestą. Jest to poprawka Komisji Ustawodawczej poparta przez połączone komisje. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawką dwudziestą pierwszą. Poprawka dwudziesta ma charakter redakcyjny.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 78 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 7).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dwudziestą piątą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej poparta przez połączone komisje. Poprawka dwudziesta piąta powoduje, iż obowiązek wykonywania zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego będzie dotyczył sieci eksploatowanych przez wszystkich operatorów, a nie tylko eksploatowanych przez operatorów publicznych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 78 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 8).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dwudziestą szóstą. Jest to poprawka Komisji Ustawodawczej. Poprawka dwudziesta szósta powoduje zmianę upoważnienia zawartego w art. 40 ust. 3 tak, aby minister właściwy do spraw łączności nie wydawał rozporządzenia w porozumieniu z wymienionymi w tym przepisie organami, a jedynie po zasięgnięciu ich opinii.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 4 głosowało za, 72 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 9).

Wysoki Senat poprawki dwudziestej szóstej nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dwudziestą ósmą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej poparta przez połączone komisje. Poprawka ta powoduje, iż obowiązki, o których mowa w art. 44 i art. 46, dotyczące między innymi zachowania przydzielonego numeru, oferowania warunków umów nie gorszych od stosowanych przez operatorów w stosunkach z podmiotami zależnymi, dotyczyć będą wszystkich operatorów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 10).

Wysoki Senat poprawkę dwudziestą ósmą przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką trzydziestą drugą. Jest to poprawka pana senatora Lipowskiego. Poprawka trzydziesta druga do art. 55 nakłada na operatorów sieci, w której zainstalowano w ciągu roku ponad sto tysięcy nowych abonentów, obowiązek dostarczania spisów abonentów nie rzadziej niż raz na rok.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 29 głosowało za, 48 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 11).

Wysoki Senat poprawki trzydziestej drugiej nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką trzydziestą siódmą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej poparta przez połączone komisje. Poprawka trzydziesta siódma do art. 61 ust. 6 ma na celu bezpośrednie wskazanie sposobu ustalania ceny usługi dzierżawy łączy telekomunikacyjnych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 79 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 12).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czterdziestą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej poparta przez połączone komisje. Poprawka czterdziesta do art. 70 powoduje, iż wśród danych zawartych w publicznym spisie abonentów ma znajdować się nazwa miejscowości i ulicy, przy której znajduje się udostępnione zakończenie sieci, a nie miejsce zamieszkania abonenta.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 76 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 13).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czterdziestą pierwszą. Jest to poprawka pana senatora Drożdża poparta przez połączone komisje. Poprawka czterdziesta pierwsza ma na celu zastosowanie prawidłowych pojęć tak, aby identyfikacja nie odnosiła się wyłącznie do abonenta, lecz do każdego zakończenia sieci.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 79 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 14).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czterdziestą drugą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej poparta przez mniejszość połączonych komisji. Poprawka czterdziesta druga do art. 71 skreśla przepis, na podstawie którego operator dysponujący danymi użytkowników wywołujących może je udostępnić jedynie organom państwowym wykonującym zadania na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 31 głosowało za, 47 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 15).

Wysoki Senat poprawki czterdziestej drugiej nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania łącznie nad poprawkami czterdziestą trzecią i czterdziestą czwartą. Są to poprawki Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej poparte przez połączone komisje. Poprawki te mają na celu ograniczenie szczególnych zasad odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług telefonicznych jedynie do tych, które mają charakter usług powszechnych, a więc są świadczone przez operatorów w publicznych sieciach stacjonarnych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 76 głosowało za, 2 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 16).

Wysoki Senat poprawki czterdziestą trzecią i czterdziestą czwartą przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czterdziestą piątą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej poparta przez połączone komisje. Poprawka ta powoduje, iż rozwiązanie umowy o połączeniu sieci, której stroną jest operator o znaczącej pozycji rynkowej, musi być poprzedzone zawiadomieniem o tym prezesa URT.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 17).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czterdziestą dziewiątą. Jest to poprawka pana senatora Gogacza. Poprawka czterdziesta dziewiąta powoduje, iż certyfikat zgodności lub znak zgodności urządzenia, wydany przez organ innego państwa, będzie uznawany na zasadzie wzajemności przez polski organ właściwy w sprawach certyfikacji.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 14 głosowało za, 63 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 18).

Wysoki Senat poprawki czterdziestej dziewiątej nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką pięćdziesiątą piątą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej poparta przez połączone komisje. Nakazuje ona operatorom publicznym umożliwienie współkorzystania z infrastruktury telekomunikacyjnej wszystkim operatorom eksploatującym sieci publiczne, a nie tylko operatorom mającym charakter publiczny.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 77 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 19).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką pięćdziesiątą dziewiątą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej poparta przez połączone komisje. Pozwala ona na zastosowanie przepisów nakazujących operatorowi przedstawienie ramowych warunków umowy oraz uzasadnienie wysokości opłat prezesowi URT w przypadku niezawarcia umowy współkorzystania z infrastruktury telekomunikacyjnej w ustawowym terminie.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 80 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 20).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką sześćdziesiątą. Jest to poprawka pana senatora Lipowskiego poparta przez połączone komisje. Poprawka ta umożliwia odejście, zgodnie z wolą stron, od zasady odpłatności za korzystanie z nieruchomości w celu zainstalowania infrastruktury telekomunikacyjnej.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 74 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 21).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania łącznie nad poprawkami sześćdziesiątą pierwszą i sześćdziesiątą drugą. Są to poprawki Komisji Gospodarki Narodowej, które zostały poparte przez połączone komisje. Umożliwiają one zastosowanie przepisów dotyczących gospodarki zasobami numeracji do wszystkich operatorów, a nie tylko do operatorów publicznych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 76 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 22).

Wysoki Senat poprawki przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką sześćdziesiątą trzecią. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej, która została poparta przez połączone komisje. Poprawka ta jest poprawką do art. 103, umożliwia ona zastosowanie przepisów dotyczących przydziału numeracji również do odmowy lub do cofania przydziału znaków identyfikujących abonenta.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 79 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 23).

Wysoki Senat poprawkę sześćdziesiątą trzecią przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką sześćdziesiątą czwartą. Jest to poprawka Komisji Ustawodawczej poparta przez połączone komisje. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawką sześćdziesiątą piątą. Poprawka sześćdziesiąta do art. 106 ust. 1 dotyczy sposobu ustalania planów zagospodarowania częstotliwości. Ma ona charakter porządkowy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 78 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 24).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawka sześćdziesiątą szóstą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej. Ma ona charakter porządkowy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 24 głosowało za, 47 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 25).

Wysoki Senat poprawki sześćdziesiątej szóstej nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką sześćdziesiątą siódmą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej poparta przez połączone komisje. Poprawka do art. 108 ust. 2 umożliwia wydanie przez ministra właściwego do spraw gospodarki, w zakresie jego właściwości, rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań technicznych i eksploatacyjnych, jakie powinny spełniać urządzenia zawierające podzespoły elektryczne lub elektroniczne.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 81 głosowało za. (Głosowanie nr 26).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką sześćdziesiątą dziewiątą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej poparta przez połączone komisje. Poprawka ta zmienia odesłanie zawarte w przepisie w ten sposób, aby aparatura podlegała obowiązkowej ocenie zgodności z wymaganiami określonymi w ustawie, ponieważ szczegółowe wymagania określone w rozporządzeniu wynikają z wymagań określonych w ustawie.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 80 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 27).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania łącznie nad poprawkami siedemdziesiątą pierwszą i siedemdziesiątą czwartą. Są to poprawki Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej poparte przez połączone komisje. Poprawki te mają na celu wyraźne stwierdzenie, iż prezes URT jest organem kontrolnym, a nie organem regulującym w zakresie spełnienia wymogów dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 79 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 28).

Wysoki Senat poprawki przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką siedemdziesiątą drugą. Jest to poprawka pana senatora Lipowskiego umożliwiająca powołanie prezesa URT spośród kandydatów wyłonionych w drodze konkursu.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 30 głosowało za, 48 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 29).

Wysoki Senat nie przyjął poprawki siedemdziesiątej drugiej.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką siedemdziesiątą siódmą. Jest to poprawka pana senatora Waszkowiaka poparta przez połączone komisje. Ma ona na celu objęcie ustawową regulacją zagadnienia powoływania i odwoływania dyrektorów oddziałów terenowych URT.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 69 głosowało za, 7 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 30).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką osiemdziesiątą drugą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej poparta przez mniejszość połączonych komisji. Skreśla ona przepis zmieniający ustawę o Policji, umożliwiający jej funkcjonariuszom zbieranie danych identyfikujących abonentów sieci telekomunikacyjnych w celu zapobiegania przestępstwom lub ich wykrywania.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 22 głosowało za, 50 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 31).

Wysoki Senat poprawki nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką osiemdziesiątą trzecią. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej poparta przez mniejszość połączonych komisji. Poprawka osiemdziesiąta trzecia, do art. 130, skreśla przepis wyłączający konieczność uzyskania zgody prokuratora generalnego na uzyskanie informacji w postaci danych identyfikujących abonenta i zakończeń sieci przez Urząd Ochrony Państwa.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 24 głosowało za, 53 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 32).

Wysoki Senat poprawki osiemdziesiątej trzeciej nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami: dziewięćdziesiątą trzecią, dziewięćdziesiątą piątą, dziewięćdziesiątą ósmą, dziewięćdziesiątą dziewiątą i setną. Są to poprawki Komisji Gospodarki Narodowej. Ich przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawkami: dziewięćdziesiątą czwartą, dziewięćdziesiątą szóstą, dziewięćdziesiątą siódmą i sto pierwszą. Poprawki: dziewięćdziesiąta trzecia, dziewięćdziesiąta piąta, dziewięćdziesiąta ósma, dziewięćdziesiąta dziewiąta i setna, mają na celu określenie kompetencji przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz prezesa URT w procesie rezerwacji częstotliwości.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 7 głosowało za, 71 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 33).

Wysoki Senat nie przyjął poprawek: dziewięćdziesiątej trzeciej, dziewięćdziesiątej piątej, dziewięćdziesiątej ósmej, dziewięćdziesiątej dziewiątej i setnej.

W związku z tym przystępujemy do głosowania nad poprawkami: dziewięćdziesiątą czwartą, dziewięćdziesiątą szóstą, dziewięćdziesiątą siódmą i sto pierwszą. Są to poprawki Komisji Ustawodawczej poparte przez połączone komisje, które przegłosujemy łącznie. Poprawki: dziewięćdziesiąta czwarta, dziewięćdziesiąta szósta, dziewięćdziesiąta siódma i sto pierwsza mają na celu wyraźne określenie kompetencji przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz prezesa URT w procesie rezerwacji częstotliwości. Ponadto uwzględniają one konieczność dokonywania rezerwacji częstotliwości wraz z koncesją tylko w sytuacjach, gdy rezerwacja ta jest wymagana.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 78 głosowało za, 1 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 34).

Wysoki Senat poprawki przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką sto drugą. Jest to poprawka pana senatora Glapińskiego poparta przez połączone komisje. Poprawka sto druga, zmieniająca kodeks karny, ma na celu penalizację czynów polegających między innymi na podłączeniu się do urządzenia telekomunikacyjnego, używania urządzenia radiowego, programu telewizyjnego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 78 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 35).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką sto trzecią, poprawką do art. 135 Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej popartą przez połączone komisje. Ma ona na celu wyłączenie spod czasowo ograniczonego monopolu Telekomunikacji Polskiej SA usług świadczonych za pomocą urządzeń radiowych o zasięgu przekraczającym granice Rzeczypospolitej Polskiej.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 76 głosowało za, 2 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 36).

Wysoki Senat poprawkę sto trzecią przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką sto siódmą. Jest to poprawka pana senatora Gogacza, która ma na celu utrzymanie do 31 grudnia 2002 r. konieczności wykonywania badań urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci telekomunikacyjnej przez krajowe akredytowane laboratorium badawcze. Ponadto do tego dnia zawiesza się również możliwość użytkowania urządzeń tylko z tak zwaną deklaracją producenta.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 13 głosowało za, 63 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 37).

Wysoki Senat poprawki nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką sto ósmą. Jest to poprawka Komisji Ustawodawczej poparta przez połączone komisje, która ma na celu zachowanie stosunków pracy nawiązanych na podstawie mianowania z pracownikami Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej oraz Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej przejmowanej przez URT.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 65 głosowało za, 6 - przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 38).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką sto trzynastą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej poparta przez połączone komisje, która powoduje, iż wszystkie przepisy dotyczące nagród ze środka specjalnego wejdą w życie 1 stycznia 2002 r.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 78 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 39).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad uchwałą w sprawie ustawy - Prawo telekomunikacyjne w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za podjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 71 głosowało za, 2 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 40).

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy - Prawo telekomunikacyjne.

Czy jest potrzebne pięć minut przerwy?

(Głosy z sali: Tak.)

(Głosy z sali: Nie, nie.)

Bardziej mocny był głos "nie".

Powracamy do punktu drugiego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Gospodarki Narodowej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam też, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Gospodarki Narodowej senatora Jana Chodkowskiego o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Jan Chodkowski:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Połączone komisje: Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na posiedzeniu w dniu 8 czerwca 2000 r., po rozpatrzeniu wniosków zgłoszonych w toku debaty w dniu 7 czerwca nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej, przedstawiają Wysokiemu Senatowi następujące stanowisko.

Wysoki Senat raczy przyjąć poprawki: trzecią, ósmą, dziesiątą, jedenastą, trzynastą, piętnastą, szesnastą, osiemnastą, dziewiętnastą i dwudziestą siódmą, zawarte w punkcie oznaczonym rzymską trójką.

Poprawki: trzecia, ósma, dziesiąta, szesnasta i dziewiętnasta, są poprawkami porządkującymi, uściślającymi lub uzupełniającymi poszczególne zapisy ustawy. Poprawki: jedenasta, trzynasta, piętnasta, osiemnasta, powodują przeniesienie drewna opałowego z opodatkowania 22% stawką VAT do stawki 0%, a drewna iglastego, liściastego, egzotycznego z opodatkowania 22% stawką do stawki 0% w 2000 r., a w 2001 r. - 3%. Poprawka dwudziesta siódma proponuje przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy z 3 lipca na 7 sierpnia 2000 r.

Jest również jedna poprawka, którą zgłosił pan senator Cichosz. Nie została ona zaakceptowana przez połączone komisje, ale jest popierana przez mniejszość połączonych komisji. Jest to poprawka dziewiąta, która zmienia zapis ust. 1 w art. 33.

Pozostałe poprawki nie uzyskały poparcia większości połączonych komisji.

Sprawozdanie połączonych komisji jest zawarte w druku 402Z. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Dziękuję.

Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę mniejszości połączonych komisji senatora Józefa Frączka i przedstawienie wniosku mniejszości połączonych komisji.

Senator Józef Frączek:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

W pewnym sensie wyręczył mnie już pan senator Chodkowski, ale tym senatorom, którzy mają wątpliwości, jak głosować, proponuję, żeby poparli merytoryczne poprawki, które uzyskały poparcie połączonych komisji: Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz poprawkę dziewiątą zawartą w punkcie oznaczonym rzymską trójką, zgłoszoną przez senatora Cichosza. Uważam, że ta poprawka jest po prostu godna uwagi Wysokiej Izby. Dziękuję.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Dziękuję.

Czy senatorowie wnioskodawcy lub pozostali senatorowie sprawozdawcy chcą jeszcze zabrać głos?

Proszę bardzo, pan senator Cichosz.

Senator Marian Cichosz:

Bardzo proszę państwa senatorów o poparcie poprawek pierwszej i dziewiątej zawartych w punkcie oznaczonym rzymską trójką.

Jeżeli chodzi o poprawkę dziewiątą, to została ona już omówiona przez panów sprawozdawców i to mnie zwalnia od konieczności uzasadnienia.

Gorąco namawiam państwa natomiast do poparcia poprawki pierwszej zawartej w punkcie oznaczonym rzymską trójką. Chciałbym króciutko uzasadnić to tym, że jest to bardzo ważna poprawka, ponieważ nieprzyjęcie jej, czyli pozostawienie stanu prawnego, który został przyjęty przez Sejm, może spowodować bardzo niekorzystne skutki dla samych producentów rolnych. Obecny zapis art. 2 ust. 3 pktu 3c powoduje, że przepisami ustawy objęte byłyby tylko przypadki dostarczania produktów rolnych na podstawie umowy kontraktacyjnej. Oznacza to, że inne transakcje, to znaczy takie, gdzie nie było zawartej takiej umowy, nie zostałyby objęte przepisami przedmiotowej ustawy. Grozi to pokrzywdzeniem rolników i innych uczestników obrotu towarowego, którzy nie skorzystaliby ewentualnie z przywilejów, które daje ta ustawa, polegających na odliczeniu podatku VAT zawartego w środkach do produkcji rolnej. Wyjaśnię jeszcze, że w praktyce obrót wielokrotnie odbywa się z pominięciem umowy kontraktacji. Kontraktację stosuje się właściwie tylko w przypadkach szczególnych.

Bardzo proszę o poparcie tej poprawki, ponieważ przyczyni się ona do tego, że nie będzie wątpliwości interpretacyjnych.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Proszę bardzo, pan senator Chróścikowski.

Senator Jerzy Chróścikowski:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Chciałbym zwrócić uwagę, że przy poprawce dwudziestej drugiej nie zostało napisane, iż jest to poprawka poparta przez połączone komisje, a przy dwudziestej siódmej jest to napisane - a przecież mają być głosowane łącznie. Chciałbym zwrócić państwu senatorom na to uwagę. Skoro są głosowane łącznie, w związku z tym ta też jest poparta przez komisje. A jest to poprawka, można powiedzieć, kompromisowa. Rząd proponuje przesunięcie dłuższego terminu. Mimo że Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wolała i popierała wniosek o wejście w życie ustawy już od lipca, jest to takie rozwiązanie, które daje szansę racjonalnego wejścia w życie ustawy i dlatego proponuję poparcie tej poprawki. Dziękuję.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Czy ktoś z państwa senatorów chce jeszcze zabrać głos w tej sprawie?

Proszę bardzo, pani senator Stokarska.

Senator Jadwiga Stokarska:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Proponuję odrzucenie ustawy i proszę o poparcie tej propozycji, dlatego że na wprowadzeniu podatku VAT dla rolnictwa zyska maksymalnie 5% rolników, zaś straci 95%. Zyskają tylko gospodarstwa wielkotowarowe, importerzy, pośrednicy i handlowcy. Ponadto ustawa doprowadzi do podwyżki cen drewna budowlanego i opałowego o 22%. W najbliższym czasie podrożeją też o 22% środki do produkcji rolnej, maszyny, ciągniki i części rolnicze, a o 7% usługi w rolnictwie. Podrożeją również nawozy, środki chemiczne i pasze. Co za tym idzie, podrożeje o 7% żywność w Polsce, być może już w 2001 r., a najpóźniej do 2003 r. Rolnicy rozliczający się na zasadach ogólnych będą zobowiązani do prowadzenia rachunkowości, gdzie za każdą pomyłkę grożą sankcje karno-prawne. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski

Czy ktoś z państwa senatorów chce jeszcze zabrać głos?

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty przedstawiono następujące wnioski: senator Jadwiga Stokarska oraz senator Witold Kowalski wnosili o odrzucenie ustawy, senator Jerzy Adamski wnosił o przyjęcie ustawy bez poprawek, natomiast Komisja Gospodarki Narodowej, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także mniejszość Komisji Gospodarki Narodowej oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do tekstu ustawy.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o odrzuceniu ustawy, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Informuję też, że głosowanie nad przedstawionymi poprawkami zostanie przeprowadzone tylko w razie odrzucenia poprzednich wniosków.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem senator Jadwigi Stokarskiej oraz senatora Witolda Kowalskiego o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwny, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuje się" i podniesienie ręki.

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 9 głosowało za, 65 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 41).

Wobec odrzucenia wniosku o odrzucenie ustawy przystępujemy do głosowania nad wnioskiem senatora Jerzego Adamskiego o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwny, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuje się" i podniesienie ręki.

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 19 głosowało za, 58 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 42).

Stwierdzam, że Wysoki Senat wniosek odrzucił.

Wobec odrzucenia wniosku o odrzucenie ustawy oraz wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek przystępujemy do głosowania nad poprawkami przedstawionymi przez komisje, mniejszość komisji oraz senatorów wnioskodawców.

Poprawka pierwsza, pana senatora Cichosza, zmierza do wprowadzenia do ustawy nowelizowanej ogólnej uwagi, iż podatkowi VAT podlega dostarczenie produktów rolnych. Oznacza to zrezygnowanie z zapisu, zgodnie z którym chodzi o dostarczenie produktów rolnych wyłącznie na podstawie umowy kontraktacji.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 26 głosowało za, 52 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 43).

Wysoki Senat poprawki nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami drugą, dwunastą i siedemnastą, nad którymi będziemy głosowali łącznie. Przyjęcie tych poprawek wykluczy głosowanie nad poprawkami: jedenastą, trzynastą, czternastą, piętnastą i osiemnastą. Poprawki druga, dwunasta i siedemnasta są poprawkami Komisji Gospodarki Narodowej. Zmierzają one do objęcia wszystkich produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, w tym drewna liściastego, iglastego i egzotycznego, tą samą stawką podatku VAT jak w przypadku produktów rolnych, a także objęcia sprzedaży drewna liściastego i egzotycznego mechanizmem zryczałtowanego zwrotu podatku.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 54 głosowało za, 22 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 44).

Wysoki Senat przyjął poprawki drugą, dwunastą i siedemnastą.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką trzecią. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej poparta przez połączone komisje. Uzupełnia ona odesłanie do innych przepisów tak, aby uwzględnić zmianę wprowadzaną przez nowelizację.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 64 głosowało za, 17 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 45).

Wysoki Senat poprawkę trzecią przyjął.

Przystępujemy do łącznego głosowania nad poprawkami czwartą, dwudziestą i dwudziestą piątą. Przyjęcie tych poprawek wykluczy głosowania nad poprawkami: piątą, szóstą, siódmą, dziewiętnastą, dwudziestą pierwszą, dwudziestą drugą, dwudziestą trzecią, dwudziestą czwartą, dwudziestą szóstą i dwudziestą siódmą. Poprawki czwarta, dwudziesta i dwudziesta piąta są poprawkami senatora Andrzejewskiego. Ustalają one stawkę podatku VAT dla produktów działalności rolniczej w wysokości 3%, a także określają termin wejścia w życie ustawy na dzień 7 stycznia 2002 r.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 81 głosowało przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 46).

Wysoki Senat odrzucił poprawki czwartą, dwudziestą i dwudziestą piątą.

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami piątą i dwudziestą trzecią, nad którymi będziemy głosowali łącznie. Przyjęcie tych poprawek wykluczy głosowania nad poprawkami: szóstą, siódmą, dziewiętnastą i dwudziestą czwartą. Poprawki piąta i dwudziesta trzecia są poprawkami mniejszości Komisji Gospodarki Narodowej. Ustalają one stawkę podatku VAT dla produktów działalności rolniczej w wysokości 3%, ustalają też stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku w wysokości 3,5% do czasu wejścia w życie ustawy dotyczącej zwrotu podatku akcyzowego zawartego w tak zwanym paliwie rolniczym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2000 r.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 81 głosowało przeciw i 1 nie głosował. (Głosowanie nr 47).

Wysoki Senat poprawki piątą i dwudziestą trzecią odrzucił.

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami szóstą i dwudziestą czwartą, które przegłosujemy łącznie. Ich przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawkami siódmą i dziewiętnastą. Poprawki szósta i dwudziesta czwarta, senatora Waszkowiaka, ustalają stawkę podatku VAT dla produktów działalności rolniczej w wysokości 3%, z tym że do czasu wejścia w życie ustawy dotyczącej zwrotu podatku akcyzowego zawartego w tak zwanym paliwie rolniczym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2000 r., stawka podatku VAT dla produktów działalności rolniczej ma wynosić 0%.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 1 głosował za, 79 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 48).

Wysoki Senat poprawek nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką siódmą, Komisji Gospodarki Narodowej. Jej przyjęcie wykluczy nam głosowanie nad poprawką dziewiętnastą. Poprawka siódma ustala stawkę podatku VAT dla produktów działalności rolniczej w wysokości 3%.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Panie Senatorze, to słychać.

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 51 głosowało za, 30 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 49).

Wysoki Senat poprawkę siódmą przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką ósmą, Komisji Gospodarki Narodowej, popartą przez połączone komisje. Poprawka ta doprecyzowuje przepis określający mechanizm zwrotu zryczałtowanego podatku rolnikowi.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 73 głosowało za, 1 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu i 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 50).

Wysoki Senat poprawkę ósmą przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dziewiątą, senatora Cichosza, popartą przez mniejszość połączonych komisji. Poprawka ta wskazuje, że zryczałtowany zwrot podatku należy się rolnikowi z tytułu nabywania środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych podatkiem VAT, eliminując określenie, iż zwrot ten należy się z tytułu nabywania niektórych środków produkcji.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 28 głosowało za, 50 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 51).

Wysoki Senat poprawki dziewiątej nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dziesiątą, pani senator Kempki, popartą przez połączone komisje. Poprawka ta precyzuje datę dokonania zapłaty rolnikowi za produkty rolne, od której to daty uzależniony jest miesiąc, kiedy nabywca produktów rolnych uprawniony jest do powiększenia podatku naliczonego o kwotę wypłaconego rolnikowi zryczałtowanego podatku.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 81 głosowało za, 1 - wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 52).

Wysoki Senat poprawkę dziesiątą przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami: jedenastą, trzynastą, piętnastą i osiemnastą... Przepraszam.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką szesnastą, Komisji Gospodarki Narodowej, popartą przez połączone komisje. Poprawka ta koryguje wykaz towarów, od sprzedaży których przysługuje zryczałtowany zwrot podatku.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 77 głosowało za, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 53).

Wysoki Senat poprawkę szesnastą przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami dwudziestą pierwszą i dwudziestą szóstą, które przegłosujemy łącznie. Ich przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawkami dwudziestą drugą i dwudziestą siódmą. Poprawki dwudziesta pierwsza i dwudziesta szósta, Komisji Gospodarki Narodowej, określają termin wejścia ustawy w życie na dzień 4 września 2000 r.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 52 głosowało za, 23 przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 54).

Wysoki Senat poprawki dwudziestą pierwszą i dwudziestą szóstą przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad uchwałą w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za podjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwny, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 50 głosowało za, 30 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu i 1 nie głosował. (Głosowanie nr 55).

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej.

Szanowni Państwo Senatorowie, ogłaszam przerwę do godziny 10.40.

(Przerwa w obradach od godziny 10 minut 30 do godziny 10 minut 43)

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Szanowni Państwo Senatorowie, wznawiam obrady.

Powracamy do punktu trzeciego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Przypominam, że Komisja Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosi o przyjęcie tej ustawy bez poprawek. Projekt ten zostanie za chwilę poddany pod głosowanie.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez Komisję Rodziny i Polityki Społecznej projektem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w którym komisja wnosi o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego projektu uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 67 obecnych senatorów 65 głosowało za, 1 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 56).

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Powracamy do punktu czwartego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii o zabezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie dnia 7 września 1998 r.

Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Przypominam, że Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisja Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiły jednobrzmiące projekty uchwał, w których wnoszą o przyjęcie tej ustawy bez poprawek. Projekt uchwały zostanie za chwilę poddany pod głosowanie.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisje projektem uchwały w sprawie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii o zabezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie dnia 7 września 1998 r., w którym komisje wnoszą o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego projektu uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 76 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 57).

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii o zabezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie dnia 7 września 1998 r.

Powracamy do punktu piątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o ratyfikacji Traktatu Karty Energetycznej oraz Protokołu Karty Energetycznej dotyczącego Efektywności Energetycznej i Odnośnych Aspektów Ochrony Środowiska.

Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Przypominam, że Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisja Ochrony Środowiska i Komisja Gospodarki Narodowej przedstawiły jednobrzmiące projekty uchwał, w których wnoszą o przyjęcie tej ustawy bez poprawek. Projekt uchwały zostanie za chwilę poddany pod głosowanie.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisje projektem uchwały w sprawie ustawy o ratyfikacji Traktatu Karty Energetycznej oraz Protokołu Karty Energetycznej dotyczącego Efektywności Energetycznej i Odnośnych Aspektów Ochrony Środowiska, w którym komisje wnoszą o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego projektu uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwny, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" podniesienie ręki.

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 77 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 58).

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o ratyfikacji Traktatu Karty Energetycznej oraz Protokołu Karty Energetycznej dotyczącego Efektywności Energetycznej i Odnośnych Aspektów Ochrony Środowiska.

Powracamy do punktu szóstego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 3 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej senatora Adama Glapińskiego i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Adam Glapiński:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Komisja na posiedzeniu w dniu 8 czerwca 2000 r. po rozpatrzeniu wniosków zgłoszonych w toku debaty nad ustawą o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw przedstawia Wysokiemu Senatowi stanowisko, w którym zwraca się do Wysokiego Senatu o przyjęcie poprawek trzeciej i piątej.

Jednocześnie komisja informuje, że na podstawie Regulaminu Senatu senator Marek Waszkowiak wycofał swoją poprawkę o skreślenie lit. b w zmianie piątej w art. 1 ustawy nowelizującej, ujętą w zestawieniu jako poprawka pierwsza. Dziękuję.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos? Nie widzę chętnych.

Przypominam, że senator wnioskodawca Marek Waszkowiak wycofał swoją poprawkę. Zgodnie z art. 52 ust. 7 Regulaminu Senatu każdy senator może podtrzymać wycofany wniosek, przejmując uprawnienia dotychczasowego wnioskodawcy.

Czy ktoś z państwa senatorów chce podtrzymać wycofany wniosek? Nie widzę chętnych.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty zostały przedstawione następujące wnioski: Komisja Gospodarki Narodowej wnosiła o przyjęcie ustawy bez poprawek, a senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie, w przypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami, według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem Komisji Gospodarki Narodowej o przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw bez poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 2 głosowało za, przeciw - 62, 17 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 59).

Stwierdzam, że Wysoki Senat wniosek odrzucił.

Wobec odrzucenia wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek przechodzimy do głosowania nad wnioskami senatorów wnioskodawców o wprowadzanie poprawek do ustawy o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką drugą. Jest to poprawka pana senatora Drożdża, do art. 1 zmiany szóstej. Poprawka ma na celu zagwarantowanie równego dostępu wszystkich spółek akcyjnych i spółek z o.o. z siedzibą na terytorium Polski do inwestowania w gry na automatach, zakłady wzajemne i niektóre gry losowe, bez względu na to, czy akcjonariuszami spółek są osoby krajowe czy podmioty zagraniczne.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 senatorów 24 głosowało za, 51- przeciw, 7 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 60).

Stwierdzam, że Wysoki Senat nie przyjął poprawki drugiej.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką trzecią. Jest to poprawka senatora Waszkowiaka poparta przez komisję. Poprawka trzecia, dotycząca art. 1 zmiany dwudziestej, rozszerza na punkty przyjmowania zakładów wzajemnych zasadę, iż znajdujące się tam urządzenia służące do prowadzenie gier losowych na automatach i zakładów wzajemnych nie mogą stanowić własności osób trzecich. Dotychczas zasada ta obowiązuje tylko w odniesieniu do urządzeń znajdujących się w ośrodkach gier.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81obecnych senatorów 58 głosowało za, przeciw - 15, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 61).

Stwierdzam, że Wysoki Senat przyjął poprawkę trzecią.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czwartą, pana senatora Waszkowiaka. Poprawka ta, do art. 1 zmiany trzydziestej dziewiątej, zmienia podstawę opodatkowania podatkiem od gier w przypadku zakładów wzajemnych. Dotychczas podstawę opodatkowania stanowiła suma wpłaconych stawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

(Rozmowy na sali).

Proszę o spokój, Szanowni Państwo Senatorowie.

Na 82 obecnych senatorów 28 głosowało za, 40 - przeciw, 14 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 62).

Stwierdzam, że Wysoki Senat nie przyjął poprawki czwartej.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką piątą, panów senatorów Kleiny i Glapińskiego, popartą przez komisje. Poprawka piąta, dodająca art. 4a, wprowadza zmiany do ustawy - Kodeks karny skarbowy uwzględniające wyłączenie gier na automatach z grupy gier losowych. Celem zmian jest uniknięcie depenalizacji niektórych działań przestępnych w zakresie gier na automatach.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 66 głosowało za, 6 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 63).

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Wysoki Senat przyjął poprawkę piątą.

Przystępujemy do głosowania nad uchwałą w sprawie ustawy o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za podjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 60 głosowało za, 10 - przeciw, 12 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 64).

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Powracamy do punktu siódmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam też, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej senatora Andrzeja Sikorę o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Andrzej Sikora:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Komisja na posiedzeniu w dniu 8 czerwca 2000 r. po rozpatrzeniu wniosków zgłoszonych w toku debaty w dniu 8 czerwca bieżącego roku nad ustawą o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej przedstawia Wysokiemu Senatowi następujące stanowisko: Wysoki Senat raczy przyjąć wszystkie wnioski zawarte w zestawieniu.

Ponadto komisja informuje, że na podstawie art. 52 ust. 4 Regulaminu Senatu dokonała zmiany swoich wniosków. Dotyczy to wniosku o zmianę brzmienia art. 1 zmiany jedenastej, czyli poprawki dziesiątej w zestawieniu, oraz wniosku treści: w art. 1 dodaje się pkt 12a, a więc poprawki dwunastej w zestawieniu.

Wnoszę o uchwalenie ustawy w takiej formie, jak w sprawozdaniu w druku nr 409Z. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej...

Pan senator Abramski, proszę.

Senator Paweł Abramski:

Panie Marszałku, chciałbym złożyć wniosek formalny, z uwagi na to, że jest to chyba mniej kontrowersyjna ustawa, a wszystkie wnioski w tym druku są poparte przez komisję.

Wnoszę o głosowanie w blokach, zgodnie z zapisem regulaminowym.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Szanowni Państwo Senatorowie, czy jest wniosek przeciwny? Nie słyszę wniosku przeciwnego.

W związku z tym, Szanowni Państwo, rozumiem, że wszystkie poprawki będą przegłosowane łącznie, bo do tego sprowadza się ten wniosek.

Skoro nie ma wątpliwości, to przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty Komisja Gospodarki Narodowej oraz senator wnioskodawca przedstawili wnioski o wprowadzenie do ustawy poprawek.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę zostanie przeprowadzone łączne głosowanie nad przedstawionymi poprawkami.

Przystępujemy do głosowania łącznie nad następującymi poprawkami: pierwszą, drugą, trzecią, czwartą, piątą, szóstą, siódmą, ósmą, dziewiątą, dziesiątą, jedenastą, dwunastą, trzynastą, czternastą, piętnastą, szesnastą, siedemnastą, osiemnastą, dziewiętnastą, dwudziestą, dwudziestą pierwszą, dwudziestą drugą, dwudziestą trzecią i dwudziestą czwartą.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwny, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 78 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 65).

Stwierdzam, że Wysoki Senat przyjął wszystkie poprawki zawarte w druku nr 409Z.

Przystępujemy do głosowania nad uchwałą w sprawie ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za podjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwny, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 80 głosowało za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 66).

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Powracamy do punktu ósmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o ratyfikacji Konwencji o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Przypominam również, że Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisja Praw Człowieka i Praworządności przedstawiły jednobrzmiące projekty uchwał, w których wnoszą o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

Projekt ten za chwilę zostanie poddany pod głosowanie.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisje projektem uchwały w sprawie ustawy o ratyfikacji Konwencji o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa, w którym komisje wnoszą o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego projektu uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwny, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 80 obecnych senatorów 80 głosowało za. (Głosowanie nr 67).

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o ratyfikacji Konwencji o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa.

Przystępujemy do punktu dziewiątego porządku obrad: trzecie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw.

Przypominam, że drugie czytanie tego projektu odbyło się na pięćdziesiątym ósmym posiedzeniu Senatu w dniu 11 maja 2000 r.

Przypominam również, że Senat po przeprowadzonej dyskusji skierował projekt ustawy do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w celu ustosunkowania się przez komisje do zgłoszonych w toku dyskusji wniosków. Komisje na wspólnym posiedzeniu w dniu 18 maja 2000 r. rozpatrzyły projekt ustawy i przygotowały dodatkowe sprawozdanie połączonych komisji w tej sprawie.

Przypominam, że sprawozdanie to zawarte jest w druku nr 351X.

Chciałbym jeszcze przypomnieć, że zgodnie z art. 82 ust. 1 Regulaminu Senatu trzecie czytanie projektu ustawy obejmuje przedstawienie Senatowi dodatkowego sprawozdania komisji o projekcie ustawy i głosowanie.

Proszę sprawozdawcę Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senatora Tadeusza Kopacza o zabranie głosu i przedstawienie dodatkowego sprawozdania komisji.

Senator Tadeusz Kopacz:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej na wspólnym posiedzeniu w dniu 18 maja 2000 r., po rozpatrzeniu przedstawionego projektu ustawy oraz wniosków zgłoszonych w toku dyskusji podczas drugiego czytania, poparły poprawki: czwartą, siódmą, dwunastą, czternastą, siedemnastą, trzydziestą trzecią, trzydziestą szóstą, trzydziestą dziewiątą, czterdziestą, czterdziestą czwartą i czterdziestą ósmą. Obie połączone komisje wnoszą o przyjęcie ich przez Senat wraz z jednolitym projektem ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw oraz projektem uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy, który zawarty jest w druku nr 351S.

Jeśli państwo pozwolicie, to króciutko omówię te poprawki, które zostały przyjęte przez komisje, a sprawozdawca mniejszości senator Zbyszko Piwoński omówi poprawki mniejszości.

Poprawka czwarta sprowadza się do tego, aby na wójta, burmistrza lub prezydenta mogła zostać wybrana osoba niemieszkająca stale na terenie gminy. W pierwotnym projekcie była mowa o tym, że tylko osoba mieszkająca na stałe na terenie gminy może zostać wybrana na wójta, burmistrza, prezydenta. Ta poprawka zmienia jakby tę sytuację i daje możliwość startowania w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta osobom, które nie mieszkają na stałe na terenie gminy.

Poprawka siódma zmienia, w stosunku do przedłożonego projektu, liczbę radnych w gminach liczących mniej niż dwadzieścia tysięcy mieszkańców. Jest to taka pośrednia poprawka między przedłożonym projektem a obecnie obowiązującą ustawą. W gminach od dwudziestu tysięcy mieszkańców liczba radnych jest zgodna z poprzednim projektem ustawy. Generalnie następuje również i tutaj zmniejszenie ich liczby. Było kilka wersji rozwiązania tej kwestii. Wszystkie propozycje zmniejszały oczywiście liczbę radnych. Obie komisje poparły poprawkę siódmą.

Poprawka dwunasta i następne pana senatora Feszlera sprowadzają się do tego, aby w razie ogłoszenia przez radę gminy referendum w sprawie odwołania wójta, burmistrza, prezydenta, które się jednak nie uda, rada została rozwiązana z mocy prawa. Chodzi o to, aby wszelkiego rodzaju uchwały o referendach były podejmowane bardzo rozważnie i rozsądnie.

Poprawka trzydziesta trzecia uzupełnia poprzedni zapis, w którym była mowa o tym, że w przypadku udanego referendum w sprawie odwołania wójta, burmistrza czy prezydenta jego funkcję do czasu wyboru w wyborach powszechnych przejmuje przewodniczący rady. Likwiduje ona pewną lukę; chodzi o to, co by się stało, gdyby przewodniczący rady nie chciał sprawować takiej funkcji z różnych powodów: po pierwsze, nieprzygotowania do jej pełnienia, po drugie, prowadzenia działalności gospodarczej itd. Poprawka ta uzupełnia to w taki sposób, że w przypadku odmówienia przez przewodniczącego sprawowania tej funkcji wojewoda wyznacza osobę, która będzie ją pełniła do czasu wyboru w wyborach powszechnych nowego wójta, burmistrza lub prezydenta.

Poprawka trzydziesta szósta, pana senatora Kleiny, porządkuje pewne zapisy ustawowe. Chodzi o to, aby sprzeczne z prawem uchwały lub zarządzenia organów gminy były nieważne.

Następne poprawki: trzydziesta dziewiąta i czterdziesta, także pana senatora Kleiny, również mają charakter porządkowy. Dotyczą one niewłaściwego zapisu, bo była mowa o sekretarzu miasta i skarbniku miasta, a przecież chodzi o sekretarza gminy i skarbnika gminy.

Ostatnia, czterdziesta ósma poprawka dotycząca art. 11 mówi o wejściu w życie ustawy po upływie czternastu dni od jej ogłoszenia. Oczywiście będzie ona obowiązywała dopiero od następnych wyborów. To tyle. Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Dziękuję.

Proszę sprawozdawcę mniejszości Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senatora Zbyszka Piwońskiego o zabranie głosu i przedstawienie wniosków mniejszości.

Senator Zbyszko Piwoński:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Moja rekomendacja wniosków mniejszości połączonych komisji formalnie dotyczy wprawdzie aż dwudziestu dwóch poprawek, ale sprowadza się do jednej podstawowej kwestii. Opowiadając się, tak jak projektodawcy nowej ordynacji wyborczej, za bezpośrednim wyborem szefów administracji podstawowych jednostek samorządu terytorialnego, proponujemy, aby w kolejnych wyborach tą zasadą objąć miasta i gminy poniżej dwudziestu tysięcy mieszkańców, nie przesądzając tego, że być może w kolejnej kadencji zasada ta będzie mogła być rozciągnięta na pozostałe jednostki. Z tego, co mi wiadomo, w żadnym z państw europejskich nie wprowadzano zasady bezpośredniego wyboru wójtów i burmistrzów jednocześnie we wszystkich miastach i gminach, a traktowano to jako swoisty proces dochodzenia do określonego celu, czasami wycofywano się nawet z raz podjętych w tej sprawie decyzji.

Proponujemy zasadę podobną do tej, która obowiązuje na Węgrzech, z tym że tam granicą nie jest dwadzieścia tysięcy mieszkańców, ale mniej, bo dziesięć tysięcy mieszkańców. Spróbuję zatem w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dwadzieścia tysięcy. Po pierwsze, ta granica już funkcjonuje w ordynacji wyborczej do samorządu terytorialnego, bo w miejscowościach poniżej dwudziestu tysięcy mieszkańców wybieramy radnych w systemie większościowym - a w takim właśnie systemie ma być również wybierany wójt i burmistrz - zaś w miastach i gminach powyżej dwudziestu tysięcy mieszkańców obowiązują wybory proporcjonalne, a więc wybory znacznie bardziej upolitycznione: wybieramy opcję polityczną, a dopiero w następnej kolejności człowieka. Po drugie, wielkość jednostki samorządowej do dwudziestu tysięcy mieszkańców zapewnia lepszą wzajemną znajomość ludzi, lepszą społeczną kontrolę; jeżeli zajdzie taka potrzeba, w przypadku sprzeniewierzenia się wybranego wójta czy burmistrza, łatwiej można go odwołać w wyniku referendum. Po trzecie, duża część miast powyżej dwudziestu tysięcy mieszkańców pełni jednocześnie funkcję powiatów, dotyczy to więc również instytucji starostów, których w tej inicjatywie nie brano pod uwagę. Nie bez znaczenia jest i to, że w środowiskach samorządowych propozycja bezpośrednich wyborów wójtów i burmistrzów ma równie tylu zwolenników, co przeciwników. Zwolennicy to przede wszystkim wójtowie i prezydenci, przeciwnikami są radni i przewodniczący rad, którzy obawiają się utraty kontroli nad organem wykonawczym rady. Jednak sądzę, zgodnie z opiniami ludzi niezwiązanych z samorządem, że zwolenników wyborów bezpośrednich jest w tej chwili chyba znacznie więcej. Dlatego też, uwzględniając argumenty, które tu przytoczyłem, i raz jeszcze opowiadając się za ideą bezpośrednich wyborów wójta i burmistrza, pragnę przekonać panie i panów senatorów do uwzględnienia naszego wniosku i uznania tego za proces, który będziemy realizowali w określonym czasie. Dziękuję.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Dziękuję.

Zgodnie z art. 82 ust. 3 Regulaminu Senatu chciałbym zapytać, czy ktoś z państwa senatorów chciałby skierować z miejsca trwające nie dłużej niż minutę zapytanie do senatorów sprawozdawców.

Nie widzę senatorów chętnych do zadania pytań.

Wysoki Senacie, teraz, zgodnie z art. 82 ust. 1 pkt 2 Regulaminu Senatu, przystąpimy do głosowania nad przedstawionym projektem ustawy.

Przystępujemy do głosowania w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw.

Przypominam, że w tej sprawie w trakcie drugiego czytania senatorowie zgłosili poprawki do przedstawionego przez wnioskodawców projektu ustawy. Poprawki te są zawarte w druku nr 351X.

Przypominam, że połączone komisje poparły niektóre z tych poprawek i wnoszą o ich przyjęcie wraz z jednolitym projektem ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw oraz projektem uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy, przedstawionych w druku nr 351S.

Informuję, że w pierwszej kolejności przeprowadzimy głosowania nad poprawkami senatorów zgłoszonymi w trakcie drugiego czytania, druk nr 351X, a następnie przystąpimy do głosowania nad przyjęciem projektu ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek, oraz nad projektem uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy, druk nr 351S.

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami do projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw. Przypominam, że jest to druk nr 351X.

Przystępujemy do głosowania łącznie nad poprawkami: od pierwszej do trzeciej, dziesiątą, szesnastą, dwudziestą, dwudziestą drugą, dwudziestą trzecią, od dwudziestej piątej do trzydziestej, trzydziestą drugą, trzydziesta siódmą, trzydziestą ósmą, od czterdziestej pierwszej do czterdziestej trzeciej, czterdziestą szóstą i czterdziestą siódmą. Przypominam, przegłosujemy je łącznie. Przyjęcie tych poprawek: spowoduje modyfikację treści poprawki dwudziestej czwartej w ten sposób, że będzie ona dotyczyła art. 26b ust. 1; wykluczy głosowanie nad poprawką trzydziestą dziewiątą i uczyni bezprzedmiotowym głosowanie nad poprawką czterdziestą czwartą. Są to poprawki pana senatora Zbyszka Piwońskiego poparte przez mniejszość połączonych komisji. Przewidują one równoległe funkcjonowanie dwóch trybów wyboru wójta lub burmistrza. W gminach liczących do dwudziestu tysięcy mieszkańców wójt lub burmistrz ma być wyłaniany bezpośrednio, w wyborach powszechnych, zaś w gminach liczących powyżej dwudziestu tysięcy mieszkańców ma być wybierany przez radę gminy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 21 głosowało za, 52 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 68).

Stwierdzam, że Wysoki Senat poprawek nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czwartą. Jest to poprawka pana senatora Kopacza i pana senatora Kowalskiego poparta przez połączone komisje. Znosi ona wymóg, aby kandydat na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zamieszkiwał na stałe na terenie danej gminy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 62 głosowało za, 11 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 69).

Wysoki Senat poprawkę czwartą przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką piątą. Jest to poprawka pana senatora Piwońskiego. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawkami od szóstej do dziewiątej. Poprawka piąta modyfikuje przedziały liczebności gmin, według których ustala się liczbę radnych, oraz zwiększa w stosunku do projektu ustawy liczbę radnych w niektórych gminach.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 18 głosowało za, 56 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 70).

Wysoki Senat poprawki nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką szóstą. Jest to poprawka pana senatora Chodkowskiego. Jej przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawkami od siódmej do dziewiątej. Poprawka szósta zmniejsza w stosunku do projektu ustawy liczbę radnych we wszystkich gminach.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 18 głosowało za, 51 - przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 71).

Wysoki Senat poprawki nie przyjął.

W związku z tym przystępujemy do głosowania nad poprawką siódmą. Jest to poprawka pana senatora Kopacza poparta przez połączone komisje. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawkami ósmą i dziewiątą. Poprawka ta zwiększa w stosunku do projektu ustawy liczbę radnych w niektórych gminach.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 51 głosowało za, 16 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 72).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką jedenastą. Jest to poprawka pana senatora Kowalskiego. Poprawka jedenasta modyfikuje przedziały liczebności gmin, według których ustala się liczbę wymaganych podpisów pod zgłoszeniem kandydatury wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, oraz zmniejsza liczbę tych podpisów w niektórych gminach.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 11 głosowało za, 59 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 73).

Wysoki Senat poprawki nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dwunastą. Jest to poprawka pana senatora Feszlera poparta przez połączone komisje. Nad tą poprawką i poprawką siedemnastą głosujemy łącznie. Przyjęcie tych poprawek wykluczy głosowanie nad poprawką osiemnastą lit. b i poprawką dziewiętnastą. Poprawki te wprowadzają do trybu odwołania organów gminy następujący mechanizm. Jeśli z wnioskiem o odwołanie rady gminy w drodze referendum występuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta i do odwołania rady nie dojdzie, to wójt, burmistrz lub prezydent miasta zostaje odwołany z mocy prawa. A jeśli z wnioskiem o odwołanie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w drodze referendum występuje rada gminy i do odwołania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie dojdzie, to rada gminy zostaje odwołana z mocy prawa.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 52 głosowało za, 19 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 74).

Wysoki Senat poprawki dwunastą i siedemnastą przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami trzynastą i piętnastą, nad którymi głosujemy łącznie. Są to poprawki pana senatora Kowalskiego. Poprawki te przewidują, iż w sytuacji, gdy na opróżnione w trakcie kadencji stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie przeprowadza się wyborów przedterminowych, gdyż wybory przypadałyby w okresie sześciu miesięcy przed końcem kadencji, prezes Rady Ministrów może wyznaczyć osobę, która będzie pełniła funkcję wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zamiast przewodniczącego rady gminy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 9 głosowało za, 65 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 75).

Wysoki Senat poprawek trzynastej i piętnastej nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami czternastą i trzydziestą trzecią, nad którymi głosujemy łącznie. Są to poprawki senatora Kopacza poparte przez połączone komisje. Poprawki te przewidują, że przewodniczący rady gminy może nie wyrazić zgody na pełnienie funkcji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w przypadku opróżnienia w trakcie kadencji stanowiska tegoż wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W takiej sytuacji osobę pełniącą obowiązki wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wyznacza wojewoda.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 50 głosowało za, 16 - przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 76).

Wysoki Senat poprawki przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami osiemnastą lit. a i czterdziestą piątą, nad którymi głosujemy łącznie. Przypominam, że nad poprawką osiemnastą lit. b i poprawką dziewiętnastą nie będziemy głosować. Poprawka osiemnasta lit. a i poprawka czterdziesta piąta to poprawki senatora Kowalskiego. Poprawki te obniżają z 30% do 20% frekwencję, od której uzależniona jest ważność referendum gminnego.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 16 głosowało za, 57 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 77).

Wysoki Senat poprawek nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dwudziestą pierwszą. Jest to poprawka senatora Chróścikowskiego. Zmierza ona do zachowania przepisu, zgodnie z którym w skład komisji rady gminy mogą wchodzić osoby spoza rady w liczbie nieprzekraczającej połowy składu komisji.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 19 głosowało za, 53 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 78).

Wysoki Senat poprawki dwudziestej pierwszej nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dwudziestą czwartą. Jest to poprawka senatora Chróścikowskiego. Poprawka ta w miejsce przewidzianego w projekcie ustawy uprawnienia nakłada na wójta, burmistrza i prezydenta miasta obowiązek powołania nie więcej niż trzech zastępców.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 15 głosowało za, 59 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 79).

Wysoki Senat poprawki dwudziestej czwartej nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami trzydziestą pierwszą i trzydziestą piątą, które przegłosujemy łącznie. Są to poprawki senatora Chróścikowskiego. Poprawki trzydziesta pierwsza i trzydziesta piąta przewidują, iż odwołanie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed upływem kadencji nie będzie oznaczało automatycznego odwołania sekretarza gminy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 19 głosowało za, 50 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 80).

Wysoki Senat poprawek nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką trzydziestą czwartą. Jest to poprawka pana senatora Kowalskiego. Wskazuje ona, iż przewodniczący rady gminy sprawujący czasowo funkcję wójta, burmistrza lub prezydenta miasta może upoważnić jedynie mianowanych pracowników urzędu gminy do wydawania indywidualnych decyzji administracyjnych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 10 głosowało za, 63 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 81).

Wysoki Senat poprawki nie przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką trzydziestą szóstą, pana senatora Kleiny, popartą przez połączone komisje. Poprawka ta koryguje pod względem legislacyjnym przepis projektu ustawy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 69 głosowało za, 1 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 82).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką trzydziestą dziewiątą, pana senatora Kleiny, popartą przez połączone komisje. Poprawka ta koryguje pod względem legislacyjnym przepis projektu ustawy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 66 głosowało za, 1 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 83).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czterdziestą, pana senatora Kleiny, popartą przez połączone komisje. Koryguje ona pod względem legislacyjnym przepis projektu ustawy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 66 głosowało za, 10 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 84).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czterdziestą czwartą, pana senatora Kleiny, popartą przez połączone komisje. Koryguje ona pod względem legislacyjnym przepis projektu ustawy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 75 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 85).

Wysoki Senat poprawkę przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czterdziestą ósmą, też senatora Kleiny i popartą przez połączone komisje. Poprawka czterdziesta ósma określa termin wejścia ustawy w życie.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 65 głosowało za, 3 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu i 1 nie głosował. (Głosowanie nr 86).

Wysoki Senat poprawkę czterdziestą ósmą przyjął.

Informuję, że wszystkie poprawki zostały poddane pod głosowanie i za chwilę przystąpimy do głosowania nad całością projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw wraz z przyjętymi przez Senat poprawkami oraz nad projektem uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy.

Wcześniej jednak pragnę poinformować, że w związku z przyjętymi do projektu ustawy poprawkami Biuro Legislacyjne dokona w projekcie ustawy niezbędnych korekt dla zapewnienia jego wewnętrznej spójności i uporządkowania numeracji przepisów.

Przypominam ponadto, że komisje upoważniły senatora Mieczysława Janowskiego do reprezentowania stanowiska Senatu w dalszych pracach nad projektem tej ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad całością projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw wraz z przyjętymi poprawkami oraz nad projektem uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem projektu ustawy w całości oraz projektu wspomnianej uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwny, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuje się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 50 głosowało za, 4 - przeciw i 25 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 87).

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw wraz z projektem uchwały.

Szanowni Państwo Senatorowie, uprzejmie proszę o wysłuchanie komunikatu.

Proszę Pana Senatora.

Senator Sekretarz Stanisław Gogacz:

Uprzejmie informuję, że kolejne posiedzenie Komisji Ustawodawczej odbędzie się 16 czerwca bieżącego roku w sali nr 179. Porządek obrad: godzina 11.00 - rozpatrzenie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych w dziennikach urzędowych oraz o wydawaniu tych dzienników, godzina 12.00 - rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Szanowni Państwo Senatorowie, chciałbym, żeby wtedy, kiedy przystąpimy do oświadczeń, nie było już ruchu na sali, więc jeśli ktoś nie zamierza wysłuchiwać oświadczeń senatorskich, to damy mu minutkę...

Informuję, że porządek obrad sześćdziesiątego posiedzenia Senatu został wyczerpany.

Przystępujemy do oświadczeń senatorów składanych poza porządkiem obrad.

Przypominam, że zgodnie z art. 49 ust. 2 Regulaminu Senatu oświadczenie nie może trwać dłużej niż pięć minut.

Proszę o zabranie głosu pana senatora Ryszarda Jarzembowskiego. Następnym mówcą będzie pan senator Zbigniew Romaszewski.

Senator Ryszard Jarzembowski:

Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.

Wysoki Senacie!

Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich nawiązuje do swej tradycji sprzed ośmiu lat, kiedy to z maniakalnym uporem dociekała, czy udział senatorów SLD w pierwszomajowej manifestacji we Włocławku godzi w powagę Senatu. Teraz z inspiracji profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, marszałek Senatu Alicji Grześkowiak, jak mówi się w kuluarach, Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich ukarała senatora z SLD, profesora nauk humanistycznych Zbigniewa Antoszewskiego, za jego wypowiedź dotyczącą jednego z krwawych epizodów polskiej historii.

Ocena senatora Antoszewskiego, dotycząca inspiratorów walk, które spowodowały śmierć około dwustu tysięcy osób oraz zrównanie z ziemią stolicy Polski, nie jest ani oceną oryginalną, ani odosobnioną. Negatywny stosunek do decyzji o wznieceniu powstania w Warszawie w sierpniu 1944 r. wyrażali już między innymi generał Władysław Anders oraz historyk Władysław Pobóg-Malinowski, a także wiele innych osób o różnych światopoglądach i politycznych sympatiach. Kontrowersje w tej sprawie nie cichną od ponad pięćdziesięciu pięciu lat, więc każda oceniająca wypowiedź w tej sprawie jest uprawniona, dopuszczalna i wzbogacająca diapazon spojrzeń na naszą polską historię.

Dotyczy to w całej rozciągłości prasowej wypowiedzi senatora profesora Zbigniewa Antoszewskiego, który oświadczył, że stawiając pomnik Powstańcom Warszawskim, powinniśmy przywołać przed trybunał przywódców tego powstania. I oto ta wypowiedź, wiernie oddająca poglądy niejednego Polaka - sam znam takich tysiące - została uznana, na wniosek senatora Pawła Abramskiego z AWS, za zachowanie nieodpowiadające godności senatora.

Uważam uchwałę w tej sprawie, podjętą wyłącznie głosami senatorów AWS, za skandaliczną. Wyrażając pogląd senatorów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, uznaję ten werdykt za karygodne ograniczanie swobody wypowiedzi, za inkwizytorską próbę kneblowania ust opozycji. Uważamy, że jest to przejaw ekstermizmu politycznego uprawianego od początku tej kadencji przez solidarnościową większość Izby senackiej.

Charakterystyczne, że wnioskodawcą ukarania senatora z SLD za zachowanie rzekomo nieodpowiadające godności parlamentarzysty Izby Wyższej, jest senator z AWS, pan Paweł Abramski, ten sam Abramski z Olsztyna, o którym 31 maja "Super Express" pisał, że senator z AWS przywiózł walizkę pieniędzy za sprzedanego bramkarza Stomilu Olsztyn. Jak wiadomo, operacja taka jest przestępstwem karno-skarbowym. Tenże Abramski, strojący się w piórka stróża senatorskiej moralności, dał się wcześniej poznać jako stołujący się w ekskluzywnej restauracji miłośnik smakołyków, który przejadł ich za pół miliarda starych złotych, a rachunków, jak donosi aktualna "Polityka", dotąd nie zapłacił.

Inkwizytorski skandal sprokurowany przez senacką "solidarnościową" większość nasuwa dwa wnioski. Jeżeli senator z SLD wygłasza potoczną opinię, różniącą się od urzędowych ocen obowiązujących prominentnych funkcjonariuszy AWS, to podlega karze. Jeżeli jednak członek AWS popełnia czyny przestępcze, to nie tylko nie jest potępiany przez swoich klubowych kolegów, ale może liczyć na ich - podkreślam - solidarność, a nawet otrzymuje zadanie oskarżenia senatora z opozycji za wypowiedzi niepodlegające aprobacie AWS.

Oto miara solidarnościowej hipokryzji, oto współczesny przykład moralności Kalego, oto uzasadnienie tezy, aby wybory parlamentarne odbyły się jak najprędzej, tak żeby wyborcy mogli dać wyraz swojemu zdaniu na temat dziś rządzącej większości Akcji Wyborczej Solidarność. Dziękuję. (Oklaski)

Wicemarszałek Andrzej Chronowski:

Proszę o zabranie głosu pana senatora Zbigniewa Romaszewskiego.

Senator Zbigniew Romaszewski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Będę mówił o rzeczy dosyć przykrej. Rozpoczęła się niedawno głodówka dwóch Czeczeńców i Marka Kurzyńca spowodowana tym, co dzieje się w Czeczenii i zaniechaniem właściwie jakichkolwiek działań w tej sprawie, tak na świecie, jak i w Polsce, zarówno przez czynniki rządzące, jak i przez parlament.

Myślę, że nie ze wszystkim można się w tej sprawie zgodzić, a możliwości naszego działania są dosyć ograniczone, zwłaszcza wobec fetowania zwycięstwa premiera Putina i fali ustępstw wobec Rosji. Prowadzenie jakichkolwiek działań, które mogłyby doprowadzić do przerwania rzezi w Czeczenii, jest w tej sytuacji niewątpliwie bardzo ograniczone. I nie pomogą tu wystąpienia w tej sprawie, jak na przykład naszego przewodniczącego Krzaklewskiego, które postulują rozciągnięcie na Rosję sankcji w Radzie Europy, bo za chwilę Komitet Ministrów postanawia coś odmiennego. Niewątpliwie smutny jest fakt, że nawet w polskiej delegacji do Rady Europy stanowisko w tej sprawie też nie jest jednoznaczne, bo zarówno pan Jaskiernia, jak i pan Iwiński zdecydowanie przeciwni są podejmowaniu jakichkolwiek sankcji wobec Rosji mordującej, likwidującej naród Czeczeńców, skazującej ich na obozy zagłady nazywane w tej chwili obozami filtracyjnymi.

Wiedziałem, że istnieje taka kategoria jak pragmatyzm polityczny, ale uważałem, że ma ona swoje granice w postaci po prostu uczciwości i wstydu. Wydaje się jednak, że nie ma ona granic, że jest nieograniczona. Wydaje się również, że niewiele możemy w tej sprawie zrobić, aczkolwiek niewątpliwie siłami naszych parlamentarzystów powinniśmy w Radzie Europy i na świecie, we wszystkich gremiach przypominać, że teraz, dzisiaj, na naszych oczach odbywa się rzeź maleńkiego, w gruncie rzeczy, narodu. Narodu, który walczy o swoją wolność już od półtora wieku i pewnie nadal będzie walczył. Jest to dla nas o tyle przykre, że my akurat wiemy, co to jest walka o niepodległość, wiemy, co to jest walka o wolność. Ta solidarność jest więc chyba naszym obowiązkiem.

Nasze działania są jednak bardzo utrudnione i bardzo ograniczone, dlatego chciałbym powiedzieć o sprawach, w których jesteśmy panami na naszym własnym terytorium. Jesteśmy suwerenami własnego państwa, gdzie pewne działania są możliwe, a mimo to nie spotykają się z należytą pieczołowitością. Dotyczy to stosunku do uchodźców czeczeńskich, mimo licznych deklaracji, jakie otrzymujemy ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chociaż minister i wyżsi urzędnicy deklarują swoje sympatie dla członków narodu czeczeńskiego, wszystkie procedury związane z uzyskaniem przez nich statusu uchodźców napotykają na nieprawdopodobne wprost trudności i na niewiarygodne bariery biurokratyczne.

Tak się składa, że akurat w tej chwili grupa Czeczeńców, którzy niewątpliwie nielegalnie usiłowali opuścić Polskę i przedostać się do Niemiec, została aresztowana. Matka z czteroletnim dzieckiem jest teraz w areszcie. Kobieta, która po przejściach związanych z genocydem czeczeńskim postradała zmysły, została zamknięta w szpitalu dla umysłowo chorych. I nie ma do tej pory żadnej możliwości, żeby połączyć rodzinę, żeby pozwolić jej odetchnąć po monstrualnych przeżyciach w Czeczenii. Niezawisły sąd tak zadecydował. Wszyscy są rozłączeni.

Ja myślę, że to się po prostu mija z tym, co nakazuje sumienie, w ogóle nie świadczy o zrozumieniu sytuacji. Uświadommy może urzędnikom, że w Czeczenii trwa wojna i jaka ta wojna jest. Taki byłby mój apel do ministra spraw wewnętrznych, ażeby podjąć radykalne działania prowadzące do tego, by jego urzędnicy zdali sobie wreszcie z tego sprawę.

Muszę powiedzieć, że jest tu jeszcze jedna przykra rzecz. Chyba staliśmy się krajem zamożnym. Bo, proszę państwa, kiedy w roku 1990 wybuchły sprawy bośniackie, premier rządu, Mazowiecki, nie miał żadnej wątpliwości, czy przyjąć do Polski natychmiast, w ciągu dwóch, trzech tygodni, tysiąc dzieci z Bośni. Pytam pana premiera Buzka, czy Polski, w której od tego czasu wzrost produktu krajowego brutto wynosił 7%, 5%, 5,5%, 6%, w roku 2000 nie stać na żaden gest w stosunku do Czeczeńców? Nie stać na to, by przyjąć ludzi żyjących w namiotach, koczujących w nich już od zimy? Ażeby ludziom, którym zmarnowano życie, którzy są wyrzuceni ze studiów, zapewnić stypendia na polskich uczelniach? Czy Polski w tej chwili na to nie stać, po tylu latach rozwoju i sukcesów? Ja myślę, że rzeczywiście staliśmy się krajem bogatym i nie wiemy, co to są prześladowania, co to jest nędza, co to jest zagrożenie narodu.

Chciałbym, żebyśmy sobie o tym przypomnieli. W związku z tym kieruję swoje oświadczenie do premiera i ministra spraw wewnętrznych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

(Przewodnictwo obrad obejmuje wicemarszałek Donald Tusk)

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Proszę o zabranie głosu panią senator Dorotę Kempkę. Przygotowuje się senator Pieniążek.

Senator Dorota Kempka:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie! Mam trzy krótkie wystąpienia, dlatego bardzo proszę, Panie Marszałku, gdybym się nie zmieściła, o dodatkowy czas.

Oświadczenie pierwsze. Oświadczenie to kieruję do ministra edukacji narodowej, pana profesora Mirosława Handkego.

Dotyczy ono zapewnienia środków finansowych na realizację ustawy - Karta Nauczyciela. Ustawa przyjęta została 18 lutego 2000 r.

Art. 30 ust. 8 powyższej ustawy mówi o gwarantowaniu przez budżet państwa środków niezbędnych na wynagrodzenie dla nauczycieli, zatrudnionych zgodnie ze standardami określonymi w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej.

Szanowny Panie Ministrze! W dniu 1 czerwca 2000 r. otrzymał pan pismo adresowane i przygotowane przez Zarząd Miasta Bydgoszczy. Pismo to zostało przygotowane na podstawie dokumentów określających, jak zostały naliczone środki finansowe niezbędne do wprowadzenia Karty Nauczyciela.

Z przedstawionych danych wynika, że miasto Bydgoszcz w tym roku na wprowadzenie Karty Nauczyciela otrzyma subwencję oświatową większą o 4,01%, to jest o kwotę 7 milionów 15 tysięcy 232 zł. Z wyliczeń zarządu miasta wynika, że te środki nie gwarantują wprowadzenia Karty Nauczyciela, że środki te są za małe o 16 milionów 929 tysięcy 160 zł. W tej sytuacji Zarząd Miasta Bydgoszczy wnosił do pana, aby zwiększyć środki finansowe niezbędne do wprowadzenia Karty Nauczyciela. Te środki finansowe w tym roku powinny wynosić 23 miliony 944 tysiące 393 zł.

Zjawisko, które przedstawiłam, dotyczące miasta Bydgoszczy, nie jest zjawiskiem jedynym. Powiaty w województwie kujawsko-pomorskim praktycznie nie posiadają środków finansowych niezbędnych do wprowadzenia Karty Nauczyciela.

W związku z tym zwracam się do pana ministra z prośbą o pozytywne rozpatrzenie wniosku Zarządu Miasta Bydgoszczy i jednocześnie proszę o podanie, w jak najkrótszym terminie, odpowiedzi, w jakim stopniu ten wniosek zostanie załatwiony.

To jest oświadczenie, które kieruję do pana ministra Handkego.

Drugie oświadczenie kieruję do pani marszałek Senatu, profesor Alicji Grześkowiak.

Wczoraj minęła pierwsza rocznica śmierci Zofii Kuratowskiej, senator trzech kadencji, dwukrotnej wicemarszałek Senatu.

Zofia Kuratowska była wspaniałym człowiekiem, cechowała ją niezwykła wrażliwość na sprawy ludzkie. Była wybitnym politykiem, ogromnie zaangażowanym w tworzenie prawa w trzeciej kadencji. Była bezkompromisowa w walce o prawa obywatelskie, o prawa człowieka.

Parlamentarna Grupa Kobiet, której Zofia Kuratowska była członkiem od samego początku, w czerwcu ubiegłego roku zwróciła się do Prezydium Senatu z dwiema sprawami. Po pierwsze, proponowała, aby zorganizować w Senacie wieczór poświęcony pamięci Zofii Kuratowskiej. Również pani senator Anna Bogucka-Skowrońska, wiceprzewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet, wystąpiła z wnioskiem, aby jedna z sal otrzymała imię pani senator Zofii Kuratowskiej. Oba te wnioski do dnia dzisiejszego pozostały bez odpowiedzi.

Zgłaszam zapytanie, w którym zawarta jest jednocześnie prośba, do pani marszałek Alicji Grześkowiak: dlaczego do tej pory propozycje przedłożone przez Parlamentarną Grupę Kobiet nie zostały poważnie potraktowane? Dlaczego nie otrzymałyśmy żadnej odpowiedzi? Ostatnie pytanie. Czy jest szansa, aby jedna z sal w Senacie otrzymała imię Zofii Kuratowskiej, senatora Trzeciej Rzeczypospolitej Polskiej?

Trzecie oświadczenie składam w jeszcze innej sprawie.

W dniu 7 czerwca odbyło się posiedzenie Forum Współpracy Organizacji Pozarządowych współpracujące z Parlamentarną Grupą Kobiet. Forum Współpracy Organizacji Pozarządowych przyjęło list, potraktowany jako list otwarty, i zobowiązało mnie do przedstawienia tego listu w czasie oświadczeń w Senacie. Oto treść tego listu:

"Forum Współpracy Organizacji Pozarządowych z Parlamentarną Grupą Kobiet, wspierające działania na rzecz poparcia i obrony praw kobiet, jest zaniepokojone propozycją, aby profesor Andrzej Zoll został rzecznikiem praw obywatelskich.

Naszym zdaniem, proponowany kandydat, który, jak sam wyznaje, w wykonywaniu swoich obowiązków będzie kierował się swoimi przekonaniami, nie powinien zostać rzecznikiem praw obywatelskich. Bo przecież rzecznik praw obywatelskich ma stać na straży praw wolnościowych i obywatelskich, tak jak określa to Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej."

Forum Współpracy Organizacji Pozarządowych z Parlamentarną Grupą Kobiet prosi parlamentarzystów, w tym przypadku senatorów, aby w swoim głosowaniu opowiedzieli się przeciwko tejże kandydaturze. Dziękuję bardzo za uwagę.

Przekazuję panu marszałkowi wszystkie oświadczenia. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Pan senator Pieniążek. Przygotowuje się senator Kulak.

Senator Jerzy Pieniążek:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Pracownicy Kancelarii Senatu!

Oświadczenie swoje kieruję pod adresem prezesa Rady Ministrów profesora Jerzego Buzka.

Panie Premierze! 28 marca bieżącego roku na sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego podjąłem problem zasad i kryteriów rozdziału środków budżetu państwa przez wojewodę łódzkiego w 1999 r. na zadania oświatowe na terenie mego okręgu wyborczego, a więc dziś w siedmiu powiatach południowozachodniej części województwa łódzkiego. Prosiłem o ich publiczne udostępnienie oraz o informację dotyczącą rzeczowego podziału środków finansów na konkretne zadania oświatowe oraz tak zwane gimbusy w poszczególnych samorządach reprezentowanego przeze mnie terenu.

Niestety, w odpowiedzi z dnia 29 maja bieżącego roku, którą otrzymałem za pośrednictwem zarządu województwa łódzkiego, wojewoda łódzki Michał Kasiński pisze, iż nie znalazł podstaw do udzielenia mi odpowiedzi na tę - jak określił moje pytania - interpelację radnego. Następnie pouczył, iż owe interpelacje nie mogą być kierowane do wojewody, który jest jednym z organów nadzoru nad działalnością samorządu terytorialnego, w tym także samorządu województwa.

W ten sposób, Panie Premierze, pana namiestnik w terenie, wojewoda łódzki, po raz wtóry wskazał mnie, senatorowi RP i radnemu województwa łódzkiego, na którego wyborcy oddali około sześćdziesięciu tysięcy głosów, odpowiednie jego zdaniem miejsce, a więc w kącie opozycji. Po raz wtóry, bowiem wiosną ubiegłego roku zdarzyła się taka sytuacja. Po dwóch tygodniach mego telefonicznego umawiania się tenże wojewoda łódzki Michał Kasiński był łaskaw przyjąć mnie na rozmowę w swym gabinecie w Łodzi, między innymi właśnie w sprawie kryteriów podziału środków budżetowych na teren województwa. Niestety, miast rozmowy na interesujące mnie tematy, zaproponował mi udział w dawno umówionym, jak stwierdził, spotkaniu z kierownictwem izby rolniczej w Łodzi.

Panie Premierze! W związku z faktem, iż na mych spotkaniach w terenie moi wyborcy zwracają uwagę na niejawny, uznaniowy, a więc preferencyjny dla samorządów zarządzanych przez AWS i Unię Wolności rozdział państwowych środków na zadania oświatowe; w związku z lekceważeniem przez pana Michała Kasińskiego problemów postawionych przeze mnie w imieniu moich wyborców; a także biorąc pod uwagę zapowiedź zawartą w pańskim ostatnim exposé do narodu przed kamerami polskiej telewizji, iż jednym z priorytetów pana obecnego rządu będzie porządkowanie wprowadzonych reform, tak by jak najszybciej usunąć wszystkie niedostatki i błędy, które zostały dostrzeżone - pytam. Po pierwsze, czy nie powinny istnieć zasady rozdziału środków państwowych w poszczególnych działach budżetowych, w tym w oświacie, również w Łódzkiem? Po drugie, czy takie zasady w przypadku naszego województwa nie powinny być przyjęte w oparciu o zobiektywizowane kryteria, przygotowane przez rządowo-samorządowy zespół ekspertów, a przyjęte przez samorządowy Sejmik Województwa Łódzkiego? Po trzecie, czy zasady te nie mogą być upublicznione, opublikowane, tak by były powszechnie dostępne?

Panie Premierze! Pozwalam sobie jednocześnie prosić, by wbrew stanowisku wojewody łódzkiego udostępnił pan mi do wiadomości publicznej kryteria obowiązujące w tymże 1999 r., a także w roku bieżącym, dotyczące rozdziału państwowych środków finansowych w województwie łódzkim.

Proszę również o przekazanie mi informacji o przedmiocie i podmiotach podziału środków oświatowych w 1999 r. między poszczególne samorządy naszego województwa.

Będę także wdzięczny za zbadanie zarzutu kierowanego przez wiele samorządów województwa wobec powyższego podziału, iż obwarowany on był swoistym szantażem dla gmin: dostaniecie dodatkowe pieniądze z budżetu państwa na oświatę, jeśli zmniejszycie sieć szkół, a więc w praktyce zlikwidujecie małe wiejskie szkoły.

Panie Premierze! Pytam wreszcie, jak rząd może pomóc lokalnym samorządom w sprawie niedoszacowania przez Ministerstwo Edukacji Narodowej subwencji na oświatę podstawową, gimnazjalną i szkoły średnie po wdrożeniu noweli Karty Nauczyciela. Przykładem niech będzie miasto Sieradz, w którym po wdrożeniu podwyżek płac w poszczególnych placówkach brakuje prawie 30% przyznanej subwencji. Jeszcze gorzej z pokryciem dwóch należnych nauczycielom w bieżącym roku podwyżek płac - chodzi o waloryzację i nowelę Karty Nauczyciela - jest w okolicznych wiejskich gminach powiatu sieradzkiego.

W szczególnie trudnej sytuacji finansowej znalazły się powiaty, odpowiedzialne za szkolnictwo średnie; tu przyznana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej subwencja oświatowa sięga często zaledwie 30%, a niedoszacowane powiatowe budżety i symboliczne wpływy własne stawiają pod znakiem zapytania ideę reformy płac kadry pedagogicznej, zapoczątkowaną nowelizacją Karty Nauczyciela. Dziękuję za uwagę.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Proszę o zabranie głosu pana senatora Zbigniewa Kulaka. Przygotowuje się senator Grzegorz Lipowski.

Senator Zbigniew Kulak:

Panie Marszałku! Panowie Senatorowie!

Swoje oświadczenie składam publicznie, nie kierując go jednak do konkretnego adresata. Jest to oświadczenie w związku z dziwną, wręcz kuriozalną sytuacją, polegającą na tym, że władze miasta Warszawy zakazały przejazdu służbowych samochodów Senatu, a podobno także Sejmu, tak zwanym Traktem Królewskim, czyli ulicą Nowy Świat. W efekcie parlamentarzyści, którzy poruszają się po Warszawie w sprawach związanych z pełnieniem mandatu posła czy senatora, objeżdżają tę ulicę wielokilometrowymi objazdami, aby nie narażać kierowców na konflikt z policjantami i strażnikami miejskimi. Jednak ci sami parlamentarzyści poruszający się po Warszawie w tych samych sprawach, ale korzystający z taksówek, także na koszt parlamentu, mogą o wiele szybciej dotrzeć na przykład z budynków Sejmu i Senatu do siedziby prezydenta czy Ministerstwa Zdrowia.

Zezwolenia były wydawane przez kolejne minione lata, aż nagle w bieżącym roku wstrzymano ich wydawanie. Jest to decyzja nie tylko niezrozumiała, ale wręcz taka, która może być interpretowana jako akt nieprzyjazny wobec parlamentu i parlamentarzystów.

Czy władze Warszawy nie czują się moralnie zobowiązane do opieki i gościnności wobec parlamentarzystów? Przecież właśnie z faktu stołecznego charakteru miasta wynika ich obecność w Warszawie. Dla wielu z nich przyjazd do tego miasta poprzedza wielogodzinna podróż i wspomniana wyżej nierozumna, w moim przekonaniu, decyzja powoduje w nich poczucie, że są w tym mieście gośćmi niemile widzianymi.

Nie proszę o załatwienie tej sprawy, stwierdzam jedynie, że władze Warszawy, zaabsorbowane wewnętrznymi konfliktami w swoich szeregach, zaczynają tracić instynkt samozachowawczy. To niedobry objaw.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Proszę o zabranie głosu pana senatora Grzegorza Lipowskiego. Przygotowuje się senator Cichosz.

Senator Grzegorz Lipowski:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Oświadczenie swoje kieruję do prezesa Rady Ministrów, profesora Jerzego Buzka.

W dniu 22 kwietnia 1999 r., na trzydziestym czwartym posiedzeniu Senatu, skierowałem do pana premiera w formie oświadczenia problem uregulowania bezpłatnych badań setek tysięcy strażaków ochotników, którzy, jadąc do akcji, powinni mieć aktualne badania.

Pozytywne opinie co do konieczności uściślenia, kto ma ponosić koszty badań, wymienili między sobą ministrowie zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji. Są to pisma: L-1-33/114/99 z dnia 26 lipca 1999 r. - jest to pismo ministra spraw wewnętrznych i administracji, oraz OZA-421-64/99 z 8 października 1999 r. - to jest pismo ministra zdrowia i opieki społecznej.

W piśmie OZA-421-64/99 z 12 maja 1999 r., skierowanym do pani marszałek Senatu, pani minister Franciszka Cegielska pisze nawet tak: "Pragnę poinformować panią marszałek, że w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej trwają intensywne prace nad rozstrzygnięciem opisanego problemu".

W międzyczasie na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu przypominałem o tym problemie, uzyskując zapewnienie, że sprawa zostanie rozstrzygnięta. Intensywność prac była tak duża, że po trzynastu miesiącach problem znajduje się w martwym punkcie; gorzej będzie, jeśli martwi będą wracać strażacy ochotnicy z akcji, do której ze względu na stan zdrowia nie powinni pojechać.

Proszę pana premiera o spowodowanie pilnego uregulowania tego tak ważnego problemu.

Z poważaniem, Grzegorz Lipowski.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Proszę o zabranie głosu pana senatora Mariana Cichosza. Przygotowuje się pan senator Cieśla.

Senator Marian Cichosz:

Panie Marszałku! Szanowni Państwo!

Oświadczenie kieruję do pana ministra transportu i gospodarki morskiej.

Zwracam się do pana ministra o załatwienie dwóch, w moim pojęciu, ważnych spraw.

Po pierwsze, proszę o jak najszybsze wydanie rozporządzenia w sprawie obowiązku ważenia samochodów ciężarowych przez odpowiednie służby drogowe w celu sprawdzenia, czy nie są one przeładowane, a w wypadku przekroczenia dopuszczalnego ładunku proszę o surowe karanie przewoźników. Straty spowodowane przekraczaniem dopuszczalnej ładowności pojazdów są bowiem ogromne.

Po drugie, po raz kolejny proszę o niezwłoczne wprowadzenie obowiązku pobierania przez służby celne na przejściu granicznym w Dorohusku w województwie lubelskim opłaty drogowej od kierowców pojazdów z państw obcych przekraczających granicę polsko-ukraińską. Strona ukraińska od wielu lat pobiera od polskich przewoźników i kierowców samochodów osobowych wysokie opłaty wprowadzone prawem lokalnym. Na przykład od jednego polskiego samochodu TIR przekraczającego granicę opłata taka wynosi 100 dolarów. Dochody z tytułu takich opłat zasiliłyby budżet państwa bądź budżety samorządów terytorialnych i mogłyby być przeznaczone na poprawę fatalnego stanu polskich dróg.

Z poważaniem, Marian Cichosz.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Proszę o zabranie głosu pana senatora Cieślę. Przygotowuje się pan senator Gogacz.

Senator Stanisław Cieśla:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Moje oświadczenie kieruję do pana profesora Jerzego Buzka, prezesa Rady Ministrów.

Na poprzednim posiedzeniu Senatu złożyłem oświadczenie skierowane do pana premiera w sprawie sytuacji finansowej szkół podstawowych i gimnazjów. W ostatnich dniach otrzymałem na moją prośbę pisemne informacje od starostów powiatów z mojego okręgu wyborczego, z których to wynika, że finanse szkół ponadgimnazjalnych są również w opłakanym stanie. Wszędzie występuje niedoszacowanie subwencji oświatowych. Środki przekazane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w zasadzie nie zabezpieczają nawet płac zasadniczych nauczycieli, ustalonych na podstawie znowelizowanej Karty Nauczyciela, nie mówiąc już o dodatkach: stażowym, specjalistycznym, wiejskim, wypłatach z funduszu nagród oraz płacach za godziny ponadwymiarowe. Brakuje środków na indywidualne nauczanie uczniów i zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.

W związku z brakiem środków na wynagrodzenia osobowe nie będzie możliwości przeprowadzenia planowanych remontów w okresie wakacyjnym. Pojawiają się również problemy w realizacji zadań inwestycyjnych. Taka sytuacja występuje, według mojej wiedzy, na terenie powiatów: sieradzkiego, wieluńskiego, zduńskowolskiego, łaskiego, wieruszowskiego, pajęczańskiego i poddębickiego. Przypuszczam, że jest tak również na terenie całego kraju.

Panie Premierze! Większość postanowień ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw weszła w życie na początku kwietnia bieżącego roku. Organy wykonawcze samorządów powiatowych występują z pismami do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zwiększenie subwencji oświatowych na rok 2000.

Obawiam się, że uczynienie zadość wszystkim słusznym prośbom w tej sprawie przekracza możliwości MEN. Uważam, że rozwiązanie tego problemu musi nastąpić na wyższym szczeblu. Załatwienie tej sprawy w możliwie najkrótszym czasie leży w interesie nauczycieli, gdyż poprawiłoby to ich sytuację bytową. Leży ono również w interesie władz państwowych, ponieważ dalsze opóźnianie realizacji zapisów Karty Nauczyciela przyczynić się może do powstania zbędnych, a znacznych kosztów. Leży ono wreszcie w interesie porządku prawnego w naszym kraju. Rząd nie może uchylać się od wykonywania przyjętych przez parlament ustaw. Z tych względów proszę pana premiera o wnikliwe przeanalizowanie przedstawionego problemu i podjęcie stosownych rozwiązań. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Proszę o zabranie głosu pana senatora Gogacza.

Senator Stanisław Gogacz:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Oświadczenie swoje kieruję na ręce pana ministra gospodarki narodowej.

"EDA" SA jest przedsiębiorstwem, którego rodowód sięga 1937 r. Jest to spółka położona w Poniatowej, czyli na lubelszczyźnie. Od początku lat dziewięćdziesiątych "EDA" SA przeżywa pogłębiający się kryzys, który doprowadza do upadku zakładu. Obecnie toczy się postępowanie upadłościowe w stosunku do zakładów "EDA" SA i trzech spółek zależnych. Na koniec 1997 r. najlepsze wyniki ekonomiczne posiadała jedna z tych spółek zależnych, to jest zakład produkcji rynkowej.

Z uwagi na przyznaną przez Bank Światowy pomoc w wysokości 1 miliona 600 tysięcy dolarów amerykańskich Agencja Rozwoju Przemysłu zadeklarowała zamiar utworzenia w najbliższym czasie nowego podmiotu gospodarczego produkującego sprężarki, który byłby wydzielony ze struktury zakładu produkcji rynkowej, czyli jednej ze spółek zależnych "EDA" SA. Zakład produkcji rynkowej spółka z o.o. w Poniatowej jest producentem chłodziarek do mleka, przepływowych ogrzewaczy wody, sokowirówek, zmywarek do naczyń, silników elektrycznych, pomp elektrycznych do pralek i sprężarek hermetycznych do wyrobów chłodniczych. Zatrudnienie w zakładzie produkcji rynkowej spółka z o.o. na dzień obecny wynosi czterystu trzydziestu pracowników. Całkowita produkcja polskich wytwórców sprzętu chłodniczego do użytku domowego przewidziana na rok 2000 ma wynieść około ośmiuset pięćdziesięciu tysięcy sztuk.

Lubelszczyzna, jako jeden z najbiedniejszych regionów naszego kraju, nie może pozwolić sobie na zamknięcie kolejnego zakładu pracy i na zlikwidowanie kolejnych stanowisk pracy w sytuacji, kiedy nie powstają nowe. Niewykorzystanie pomocy Banku Światowego do końca 30 czerwca bieżącego roku spowoduje upadek największego zakładu pracy w promieniu 40 km od Poniatowej. Niewykorzystanie tej pomocy zwiększy w powiecie Opole Lubelskie bezrobocie, co w konsekwencji grozi destabilizacją społeczną. Spowoduje to też ośmieszenie naszego państwa na arenie międzynarodowej. Nieskorzystanie z tej pomocy spowoduje upadek jedynego producenta sprężarek hermetycznych w Polsce, co z kolei doprowadzi do uzależnienia naszego kraju od dostawców zagranicznych.

Przytoczę jeszcze cytat z raportu misji Banku Światowego, odbytej w Polsce w dniach od 28 lutego do 3 marca 2000 r.: "Zakład produkcji rynkowej jest zlokalizowany w jednym z najbardziej zaniedbanych rejonów kraju. Towarzysząca temu utrata pracy będzie lokalnym nieszczęściem".

Mam wielką nadzieję, że Ministerstwo Gospodarki Narodowej oraz Agencja Rozwoju Przemysłu zrobią wszystko, co jest konieczne, do realizacji grantu Banku Światowego, do skorzystania z pomocy Banku Światowego. W przeciwnym razie, według mojej oceny, wezmą na siebie ogromną odpowiedzialność za upadek jedynego producenta sprężarek hermetycznych i za zwiększone bezrobocie. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Do protokołu swoje oświadczenia złożyli senatorowie: Marian Żenkiewicz, Janusz Lorenz, senator Zbigniew Gołąbek - dwa, senator Lech Feszler.*

Informuję, że protokół sześćdziesiątego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej czwartej kadencji, zgodnie z art. 39 ust. 3 Regulaminu Senatu, zostanie udostępniony senatorom w terminie dwudziestu dni po posiedzeniu Senatu w Biurze Prac Senackich - pokój nr 253.

Zamykam sześćdziesiąte posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej czwartej kadencji.

(Wicemarszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 12 minut 19)