32. posiedzenie Senatu RP, przemówienia senatorskie złożone do protokołu


Przemówienie senatora Ireneusza Michasia
w debacie nad punktem czwartym porządku dziennego

Stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych.

Omawiana dziś nowelizacja ustawy o usługach turystycznych jest konieczna i pilna, zważywszy na fakt, iż właśnie turystyka jest ważnym czynnikiem rozwoju gospodarki. Zaistniałe zmiany polityczne, gospodarcze, liberalizacja przepisów, likwidacja wiz, bardzo korzystne położenie geograficzne naszego kraju sprawiają, że w ostatnich latach przeżywamy prawdziwy boom turystyczny, który lokuje Polskę na wysokich pozycjach wśród potentatów turystycznych.

Główny kierunek zmian w tej ustawie polega na zastąpieniu koncesji na usługi turystyczne prostszym zezwoleniem, na uproszczeniu, a właściwie ułatwieniu procedur administracyjnych i, co najważniejsze, na przekazaniu wojewodom kompetencji w tym zakresie. Eliminuje się tym samym elementy uznaniowości i reglamentacji.

Ustawa ogranicza warunki udzielania zezwoleń, pozostawiając jedynie dwa: posiadanie zabezpieczenia finansowego wpłat klientów i kosztów sprowadzenia ich do kraju oraz zapewnienie odpowiednich kwalifikacji osobom kierującym działalnością objętą zezwoleniem. Powierzenie wojewodom wydawania zezwoleń ułatwi przedsiębiorcom składanie wniosków, udział w postępowaniu i, co nie jest bez znaczenia, pozwoli lepiej ocenić wiarygodność przedstawianych dokumentów.

Jednak proponowane zmiany wymagają utworzenia centralnego rejestru wydanych zwolnień. Dziś działalność turystyczna prowadzona jest na terenie całego kraju i za granicą, bez względu na siedzibę przedsiębiorcy. Szacuje się, że prowadzi ją około 7-8 tys. podmiotów. Utworzenie takiego rejestru ułatwi zasięganie informacji o organizatorach turystyki i ich pośrednikach, posiadanych przez nich zabezpieczeniach finansowych i, co nie jest bez znaczenia, wyeliminuje możliwość zmiany miejsca prowadzenia działalności przez te podmioty, które naruszają przepisy ustawy.

Reasumując całość przedstawionych zmian, opowiadam się za przyjęciem ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych.