2. posiedzenie Senatu RP, część 2 stenogramu


(Wznowienie posiedzenia o godzinie 10 minut 00)

(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Donald Tusk)

Wicemarszałek Donald Tusk:

Panie i Panowie Senatorowie! W związku z tym, że wciąż trwają prace nad przygotowaniem druku, zarządzam przedłużenie przerwy do godziny 10.30.

Senator Anna Bogucka-Skowrońska:

Panie Marszałku, mam wniosek formalny. Korzystając z chwili czasu, zgodnie z art. 42 ust. 2 pktem 9, chciałam złożyć wniosek formalny dotyczący przeprowadzania głosowania.

Otóż, w przekazanym nam sprawozdaniu stenograficznym z wczorajszego dnia obrad jest zapis, z którego wynika, że osoby z naszej ławki - to znaczy kolega Kutz, kolega Jurczyk i ja - nie głosowały. A myśmy wszyscy głosowali! Prosimy o sprawdzenie aparatury, bo być może przy tym tempie przeprowadzania głosowań myśmy nie naciskali przycisku obecności. Sami teraz nie wiemy, robiliśmy to odruchowo... W każdym razie głosowaliśmy, natomiast z zapisu stenograficznego wynika, że nie głosowaliśmy.

(Wicemarszałek Donald Tusk: W trakcie przerwy...)

I ja bym prosiła, żeby inni koledzy też sprawdzili, czy sprawozdanie odzwierciedla to, jak oni głosowali...

Wicemarszałek Donald Tusk:

Po przerwie wrócimy do tej sprawy. Oczywiście, sprawdzimy to.

(Senator Jerzy Adamski: W kwestii formalnej.)

(Senator Anna Bogucka-Skowrońska: ...a pan marszałek przyjął to usprawiedliwienie. Oświadczamy, że głosowaliśmy i nie ma powodu, aby stosować dyscyplinujące nas środki.)

Zarządziłem przerwę do godziny 10.30.

Senator Jerzy Adamski:

Panie Marszałku, może Biuro Legislacyjne rozwiałoby wątpliwość, jaka pojawiła się w odniesieniu do wczorajszego głosowania. Mianowicie, podjęliśmy wczoraj uchwałę, ale nie przyjęliśmy poprawek! Panie Marszałku, pozwolę sobie sięgnąć do stenogramu.

Pan marszałek Chronowski przeprowadzał głosowanie w ten sposób. Spośród poprawek, które znajdowały się w druku nr 10S, nie przyjęliśmy tych, których wcześniej nie przyjęła komisja. Nad tymi poprawkami głosowaliśmy. Później z pakietu pięciu poprawek przyjętych przez komisję wyłączyliśmy propozycję pana senatora Struzika i nad nią głosowaliśmy. Potem, w ferworze, pan marszałek Chronowski zarządził głosowanie i proszę posłuchać, co powiedział dalej: "Proszę o naciśnięcie...". "Kto z państwa, pań i panów senatorów, jest za..." Nie, przepraszam, to jest nie to... "Stwierdzam, że Senat podjął uchwałę..." - nie, też nie to.

O, jest. "Przystępujemy do głosowania nad całością przedstawionego przez Komisję Regulaminową i Spraw Senatorskich projektu uchwały, wraz z przyjętymi wcześniej wnioskami". Panie Marszałku, wniosków nie przyjęliśmy! Te wnioski przyjęła tylko komisja, ale Senat nad nimi w ogóle nie głosował! Prosiłbym bardzo Biuro Legislacyjne o jednoznaczną interpretację tego faktu. Zgadzam się, że moglibyśmy przyjąć bez poprawek, gdyby ich w ogóle nie było. Ale wcześniej, powtarzam, głosowaliśmy nad poprawkami odrzuconymi przez komisję i nad jedną poprawką przez nią przyjętą. A nad czterema pozostałymi wcale nie głosowaliśmy. Proszę o wyjaśnienie. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Zwrócę się do Biura Legislacyjnego w czasie przerwy. Do sprawy powrócimy.

(Przerwa w obradach od godziny 10 minut 03 do godziny 10 minut 38)

Wicemarszałek Donald Tusk:

Proszę o jeszcze chwilkę cierpliwości, druki są właśnie rozdawane, nie będziemy przedłużać przerwy, za chwilę rozpoczniemy. (Rozmowy na sali).

W dalszym ciągu dostarczane są fragmenty druku nr 11. Obiecano mi, że to kwestia dwóch, trzech minut.

Czy panie i panowie senatorowie zgodzą się wobec tego, abyśmy wznowili obrady i oddali głos sprawozdawcy? Na pewno w ciągu najbliższych kilkudziesięciu sekund wszyscy będą mieli komplet materiałów.

Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, to pozwolę sobie wznowić obrady z nadzieją, że izba okaże wyrozumiałość i cierpliwość wszystkim marszałkom debiutantom. Myślę, że będziemy działać harmonijnie dla wspólnego dobra.

Proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.

Przystępujemy do punktu drugiego porządku dziennego: powołanie składów stałych komisji senackich. Jak przed chwilą informowałem, druki będą do państwa systematycznie docierały. (Rozmowy na sali).

Nie usłyszałem głosu sprzeciwu, zatem uznałem, że możemy rozpocząć obradowanie, licząc na szybką i sprawną obsługę.

Projekt uchwały, dotyczący interesującej nas sprawy, zawarty jest w druku nr 11.

Proszę sprawozdawcę Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich, senator Genowefę Ferenc, o zabranie głosu i przedstawienie projektu uchwały w sprawie powołania składów stałych komisji senackich.

Senator Genowefa Ferenc:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

W imieniu Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich, która obradowała kilkadziesiąt minut temu, chciałabym przedstawić państwu projekt uchwały Senatu z dnia dzisiejszego w sprawie składu komisji senackich. Proszę, byście państwo spojrzeli na skład poszczególnych komisji i sprawdzili, czy na listach członków poszczególnych komisji są państwa nazwiska. Proszę też o zgłaszanie ewentualnych uwag.

W imieniu Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich wnoszę do Wysokiej Izby o powołanie komisji senackich w takim składzie, jak zostało to zaproponowane w druku nr 11. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z państwa, pań i panów senatorów, chce zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę zgłoszeń.

Przypominam, że zgodnie z art. 46 ust. 7 Regulaminu Senatu uchwały w sprawie składu komisji senackich podejmowane są w głosowaniu jawnym. Proponuję przeprowadzenie głosowania łącznego nad powołaniem wszystkich stałych komisji w składzie zgodnym z tym, co zawiera druk nr 11.

Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Wysoka Izba przyjęła te propozycję.

Wobec braku sprzeciwu, stwierdzam, że Senat przyjął przedstawioną propozycję.

Przechodzimy do łącznego głosowania nad powołaniem stałych komisji senackich w składzie przedstawionym w druku nr 11. Mam nadzieję, że wszyscy państwo już go otrzymali.

Zanim przystąpimy do głosowania, chciałbym przypomnieć wszystkim paniom i panom senatorom, w jaki sposób głosujemy. Naciśnięcie przycisku z napisem "obecny" jest niezbędne, aby głos pojawił się później w wydruku.

Ta uwaga odnosi się również do pani senator Boguckiej-Skowrońskiej. Służby techniczne sprawdziły aparaturę, okazało się, że była wczoraj z całą pewnością sprawna. Prosiłbym zatem o koncentrację w trakcie głosowania.

Przystępujemy do głosowania.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa, pań i panów senatorów, jest za powołaniem wymienionych komisji w przedstawionym składzie, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwko, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję bardzo. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 97 obecnych senatorów 96 głosowało za, nikt nie głosował przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu, 1 senator nie głosował. (Głosowanie nr 8).

Stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie powołania komisji senackich.

Zarządzam przerwę do godziny 15.00.

(Rozmowy na sali).

Proszę państwa, chcę państwa uspokoić co do tego, że jest to możliwie najkrótsza przerwa. W czasie jej trwania odbędą się posiedzenia komisji z udziałem marszałków, zgodnie z art. 52 ust. 1 Regulaminu Senatu. Na posiedzeniach każda komisja ze swojego składu wybierze kandydata na przewodniczącego. Trzeba też, by zebrał się Konwent Seniorów i by przygotowano druki. Przerwa krótsza nie dałaby szansy na wykonanie tych wszystkich czynności.

Proszę senatora sekretarza o odczytanie komunikatów.

Senator Sekretarz Jolanta Danielak:

Informuję, że posiedzenia komisji odbędą się w niżej wymienionych godzinach w następujących salach:

Komisja Gospodarki Narodowej, godzina 12, sala 179,

Komisja Ustawodawcza, godzina 12.30, sala 217,

Komisja Kultury i Środków Przekazu, godzina 12, sala 217,

Komisja Nauki i Edukacji Narodowej, godzina 11.30, sala 217,

Komisja Obrony Narodowej, godzina 11.30, sala 182,

Komisja Ochrony Środowiska, godzina 11.30, sala 176,

Komisja Praw Człowieka i Praworządności, godzina 12, sala 182,

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, godzina 11, sala 182,

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, godzina 11.30, sala 179,

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, godzina 11, sala 176,

Komisja Spraw Emigracji i Polaków za Granicą, godzina 11, sala 217,

Komisja Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, godzina 11, sala 179,

Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu, godzina 12, sala 176.

Informuję również, że o godzinie 13.15 odbędzie się posiedzenie Konwentu Seniorów.

Senator Ireneusz Michaś:

Panie Marszałku, proszę zauważyć, że Komisja Obrony Narodowej i Komisja Ochrony Środowiska mają posiedzenia w tym samym czasie, a niektórzy senatorowie należą do nich obu. Nie będą oni mogli być obecni na obu posiedzeniach jednocześnie, a zatem zostali pozbawieni możliwości uczestnictwa w wyborach. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Obawiam się, Panie Senatorze, że nie da się rozwiązać tego problemu, jeśli zakładamy, że obrady mają się dzisiaj zakończyć. Bardzo dużo pracy włożono w to, aby możliwie harmonijnie zorganizować prace komisji.

Senator Ireneusz Michaś:

No, ale nie jesteśmy w stanie uczestniczyć jednocześnie w dwóch posiedzeniach.

(Senator Tadeusz Kopacz: W kwestii formalnej.)

Wicemarszałek Donald Tusk:

Proszę bardzo, Panie Senatorze.

Senator Tadeusz Kopacz:

Panie Marszałku, podobna sytuacja powstała, jeśli chodzi o Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisję Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Te dwie komisje mają mieć posiedzenia również w tym samym czasie, obecność na obu jest po prostu niemożliwa. Nie wiem, czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić czas posiedzeń tych komisji?

Wicemarszałek Donald Tusk:

Mogę obiecać, że podejmiemy wysiłek, aby i godziny, i sale zgrać w ten sposób, by wszyscy senatorowie mogli uczestniczyć w posiedzeniach komisji, do których się zapisali. Ewentualne komunikaty w tej sprawie zostaną wyświetlone na ekranach telewizorów. Dziękuję bardzo.

(Senator Andrzej Chronowski: Jeszcze są jakieś głosy.)

(Senator Sekretarz Jolanta Danielak: Przepraszam bardzo, są dalsze komunikaty.)

Przepraszam, jeszcze są komunikaty.

Senator Sekretarz Jolanta Danielak:

Klub Senatorski AWS zbiera się o godzinie 14 w sali 217.

Dział Obsługi Posiedzeń Senatu uprzejmie prosi senatorów sekretarzy Senatu, senator Jolantę Danielak, senatora Stanisława Gogacza, senatora Stanisława Jarosza, senatora Witolda Kowalskiego, senatora Andrzeja Mazurkiewicza, senatora Tomasza Michałowskiego, senatora Jerzego Pieniążka, o krótkie, dziesięciominutowe spotkanie celem omówienia wszystkich spraw związanych z pełnieniem funkcji senatora sekretarza.

Proponuje się, aby spotkać się dzisiaj tuż po zarządzeniu przerwy w obradach w sali obrad Senatu.

Komisja regulaminowa spotyka się o godzinie 14.15 w sali 217.

Następny komunikat - poszukuje się właściciela tego oto pióra. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję.

(Przerwa w obradach od godziny 10 minut 50 do godziny 15 minut 04)

Wicemarszałek Donald Tusk:

Wznawiam obrady.

Proszę panie i panów senatorów o zajęcie miejsc.

Przystępujemy do punktu trzeciego porządku dziennego: wybór przewodniczących stałych komisji senackich.

Informuję, że Senat wybiera przewodniczących komisji zgodnie z art. 13 ust. 2 i art. 14 ust. 2 Regulaminu Senatu. Wniosek Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich w tej sprawie zawarty jest w druku nr 12. Chciałbym ponadto poinformować, że ze zgłoszonymi kandydaturami, zgodnie z art. 14 ust. 2 Regulaminu Senatu, zapoznał się Konwent Seniorów.

Proszę sprawozdawcę Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich, pana senatora Pawła Abramskiego, o zabranie głosu i przedstawienie wniosku.

Senator Paweł Abramski:

Panie Marszałku! Panie i Panowie!

Chciałbym przedstawić państwu projekt uchwały Senatu w sprawie wyboru przewodniczących stałych komisji senackich. Pozwolę sobie nie odczytywać treści projektu, gdyż zawarta jest ona w druku nr 12, który otrzymali państwo przed obradami.

Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich rozpatrzyła ten projekt na dzisiejszym posiedzeniu. Informuję państwa, że odbyły się posiedzenia trzynastu stałych komisji, które wybrały kandydatów na przewodniczących. Wyboru przewodniczących, zgodnie z art. 13 ust. 2, Regulaminu Senatu, dokona Wysoka Izba.

Chcę też poinformować, że Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich dokonała wyboru kandydatów na przewodniczących przy 4 głosach wstrzymujących się.

Na podstawie protokołów z posiedzeń poszczególnych komisji stwierdziliśmy, iż kandydatów na przewodniczących wyłoniono zgodnie z regulaminem. W szczególności, co chcę podkreślić, zachowano przepis art. 54 obowiązującego regulaminu, który stanowi, iż uchwały w komisjach zapadają większością głosów, w obecności co najmniej 1/3 liczby członków. Zachowano też przepis art. 46 ust. 6 regulaminu, mówiący o obowiązku głosowania tajnego w sprawach personalnych.

Informuję państwa, że do Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich nie zgłoszono żadnych uwag, protestów ani zastrzeżeń co do procedury wyłaniania kandydatów.

Panie Marszałku! Wysoki Senacie! W imieniu komisji regulaminowej proponuję Wysokiej Izbie przyjęcie uchwały w sprawie wyboru przewodniczących stałych komisji senackich o takiej treści jak zapisana w druku nr 12. Propozycja nasza dotyczy wszystkich trzynastu osób wymienionych w tym druku. Dziękuję za uwagę, Panie Marszałku.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Obecnie proszę przedstawicieli...

(Senator Krzysztof Kozłowski: W sprawie formalnej.)

Proszę uprzejmie.

Senator Krzysztof Kozłowski:

Prosiłbym na przyszłość, żeby posiedzenia Konwentu Seniorów były jednak anonsowane albo w ramach komunikatów, albo tak jak do tej pory - na piśmie, na karteczkach. No, bo skąd człowiek ma wiedzieć, że jest zwołane posiedzenia Konwentu Seniorów?

(Głosy z sali: Była informacja.)

Wicemarszałek Donald Tusk:

W komunikacie na zakończenie poprzedniej części naszego posiedzenia podano informację o posiedzeniu Konwentu Seniorów. I muszę stwierdzić, że przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem jednego, byli na posiedzeniu Konwentu Seniorów. Ale zwrócę uwagę na to, żeby te informacje przekazywać sprawniej.

Obecnie chciałbym prosić przedstawicieli poszczególnych komisji o przedstawienie kandydatów na stanowiska przewodniczących tych komisji.

Proszę panów senatorów o odrobinę dyscypliny, będzie nam łatwiej procedować.

Proszę pana senatora Edmunda Wittbrodta o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Kazimierza Kleiny na stanowisko przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej.

Senator Edmund Wittbrodt:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Chciałbym bardzo krótko przedstawić kandydaturę Kazimierza Kleiny na stanowisko przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej.

Pan Kazimierz Kleina jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, magistrem ekonomiki transportu morskiego. Ma bardzo dobre doświadczenie merytoryczne i organizacyjne. Był burmistrzem miasta Łeby w latach 1990-1993, a następnie wojewodą słupskim w latach 1993-1996. Był założycielem i pracownikiem Gdańskiej Akademii Kształcenia Zawodowego. Obecnie jest pracownikiem naukowo-badawczym Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, gdzie zajmuje się badaniami regionalnymi, restrukturyzacją gospodarki morskiej, a także problemami prywatyzacji i inwestycji zagranicznych. Uważamy, że jest to dobry kandydat na przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo panu senatorowi.

(Senator Ireneusz Michaś: Panie Marszałku, w kwestii formalnej. Może by kandydat wstał, żebyśmy mogli go poznać.)

Dobrze. Bardzo proszę rekomendowanych kandydatów o pokazywanie się zebranym na sali. Dzięki temu będziemy lepiej się znali.

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy są jeszcze jakieś uwagi formalne? Bo słyszę głosy, ale nie jestem pewny, czy chodzi o zabranie głosu.

Proszę panią senator Dorotę Czudowską o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senator Krystyny Czuby na stanowisko przewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Senator Dorota Czudowska:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

W imieniu członków Komisji Kultury i Środków Przekazu chciałabym przedstawić kandydatkę na przewodniczącą, panią senator Krystynę Czubę.

Senator Krystyna Czuba jest doktorem etyki, wykładowcą etyki dziennikarskiej i gatunków dziennikarstwa na Akademii Teologii Katolickiej oraz przewodniczącą zespołu ekspertów Akcji Wyborczej Solidarność do spraw mediów. W trzeciej kadencji Senatu była kandydatką do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jest znaną autorką wielu książek, artykułów publicystycznych, audycji radiowych o tematyce etycznej i medialnej. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo. Czy pani senator mogłaby pokazać się sali, zgodnie z życzeniami senatorów? Dziękuję uprzejmie.

Przez chwilę na naszych tablicach świetlnych nie będzie wyświetlana informacja o przemawiających senatorach, z powodu zacięcia się klawiatury. Mam nadzieję, że za chwilę wszystko będzie działało tak, jak powinno.

Proszę senatora Tadeusza Lewandowskiego o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Stefana Jurczaka na stanowisko przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej.

Senator Tadeusz Lewandowski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

W imieniu Komisji Obrony Narodowej pragnę przedstawić senatora Stefana Jurczaka jako kandydata na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej.

Pan Stefan Jurczak był senatorem przez dwie poprzednie kadencje, był wówczas członkiem tej właśnie komisji. W ostatniej kadencji, czyli trzeciej, pełnił również funkcję wicemarszałka Senatu. Senator Stefan Jurczak w latach 1989-1996 zasiadał również we władzach "Solidarności".

Tyle o kandydacie. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję uprzejmie. Oto pan senator Jurczak. (Oklaski).

Proszę panią senator Krystynę Czubę o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Augusta Chełkowskiego na stanowisko przewodniczącego Komisji Nauki i Edukacji Narodowej.

Senator Krystyna Czuba:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

W imieniu Komisji Nauki i Edukacji Narodowej pragnę przedstawić kandydaturę pana profesora Augusta Chełkowskiego na stanowisko przewodniczącego komisji.

Pan profesor jest fizykiem z wykształcenia, ma tytuł i stanowisko profesora zwyczajnego. Był pracownikiem naukowym od 1953 r., przez krótki czas nauczycielem w szkole średniej, a przez większą część życia nauczycielem akademickim. Zasiadał we władzach uniwersyteckich, sprawując niemal wszystkie funkcje - rektora, prorektora, dziekana. Pan profesor August Chełkowski był od 1989 r. członkiem Komisji Nauki i Edukacji Narodowej. Pełnił też funkcje w Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego. Kandydaturę pana profesora uważamy za bardzo dobrą.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Panie Senatorze, prosimy o prezentację. Dziękuję.

Proszę o zabranie głosu... senatora Tadeusza Lewandowskiego już, zdaje się, prosiłem, tak?

Proszę senatora Jerzego Baranowskiego o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Franciszka Bachledy-Księdzularza na stanowisko przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

Senator Jerzy Baranowski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Pan senator Franciszek Bachleda-Księdzularz jest bardzo dobrze przygotowany merytorycznie i praktycznie do pełnienia funkcji przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska. W poprzedniej, trzeciej kadencji Senatu był jej członkiem, a w latach 1992-1994 pełnił funkcję członka Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Od urodzenia jest związany z Zakopanem i z kulturą Podhala. Z podhalańską kulturą jest związany nie tylko w Polsce, ale poza jej granicami. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z bardzo obszernej biografii wymienię, że pracował w Tatrzańskim Parku Narodowym, przepraszam, w Muzeum Tatrzańskim, później pełnił przez siedem lat funkcję prezesa Związku Podhalan w Zakopanem. Jest redaktorem naczelnym znanego pisma "Hale i Dziedziny". Chciałem również powiedzieć, że w latach 1981-1982 był członkiem Rady Tatrzańskiego Parku Narodowego, a w latach 1980-1996 członkiem Międzyresortowej Komisji Roboczej do spraw Współpracy Społeczności Góralskiej z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Pełnił funkcję burmistrza gminy tatrzańskiej w Zakopanem.

Chcę jeszcze dodatkowo powiedzieć, że jego znajomość zasad gospodarki wodnej, nieustępliwość i wpływ na kręgi decyzyjne pozwoliła okiełznać, że tak powiem, tegoroczny wodny żywioł na Podhalu poprzez uruchomienie we właściwym momencie zapory w Czorsztynie i w Sromowcach. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo. (Oklaski).

Dziękuję, Panie Senatorze.

Proszę senatora Krzysztofa Piesiewicza o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Zbigniewa Romaszewskiego na stanowisko przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności.

Senator Krzysztof Piesiewicz:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Jest tak, że bardzo często określone osoby kojarzą się z jakąś działalnością publiczną. Jak się wymienia nazwisko, to od razu nasuwa się skojarzenie. Nazwisko Zbigniew Romaszewski mojemu pokoleniu, i myślę, że nie tylko, kojarzy się z prawami człowieka. Mam zaszczyt zgłosić w imieniu komisji jego kandydaturę na przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności.

Fizyk z wykształcenia, z doktoratem, jeden z pierwszych członków Komitetu Obrony Robotników. Organizator w czasach trudnych, bo jeszcze w 1988 r., Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Krakowie i potem w Leningradzie, też w czasie trudnym, w 1990 r. Wielokrotnie nagradzany, w tym nagrodą Aurory przez Uniwersytet Stanforda. Odznaczony orderem Polonia Restituta jeszcze przez prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego za działalność związaną z dobijaniem się naszej wspólnoty, Polski, o prawa człowieka. Członek "Solidarności" od powstania tego wielkiego ruchu społecznego. Senator pierwszej, drugiej, trzeciej, czwartej kadencji. Nie tylko senator, ale także ten, który zainicjował powstanie tej komisji - Komisji Praw Człowieka i Praworządności.

Zgłaszam jego kandydaturę i proszę państwa o poparcie, zaznaczając na końcu, że pan senator Romaszewski będzie tym przewodniczącym, który naruszenia praw człowieka w sposób bardzo dolegliwy odczuł na własnej skórze, będąc pensjonariuszem wielu zakładów karnych w tym okresie, kiedy prawa te były poniewierane. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze. (Oklaski).

Proszę senatora Zdzisława Maszkiewicza o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Dariusza Kłeczka na stanowisko przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

Senator Zdzisław Maszkiewicz:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

W imieniu członków Komisji Rodziny i Polityki Społecznej pragnę przedstawić kandydata na przewodniczącego tej komisji, pana senatora Dariusza Kłeczka.

Pan Dariusz Kłeczek, senator z województwa tarnobrzeskiego, urodził się w 1957 r. w Jedlni Letnisko, w województwie radomskim. Ukończył Wydział Lekarski na Akademii Medycznej w Łodzi. Obecnie pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Tarnobrzegu na oddziale anestezjologii intensywnej terapii. Jest prezesem Oddziału Towarzystwa Odpowiedzialnego Rodzicielstwa w Tarnobrzegu, członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji sandomierskiej i członkiem Zarządu Głównego Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Od 1989 r. jest członkiem NSZZ "Solidarność", obecnie przewodniczącym Komisji Zakładowej Pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Tarnobrzegu. Był i jest bezpartyjny. Żona Barbara, magister ekonomii, córki: Anna, Agata i Dorota, to rodzina pana senatora.

Proszę Wysoki Senat o poparcie naszej kandydatury, kandydatury Dariusza Kłeczka, na funkcję przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję. (Oklaski). Dziękuję bardzo.

Proszę senatora Witolda Kowalskiego o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Józefa Frączka na stanowisko przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Senator Witold Kowalski:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

W imieniu komisji chciałbym przedstawić kandydaturę pana Józefa Frączka na przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pan senator ma 45 lat. Jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej. W latach osiemdziesiątych aktywnie organizował "Solidarność" w województwie rzeszowskim. W okresie stanu wojennego pracował w gospodarstwie rolnym. W 1990 r. został radnym w gminie Czarna, a następnie wójtem gminy. W czerwcu tegoż samego roku otrzymał nominację na urząd wicewojewody rzeszowskiego. Tradycyjnie związany był zawsze z ruchem chłopskim. W 1991 r. wybrany został na posła do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. A w 1993 r. wygrał wybory do Senatu w województwie rzeszowskim.

Jego dotychczasowe doświadczenie daje gwarancje, że sprawnie pokieruje pracami komisji. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo. (Oklaski).

Proszę senatora Tadeusza Kopacza o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Mieczysława Janowskiego na stanowisko przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Senator Tadeusz Kopacz:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

W imieniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej chciałem przedstawić kandydaturę pana Mieczysława Janowskiego, senatora ziemi rzeszowskiej, na stanowisko przewodniczącego tejże komisji.

Pan Mieczysław Janowski ma lat 50. Jest żonaty, ma czworo dzieci. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, doktorem nauk technicznych. Przez dwie kadencje pełni funkcję prezydenta miasta Rzeszowa. Jest wiceprzewodniczącym Rady Regionalnej AWS w Rzeszowie. Jest również członkiem Zarządu Związku Miast Polskich. Jest również delegatem do Izby Lokalnej Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w Strasburgu. Był członkiem Komitetu Badań Naukowych drugiej kadencji. Jest członkiem Rady i Zarządu Głównego Stowarzyszenia "Liga Krajowa". Jest również członkiem stowarzyszeń o charakterze naukowym, naukowo-technicznym i kulturalnym.

Senator Mieczysław Janowski jest osobą bardzo odpowiedzialną, mającą duże doświadczenie w zarządzaniu. Jest również osobą bardzo kompetentną, posiada dużą wiedzę na temat samorządu terytorialnego i w moim mniemaniu, jak również w mniemaniu przedstawicieli naszej komisji, jest odpowiednią osobą do sprawowania tej funkcji. Bardzo proszę państwa o poparcie tej kandydatury.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję uprzejmie, Panie Senatorze. (Oklaski).

Proszę senatora Witolda Kowalskiego o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senator Janiny Sagatowskiej na stanowisko przewodniczącej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.

Senator Witold Kowalski:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Z wielką przyjemnością chciałbym przedstawić kandydaturę pani Janiny Sagatowskiej na przewodniczącą naszej komisji.

Pani senator z zawodu jest radcą prawnym i adwokatem. Od roku 1990 do 1991, tak więc przez jeden rok, była wicewojewodą tarnobrzeskim, następnie zaś, do roku 1994, wojewodą tarnobrzeskim. Od 1993 r. przewodniczy radzie programowej Fundacji "Polonia-Kazachstan" z siedzibą w Stalowej Woli. Była za inicjatywą włączenia samorządów lokalnych do pracy na rzecz sprowadzenia Polaków z Kazachstanu do ojczyzny. Ma wielkie doświadczenie oraz wielkie serce, szczególnie jeśli chodzi o współpracę z Polakami na Wschodzie.

Z wielką przyjemnością prezentuję państwu tę kandydaturę. Dziękuję. (Oklaski).

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję.

Dziękuję, Pani Senator.

Proszę senatora Krzysztofa Majkę o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Władysława Bartoszewskiego na stanowisko przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.

Senator Krzysztof Majka:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Komisja Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych jednogłośnie wyłoniła kandydaturę pana profesora Bartoszewskiego na przewodniczącego komisji.

Pan senator Bartoszewski ma tytuły naukowe: profesora - nadany przez rząd Bawarii, doktora honoris causa filozofii - nadany przez Polski Uniwersytet na Obczyźnie, doktora honoris causa nauk humanistycznych - nadany przez Baltimore Hebrew College w Stanach Zjednoczonych, doktora honoris causa nauk humanistycznych - nadany w 1996 r. przez Uniwersytet Wrocławski. Jest autorem około czterdziestu książek, napisał tysiąc artykułów, dotyczących głównie historii drugiej wojny światowej, walki o niepodległość, stosunków polsko-niemieckich i polsko-żydowskich.

W czasie wojny był więźniem Oświęcimia. Uczestniczył w powstaniu warszawskim jako porucznik AK. Po wojnie był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, kierowanego przez Stanisława Mikołajczyka, oraz współredaktorem "Gazety Ludowej". Dwukrotnie, w latach 1946-1948 i 1949-1954, był więziony w komunistycznych więzieniach, a w 1955 r. został uznany za niesłusznie represjonowanego.

Pan profesor był wykładowcą, profesorem na wielu uniwersytetach w Polsce i za granicą. Od września 1990 r. do czerwca 1995 r. był ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Austrii. Od marca do grudnia 1995 r. był również ministrem spraw zagranicznych. W 1995 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Był jednym z pierwszych Polaków, którzy otrzymali w Jerozolimie tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Jest dla mnie prawdziwym zaszczytem przedstawienie sylwetki pana profesora jako niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie międzynarodowych stosunków gospodarczych, politycznych, społecznych. Dziękuję bardzo. (Oklaski).

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Proszę senatora Stanisława Gogacza o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Piotra Andrzejewskiego na stanowisko przewodniczącego Komisji Ustawodawczej.

Senator Stanisław Gogacz:

Pan senator Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski jest kandydatem senackiej Komisji Ustawodawczej na jej przewodniczącego.

Pan senator jest prawnikiem, który odbył aplikację sędziowską i adwokacką. Jest senatorem czterech kadencji Senatu i zawsze zajmował się pracą legislacyjną, między innymi w Komisji Inicjatyw i Prac Ustawodawczych.

W trzeciej kadencji Senatu był organizatorem i współuczestnikiem Społecznej Komisji Konstytucyjnej. W 1988 r. otrzymał międzynarodową nagrodę za działalność na rzecz praw człowieka. Od 1983 r. jest członkiem Komitetu Helsińskiego w Polsce oraz współzałożycielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jest członkiem zarządu Międzynarodowej Sekcji Prawników w Polsce. Był i jest bezpartyjny.

Uważamy, że jest to bardzo dobry kandydat na przewodniczącego senackiej Komisji Ustawodawczej. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo. (Oklaski).

Proszę senatora Dariusza Kłeczka o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Macieja Świątkowskiego na stanowisko przewodniczącego Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu.

Senator Dariusz Kłeczek:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

W imieniu Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu pragnę przedstawić kandydata na przewodniczącego tej komisji, pana senatora Macieja Świątkowskiego.

Pan senator Maciej Świątkowski jest lekarzem, absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku. Jest specjalistą chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Jest kierownikiem katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Ma stopień naukowy doktora habilitowanego medycyny w dziedzinie chorób wewnętrznych i obecnie jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Medycznej w Bydgoszczy.

Jest autorem ponad sześćdziesięciu prac naukowych, promotorem czterech prac doktorskich i wychowawcą kilkunastu specjalistów chorób wewnętrznych. Pełni funkcję konsultanta regionalnego w dziedzinie gastroenterologii oraz jest członkiem kilku towarzystw lekarskich. Obecnie piastuje funkcję prezesa bydgoskiego oddziału Towarzystwa Gastroenterologicznego. Był radnym Rady Miejskiej w Bydgoszczy w pierwszej i drugiej kadencji. Od siedmiu lat przewodniczy komisji zdrowia tej rady. Jest również działaczem sportowym i propagatorem wychowania dzieci i młodzieży przez sport. Jest żonaty. Ma dwie studiujące córki. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze. (Oklaski).

Dziękuję paniom i panom senatorom za przedstawienie kandydatów na przewodniczących komisji stałych.

Czy ktoś z państwa, pań i panów senatorów, chce zabrać głos w sprawie przedstawionych kandydatur na przewodniczących komisji senackich? Nie widzę zgłoszeń.

Przechodzimy do głosowania nad wyborem przewodniczących komisji.

Przypominam, że zgodnie z art. 46 ust. 6 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Proponuję przeprowadzenie głosowania nad każdym kandydatem odrębnie, ale przy pomocy jednej wspólnej karty do głosowania. Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, głosowanie zostanie przeprowadzone w przedstawiony przeze mnie sposób. Nie słyszę głosów sprzeciwu.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego powołuję sekretarzy: senator Jolantę Danielak, senatora Stanisława Gogacza i senatora Stanisława Jarosza.

Przystępujemy do głosowania tajnego nad wyborem przewodniczących stałych komisji senackich.

Za chwilę paniom i panom senatorom zostaną rozdane karty do głosowania w sprawie wyboru przewodniczących stałych komisji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w czwartej kadencji. Karta zawiera nazwiska wszystkich kandydatów na stanowiska przewodniczących komisji. Przy każdym nazwisku mamy trzy możliwości głosowania: za wyborem określonego kandydata na stanowisko przewodniczącego komisji, przeciwko temu wyborowi oraz możliwość wstrzymania się od głosu. Przy każdym nazwisku można postawić tylko jeden znak "x". Niepostawienie znaku "x" lub postawienie więcej niż jednego znaku przy poszczególnych nazwiskach spowoduje, że głos oddany na danego kandydata będzie uznany za nieważny. Czy potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia co do sposobu głosowania?

Proszę senatorów sekretarzy o rozdanie kart do głosowania, a panie i panów senatorów proszę o ich wypełnienie.

(Senatorowie sekretarze rozdają karty do głosowania).

Czy wszyscy państwo senatorowie otrzymali karty do głosowania?

Mam nadzieję, że państwo senatorowie zdążyli już wypełnić karty, w związku z tym proszę pana senatora sekretarza Stanisława Gogacza o odczytywanie kolejno nazwisk senatorów, panie i panów senatorów zaś, po wyczytaniu ich nazwisk, proszę o wrzucanie do urny wypełnionych kart do głosowania.

Senator Sekretarz Stanisław Gogacz:

Pan senator Paweł Abramski

Pan senator Jerzy Adamski

Pan senator Piotr Andrzejewski

Pan senator Zbigniew Antoszewski

Pan senator Franciszek Bachleda-Księdzularz

Pan senator Jerzy Baranowski

Pan senator Władysław Bartoszewski

Pan senator Janusz Bielawski

Pani senator Anna Bogucka-Skowrońska

Pan senator Jerzy Borcz

Pan senator August Chełkowski

Pan senator Jan Chodkowski

Pan senator Jan Chojnowski

Pan senator Andrzej Chronowski

Pan senator Jerzy Chróścikowski

Pan senator Wiesław Chrzanowski

Pan senator Marian Cichosz

Pan senator Stanisław Cieśla

Pan senator Jerzy Cieślak

Pan senator Jan Cimanowski

Pani senator Krystyna Czuba

Pani senator Dorota Czudowska

Pani senator Jolanta Danielak

Pan senator Kazimierz Drożdż

Pani senator Genowefa Ferenc

Pan senator Lech Feszler

Pan senator Józef Frączek

Pan senator Ryszard Gibuła

Pan senator Adam Glapiński

Pan senator Krzysztof Głuchowski

Pan senator Stanisław Gogacz

Pan senator Zbigniew Gołąbek

Pani senator Alicja Grześkowiak

Pan senator Mieczysław Janowski

Pan senator Zdzisław Jarmużek

Pan senator Stanisław Jarosz

Pan senator Ryszard Jarzembowski

Pan senator Stefan Jurczak

Pan senator Marian Jurczyk

Pani senator Dorota Kempka

Pan senator Leon Kieres

Pan senator Kazimierz Kleina

Pan senator Dariusz Kłeczek

Pan senator Stefan Konarski

Pan senator Tadeusz Kopacz

Pan senator Jerzy Kopaczewski

Pan senator Witold Kowalski

Pan senator Krzysztof Kozłowski

Pan senator Wojciech Kruk

Pan senator Zbigniew Kruszewski

Pan senator Andrzej Krzak

Pan senator Józef Kuczyński

Pan senator Zbigniew Kulak

Pan senator Kazimierz Kutz

Pan senator Tadeusz Lewandowski

Pan senator Krzysztof Lipiec

Pan senator Grzegorz Lipowski

Pan senator Janusz Lorenz

Pan senator Stanisław Majdański

Pan senator Krzysztof Majka

Pan senator Stanisław Marczuk

Pan senator Jerzy Markowski

Pan senator Jerzy Masłowski

Pan senator Zdzisław Maszkiewicz

Pan senator Andrzej Mazurkiewicz

Pan senator Tomasz Michałowski

Pan senator Ireneusz Michaś

Pan senator Jerzy Mokrzycki

Pan senator Janusz Okrzesik

Pan senator Andrzej Ostoja-Owsiany

Pan senator Jerzy Pieniążek

Pan senator Krzysztof Piesiewicz

Pan senator Wiesław Pietrzak

Pan senator Zbyszko Piwoński

Pani senator Elżbieta Płonka

Pan senator Zbigniew Romaszewski

Pan senator Zygmunt Ropelewski

Pan senator Tadeusz Rzemykowski

Pani senator Janina Sagatowska

Pan senator Jacek Sauk

Pan senator Andrzej Sikora

Pani senator Dorota Simonides

Pan senator Roman Skrzypczak

Pan senator Ryszard Sławiński

Pan senator Jerzy Smorawiński

Pani senator Jadwiga Stokarska

Pan senator Henryk Stokłosa

Pan senator Adam Struzik

Pan senator Jerzy Suchański

Pan senator Maciej Świątkowski

Pan senator Bogdan Tomaszek

Pan senator Donald Tusk

Pan senator Marcin Tyrna

Pani senator Teresa Urniaż-Grabowska

Pan senator Marek Waszkowiak

Pan senator Sławomir Willenberg

Pan senator Edmund Wittbrodt

Pan senator Ireneusz Zarzycki

Pan senator Bogdan Zdrojewski

Pan senator Marian Żenkiewicz

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Czy wszyscy z państwa senatorów oddali głosy? Dziękuję.

Proszę senatorów sekretarzy o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu.

Za chwilę zarządzę przerwę, ale wcześniej proszę o wysłuchanie komunikatów.

Senator Sekretarz Jolanta Danielak:

Panie i Panowie Senatorowie, informuję, że aktualny tekst Regulaminu Senatu wraz z uchwalonymi w dniu 6 listopada 1997 r. zmianami został dostarczony państwu do skrytek senatorskich.

Informuję, że zebranie Klubu Senatorów SLD, odbędzie się 3 grudnia o godzinie 18.00 w sali nr 179.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Zarządzam przerwę do godziny 16.50.

Przerwa może zostać przedłużona, w związku z tym proszę śledzić, co się będzie działo, na ekranach telewizorów. Będzie to uzależnione od tempa pracy liczących głosy.

(Przerwa w obradach od godziny 15 minut 51 do godziny 17 minut 03)

Wicemarszałek Donald Tusk:

Mam smutną informację z komisji skrutacyjnej. Pojawiły się komplikacje w trakcie liczenia głosów. Niestety, konieczne jest przedłużenie przerwy o 27 minut, do godziny 17.30.

W tej chwili zbiera się Prezydium Senatu.

(Przerwa w obradach od godziny 17 minut 03 do godziny 17 minut 33)

Wicemarszałek Donald Tusk:

Wznawiam obrady.

Ogłaszam wyniki tajnego głosowania w sprawie wyboru przewodniczących stałych komisji senackich.

"Protokół głosowania tajnego z dnia 7 listopada 1997 r. w sprawie wyboru przewodniczących stałych komisji senackich Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w czwartej kadencji.

Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania senatorowie: Stanisław Jarosz, Stanisław Gogacz, Jolanta Danielak stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej oddano głosów 96, głosów nieważnych nie było. Za kandydaturą senatora Kazimierza Kleiny głosowało 78 senatorów, 10 - przeciw, 8 senatorów wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu w sprawie wyboru przewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu oddano 96 głosów, w tym 1 głos nieważny. Za kandydaturą senator Krystyny Czuby głosowało 56 senatorów, 38 - przeciw, 1 senator wstrzymał się od głosu.

W głosowaniu w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Nauki i Edukacji Narodowej oddano 96 głosów, głosów nieważnych nie było. Za kandydaturą senatora Augusta Chełkowskiego głosowało 71 senatorów, 17 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej oddano 96 głosów, głosów nieważnych nie było. Za kandydaturą senatora Stefana Jurczaka głosowało 85 senatorów, 8 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska oddano 96 głosów, głosów nieważnych nie było. Za kandydaturą senatora Franciszka Bachledy-Księdzularza głosowało 72 senatorów, 15 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności oddano 96 głosów, głosów nieważnych nie było. Za kandydaturą senatora Zbigniewa Romaszewskiego głosowało 79 senatorów, 15 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oddano 96 głosów, głosów nieważnych nie było. Za kandydaturą senatora Dariusza Kłeczka głosowało 70 senatorów, 19 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oddano 96 głosów, głosów nieważnych nie było. Za kandydaturą senatora Józefa Frączka głosowało 68 senatorów, 25 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oddano 96 głosów, w tym 1 głos nieważny. Za kandydaturą senatora Mieczysława Janowskiego głosowało 71 senatorów, 16 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu w sprawie wyboru przewodniczącej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą oddano 96 głosów, głosów nieważnych nie było. Za kandydaturą senator Janiny Sagatowskiej głosowało 72 senatorów, 17 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych oddano 96 głosów, głosów nieważnych nie było. Za kandydaturą senatora Władysława Bartoszewskiego głosowało 81 senatorów, 12 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Ustawodawczej oddano 96 głosów, głosów nieważnych nie było. Za kandydaturą senatora Piotra Andrzejewskiego głosowało 75 senatorów, 14 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu oddano 96 głosów, w tym 1 głos nieważny. Za kandydaturą senatora Macieja Świątkowskiego głosowało 75 senatorów, 13 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu."

Dalej następują podpisy senatorów, którzy są członkami komisji skrutacyjnej.

Stwierdzam, że w głosowaniu tajnym na przewodniczących stałych komisji senackich wybrano: senatora Kazimierza Kleinę - na stanowisko przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej; senator Krystynę Czubę - na przewodniczącą Komisji Kultury i Środków Przekazu; senatora Augusta Chełkowskiego - na przewodniczącego Komisji Nauki i Edukacji Narodowej; senatora Stefana Jurczaka - na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej; senatora Franciszka Bachledę-Księdzularza - na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska; senatora Zbigniewa Romaszewskiego - na przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności; senatora Dariusza Kłeczka - na przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej; senatora Józefa Frączka - na przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; senatora Mieczysława Janowskiego - na przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej; senator Janinę Sagatowską - na przewodniczącą Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą; senatora Władysława Bartoszewskiego - na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych; senatora Piotra Andrzejewskiego - na stanowisko przewodniczącego Komisji Ustawodawczej; senatora Macieja Świątkowskiego - na przewodniczącego Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu.

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie wyboru przewodniczących komisji senackich.

Chciałem serdecznie pogratulować wszystkim wybranym. (Oklaski).

Informuję, że porządek dzienny drugiego posiedzenia został wyczerpany.

Przystępujemy do oświadczeń i wystąpień senatorów poza porządkiem dziennym.

Przypominam, że zgodnie z art. 42a ust. 2 Regulaminu Senatu wystąpienie takie nie może trwać dłużej niż 5 minut.

Czy ktoś z państwa, pań i panów senatorów, pragnie zabrać głos? Nie. W takim razie dziękuję.

Proszę senatora sekretarza o odczytanie komunikatów. Proszę, Pani Senator.

Senator Sekretarz Jolanta Danielak:

Stosownie do art. 187 ust. 1 pktu 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 4 ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1989 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, Senat wybiera spośród senatorów dwóch członków Krajowej Rady Sądownictwa. Tryb zgłaszania kandydatów i ich wyboru do Krajowej Rady Sądownictwa określony jest w uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 22 października 1993 r., zmienionej uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 10 lutego 1994 r. Wnioski wraz z krótkim życiorysem kandydata i jego zgodą na kandydowanie, podpisane przez co najmniej siedmiu senatorów, należy składać marszałkowi Senatu w terminie do 20 listopada 1997 r.

Informuję, że najbliższe posiedzenie Senatu odbędzie się 4 i 5 grudnia. Sekretarzami będą: senator Jarosław Jarosz i senator Witold Kowalski. Listę mówców poprowadzić będzie senator Stanisław Jarosz.

Oto orientacyjny porządek dzienny:

1. Stanowisko Senatu w sprawie ustawy o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny - druk sejmowy nr 18.

2. Stanowisko Senatu w sprawie ustawy o ochronie przed przywozem na polski obszar celny towarów po cenach dumpingowych - druk sejmowy nr 16.

3. Stanowisko Senatu w sprawie ustawy o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami - druk sejmowy nr 15.

4. Stanowisko Senatu w sprawie ustawy o ochronie przed nadmiernym przywozem na polski obszar celny niektórych towarów tekstylnych odzieżowych - druk sejmowy nr 19.

5. Wybór senatorów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Informuję, że zebranie Klubu Senatorskiego AWS odbędzie się bezpośrednio po zakończeniu obrad, w sali nr 217.

To wszystkie komunikaty. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję.

Informuję, że zgodnie z art. 34 ust. 3 Regulaminu Senatu protokół z drugiego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w czwartej kadencji będzie udostępniony senatorom w terminie 21 dni po posiedzeniu Senatu w Biurze Prac Senackich, pokój nr 253.

Zamykam drugie posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w czwartej kadencji.

(Wicemarszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską).

(Koniec posiedzenia o godzinie 17 minut 43)