Spis posiedzeń Prezydium Senatu


14 stycznia 1998 r. odbyło się 13. posiedzenie Prezydium Senatu RP. W związku z koniecznością wyznaczenia przedstawiciela z ramienia Senatu do Rady Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej Prezydium jednomyślnie zaakceptowało na to miejsce kandydaturę prof. dr. hab. Jadwigi Staniszkis. Od lipca ub.r. funkcję przedstawiciela pełnił Adam Witalec /dyrektor Biura Prac Senackich i były zastępca szefa Kancelarii Senatu/, wyznaczony na to miejsce przez Prezydium III kadencji; obecnie zrzekł się tej funkcji .

W związku z prośbą senatora Macieja Świątkowskiego, przewodniczącego Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu, o wyrażenie zgody na zorganizowanie w dniach 30-31 stycznia br. posiedzenia wyjazdowego komisji do Jeleniej Góry i Karpacza, Prezydium Senatu uznało, że należałoby na samym początku kadencji wypracować jasne zasady organizacji i finansowania posiedzeń wyjazdowych komisji. Zgodnie z obowiązującą uchwałą Prezydium Senatu /nr 26 z kadencji III/ potrzebna jest zgoda prezydium na organizację posiedzenia wyjazdowego i, jeżeli to konieczne, przyznanie funduszy. Stwierdzono, że należy korzystać w takich wyjazdach z przysługującego na noclegi limitu senatorskiego oraz z darmowych przejazdów. Odnośnie zaś do posiedzenia wyjazdowego Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu prezydium wyraziło zgodę, bez dodatkowych kosztów. Jednocześnie marszałek Alicja Grześkowiak zwróciła się o przeanalizowanie zmiany Uchwały nr 26 /z III kadencji/ i przedstawienie wniosków na następnym posiedzeniu prezydium.

Sprawy polonijne. Powrócono do kwestii pomocy dla polskiego dziennika "Kurier Wileński". Jak wyjaśnił minister Bogdan Skwarka, przy przedstawianiu wniosku przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" zaszła pomyłka. "Kurier Wileński" wystąpił o dotację w wysokości 25 tys. dolarów USA, natomiast fundacja podała tą sumę złotówkach. Prezydium na poprzednim posiedzeniu powzięło decyzję o przyznaniu dotacji w wysokości 20 tys. zł. W tej sytuacji fundacja ewentualnie wystąpi z następnym wnioskiem o dofinansowanie "Kuriera Wileńskiego".

Sprawy zagraniczne. Omówiono sprawy związane z zaplanowaną na 22 stycznia br. wizytą sekretarza generalnego NATO Javiera Solany i jego wystąpieniem przed parlamentarzystami.

Prezydium zdecydowało, że w 99. statutowej Konferencji Unii Międzyparlamentarnej w Windhoek w Namibii w dniach 6-11 kwietnia br., w której ze strony polskiej ma uczestniczyć 6 posłów i 2 senatorów, wezmą udział senatorowie August Chełkowski i Adam Struzik.

Zadecydowano, że nie zostanie wyłoniona delegacja z ramienia Senatu na seminarium nt. "Konsensusu Parlamentarnego", organizowane przez Międzynarodowe Zgromadzenie Parlamentarzystów Francuskojęzycznych w Sofii w dniach 21-23 stycznia br.

W związku z prośbą Tadeusza Mazowieckiego, przewodniczącego delegacji do Parlamentarnej Komisji Wspólnej RP i UE, o rozszerzenie składu przedstawicieli Senatu w VIII posiedzeniu PKW RP i UE o senatora Adama Glapińskiego, wyrażono zgodę na jego udział w posiedzeniu.

Sprawy różne. Marszałek Alicja Grześkowiak po raz kolejny poruszyła sprawę niepokojącego stanu napięcia na linii Sejm-Senat. Komisja sejmowa zakończyła omawianie budżetu Kancelarii Sejmu i Senatu. Po raz pierwszy nie został zaproszony przedstawiciel Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" na obrady komisji w punkcie dotyczącym budżetu Kancelarii Senatu (i "Wspólnoty Polskiej"). Budżet ten został poważnie zmniejszony, szczególnie jeśli chodzi o zadania inwestycyjne Stowarzyszenia. Daje to kolejny asumpt do spotkania marszałków Sejmu i Senatu i prowadzenia negocjacji w kwestiach spornych.


Spis posiedzeń Prezydium Senatu