Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
KRONIKA SENACKA
1 sierpnia br. w Warszawie odbyły się uroczystości związane z 57. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. Rozpoczęły je uroczysta zmiana wart i złożenie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach wzięli udział m.in. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, minister obrony narodowej Bronisław Komorowski, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Prze
woźnik, szef Urzędu ds. Kombatantów Jacek Taylor, prezydent Warszawy Paweł Piskorski, władze samorządowe, kombatanci, harcerze oraz kilkuset mieszkańców stolicy.Wieńce złożono też przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
* * *
2 sierpnia br. w byłym obozie cygańskim na terenie byłego obozu zagłady Birkenau odbyła się uroczystość Dnia Pamięci o Zagładzie Romów. Uczestniczyło w niej ok. 1000 osób, z marszałek Senatu Alicją Grześkowiak, szefem MSZ Władysławem Bartoszewskim, wiceprezydentem niemieckiego Bundestagu Petrą Blass oraz przedstawicielami środowisk romskich z całej Europy.
Przemawiając podczas uroczystości, marszałek A. Grześkowiak powiedziała:
Szanowni Państwo!
"Stoimy na miejscu, na którym o każdym narodzie i o każdym człowieku pragniemy myśleć jako o bracie". Te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane tu w Oświęcimiu-Brzezince 7 czerwca 1979 roku najlepiej oddają nasze uczucia, uczucia wszystkich, którzy choć raz przybyli do tego strasznego miejsca.
Dziś, 57 lat po wydarzeniach nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r., które rozegrały się na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, nasze myśli kierujemy ku tysiącom Sinti i Romów bestialsko zamordowanych przez nazistowskich zbrodniarzy. Zamordowanych nie tylko w "Rodzinnym Obozie dla Romów", ale także Żabnie, Borzęcinie Dolnym, Szczurowej i wielu innych miejscowościach rozsianych po całej Europie.
To miejsce jest szczególne. W kombinacie śmierci, jakim był KL Auschwitz-Birkenau, naziści wyodrębnili obóz specjalnie dla Romów. W ciągu 17 miesięcy istnienia "Rodzinnego Obozu dla Cyganów" trafiło tu ponad 20 tys. Romów i Sinti. Na podstawie ocalałych dokumentów możemy stwierdzić, że do Oświęcimia docierały transporty z całej Europy - Niemiec, Austrii, Czechosłowacji, Polski, Francji, Holandii, Belgii, Węgier...
Tylko nielicznym dane było przeżyć. Większość umierała wskutek głodu, chorób, wycieńczenia, nieludzkiego traktowania i eksperymentów medycznych. Szczególnie okrutny był los dzieci deportowanych do obozu lub tam urodzonych. Wszystkie one zmarły bądź też zginęły w komorach gazowych. Wśród dzieci szerzyły się choroby: szkarlatyna, odra i dyfteryt. Niedożywione, pozbawione elementarnych warunków rozwoju, nierzadko oderwane od matek, które zginęły w obozie, były skazane na zagładę. Niektóre z nich stały się obiektem zbrodniczych eksperymentów medycznych.
Pamiętajmy o wszystkich, którzy tu zginęli. Pamiętajmy o Romach i Sinti, ale nie zapominajmy, że ginęli tu przedstawiciele narodu żydowskiego, że umierali tu Polacy, Niemcy i obywatele wszystkich państw okupowanych przez III Rzeszę.
Pamiętajmy o Nich, pamiętajmy w naszych modlitwach. I choć "różne są języki naszych modlitw, lecz łzy zawsze takie same" (Abraham Joshua Heschel).
Jako Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej pochylam dzisiaj głowę nad prochami zamordowanych Cyganów, oddając cześć wszystkim, którzy w tym nieludzkim miejscu znaleźli kres swojej ziemskiej wędrówki.
Pod pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów złożono wiązanki kwiatów.
Obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów zorganizowano po raz piąty. Ich uczestniczy oddają cześć ponad 20 tys. osób narodowości cygańskiej zamordowanym przez Niemców w KL Auschwitz-Birkenau.
* * *
4 sierpnia br. w Zuzeli nad Bugiem odbyły się centralne uroczystości związane z uczczeniem 100. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego wraz z zakończeniem obchodów Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W uroczystościach tych, którym przewodniczył prymas Polski kardynał Józef Glemp, uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu Maciej Płażyński i Senatu Alicja Grześkowiak, parlamentarzyści, przedstawiciele partii politycznych, władz samorządowych województwa mazowieckiego i podlaskiego, kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy oraz pielgrzymi przybyli z całej Polski.
Po centralnych uroczystościach obchodów Roku Kardynała Wyszyńskiego w Zuzeli i 100. rocznicy jego urodzin prymas Polski kard. J. Glemp wraz z biskupami, przedstawicielami parlamentu z marszałek A. Grześkowiak, władzami lokalnymi i pielgrzymami modlili się w Andrzejowie niedaleko Zuzeli, przy grobie Julianny Wyszyńskiej - matki kardynała Stefana Wyszyńskiego.
* * *
12 sierpnia br. odbyła się uroczysta inauguracja działalności stacji TV Niepokalanów II
- nowej oferty programowej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, czyli ojców franciszkanów. Uroczystości rozpoczęła msza św., której przewodniczył prymas Polski kardynał Józef Glemp. Uczestniczyli w niej m.in. marszałek Alicja Grześkowiak, minister Teresa Kamińska z Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. rodziny Maria Smereczyńska, prezes TV Puls Waldemar Gasper i członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jarosław Selin.Po mszy odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej.
Telewizja Niepokalanów II to tematyczny kanał o charakterze religijnym, pierwszy tego typu w Polsce, nadawany w ramach koncesji Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Koncesję na nie mniej niż 16 godzin programu, nadawanego drogą satelitarną, Prowincja otrzymała w czerwcu tego roku. Od tego czasu emitowany jest prog
ram testowy TV Niepokalanów II.* * *
15 sierpnia br. odbyły się uroczystości związane z Dniem Wojska Polskiego
.W Katedrze Polowej Wojska Polskiego biskup polowy generał Sławoj Leszek Głódź odprawił mszę świętą w intencji armii. Uczestniczyli w niej marszałek Sejmu Maciej Płażyński i marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, szef Kancelarii Prezydenta Marek Ungier, minister obrony Bronisław Komorowski, generalicja i oficerowie Wojska Polskiego, kapelani duszpasterstwa wojskowego kościołów prawosławnego i ewang
elicko-augsburskiego, kombatanci i liczni mieszkańcy stolicy.Podczas mszy św. biskup polowy generał S. L. Głódź powiedział m.in., że "dziś najbardziej potrzeba obywatelskiego czynu, a nie frazesów o ojczyźnie. Szczególnie przed wyborami będzie się wiele mówiło o patriotyzmie i o ojczyźnie, a przecież pokolenie II RP tych pojęć w ogóle nie używało, ono tymi pojęciami żyło" - mówił biskup. Dlatego trzeba dziś spokojnego, obywatelskiego czynu, spokojnego obywatelskiego sumienia, bo ojczyzna jest ziemią trudn
ej jakości - jak powiedział Karol Wojtyła - ale ziemią rozdarcie zjednoczoną w sercach Polaków, jak żadna inna" - dodał biskup.Takiej "zjednoczonej w sercach Polaków ziemi" biskup Głódź życzył wszystkim żołnierzom z okazji święta Wojska Polskiego.
Następnie uroczystości odbyły się na placu Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przybyli na nie marszałkowie Sejmu Maciej Płażyński i Senatu Alicja Grześkowiak, premier Jerzy Buzek, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, kombatanci, harcerze, miesz
kańcy Warszawy i turyści.Uroczystości rozpoczęło oddanie salw armatnich. Po zmianie wart i przemówieniu prezydenta złożono wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zademonstrowała musztrę paradną. Część reprezentacyjnych oddziałów, w tym pododdziały konne, przemaszerowały do Łazienek.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski w wygłoszonym przemówieniu powiedział m.in., że mimo trudności finansowych państwa program modernizacji sił zbrojnych powinien być realizowany także przez następny rząd.
"Metody szkolenia, warunki służby polskich żołnierzy powinny być coraz bliższe standardom NATO. Musimy jak najszybciej osiągnąć pełną zdolność do operacyjnego współdziałania z innymi armiami Sojuszu. Temu służy i ma służyć przez najbliższe lata program modernizacji armii. Wszystkie znaczące ugrupowania polityczne rozumieją potrzebę realizacji tego programu" - mówił prezydent. "Kontynuacja tego programu to kwestia polskiej racji stanu" - dodał. Zaznaczył, że wypełnianie wymogów NAT
O to sprawa "nie tylko polskiego honoru, to sprawa interesu narodowego".Prezydent dziękował żołnierzom za ratowanie ludzi i dobytku w czasie powodzi. Przypomniał też, że w połowie sierpnia 1920 r. podczas Bitwy Warszawskiej, w której rocznicę ustanowiono Święto Wojska Polskiego, toczyła się decydująca walka o byt państwa polskiego i o przyszłość Europy.
* * *
15 sierpnia br. na cmentarzu w Radzyminie odbyły się obchody 81. rocznicy "Cudu nad Wisłą". W uroczystości wzięli udział posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, wojsko, straż pożarna oraz mieszkańcy Radzymina. Na grobach poległych bohaterów Bitwy Warszawskiej złożono wieńce.
"Podziękujmy Bogu za dar wolności" - powiedział do zebranych ks. bp Kazimierz Romaniuk, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, odprawiając mszę świętą, którą rozpoczęto obchody rocznicy.
Hołd radzymińskim bohaterom złożyła m.in. wiceminister obrony narodowej Jadwiga Zakrzewska. "Bitwa Warszawska była ważnym i krwawym epizodem tej wojny" - powiedziała. "Niech dzisiejszy dzień będzie lekcją historii i patriotyzmu" - dodała.
Podczas uroczystości odczytano apel poległych. Kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwy honorowe.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment