Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

19 czerwca 2001 r.

Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.

Senatorowie zapoznali się z wyjaśnieniami generalnego inspektora informacji finansowej Ireneusza Wilka oraz z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej nowelizacji sejmowej i zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek Na sprawozdawcę wybrano senatora Pawła Abramskiego.

* * *

Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej przyjęli stanowisko w sprawie ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Po wysłuchaniu wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Naglewskiego oraz przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Obrony Narodowej, a także po zapoznaniu się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, komisja zaproponowała wprowadzenie 11 poprawek do ustawy sejmowej. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego zarekomenduje je senator Stefan Konarski.

* * *

Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej zebrali się w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W przyjętym przez połączone komisje stanowisku postanowiono zaproponować Senatowi przyjęcie 2 poprawek do ustawy sejmowej. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Krzysztof Głuchowski.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Nauki i Edukacji Narodowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o utworzeniu Agencji Techniki i Technologii.

Senatorowie wysłuchali stanowiska rządu, które przedstawił wiceminister gospodarki Bernard Błaszczyk. Zapoznali się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Omawiana ustawa zmierza do dostosowania przepisów ustawy nowelizowanej do ustawy o działach administracji rządowej. W związku z art. 9 ust. 4 tej ustawy, zgodnie z którym agencja podlega ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, zmodyfikowano zasady dotyczące jej działalności. Ponadto nowelizacja dostosowała nazewnictwo organów administracji rządowej do aktualnie obowiązujących unormowań.

W wyniku głosowania Komisja Nauki i Edukacji Narodowej zaproponowała wprowadzenie 1 poprawki o charakterze porządkującym do art.1 pkt 4. Stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Marian Żenkiewicz.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska przystąpiono do rozpatrywania ustawy o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie przedstawionymi przez dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej w Ministerstwie Środowiska oraz reprezentantów Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Lasów Państwowych. Swoje uwagi przedstawiło ponadto Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Postanowiono, że stanowisko w sprawie rozpatrywanej ustawy sejmowej komisja podejmie na kolejnym posiedzeniu, 21 czerwca br.

* * *

Senatorowie z Komisji Rodziny i Polityki Społecznej zdecydowali o wprowadzeniu poprawek do ustawy o świadczeniu dla cywilnych ofiar wojny. Proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Elżbieta Płonka.

20 czerwca 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Emigracji i Polaków za Granicą podjęła inicjatywę ustawodawczą w sprawie ustanowienia 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

W uzasadnieniu stwierdzono, że podjęcie proponowanej inicjatywy stanowi nawiązanie do przedwojennej tradycji obchodzenia Dnia, a nawet Tygodnia Opieki nad Rodakami na Obczyźnie, których organizacją zajmowały się krajowe organizacje sprawujące opiekę nad emigracją polską. Ustawa spełni także, zdaniem wnioskodawców, oczekiwania polskiej diaspory.

Podkreślono ponadto, ze ustanowienie 2 maja świętem naszego wychodźstwa, obejmującego 1/3 narodu, stanowić będzie w sposób symboliczny dowód uznania dla jego wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych okresach. Będzie też potwierdzeniem więzi z Macierzą, jedności i równości wszystkich Polaków, zarówno mieszkających w kraju, jak i żyjących poza nim, podkreśli wspólnotę dorobku kulturowego Polaków w Ojczyźnie i na obczyźnie.

W uzasadnieniu przypomniano, że Senat III kadencji podczas szerokiej parlamentarnej debaty polonijnej podjął 5 marca 1997 r. uchwałę zawierającą obietnicę ustanowienia 2 maja - Dniem Polonii, jednak nie zdążył przed końcem kadencji złożyć odpowiedniej inicjatywy ustawodawczej.

Także II Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, który obradował w Pułtusku w dniach 28 kwietnia - 2 maja 2001 r., w jednej ze swoich uchwał zwrócił się z apelem o ustanowienie 2 maja Dniem Polonii i Polaków z Zagranicy.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze.

Senatorowie wysłuchali zaproszonych gości, m.in. głównego geologa kraju, wiceministra środowiska Tadeusza Bachledy-Curusia, prezesa i wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego, a także zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Opiniowana ustawa została zgłoszona przez Radę Ministrów i jest bardzo obszerną nowelizacją, której celem była m.in. korelacja z innymi ustawami oraz dostosowanie do konstytucyjnych zasad tworzenia prawa poprzez odebranie kompetencji prawotwórczych prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego oraz uzupełnienie ustawowych delegacji o tzw. wytyczne. Ponadto nowelizacja sejmowa zmierza do dalszego zbliżenia prawa polskiego do uregulowań funkcjonujących na obszarze Unii Europejskiej. Zmiany merytoryczne dotyczyły m.in. wzmocnienia i ujednolicenia nadzoru górniczego oraz na uproszczenia wymagań biurokratycznych, stawianych przedsiębiorcom działającym w branży.

Ustalono, że Komisja Ochrony Środowiska podejmie decyzję w sprawie nowelizacji ustawy - prawo geologiczne i górnicze na kolejnym posiedzeniu, 21 czerwca br.

* * *

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze.

Podczas posiedzenia założenia nowelizacji sejmowej przedstawili główny geolog kraju Tadeusz Bachleda-Curuś oraz wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.

W przyjętym przez komisję stanowisku zaproponowano wprowadzenie poprawek do ustawy sejmowej. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Jerzy Markowski. Do stanowiska komisji zgłoszono 3 wnioski mniejszości, które przedstawią senatorowie Jerzy Baranowski, Adam Graczyński i Jerzy Suchański.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich podjęła na podstawie art. 28 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały o przedstawieniu Izbie wniosków w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów senatorów Jerzego Mokrzyckiego oraz Zygmunta Ropelewskiego wskutek złożenia niezgodnych z prawdą oświadczeń, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne. Sprawozdawcą obu wniosków będzie senator Paweł Abramski.

21 czerwca 20001 r.

Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska przyjęto stanowisko w sprawie ustawy o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw. Senatorowie postanowili zaproponować Senatowi wprowadzenie kilkunastu poprawek, które zarekomenduje senator Franciszek Bachleda-Księdzularz.

Ponadto komisja zakończyła prace nad nowelizacją ustawy - Prawo geologiczne i górnicze. Senatorowie zaproponowali 3 poprawki do rozpatrywanej ustawy. Ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator F. Bachleda-Księdzularz.

22 czerwca 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw.

Senatorowie wysłuchali przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich oraz wiceministra finansów Rafała Zagórnego. Zapoznali się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa reguluje m.in. kwestie tworzenia banków i oddziałów banków polskich w państwach UE oraz pozycję banków z państw UE w Polsce. Dostosowuje ona polskie prawo bankowe do wymogów prawa obowiązującego w UE.

W głosowaniu Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie kilkunastu poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Mariana Nogę.

* * *

Odbyło się posiedzenie Komisji Praw Człowieka i Praworządności, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest skorygowanie liczby mandatów poselskich w czterech okręgach wyborczych.

Senatorowie wysłuchali kierownika Krajowego Biura Wyborczego Kazimierza Czaplickiego oraz zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W wyniku głosowania komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawki do ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Lecha Feszlera.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisja przyjęła bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach rud uranu oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawozdanie komisji w tej sprawie przedstawi Izbie senator Paweł Abramski. Do stanowiska Komisji Praw Człowieka i Praworządności zgłoszono wniosek mniejszości dotyczący odrzucenia nowelizacji sejmowej. Wniosek zarekomenduje senator Jolanta Danielak.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Zdecydowano o zarekomendowaniu Senatowi przyjęcia omawianej ustawy bez poprawek. Sprawozdanie komisji przedstawi senator Roman Skrzypczak.

27 czerwca 2001 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Nauki i Edukacji Narodowej w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie przedstawionych przez wiceministra edukacji narodowej Jerzego Zdradę, posła sprawozdawcę Andrzeja Smirnowa, E. Krauzego z Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" oraz przewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego Andrzeja Pelczara. Senatorowie zapoznali się ponadto z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 11 poprawek do rozpatrywanej ustawy, które zarekomenduje Izbie senator Jan Cimanowski.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywano ustawę o wprowadzeniu ustawy o ochronie środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw.

Senatorowie wysłuchali dyrektora Zbigniewa Kamińskiego z Ministerstwa Środowiska. Zapoznali się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W przyjętym stanowisku komisja rekomenduje Senatowi wprowadzenie ponad dwudziestu poprawek, z których część jest zbieżna ze zmianami proponowanymi przez Komisję Ochrony Środowiska. Na sprawozdawcę wybrano senatora Adama Rychliczka.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zdecydowano o przyjęciu bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Senatorowie wysłuchali przedstawiciela Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz posła sprawozdawcy Pawła Bryłowskiego.

Sprawozdanie komisji w sprawie rozpatrywanej ustawy przedstawi Izbie senator Mieczysław Janowski.

28 czerwca 2001 r.

Na posiedzeniu Komisji Ustawodawczej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Senatorowie nie zgłosili zastrzeżeń do ustawy sejmowej i postanowili zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.

* * *

Komisja Kultury i Środków Przekazu zebrała się na swym posiedzeniu w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie przedstawionych przez wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Stanisława Żurowskiego oraz zastępcę dyrektora naczelnego Archiwów Państwowych Henryka Kurowskiego. Goście uznali nowelizację za bardzo potrzebną ze względu na trudną sytuację finansową archiwów.

W głosowaniu komisja jednogłośnie opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy sejmowej. Wypracowane stanowisko przedstawi Izbie senator Krystyna Czuba.

29 czerwca 2001 r.

W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawa o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej. Po wysłuchaniu wiceministra gospodarki Wojciecha Katnera senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej nowelizacji i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Marka Waszkowiaka.

Senatorowie nie zgłosili również zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Podczas rozpatrywania tej nowelizacji rząd reprezentował wiceminister skarbu państwa Jacek Ambroziak. Sprawozdanie komisji przedstawi senator Genowefa Ferenc.

Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła natomiast zaproponować poprawki do ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości. Senatorowie wysłuchali dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów Janiny Dadacz oraz zapoznali się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Stanowisko komisji przedstawi senator Stanisław Jarosz.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o ochronie przed przywozem na polski obszar celny towarów po cenach dumpingowych.

Z założeniami ustawy zapoznała senatorów doradca ministra gospodarki Anna Skowrońska-Łuczyńska. Swoją opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej opowiedziała się za wprowadzeniem poprawek do ustawy sejmowej. Ustalono, ze Izbie zarekomenduje je senator Kazimierz Drożdż.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment