Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

6 grudnia br. wizytę w Senacie złożył kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Gerhard Schröder. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak.

W czasie spotkania marszałek podkreśliła, że ożywione polsko-niemieckie kontakty polityczne sprzyjają zbliżeniu obu narodów. Marszałek podziękowała kanclerzowi G. Schröderowi za poparcie starań Polski o członkostwo w Unii Europejskiej, a także za decyzję o wypłacie odszkodowań osobom zmuszanym do pracy na rzecz Rzeszy w okresie II wojny światowej.

Zdaniem kanclerza Niemiec, z podjęciem decyzji o wypłacie odszkodowań czekano zbyt długo. Nadszedł już najwyższy czas, by tego rozliczenia dokonać - stwierdził. Co do przyszłości Polski, G. Schröder podkreślił, że przystąpienie naszego państwa do zintegrowanej Europy musi być korzystne dla obu stron. Kanclerz dodał, iż rolą polityków jest przekonanie społeczeństwa o konieczności rozszerzenia Unii o kolejne państwa.

Odpowiedzi na oświadczenia senatorów

Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Janusza Lorenza, złożone na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 2000-11-13

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z pismem AG/043/366/2000/IV Pani Marszałek w sprawie oświadczenia złożonego przez Senatora Janusza Lorenza podczas 67 posiedzenia Senatu RP uprzejmie informuję, iż Minister Skarbu Państwa w dniu 2 listopada br. przekazał Panu Senatorowi odpowiedź pismem DNiP II-VII-TK/7611/00 następującej treści.

W związku z pismem BS.11/10/00 Pana Senatora w sprawie przekazania Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu nadzoru nad działalnością spółki EL-CORN Sp. z o.o. w Olsztynie uprzejmie informuję, iż Minister Skarbu Państwa w spółce prawa handlowego dysponuje wyłącznie prawami przysługującymi wspólnikowi stosownie do postanowień kodeksu handlowego i umowy spółki. Prawa te odnoszą się do udziału w decyzjach zgromadzenia wspólników i udziału w organach kontrolnych spółki.

Możliwość wpływu na decyzje zgromadzenia jest proporcjonalna do udziału w kapitale zakładowym. Z posiadanych dokumentów wynika, iż struktura własnościowa kształtuje się następująco: Warsaw Equity Holding Sp. z o.o. - 74,30%, Agencja Rynku Rolnego - 22,80%, Skarb Państwa - 2,85%, osoby fizyczne - 0,05%.

Z opisanej przez Pana Senatora sytuacji wynika oczekiwanie, by spółka E-CORN Sp. z o.o. przejęła ciężar stymulowania interesów rolników i Agencji Rynku Rolnego i dla kontrolowania przebiegu realizacji tego procesu - właściwym byłby nadzór Wojewody.

Te zadania mogą być realizowane przez spółkę tylko wówczas, jeżeli są one zbieżne z interesem wspólników i przynoszą wymierne korzyści spółce.

Ponieważ Minister Skarbu Państwa nie posiada swego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej spółki (zbyt mały udział) nie mogę odnieść się do przedstawionej oceny dotyczącej realizacji przedmiotu działalności spółki obejmującego zasadniczo obrót hurtowy i detaliczny płodów rolnych oraz środków pomocniczych i sprzętu dla rolnictwa.

Struktura kapitału wskazuje, że decydujący wpływ na działalność spółki ma wspólnik Warsaw Equity Holding Sp. z o.o. przy znaczącym udziale Agencji Rynku Rolnego - działającej w resorcie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rozumiejąc intencje Pana Senatora, pragnę podkreślić, iż spółka EL-CORN Sp. z o.o. od czasu wniesienia aportu przez Wojewodę w zasadzie nie zmieniła struktury własnościowej (wspólników) ani przedmiotu działania a organy tej spółki zobowiązane są kierować się postanowieniami kodeksu handlowego i umowy spółki.

W tej sytuacji nie znajduję uzasadnienia by wystąpić do Rady Ministrów, stosownie do postanowienia art. 17 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 roku o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa, o wyrażenie zgody na przekazanie Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu praw z udziałów Skarbu Państwa w spółce EL-CORN Sp. z o.o.

Przedstawiając powyższe proszę by Pan Senator przyjął zapewnienie, iż Skarb Państwa nie będzie przeciwny realizacji koncepcji stymulacyjnej działalności spółki EL-KORN Sp. z o.o. jeżeli większościowi wspólnicy tj. Warsaw Equity Holding Sp. z o.o. i Agencja Rynku Rolnego akceptują zmianę strategii działalności spółki. W tym celu niezbędnym jest przedstawienie wymienionym wspólnikom bardziej szczegółowego opisu pożądanych zmian w działalności spółki EL-CORN sp. z o.o.

Łączę wyrazy szacunku

Andrzej Chronowski

***

Wiceprzewodniczący Zarządu Województwa Łódzkiego przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Stanisława Cieśli, złożone na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 17 listopada 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

w odpowiedzi na Pani pismo znak AG/043/377/200/IV dotyczące oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Stanisława Cieślę w sprawie protestu głodowego pielęgniarek ze Szpitala im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu uprzejmie informuję, iż od początku jego trwania Zarząd Województwa Łódzkiego uczestniczył w negocjacjach, pełniąc rolę mediatora. W wyniku prowadzonych rozmów Dyrekcja Szpitala znając i rozumiejąc trudną sytuację finansową protestujących pielęgniarek oraz wychodząc naprzeciw ich postulatom zaproponowała po raz kolejny podwyższenie wynagrodzenia, tym razem o kwotę 130 zł. brutto. Pielęgniarki przyjęły proponowaną podwyżkę płac i zawiesiły akcję protestacyjną po 13 dniach jej trwania. Jednakże podjęta decyzja wywołała wzrost niezadowolenia pozostałych grup pracowniczych zatrudnionych w placówce i spowodowała rozpoczęcie akcji protestacyjnej przez Związek Zawodowy Lekarzy, której celem jest uzyskanie znacznego wzrostu wynagrodzenia o około 600 zł do płacy zasadniczej. Realizowanie żądań płacowych zgłaszanych przez pracowników spowoduje wzrost zadłużenia jednostki, której kondycja finansowa jest już i tak bardzo zła.

Niewątpliwie znane są Pani Marszałek trudności finansowe występujące w ochronie zdrowia oraz fakt nieprzygotowania zakładów opieki zdrowotnej do reformy. W przypadku Samodzielnego Publicznego Z.O.Z. w Sieradzu spowodowało to między innymi zwolnienie ok. 1000 pracowników w okresie ostatnich dwóch lat w celu dostosowania struktury zatrudnienia do zadań, które są przez zakład realizowane. Działania restrukturyzacyjne przeprowadzone w placówce poprawiły strukturę organizacyjną, lecz niski poziom finansowania świadczeń medycznych przez Kasę Chorych może wymusić na kierownictwie Z.O.Z. dalsze zmniejszenie zatrudnienia oraz ograniczenie działalności placówki.

Obserwując ogromny niepokój wśród pracowników resortu zdrowia nie tylko na terenie województwa, ale także w kraju jestem przekonany, iż potrzebne są regulacje prawne, które wprowadzą zmiany w modelu finansowania świadczeń zdrowotnych wynikających obecnie z ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Z wyrazami szacunku

Wiceprzewodniczący Zarządu
Województwa Łódzkiego

Leszek Konieczny

***

Stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Gibuły, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73), przekazał Minister Spraw Zagranicznych:

Warszawa, 21 listopada 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na Pani pismo nr AG/043/364/2000/IV z dnia 3 listopada br. przekazuję stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych ws. oświadczenia złożonego przez senatora Ryszarda Gibułę podczas 67 posiedzenia Senatu RP.

Polska z dużą uwagą śledzi prace nad Kartą Praw Podstawowych UE. Inicjatywa opracowania Karty stanowi naturalny wynik rozwoju Unii Europejskiej. Poszanowanie praw podstawowych stanowi bowiem jedną z fundamentalnych zasad, na których opiera się Unia Europejska i jest niezbędnym warunkiem jej demokratycznej legitymacji.

Kraj nasz popiera działania zmierzające do ustanowienia Karty Praw Podstawowych UE. Z zadowoleniem przyjęliśmy zaproszenie do udziału w posiedzeniu plenarnym Konwencji opracowującej Kartę i możliwość zaprezentowania naszego stanowiska w tej kwestii. Unijna inicjatywa stworzenia katalogu praw podstawowych budzi w Polsce duże zainteresowanie.

Z oczywistych wzglądów, wynikających z polskich doświadczeń historycznych, w pełni popieraliśmy i popieramy inicjatywę utworzenia katalogu praw, który wzmocni demokratyczny i społeczny aspekt procesu integracji europejskiej. Polska dąży do maksymalnego zagwarantowania praw podmiotowych - czego wyrazem są postanowienia nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r.

Jako przyszły członek Unii, wyrażamy nadzieję, że przyjęta na szczycie Rady Europejskiej w Nicei Karta powinna mieć charakter dokumentu porządkującego oraz systematyzującego prawa. Poprzez kodyfikację w jednolitym tekście praw podstawowych gwarantowanych przez Unię Europejską wzmocni się stopień ochrony praw człowieka w państwach członkowskich.

Polsce i innym państwom kandydującym do członkostwa w UE jest i będzie potrzebny w przyszłości silny międzynarodowy system ochrony praw człowieka oparty o procedury sądowego rozpatrywania skarg indywidualnych. Podobny system umożliwia korygowanie występujących w każdym państwie niedoskonałości prawa i praktyki jego stosowania, przynosząc korzyści państwu i jego obywatelom.

Karta powinna wzmocnić europejski system ochrony praw jednostki i spójny system ochrony praw człowieka w Europie. Celowe jest więc stworzenie Karty, która systematyzowałaby i uwidoczniła te wartości i prawa, które są dla wszystkich państw europejskich najważniejsze.

Z wyrazami szacunku

Władysław Bartoszewski

***

Rektor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Ryszarda Gibuły, złożone na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, dnia 21.11.2000 r.

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej PolskiePani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
ul. Wiejska 7

Warszawa

W odpowiedzi na pismo Pani Marszałek z dnia 3.11.br. (AG/043/375/2000) skierowane do Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, dotyczące rzekomej likwidacji sekcji judo w Klubie AZS-AWF, uprzejmie informuję, co następuje:

1. Klub Sportowy AZS-AWF jest Stowarzyszeniem Wyższej Użyteczności Publicznej, posiadającym osobowość prawną i pełną autonomię. Rektor Akademii Wychowania Fizycznego nie może podejmować decyzji w AZS-AWF, leżą one bowiem w gestii Zarządu Klubu.

2. AWF od lat, mimo pogarszającej się kondycji materialnej, wspiera sport w Klubie AZS-AWF m.in. przez stypendia, miejsca w akademiku, preferencje w egzaminach wstępnych, nieodpłatne obiekty sportowe, liczącą ponad 400 m2 siedzibę Klubu. W sumie w skali roku pomoc ta szacowana jest na około dwa miliony złotych.

3. Sekcja judo w AZS-AWF ma się dobrze i nie ulega likwidacji. W załączeniu - oświadczenie Prezesa i trenera judo p. mgr Wojciecha Borowiaka.

Z wyrazami szacunku

REKTOR

prof. dr hab. Henryk Sozański

***

Minister Skarbu Państwa przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Gibuły, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 21.11.2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na pismo z dnia 3 listopada 2000 (Nr AG/043/365/2000/IV) dotyczące oświadczenia senatora Ryszarda Gibuły w sprawie prywatyzacji KGHM "Polska Miedź" S.A. przekazuję poniższe wyjaśnienia.

Jak wynika z treści protokołu ustaleń 17/97 z posiedzenia Rady Ministrów z dnia 29.04.1997 roku, Rada Ministrów wyraziła zgodę na prywatyzację KGHM S.A. oraz zezwoliła Ministrowi Skarbu na zbycie do 26% akcji spółki, będących własnością Skarbu Państwa, bankowi depozytariuszowi w celu przeprowadzenia emisji GDR.

Decyzja Rady Ministrów nie oznacza, iż prywatyzacja spółki jest ograniczona do zbycia jedynie 51% akcji KGHM S.A. Ponadto z treści protokołu wynika, iż Minister Skarbu może zbyć bankowi depozytariuszowi do 26% akcji spółki tj. do 52.000.000 sztuk akcji. Do dnia dzisiejszego, Skarb Państwa w procesie prywatyzacji zbył na rzecz banku depozytariusza 35.732.200 akcji spółki (17,86% ogólnej liczby akcji spółki). Biorąc pod uwagę powyższe ograniczenie, w chwili obecnej Skarb Państwa może zbyć na rzecz banku depozytariusza do 16.267.800 sztuk akcji (8,13% ogólnej liczby akcji spółki).

Ponadto należy podkreślić, iż KGHM S.A. nie znajduje się na liście przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.

W świetle powyższych faktów zbycie do 10% akcji KGHM S.A. w tym do 8% na rzecz banku depozytariusza nie będzie działaniem sprzecznym z decyzją Rady Ministrów.

Z poważaniem

Andrzej Chronowski

***

Minister Finansów przesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Ireneusza Michasia, złożone na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 2000-11-22

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek!

W związku z przesłanym, przy piśmie z dnia 3 listopada 2000 r. Nr AG/043/353/2000/IV, oświadczeniem Pana Ireneusza Michasia Senatora Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przyspieszenia przesłania odpowiednich środków Urzędowi do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w celu przeznaczenia ich na dotację dla Państwowego Funduszu Kombatantów, którego środki są rozdysponowywane m.in. na pomoc dla kombatantów realizowaną przez ośrodki pomocy społecznej - uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 155, poz. 1014 z późn. zmianami) - Minister Finansów, w porozumieniu z dysponentami części budżetowych, opracował harmonogram realizacji dochodów i wydatków budżetu państwa. Przy uruchamianiu środków dla poszczególnych dysponentów brany jest pod uwagę harmonogram oraz przeprowadzana jest szczegółowa analiza takich czynników, jak: stan rachunków bieżących budżetu państwa i możliwości finansowania deficytu budżetowego, stan środków na rachunku dysponentów, zgłoszone przez nich potrzeby oraz aktualny plan wydatków budżetowych po zmianach.

Środki finansowe przekazywane są głównym dysponentom części budżetowych przez Ministra Finansów każdego miesiąca w systemie dekadowym w jednej kwocie bez wskazania jej przeznaczenia. O ich wykorzystaniu decydują wyłącznie dysponenci, przeznaczając je dla podległych jednostek budżetowych, a także w formie dotacji dla państwowych funduszy celowych i jednostek samorządu terytorialnego.

Na dzień 31 października br. na rachunek bankowy części 54 - urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zostały przekazane środki w wysokości 106.73 tys. zł (co stanowi 87,7% planu po zmianach wydatków części 54), w tym na dotację dla Państwowego Funduszu Kombatantów została przeznaczona kwota 99.480 tys. zł, co stanowi 94,4% dotacji zaplanowanej na 2000 r.

Dotacja dla Państwowego Funduszu Kombatantów na dzień 31 października br., biorąc pod uwagę upływ czasu, powinna wynieść 88.048 tys. zł, tj. 83,3% dotacji zaplanowanej na 2000 r. Na dotację dla Państwowego Funduszu Kombatantów, którego środki przeznaczone są m.in. na pomoc dla kombatantów, przekazano więc o 11.432 tys. zł więcej niż wynikałoby to z upływu czasu.

Z wyrazami głębokiego szacunku

Z upoważnienia Ministra Finansów

Podsekretarz Stanu
Halina Wasilewska-Trenkner

***

Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Stanisława Cieśli, złożone na 65. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 71):

Warszawa, 22.11.2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolit
ej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Stanisława Cieśli, wygłoszone podczas 65. posiedzenia Senatu w dniu 22 września br. z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów pragnę ustosunkować się do kwestii podniesionych w wystąpieniu:

Podzielam stanowisko Pana Senatora, iż sytuacja w grupie zawodowej pielęgniarek budzi obawy. Pod względem zatrudnienia kadry pielęgniarskiej (6,07 na 1000 mieszkańców) Polska znajduje się na dość odległej pozycji wśród krajów europejskich (w Wielkiej Brytanii wskaźnik ten wynosi 13,9 na 1000 mieszkańców, w tym pielęgniarek o niepełnych kwalifikacjach), przy czym liczba zatrudnionych pielęgniarek w naszym kraju systematycznie spada. W porównaniu z 1997 r. stan zatrudnienia pielęgniarek zmniejszył się o 4063 tj. o 1,8%.

Tymczasem zapotrzebowanie na usługi pielęgniarskie ma tendencje rosnącą i aby je zaspokoić do roku 2010 liczba pielęgniarek według wstępnego szacunku powinna wzrosnąć o 87-140 tys. w porównaniu z 1998 r. Zrealizowanie tego zamierzenia będzie znacznie utrudnione, jeśli nie ulegną zmianie warunki pracy i płacy (wynagrodzenie brutto w 1998 r. wahało się w różnych regionach kraju od 767,67 do 935,39 PLN).

Istniejący stan rzeczy ma istotny wpływ na zainteresowanie młodzieży ze zdobywaniem zawodu pielęgniarki, co znajduje odzwierciedlenie w stałym spadku liczby absolwentów szkół pielęgniarskich.

Zmiany sytuacji będziemy upatrywać w rozwiązaniach systemowych zmierzających do znacznej poprawy warunków pracy i płacy pielęgniarek oraz transformacji kształcenia poprzez wdrożenie nowego modelu kształcenia. Nowy model ma zachęcać do podejmowania kształcenia zawodowego w szkołach wyższych, a uruchomienie instrumentów socjoekonomicznych umożliwi zdobycie wykształcenia zawodowego większej grupie młodzieży.

Wymaga to zarówno zmian organizacyjnych i legislacyjnych, a także wdrożenia programów promujących zawód pielęgniarki i nowy model kształcenia.

Prace te są w Ministerstwie Zdrowia poważnie zaawansowane, jednak ich pełne wdrożenie wymaga współdziałania wielu podmiotów na szczeblu rządowym, samorządowym i organizacji zawodowych.

Wprowadzanie reformy systemu ochrony zdrowia na przełomie lat 1998/99 zbiegło się z akcjami protestacyjnymi grup zawodów medycznych. Takie reakcje środowisk medycznych wynikały przede wszystkim z obawy, iż nowy kształt rynku usług medycznych ujawniając np.: nieefektywność w zarządzaniu zakładami opieki zdrowotnej, dysproporcje w zatrudnieniu pracowników, pogorszy warunki pracy. Oczekiwano, iż reforma automatycznie spowoduje wzrost płac w ochronie zdrowia, co wynikało z niezrozumienia jej mechanizmów.

Celem reformy jest m.in. zmiana struktury finansowania świadczeń zdrowotnych, która wpłynie na organizację i zarządzanie zakładami opieki zdrowotnej, a w konsekwencji przyczyni się do wzrostu płac w ochronie zdrowia.

Wobec powyższego pierwszym miesiącom funkcjonowania powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego towarzyszyła atmosfera napięcia i niepewności. W tej sytuacji społeczny odbiór reformy, mimo akcji informacyjno-promocyjnych prowadzonych przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego, Kasy Chorych i Ministerstwo Zdrowia (różnego rodzaju publikacje, dystrybucja broszur i ulotek informacyjnych, infolinia, audycje i programy informacyjne w radio i telewizji, informacje na stronach internetowych), nie mógł być właściwy. Pełną akceptację wprowadzonych zmian w systemie ochrony zdrowia uniemożliwiały m.in. środki masowego przekazu, które nie były obiektywne - prezentując wyłącznie negatywne zjawiska związane z systemem ochrony zdrowia.

Jednocześnie należy wskazać, iż w wyniku przeprowadzonych w lutym 2000 r. badań opinii społecznej (np. Charney Research) stwierdzono, iż 50% respondentów uznaje reformę za słuszną i potrzebną, a 355 za zbędą. Podkreślenia wymagają wyniki badań na postawie których stwierdza się, że negatywne doświadczenie z nowym systemem miało trzykrotnie mniej pacjentów niż w poprzednim systemie (CBOS 1998 i 2000). Badania przeprowadzone przez CBOS, PENTOR wskazują, iż istnieje rozbieżność między społecznym doświadczeniem wynikającym z korzystania ze świadczeń zdrowotnych w nowym systemie a opiniami, głównie wyrażanymi przez mass media, na temat wprowadzonych zmian po 1 stycznia 1999 r.

Powyższe wyniki badań są sprzeczne ze stwierdzeniem zawartym w oświadczeniu, iż "rozwiązania w służbie zdrowia przyjęte w wyniku reformy nie spełniają społecznych oczekiwań".

W nawiązaniu do zarzutu zawartego w oświadczeniu, iż "Kasy Chorych nie są odpowiednimi gospodarzami przekazywanych im pieniędzy osób ubezpieczonych" należy wskazać, iż ubezpieczeni niezależnie od faktycznie przekazanych środków finansowych - składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 7,5% podstawy wymiaru składki - mają takie samo prawo korzystania ze świadczeń zdrowotnych określonych w ustawie z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zmianami) - zgodnie z zasadą solidarności społecznej. Zasada solidarności społecznej, służąca zabezpieczeniu interesów ubezpieczonych, odnosi się również do gospodarki finansowej Kas Chorych. Kasy chorych uczestniczą bowiem w wyrównaniu finansowym dokonywanym między Kasami Chorych ze względu na zróżnicowanie przychodów i kosztów.

Należy podkreślić, iż koszty administracyjne Kas Chorych są bardzo niskie (najniższe ze wszystkich systemów ubezpieczeniowych w Europie) i nie mogą być niższe, gdyż Kasy Chorych nie będą w stanie realizować swoich ustawowych obowiązków.

Wyjaśniam, iż średnio, w skali kraju Kasy Chorych, na swoje funkcjonowanie wydają 0,98% wpływów, co oznacza, że na finansowanie świadczeń zdrowotnych udzielanych ubezpieczonym, wydawane jest 99,02% wpływów (dane za rok 1999). Podane dane są sprzeczne z oceną zawartą w przekazanym oświadczeniu a dotyczącą prowadzenia gospodarki finansowej przez Kasy Chorych.

Wskazany w oświadczeniu przykład jednej Kasy Chorych nie może stanowić podstawy do stwierdzenia: "Kasy Chorych nie są odpowiednimi gospodarzami przekazywanych im pieniędzy osób ubezpieczonych". Zasadne jest zwrócenie uwagi na rozbieżności jakie istnieją między kosztami świadczeń poniesionych przez Kasy Chorych - przykładem Kasy Chorych, która poniosła najniższe koszty (496,7 zł) w przeliczeniu na jednego ubezpieczonego jest Wielkopolska Regionalna Kasa (dane za rok 1999).

Jednocześnie należy wskazać na centralny organ administracji rządowej Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, który sprawuje nadzór nad gospodarką finansową Kas Chorych stosując kryterium legalności, rzetelności, celowości i gospodarności oraz zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym. Urząd Nadzoru może wydawać zalecenia mające na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości i dostosowanie działalności kontrolowanego podmiotu do przepisów prawa. Uprawienia te realizuje Urząd Nadzoru w stosunku do wskazanej przez Pana Senatora Kasy Chorych jako przykładu niewłaściwego gospodarowania środkami finansowymi.

W podsumowaniu nawiązując do wniosku Pana Senatora Stanisława Cieśli o zmiany: "które zapewnią lepszą niż obecnie realizację art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" zasadne jest podkreślenie, iż w normach programowych, a więc także w art. 68 jest zawarte minimum praw obywatela jako odpowiednik obowiązków władzy państwowej. Jednocześnie istnieje konieczność na wskazanie ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.), która została wprowadzona w życie 1 stycznia 1999 r. - w art. 1a stanowi, iż ubezpieczenie zdrowotne jest oparte w szczególności na zasadach: solidarności społecznej, samorządności, samofinansowania, prawa wolnego wyboru lekarza i Kasy Chorych, zapewnienia równego dostępu do świadczeń, działalności Kas Chorych nie dla zysku, gospodarności i celowości działania. Zasadne jest wskazanie na prowadzone prace, które mają na celu usprawnienie mechanizmów wprowadzonej reformy - przykładem jest rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz zmianie niektórych ustaw (druk 1456).

Grzegorz Opala

***

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 23.11.2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przekazaniem przy piśmie z dnia 3 listopada br. (znak: AG/043/339/2000/IV) oświadczenia Pana Senatora Adama Graczyńskiego w sprawie działań zmierzających do obniżenia poziomu bezrobocia w województwie śląskim uprzejmie informuję, co następuje:

1. Wzrost liczby bezrobotnych, jaki obserwujemy w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce, w tym także w województwie śląskim, wynika przede wszystkim z następujących powodów:

- Przyśpieszenia procesów restrukturyzacji gospodarki.

- Zwiększonego napływu absolwentów. Dały o sobie znać efekty wyżu demograficznego.

- Ujawnieniu się osób pragnących poprzez status bezrobotnego uzyskać opłacanie z budżetu państwa składki na ubezpieczenie zdrowotne - w wielu przypadkach są to osoby zatrudnione w tzw. szarej strefie.

- Spadku tempa przyrostu liczby miejsc pracy, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz dużej fluktuacji zatrudnienia w tym sektorze, co w efekcie zwiększyło wpływ pracowników na rynek pracy. Było to spowodowane głównie czynnikami zewnętrznymi - np. kryzysem rosyjskim, a także nadmiernym fiskalizmem oraz (co bardzo podkreślają pracodawcy) mają elastycznością przepisów prawa pracy.

- "Wygaszania" pakietów socjalnych.

2. Uwzględniając ograniczoną skuteczność dotychczasowej polityki rynku pracy dla zmniejszenia bezrobocia, a także wyzwania jakie stoją przed polską gospodarką, w tym integrację z Unią Europejską, niezbędne są zdecydowanie inne działania obok tradycyjnych programów rynku pracy. Mając powyższe na uwadze 4 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła do realizacji "Narodową Strategię Wzrostu Zatrudnienia i Rozwoju Zasobów Ludzkich w latach 2000-2006". Strategia zawiera pogłębioną diagnozę sytuacji na rynku pracy w Polsce oraz zbiór kierunków działań, których realizacja przyczyni się do wzrostu produktywnego zatrudnienia, a więc także do ograniczenia bezrobocia i jego negatywnych skutków.

Do podstawowych kierunków działań rządu w latach 2000-2006 będzie należeć:

1. poprawa "zatrudnialności", tj. bardziej skuteczne niż dotąd kształtowanie u osób poszukujących pracy umiejętności warunkujących uzyskanie zatrudniania,

2. rozwój przedsiębiorczości,

3. wspieranie zdolności adaptacyjnych przedsiębiorstw i ich pracowników do nowych i zmieniających się warunków funkcjonowania rynku pracy,

4. wdrożenie polityki równości szans na rynku pracy.

Na podstawie Strategii został opracowany i przyjęty przez rząd w dniu 20 czerwca br. "Narodowy Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na lata 200-2001", stanowiący jej uszczegółowienie. Dokument ten należy traktować jako kompleksowy program zwalczania bezrobocia w latach 2000-2001.

Priorytety "Narodowego Planu (...)" są następujące:

- obniżenie ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, ułatwienie procesów adaptacji przedsiębiorstw do zmieniających się wymagań rynku i zwiększenie mobilności pracowników,

- redukcja kosztów pracy,

- kontynuacja reformy systemu podatkowego w kierunku zmniejszenia obciążeń zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw,

- wdrożenie nowego modelu wspierania procesów restrukturyzacji zatrudnienia poprzez zaniechanie polityki dezaktywizacji osób starszych, zwiększenie nacisku na wspomaganie alternatywnych miejsc pracy oraz poprawę kwalifikacji odchodzących młodszych, bardziej mobilnych pracowników,

- stosowanie aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu opartych o indywidualne i grupowe programy aktywizacji zawodowej i aktywne pośrednictwo pracy,

- zracjonalizowanie sposobu rozdziału kompetencji poszczególnych organów administracji publicznej w realizacji polityki rynku pracy. Istnieje pilna potrzeba przekazania samorządowi województwa kompetencji do organizowania i współfinansowania aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu, zaś wojewodom zadań związanych z kontrolą legalności zatrudnienia i wydawaniem zgody na zatrudnienie cudzoziemców,

- preferowanie projektów z obszaru rozwoju zasobów ludzkich w programowaniu środków pomocowych,

- wdrożenie w Polsce nowego modelu kształcenia ustawicznego opartego o zasady gospodarki rynkowej, z zapewnieniem współdecydowania partnerów społecznych o wyborze kierunków kształcenia oraz wsparcia finansowego budżetu państwa.

3. Uwzględniając trudną sytuację na rynku pracy w województwie śląskim decyzją rządu 27 powiatów wraz z miastami na prawach powiatu z tego województwa zostało zaliczonych do powiatów zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną. Znalazło to swój wyraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do zasiłku i stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym.

Uwzględniając:

1. trwający obecnie proces przyspieszonej restrukturyzacji polskiej gospodarki,

2. napływ na rynek pracy wyżu demograficznego,

3. zjawisko wahań sezonowych w zatrudnieniu,

4. ograniczone środki Funduszu Pracy na programy aktywne rynku pracy,

można oczekiwać iż stopa bezrobocia w końcu 2000 roku w Polsce będzie kształtowała się na poziomie 14,5 - 15,9%, natomiast w województwie śląskim może osiągnąć wartość 12,6 - 12,9%.

Informując o powyższych działaniach rządu, pragnę wyrazić przekonanie, że działania te pozwolą na prozatrudnieniowy rozwój gospodarczy kraju, w tym także województwa śląskiego, umożliwiając trwałe ograniczenie bezrobocia.

Z szacunkiem

Longin Komołowski

***

Informację w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73), przekazał Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, dnia 2000-11-23

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przekazanymi przy piśmie z dnia 3 listopada 2000 r. znak: AG-043-341-2000-IV tekstami dwóch oświadczeń złożonych przez Pana Senatora Wiesława Pietrzaka podczas 67 posiedzenia Senatu RP, uprzejmie informuję, co następuje:

I. Zgodnie z ustawą z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 414 z późn. zm.), gwarantowany zasiłek okresowy przysługuje osobie, która utraciła prawo do zasiłku dla bezrobotnych, pobieranego na podstawie przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, z powodu upływu okresu jego pobierania oraz posiadającej dochód niższy od ustalonego w ustawie o pomocy społecznej kryterium dochodowego. Zasiłek ten przysługuje przez okres do 36 miesięcy, pod warunkiem że w dniu utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz w okresie pobierania gwarantowanego zasiłku okresowego, osoba ta samotnie wychowuje co najmniej 1 dziecko, nie dłużej jednak niż do 15 roku życia.

Przez pierwszy rok gwarantowany zasiłek okresowy przysługuje w wysokości maksymalnej tj. w kwocie równej kryterium dochodowemu osoby samotnie gospodarującej (od 1 czerwca br. 410 zł, przez kolejne 2 lata - 80% tej kwoty (320,80 zł). Kwoty te podlegają waloryzacji - w zależności od wskaźnika wzrostu cent towarów i usług konsumpcyjnych - raz w roku od 1 czerwca lub dwa razy w roku - od 1 marca i 1 września.

Od gwarantowanego zasiłku okresowego ośrodek pomocy społecznej opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i rentowe.

Świadczenie to, w zamyśle ustawodawcy, miało wspierać osoby, które utraciły miejsce pracy, a nie zdołały pozyskać nowego w czasie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Zasiłek ten ma więc charakter pomocy przejściowej dla osób bezrobotnych, które w czasie jego otrzymywania powinny aktywnie poszukiwać miejsca pracy. Szczególnie istotne jest to w przypadku młodych osób, które powinny w możliwie szybkim czasie wyjść z kręgu stałych świadczeniobiorców pomocy społecznej i powrócić na rynek pracy.

W ramach współpracy ośrodków pomocy społecznej i urzędów pracy z osobami otrzymującymi gwarantowany zasiłek okresowy prowadzone są działania wpierające trudny proces poszukiwania zatrudnienia, między innymi poprzez szkolenia, czasowe subsydiowane zatrudnienie, np. w ramach prac interwencyjnych czy też uczestnictwo w kursach umożliwiających przekwalifikowanie zawodowe. W przypadku czasowego zatrudnienia, wypłata gwarantowanego zasiłku okresowego jest wstrzymywana, a w sytuacji ponownej utraty pracy - jego wypłacanie jest ponownie przywracane.

Wprowadzenie powyższych przepisów miało na celu złagodzenie skutków utraty miejsca pracy i stałego źródła dochodu. Gwarantowany zasiłek okresowy wprowadzony został jako świadczenie obligatoryjne dla osób, które spełniają określone w ustawie o pomocy społecznej warunki, ale nie ma on charakteru świadczenia stałego.

Podkreślić należy, że utrata uprawnień do gwarantowanego zasiłku okresowego nie wyklucza możliwości korzystania z innych form pomocy społecznej zarówno finansowej jak i pozamaterialnej (dożywianie dzieci, pomoc rzeczowa, zasiłki).

Pragnę jednocześnie nadmienić, że mając na uwadze trudną sytuację finansową pomocy społecznej i rosnące potrzeby w tym zakresie, przewidziano w ustawie budżetowej na 2000 r. rezerwy celowe, w tym rezerwę na zasiłki i pomoc w naturze. Na wniosek Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Minister Finansów decyzją z dnia 7 lipca br. uruchomił drugą część (49%) tej rezerwy.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że ustawą z dnia 27 czerwca 1997 r. o zmianie ustawy o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 93, poz. 569), wprowadzony został w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu przepis art. 24 ust. 4, zgodnie z którym okres pobierania gwarantowanego zasiłku okresowego podlega zaliczeniu do okresu, od którego zależy wysokość zasiłku dla bezrobotnych oraz prawo do zasiłku przedemerytalnego.

II. Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Zakres i formy współdziałania określa kierownik ośrodka pomocy społecznej lub upoważniony przez niego pracownik socjalny (art. 6 ust. 1a ww. ustawy).

W przypadku osób bezrobotnych, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, prowadzone mogą być pewne działania zmierzające do aktywnego poszukiwania pracy np. poprzez wizyty w zakładach pracy. Często ośrodki pomocy społecznej udostępniają telefony i ogłoszenia o ofertach pracy, a także pokrywają koszty komunikacji związanej z poszukiwaniem zatrudnienia. Podstawowym problemem w przypadku tych podopiecznych pomocy społecznej jest przywrócenie ich na rynek pracy, co powinno być realizowane także w formie aktywności własnej osoby bezrobotnej.

Kwestia określonych zachowań ze strony potencjalnych pracodawców niestety nie leży w gestii odpowiedzialności pracowników pomocy społecznej i wykracza poza przepisy ustawy o pomocy społecznej. Formy pracy z osobami bezrobotnymi nie mogą być, jak się wydaje, determinowane przez takie właśnie postawy, nawet jeżeli są one odczytywane jako nieprzychylne.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że zgodnie z art. 49b pkt 1 ustawy o pomocy społecznej, pracownik socjalny kieruje się zasadą dobra osób i rodzin, którym służy poszanowaniem ich godności i prawa tych osób do samostanowienia.

III. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128 z późn. zm.), w rejonach w których stopa bezrobocia (30 czerwca ubiegłego roku) nie przekracza przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, okres pobierania zasiłku wynosi 6 miesięcy. Natomiast na terenie powiatowych urzędów pracy, w których stopa bezrobocia przekracza przeciętną stopę bezrobocia w kraju okres pobierania zasiłku wynosi do 12 miesięcy, a w szczególnych sytuacjach określonych w ustawie okres pobierania zasiłku może wynosić do 18 miesięcy.

Przyjęcie daty 30 czerwca, wynikało z następujących powodów:

- stopa bezrobocia, przeciętna dla kraju i poszczególnych powiatowych urzędów pracy, ogłaszana jest przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego jest znana po upływie miesiąca za miesiąc poprzedni. Ponadto przekazanie i opublikowanie obwieszczenia w "Monitorze Polskim" i jego ukazanie się następuje po upływie kolejnego miesiąca. Np. obwieszczenie stopy bezrobocia wg stanu na dzień 30 czerwca 2000 r. opublikowane zostało w "Monitorze Polskim" z dnia 27 września 2000 r. (M.P. Nr 30, poz. 636). Gdyby przyjmowana była np. stopa bezrobocia z października lub późniejszego miesiąca, wówczas zarówno osoby rejestrujące się w styczniu następnego roku, jak i urzędy pracy nie wiedziałyby, na jaki okres przysługiwałby zasiłek oraz nie byłoby możliwe wydanie prawidłowej decyzji w tym zakresie.

Ponadto uprzejmie informuję, że nie jest prawdą, że stopa bezrobocia 30 czerwca jest zawsze niższa niż w końcu roku, np. 30 czerwca wyższa niż 31 grudnia była stopa bezrobocia w 1994, 1995, 1996 i 1997 roku. Nadmieniam, że jeżeli wyższa jest stopa bezrobocia w poszczególnych urzędach pracy w końcu roku, to wyższa jest również przeciętna stopa bezrobocia w całym kraju, co nie miałoby wpływu (z pewnymi wyjątkami) na uprawnienia do okresu pobierania zasiłku.

Informując o powyższym

z szacunkiem

Longin Komołowski

***

Minister Edukacji Narodowej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 2000-11-23

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Nawiązując do oświadczenia Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka z dnia 3 listopada br. w sprawie środków finansowych przeznaczonych na wdrożenie znowelizowanej ustawy Karta Nauczyciela w Mieście i Gminie Kozienice uprzejmie informuję Panią Marszałek, co następuje:

W wyniku sygnalizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego niedoborów środków na wynagrodzenia powołany został przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego Zespół ds. Oceny Skutków Wdrożenia Karty Nauczyciela. Komisja przyjęła kwotę 1 196 000 tys. zł jako niedobór zawartych w części oświatowej subwencji ogólnej środków niezbędnych na pokrycie pełnych kosztów wdrożenia zmian w Karcie Nauczyciela w roku 2000 oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja br. W trakcie prowadzonych prac wstępnie uzgodniono metodologię naliczania skutków finansowych oraz zaproponowano harmonogram działań wspierających samorządy znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji. Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 28 sierpnia 2000 roku strona rządowa zobowiązała się do pilnego zrealizowania działań wspierających jednostki samorządu terytorialnego, w tym do wypłacenia:

- zaliczki pomostowej w wysokości 10% lub 20% sierpniowej raty subwencji oświatowej,

- jednorazowej kwoty wynikającej z przemnożenia 600 zł przez liczbę etatów w danej jednostce samorządu terytorialnego,

- dodatkowo jednorazowej kwoty wynikającej z przemnożenia 600 zł przez liczbę etatów nauczycielskich dla ok. 1 750 samorządów otrzymujących subwencję wyrównawczą.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało jednostkom samorządu terytorialnego informację o wysokości niedoboru części oświatowej subwencji ogólnej na realizację Karty Nauczyciela, a Rząd Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął już przekazywanie stosownych decyzji i środków finansowych jednostkom samorządu terytorialnego. Ponadto, jak wynika z zapewnień Ministra Finansów, Rząd dołoży wszelkich starań, aby w budżecie w roku 2000 znaleźć dodatkowe środki, które pozwolą na pełne zrekompensowanie skutków zmian w Karcie Nauczyciela możliwie wielu jednostkom samorządu terytorialnego (w tym zwłaszcza otrzymującym subwencję wyrównawczą) jeszcze w tym roku (ok. 727 127 tys. zł). Natomiast tym jednostkom, które nie uzyskają pełnej rekompensaty w br., zostanie zapewnione ich pokrycie w roku 2001, z uwzględnieniem kosztów, poniesionych przez te jednostki w związku z późniejszym otrzymaniem środków, w tym ewentualnych kredytów.

Jak wynika z uzyskanych danych 2293 samorządy terytorialne otrzymały już informację o planowanym terminie pokrycia jeszcze w tym roku skutków niedoboru środków przeznaczonych na wdrożenie nowego systemu wynagradzania nauczycieli.

Ministerstwo Finansów do końca września br. przekazało do samorządów poprzez budżety wojewodów 292,8 mln zł (600 zł na etat nauczycielski). Do połowy października w budżetach samorządów znalazły się dodatkowe środki w wysokości 595,2 mln zł, z tego ponad 40 mln zł z 1% rezerwy subwencji oświatowej. Oznacza to, iż 1692 jednostek samorządu terytorialnego uzyskało całkowite pokrycie tegorocznych skutków wdrożenia Karty Nauczyciela. Następna rata należności - do wysokości 728 mln zł - uruchomiona będzie po ponownym przeanalizowaniu sytuacji finansowej samorządów, tak aby w bieżącym roku w całości zasilić przede wszystkim te jednostki, które znajdują się w sytuacji najtrudniejszej i nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu.

Chciałbym poinformować Panią Marszałek, iż w przypadku Miasta i Gminy Kozienice skutki wprowadzenia ustawy - Karta Nauczyciela według danych dostarczonych przez samorząd gminy kuratorowi oświaty wyniosły 1.239.496 zł. Wysokość środków przeznaczonych na realizację Karty Nauczyciela i przekazanych w subwencji dla miasta i Gminy Kozienice wynosi 376.569 zł.

Dodatkowe środki, które zostaną przekazane gminie, pozwalające na pełne zrekompensowanie skutków zmian w Karcie Nauczyciela kształtują się na poziomie 862.927 zł, z czego Ministerstwo Finansów przekazało już do samorządu 174.516 zł.

Przedstawiając powyższe, uprzejmie przepraszam Panią Marszałek za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi.

Z wyrazami szacunku

Prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt

* * *

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, złożone na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 23 listopada 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z pismem z dnia 3 listopada br. Nr AG/043/356/2000/IV, przy którym przekazany został tekst złożonego podczas 67. posiedzenia Senatu RP oświadczenia senatora Wiesława Pietrzaka w sprawie likwidacji Sądu Okręgowego i Prokuratury Okręgowej w Suwałkach - uprzejmie informuję, co następuje:

Przygotowywane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego mają na celu przeprowadzenie korekt obszarów właściwości jednostek sądowych dostosowujących je do administracyjnych granic województw.

W ramach powyższych zmian planowane jest przekształcenie najmniejszych sądów okręgowych w ośrodki zamiejscowe sąsiednich, większych jednostek. Przyszłe sądy okręgowe stanowić będą jednostki o porównywalnych granicach wielkości, rozpoznających wszystkie rodzaje spraw powierzonych sądom szczebla okręgowego.

Potrzeba przeprowadzenia powyższych zmian podyktowana jest głównie koniecznością poprawy merytorycznego nadzoru nad pracą sądów. Ponadto nastąpi usprawnienie współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości z Policją.

Konieczność dostosowania obszarów właściwości do granic województw dyktują także przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Stanowią one bowiem, iż "obszar sądu prowadzącego KRS stanowi województwo lub jego część". W granicach jednego województwa funkcjonować mogą więc dwa lub więcej takich sądów, lecz nie mogą one wykraczać poza jego granice.

W początkowej fazie rozważań nad nowym modelem organizacyjnym sądownictwa powszechnego plany przekształcenia dotyczyły również Sądu Okręgowego w Suwałkach, który miał się stać ośrodkiem zamiejscowym Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Po ponownej analizie Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa jednak możliwość pozostawienia Sądu Okręgowego w Suwałkach w dotychczasowych strukturach.

Zmianie uległby jednak obszar właściwości miejscowej wymienionej jednostki. Zgodnie z powyższym sądy rejonowe znajdujące się w granicach innego województwa przeniesione zostaną do sąsiedniej jednostki. W przypadku okręgu suwalskiego dotyczy to Sądów Rejonowych w: Ełku, Giżycku i Piszu, które znajdą się w zakresie działania Sądu Okręgowego w Olsztynie (województwo warmińsko-mazurskie).

Planuje się jednak powiększenie obszaru właściwości Sądu Okręgowego w Suwałkach o Sąd Rejonowy w Grajewie, znajdujący się obecnie we właściwości miejscowej Sądu w Okręgowego w Łomży.

Równoległe rozwiązania przewidywane są w stosunku do jednostek prokuratorskich.

Planowane zmiany, chociaż wzbudzają wiele niepokoju, zwłaszcza w odniesieniu do mniejszych sądów i prokuratur okręgowych, są konieczne w dążeniu do poprawy stanu sądownictwa i prokuratury.

Z upoważnienia

MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

Wojciech Jasiński

Podsekretarz Stanu

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatorów Ryszarda Jarzembowskiego i Jerzego Kopaczewskiego, złożonym na 66. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72), przekazał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości:

Warszawa, 24 listopada 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z pismem z dnia 11 października br. Nr AG-043-316-2000-IV, przy którym przekazany został tekst złożonego podczas 66. posiedzenia Senatu RP oświadczenia senatorów Ryszarda Jarzembowskiego i Jerzego Kopaczewskiego w sprawie likwidacji Sądu Okręgowego we Włocławku - uprzejmie informuję, co następuje:

Aktualna struktura organizacyjna sądownictwa powszechnego ukształtowana w latach siedemdziesiątych, w innych warunkach ustrojowych, gospodarczych i politycznych, gdy zakres kognicji sądów był znacznie węższy, nie zabezpiecza właściwych warunków funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości działającego w nowej rzeczywistości ustrojowej.

W ramach prowadzonych w Ministerstwie Sprawiedliwości prac zmierzających do zracjonalizowania struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego, planowane jest m.in. dostosowanie granic obszarów właściwości jednostek sądowych do administracyjnych granic województw.

Potrzeba przeprowadzenia powyższych zmian wynika głównie z konieczności poprawy merytorycznego nadzoru nad pracą sądów. Nastąpi ponadto usprawnienie współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości z Policją.

Konieczność dostosowania obszarów właściwości do granic województw dyktują także przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Stanowią one bowiem, iż "obszar sądu prowadzącego KRS stanowi województwo lub jego część".

Negatywne stanowisko, co do braku synchronizacji obszarów jednostek wymiaru sprawiedliwości z podziałem administracyjnym kraju wyraziła także część członków Nadzwyczajnej Sejmowej Komisji ds. Spraw Reform Administracyjnych Państwa. Wskazano na fakt, iż większość organów administracji rządowej i samorządowej, współdziałających z jednostkami wymiaru sprawiedliwości, posiada zakresy działania zgodne z podziałem administracyjnym kraju. Brak zgodności powoduje więc podniesienie kosztów i komplikuje dostęp obywateli do sądu i prokuratury.

Planowane zmiany zmierzają do ograniczenia liczby sądów szczebla okręgowego. Przyszłe sądy okręgowe stanowić będą bowiem jednostki o porównywalnych granicach wielkości i zbliżonych zakresach kompetencji. Małe sądy okręgowe przekształcone zostaną w ośrodki zamiejscowe większych, sąsiednich sądów.

Celem powyższego działania jest zniwelowanie najbardziej drastycznych dysproporcji między wielkością jednostek szczebla okręgowego oraz zapewnienie wszystkim sądom porównywalnych warunków funkcjonowania.

Planowane zmiany poskutkują także pewnymi oszczędnościami kadrowymi, gdyż pracownicy "czystej" administracji z przekształconych w ośrodki zamiejscowe sądów okręgowych, będą mogli być skierowani na odcinki pracy administracyjnej, które wymagają natychmiastowego wzmocnienia (rejestry, księgi wieczyste).

Sąd Okręgowy we Włocławku nie byłby zatem zlikwidowany, a jedynie przekształcony w ośrodek zamiejscowy Sądu Okręgowego w Toruniu. Nie uległby więc zmianie zakres rozpoznawanych we Włocławku spraw. Także obszar właściwości ośrodka pozostałby tożsamy z obecnym zakresem właściwości miejscowej Sądu Okręgowego.

Pragnę zapewnić, iż lokalna społeczność nie poniesie kosztów powyższych zmian. Kontrakt z sądem nie zostanie w żaden sposób utrudniony lub ograniczony, gdyż w ośrodku we Włocławku nadal będą rozpoznawane w pierwszej i drugiej instancji sprawy cywilne i karne.

W najbliższym czasie podjęta zostanie ostateczna decyzja, co do kształtu przyszłej jednostki szczebla okręgowego we Włocławku.

Z upoważnienia

MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

Wojciech Jasiński

Podsekretarz Stanu

* * *

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, złożone na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 27.11. 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na pismo z dnia 3 listopada 2000 r. (syg. AG/043/347/2000/IV), przesyłające oświadczenie Senatora RP Pana Wiesława Pietrzaka, złożone w dniu 26 października 2000 r., podczas 67 posiedzenia Senatu, w sprawie systemu łączności radiowej "TETRA", uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia.

Decyzją nr 225 z dnia 4 lipca 2000 r., Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji powołał Zespół do Określenia Zasad Powołania Jednostki Organizacyjnej Wykonującej Zadania Operatora Krajowego Systemu Radiokomunikacyjnego Standardu TETRA dla Służb Bezpieczeństwa Publicznego (załącznik). W skład Zespołu weszli przedstawiciele wszystkich służb podległych MSWiA wraz z osobami delegowanymi z Departamentu Legislacyjnego MSWiA oraz Departamentu Porządku Publicznego MSWiA. Ponadto, pan Minister Marek Biernacki zaprosił do uczestniczenia w pracach Zespołu Przedstawicieli: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędu Ochrony Państwa oraz Ministerstwa Łączności, Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Zdrowia. Przewodniczącym Zespołu został Doradca Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Pan Wojciech Wróblewski.

W toku prac Zespół dokonał analizy stanu posiadania oraz potrzeb środków łączności we wszystkich służbach podległych zainteresowanym instytucjom. Takiej analizy - na poziomie województw - dokonują również pełnomocnicy wojewodów, w ramach organizowanych zespołów wojewódzkich.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Pana Senatora Wiesława Pietrzaka, dotyczącym udzielenia szczegółowych wyjaśnień związanych z organizacyjnymi i technicznymi kwestiami funkcjonowania systemu łączności TETRA, uprzejmie informuję, iż w najbliższym czasie Przewodniczący Zespołu - Doradca Ministra SWiA Pan Wojciech Wróblewski skontaktuje się z Panem Senatorem w tej sprawie.

Z poważaniem

Marek Biernacki

* * *

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Pieniążka, złożone na 64. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):

Warszawa, 2000-11-24

Marszałek Senatu

Rzeczypospolitej Polskiej

Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Szanowna Pani Marszałek,

Nawiązując do oświadczenia Pana Senatora Jerzego Pieniążka podczas 64 posiedzenia Senatu RP, w dniu 9 sierpnia 2000 r., w pełni podzielam bardzo słuszne stanowisko dotyczące odbiurokratyzowania polskiej gospodarki. Nie może to jednak wpływać na pogorszenie bezpieczeństwa ruchu. Homologacja typu pojazdu nie ma bowiem nic wspólnego z koncesjonowaniem, będącym z natury rzeczy rodzajem często nieuzasadnionego rozdzielnictwa. Jest ona niezbędnym w nowoczesnym państwie sprawdzeniem konstrukcyjnego bezpieczeństwa pojazdów. W rozwiniętych krajach Europy jest to system powszechnie obowiązujący w odniesieniu do nowych pojazdów wprowadzanych do eksploatacji. Problemy dotyczące definiowania pojazdów poruszone w oświadczeniu mogły wystąpić przed wprowadzeniem w końcu 1999 r. nowych zasad homologacji, wzorowanych na przepisach UE. Obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 7 października 1999 r. w sprawie homologacji pojazdów (Dz.U. Nr 91, poz. 1039 z późniejszymi zmianami) w załączniku nr 2 (co stanowi wg "białej księgi" jeden z priorytetowych elementów dostosowania prawa polskiego do przepisów UE) precyzuje pojęcie typu pojazdu, wariantu i wersji w taki sposób, że zmiana rodzaju nadwozia nie stanowi o zmianie typu pojazdu. Ponadto praktyka homologacyjna obowiązująca przed wprowadzeniem ww. rozporządzenia umożliwiała uzyskanie świadectwa homologacji dla wielu wariantów i wersji pojazdów w ramach jednej procedury badawczej, o czym dobrze wiedzą firmy, które przeszły przez tę procedurę z wynikiem pozytywnym. Nowe rozporządzenie wprowadza pojęcie homologacji wielostopniowej, która umożliwia dokonywanie wielu zabudów na podwoziu, które uzyskało już homologację pierwszego etapu.

Problem zapewnienia bezpieczeństwa konstrukcyjnego pojazdów ciągniętych, o których mowa w wystąpieniu Pana Senatora, nie zawiera się bowiem w zawiłościach procedury homologacji typu pojazdu lecz w osiągnięciu przez nie zgodności z obecnie obowiązującymi przepisami cząstkowymi z zakresu hamowania pojazdów, urządzeń sprzęgających, urządzeń oświetleniowo-sygnalizacyjnych, urządzeń przeciw-najazdowych i innych. W celu stwierdzenia zgodności z tymi przepisami niezbędne są istotnie kosztowne i czasochłonne badania w odpowiednio wyposażonych i akredytowanych laboratoriach, przy czym istnieje możliwość unifikacji wielu z tych cech lub zespołów w dużej liczbie pojazdów.

Propozycja dopuszczenia do ruchu większej liczby pojazdów danego typu tylko na podstawie badań technicznych stoi w sprzeczności z definicją tych badań, które zarówno w Polsce jak i w krajach UE są przeznaczone do sprawdzania stanu technicznego pojazdów w eksploatacji i w swej zawartości technicznej mają wymagania techniczne o niższym poziomie, znacznie różne w stosunku do wymagań homologacyjnych. Zakres i zawartość merytoryczna procedury okresowych badań technicznych ma bowiem wykazać, na podstawie punktowego sprawdzenia niektórych, przyjętych jako reprezentatywne, parametrów technicznych pojazdu, poprawność jego stanu technicznego dopuszczają dalszą eksploatację. Dopuszczenie więcej niż jednego pojazdu danego typu rocznie bez kompleksowej weryfikacji jego cech bezpieczeństwa, zapewnionej przez procedury homologacji typu, może stanowić zdaniem ekspertów polskich i międzynarodowych istotne obniżenie poziomu i tak zaliczanego do najniższych w Europie, bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Problem definicji tzw. małych producentów krótkich serii pojazdów, zwłaszcza zróżnicowania w takich przypadku kryteriów homologacyjnych, natrafia na sprzeciw europejskich władz państwowych odpowiedzialnych za techniczne aspekty bezpieczeństwa pojazdów (w załączeniu odpowiednie fragmenty sprawozdania ze 116 i 117 sesji WP.29 EKG ONZ), które także upatrują w takim ulgowym traktowaniu elementy nieuczciwej konkurencji. Nie ma bowiem żadnego istotnego powodu aby producent małoseryjny, a więc dysponujący mniejszym doświadczeniem z eksploatacji produkowanych przez siebie pojazdów, mógł je dopuszczać w drodze zaniechania ich kompleksowej oceny i uniknięcia w ten sposób kosztów z nią związanych. Prowadziłoby to do paradoksalnego pogorszenia sytuacji rynkowej doświadczonych producentów pojazdów o gwarantowanych cechach bezpieczeństwa, w stosunku do okazjonalnie pojawiających się na rynku małych firm.

Jeśli chodzi o zgodność produkcji z typem homologowanym, to zagadnienie to, zgodnie z wnioskiem Pana Senatora, znajduje uregulowanie w nowo obowiązujących, ujednoliconych z UE procedurach homologacyjnych (załącznik nr 10 do ww. rozporządzenia MTiGM). Można zatem stwierdzić, że najważniejszą konsekwencją i praktycznym skutkiem dopełnienia procedury homologacyjnej jest zobligowanie prawne producenta do tego, aby każdy wyprodukowany pojazd danego typu był zgodny z dokumentacją i w ten sposób zgodny z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa jego konstrukcji z punktu widzenia ruchu drogowego. Prawo dotyczące okresowych badań technicznych nie zawiera i nie może zawierać tego typu zobowiązań z racji wspomnianego wcześniej ukierunkowania na badania stanu technicznego, a nie zgodności z cząstkowymi przepisami homologacyjnymi.

Z poważaniem

w/z MINISTRA

SEKRETARZ STANU

Krzysztof J. Tchórzewski

* * *

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73), przekazał Minister Transportu i Gospodarki Morskiej:

Warszawa, 24.11. 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka złożone podczas 67 posiedzenia Senatu RP w dniu 26.10.2000 r. i następnie przesłane pismem nr AG/043/357/2000/IV uprzejmie wyjaśniam, że organami rejestrującymi pojazdy oraz wydającymi uprawnienia są właściwe jednostki samorządu terytorialnego określone w art. 73 ust. 1 i 2 i art. 97 ust. 1 ww. ustawy, które zgodnie z art. 80 i 99 cytowanej ustawy oraz zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 31.03.2000 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. Nr 43 poz. 483) mają zakaz przekazywania tych zadań gminom, a zawarte z gminami porozumienia na wykonywanie tych zadań tracą moc z dniem 31.12.2000 r.

Pierwsze oświadczenie senatora Zbigniewa Gołąbka dotyczy zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego bezpośrednio uregulowanych ustawą - Prawo o ruchu drogowym.

W okresie ostatnich dwóch lat Sejm kilkakrotnie zajmował się tą kwestią rozpatrując także w ostatnich dniach poselski projekt ustawy zmieniającej ustawę - prawo o ruchu drogowym w myśl którego gminy miałyby wykonywać przedmiotowe zadania. Projekt ten został dnia 09.11.2000 r. odrzucony przez Sejm w pierwszym czytaniu.

Intencją ustawodawcy jest utrzymanie w skali kraju jedynie kilkuset organów rejestrujących pojazdy oraz wydających uprawnienia do kierowania pojazdami. Uznaję za słuszne i zasadne także z punktu widzenia interesu społecznego utrzymanie takiego rozwiązania

W sprawach rejestracji pojazdów i wydawania uprawnień do kierowania pojazdami tylko ograniczona ilość punktów wykonujących te zadania może zapewnić szczelność systemu dającą mocne podstawy ochrony interesów obywateli.

W odpowiedzi na drugie oświadczenie w sprawie budowy kładki nad drogą E7 w miejscowości Wsoła informuję, że przesłane ono zostało według właściwości do merytorycznego rozpatrzenia przez Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych i odpowiedź na nie zostanie udzielona oddzielnym pismem.

Z poważaniem

w/z MINISTRA

SEKRETARZ STANU

Krzysztof J. Tchórzewski

* * *

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Lecha Feszlera, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, dn. 24 listopada 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do złożonego podczas 67 posiedzenia Senatu RP oświadczenia Senatora Lecha Feszlera w sprawie rozformowania Jednostki Wojskowej 3466 Czerwony Bór przedkładam poniższe wyjaśnienia.

Likwidacja Jednostki Wojskowej Nr 3466 w Czerwonym Borze jest wynikiem realizacji postanowienia art. 134 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (sprawowanie zwierzchnictwa nad siłami Zbrojnymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej) oraz określenie art. 29 ust. 3 dot. możliwości podporządkowania jednostek wojskowych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w ustawie z dnia 4 września 1997 roku o działach administracji rządowej (tekst jednolity Dz.U. z 1997 r. Nr 82, poz. 28). W związku z powyższym, podjęto decyzję o likwidacji Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA. Zadania formacji przyjęło, wraz z komplementarną częścią struktur organizacyjnych, Biuro Ochrony Rządu oraz resort obrony narodowej, który w swoje podporządkowanie nie przyjął jednak żadnej jednostki wojskowej.

W dniu 6 października 2000 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał decyzję nr 437 w sprawie rozformowania JW 3466. Harmonogram likwidacji zakłada rozformowanie jednostki do dnia 30 czerwca 2001 r. (oddział jest likwidowany w ostatniej kolejności). Decyzję tę podjęto po zakończonych niepowodzeniem próbach przekazania jednostki w podporządkowanie resortowi obrony narodowej, w którym funkcjonowała do 1991 roku.

Kadra zawodowa likwidowanej jednostki, która nie zostanie zagospodarowana z braku możliwości lub w wyniku odmowy przyjęcia zaproponowanego stanowiska służbowego, otrzyma wypowiedzenia od właściwego organu wojskowego.

Okres wypowiedzenia stosunku służbowego kadry zawodowej trwa dziesięć miesięcy bez względu na rodzaj służby (stała, kontraktowa). W tym czasie żołnierz zawodowy otrzymuje wszelkie dotychczasowe świadczenia.

Pracownicy cywilni zostaną zwolnieni zgodnie z zapisami ustawy z dnia 28 grudnia 1989 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 4 z 1990 r. poz. 19 z późn. zm.).

Zwolnienia zostaną rozłożone w czasie. W pierwszej kolejności wypowiedzenia otrzymają pracownicy gospodarstw pomocniczych, a następnie jednostki budżetowej. Wszyscy zwolnieni otrzymają przewidziane odpowiednimi przepisami odprawy finansowe.

Rozumiejąc szczególnie skomplikowaną sytuację kadry zawodowej i pracowników cywilnych JW 3466, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (w decyzji o rozformowaniu) polecił dyrektorom Biura Kadr, Szkolenia i Rozwoju Zawodowego oraz Biura Budżetu i Finansów MSWiA podjęcie - w porozumieniu z Dowódcą - Likwidatorem NJW MSWiA - działań zmierzających do znalezienia zatrudnienia zwalnianych żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych jednostki, oraz minimalizację skutków likwidacji.

Działania te mają polegać, w szczególności, na świadczeniu pomocy rekonwersyjnej, ułatwianiu podjęcia zatrudnienia lub dalszej służby w formacjach resortu spraw wewnętrznych i administracji, umożliwieniu nabycia uprawnień emerytalnych (minimalnych) w przypadku, gdy mogą być uzyskane w 2001 r.

W dniu 7 sierpnia 2000 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyuczenia do zawodu bez przekwalifikowania, doradztwa zawodowego, odbywania praktyk zawodowych oraz pośrednictwa pracy, a także szczegółowych zasad i warunków korzystania z pomocy w tym zakresie przez żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej, pełnionej w jednostkach podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz.U. Nr 70 poz. 827). Pomoc ta obejmuje ogół przedsięwzięć realizowanych z urzędu lub na wniosek, mających na celu przygotowanie żołnierzy zwalnianych (i już zwolnionych) z zawodowej służby wojskowej do podjęcia zatrudnienia na cywilnym rynku pracy. Dzięki zabezpieczeniu na ten cel środków finansowych, proces rekonwencji już dziś realizowany jest płynnie i bez opóźnień; nabiera przyspieszenia w miarę napływania wniosków od zainteresowanych. Temu samemu procesowi będą podlegać wszyscy żołnierze zawodowi JW 3466 natychmiast po otrzymaniu wypowiedzenia stosunku służbowego.

Mimo niepowodzenia rozmów z Ministerstwem Obrony Narodowej w zakresie przejmowania jednostek wojskowych - od czerwca bieżącego roku, pomimo faktycznych własnych problemów, MON przyjmuje kadrę zawodową NJW MSWiA do dalszej służby. Założone kryteria są wprawdzie wysokie, ale trudno też - w świetle planowanych redukcji w MON - postępować inaczej. Takie możliwości mają specjaliści oraz młodsza kadra dowódcza.

Decyzja o tym kto przejmie i będzie zarządzał infrastrukturą pozostającą obecnie we władaniu JW 3466 nie została jeszcze podjęta. Jest duże prawdopodobieństwo, że będą to terenowe władze administracji państwowej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji czyni wszystko, aby rozformowane jednostki w Czerwonym Borze odbyło się jak najmniejszym kosztem społecznym. Aktualnie prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Sprawiedliwości w sprawie utworzenia na bazie tej jednostki zakładu penitencjarnego, w którym mogłaby znaleźć zatrudnienie znaczna część kadry i pracowników wojska. Z przeprowadzonego rekonesansu przez przedstawicieli Centralnego Zarządu Służby Więziennej wynika, iż dotychczasowy obiekt - po dostosowaniu - znakomicie nadaje się do utworzenia zakładu karnego o charakterze półotwartym oraz usytuowania aresztu śledczego. Istnieje możliwość zatrudnienia w nim - jako funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służby więziennej - wszystkich żołnierzy (zawodowych nadterminowej zasadniczej służby wojskowej) i pracowników wojska oraz dodatkowo 100 do 150 osób, co może poważnie wpłynąć na zmniejszenie lokalnego bezrobocia. Powstanie zakładu penitencjarnego powinno również być bodźcem do rozwoju miejscowego rynku produkcji i zbytu. Potrzeby w zakresie dostaw produktów będą zdecydowanie wyższe niż dotychczasowego odbiorcy - jednostki wojskowej.

Wydaje się, że powyższa propozycja może uwolnić władze samorządowe od konieczności zarządzania infrastrukturą pozostałą po likwidacji jednostki wojskowej oraz rozwiąże problemy socjalne wywołane tym procesem.

Jednocześnie Dowódca - Likwidator NJW MSWiA podjął czynności mające na celu uniezależnienie infrastruktury osiedlowej od koszarowej w zakresie dostarczania podstawowych mediów.

Z poważaniem

Marek Biernacki

* * *

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Kurszewskiego, złożone na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, dnia 24 listopada 2000 r.

Pani Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie senatora Zbigniewa Kruszewskiego, przekazane przy Pani piśmie z dnia 20 listopada br., znak: AG/043/386/2000/IV wyrażające zaniepokojenie problemem pracy "na czarno" oraz zainteresowanie podejmowanymi przez rząd działaniami w celu przeciwdziałania temu zjawisku uprzejmie informuję, że zakres oraz specyfikę tych działań reguluje art. 60 i 61 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (tekst jedn. Dz.U. 25 poz. 128 z 1997 r., z późn. zm.), a także rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1995 r. w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania przez urzędy pracy kontroli oraz zasad współdziałania z innymi organami (Dz.U. 81, poz. 408 z 1995 r., z późn. zm.).

W myśl przywołanych aktów prawnych powiatowe urzędy pracy badają przestrzeganie:

- legalności zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności,

- obowiązku informowania powiatowych urzędów pracy o zatrudnianiu osoby zarejestrowanej jako bezrobotna lub powierzeniu jej wykonywania innej pracy zarobkowej,

- obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy,

- warunków zawartych w upoważnieniach do prowadzenia pośrednictwa pracy lub kierowania obywateli polskich do pracy za granicą,

obejmując działaniami kontrolnymi pracodawców, jednoosobowych przedsiębiorców i inne instytucje oraz osoby fizyczne a zatem również firmy budowlane i należące do nich place budowy. W zakresie kontroli, jeżeli wymaga tego jej specyfika, powiatowe urzędy pracy współdziałają w szczególności ze związkami zawodowymi, Państwową Inspekcją Pracy, Policją, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz urzędami kontroli skarbowej.

Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy określają art. 63 do 67 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Pracodawcy, którzy zatrudniają lub powierzają inną pracę zarobkową bezrobotnemu, nie powiadamiając o tym właściwego powiatowego urzędu pracy podlegają karze grzywny.

Tej samej karze podlegają:

- bezrobotni podejmujący zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność przynoszącą dochód bez powiadomienia o tym właściwego urzędu pracy,

- osoby zatrudniające lub powierzające inną pracę cudzoziemcowi, nie posiadającemu karty stałego pobytu lub statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej bez zezwolenia lub zgody starosty, a także w sposób niezgodny z tym zezwoleniem,

- w/w cudzoziemcy, podejmujący zatrudnienie lub inną pracę zarobkową bez zgody starosty, a ponadto:

- osoby prowadzące pośrednictwo pracy lub kierujące obywateli polskich do pracy za granicą bez stosownego upoważnienia i osiągające zysk z tego tytułu.

Również karze grzywny podlegają osoby, które:

- nie dopełniają obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy lub nie opłacają ich w terminie,

- nie zgłaszają wymaganych przepisami danych lub zgłaszają nieprawdziwe dane mające wpływ na wymiar składek na Fundusz Pracy, udzielają w tym zakresie nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawiają ich udzielenia.

W oparciu o przywołane przepisy powiatowe urzędy przeprowadziły łącznie w I półroczu br. 18.925 kontroli, z czego najwięcej, bo 14.984 w firmach małych, zatrudniających do 9 pracowników. W toku kontroli stwierdzono 1968 przypadków nielegalnego zatrudnienia, w tym: 411 cudzoziemców i 986 bezrobotnych (z których 241 pobierało zasiłek).

Na zakończenie pragnąłbym Panią poinformować, że podejmowane działania kontrolne mają charakter ciągły, stanowiąc instrument przeciwdziałania temu problemowi, jednakże na ich podstawie można mówić jedynie o wycinkowym obrazie fenomenu pracy "na czarno". Specyfika tego typu zatrudnienia uniemożliwia bowiem dokonywanie pomiaru statystycznego, a zatem również prezentację skali tego zjawiska w kraju.

Z szacunkiem

Longin Komołowski

* * *

Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Gibuły, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Ryszarda Gibułę w sprawie bezrobocia wśród młodzieży, przekazane przy piśmie z dnia 20 listopada br. (AG/043/384/2000/IV) wyjaśniam, co następuje:

Rząd podziela zaniepokojenie Pana senatora stanem bezrobocia wśród młodzieży polskiej. Wg. naszych szacunków w końcu września 2000 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 786,4 tys. bezrobotnych w wieku 15 - 24 lata (wzrost w porównaniu z grudniem 1999 r. wyniósł ponad 56 tys. osób), co stanowiło 31,1% ogółu zarejestrowanych absolwentów (wobec 148,3 tys. w końcu września 1999 r.). Udział bezrobotnych absolwentów w ogólnej liczbie bezrobotnych wyniósł we wrześniu br. 6,2%. Natomiast wskaźnik płynności zatrudnienia w całym 1999 r. w grupie bezrobotnych absolwentów wyniósł 28,5% wobec 34,9% w roku poprzednim. W całym roku 1999 zarejestrowano także w urzędach pracy 35,3 tys. absolwentów szkół wyższych tj. o 13 tys. więcej niż w okresie 1998 roku.

O trudnej sytuacji młodzieży na rynku pracy świadczy również fakt, że ponad ¼ (26,3%) osób młodych poszukuje pracy ponad rok od momentu zarejestrowania się w urzędzie pracy. Począwszy od 1997 roku następuje także spadek udziału absolwentów podejmujących pracę w stosunku do nowo rejestrujących się. I tak:

- w 1997 roku - udział ten wynosił 39,7%,

- w 1998 roku - 34,9%,

- w 1999 roku - 25,9%,

- we wrześniu 2000 r. -25,5%.

Trudno jednak byłoby uznać, że wzrost bezrobocia spowodowany jest głównie napływem absolwentów na rynek pracy. W roku szkolnym 1998/99 szkoły opuściło 802,6 tys. absolwentów, a w roku szkolnym 1999/2000 - 961,5 tys. (tj. o 158 tys. więcej). Jednakże napływ absolwentów do urzędów pracy w okresie czerwiec-wrzesień 2000 r. wyniósł 309,9 tys. i w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego był wyższy tylko o 9,7 tys. W końcu września 2000 r. udział absolwentów w ogóle bezrobotnych ukształtował się na poziomie 6,2% a w końcu września ubiegłego roku na poziomie 6,8%.

Wg danych demograficznych udział grupy ludności w wieku 15-24 lat w ogólnej liczbie osób czynnych zawodowo będzie wzrastał w najbliższych latach średnio o ok. 76 tys. osób rocznie. Z dokonanych oszacowań wynika, że aby zapewnić stan zbliżony do pełnego wykorzystania potencjału pracy, w istniejących społeczno-ekonomicznych warunkach kraju, niezbędne jest stworzenie do 2006 roku ponad 2 mln. nowych miejsc pracy.

Propozycje rozwiązania problemu bezrobocia zostały zawarte w dokumencie przyjętych przez Radę Ministrów w styczniu br. pn.: "Narodowa Strategia Wzrostu Zatrudnienia i Rozwoju Zasobów Ludzkich w latach 2000-2006", który zawiera opis koniecznych działań, jakie należy podjąć w najbliższych latach na rzecz wzrostu zatrudnienia w Polsce. Działania te zawierają się w czterech podstawowych kategoriach:

- wzroście tzw. "zatrudnialności" (co oznacza wyposażenie ludzi w lepsze, niż dotąd atrybuty dające większe szanse na bycie zatrudnionym),

- promocji równości szans na rynku pracy dla różnych grup społecznych,

- rozwoju przedsiębiorczości,

- poprawie zdolności adaptacyjnych przedsiębiorstw i ich pracowników do nowych warunków rynku pracy.

W czerwcu Rząd przyjął "Narodowy Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na lata 2000-2001", który stanowi operacjonalizację założeń i celów wskazanych w Strategii. W planie tym zawarto szereg działań ukierunkowanych na rozwiązywanie problemów młodych ludzi na rynku pracy. Są to:

- Zwiększenie oferty aktywnych programów rynku pracy adresowanych do młodzieży.

- Poprawa jakości systemu edukacji narodowej.

- Wzmocnienie systemu poradnictwa zawodowego dla dzieci i młodzieży.

- Rozwój systemowych działań wspierających usamodzielnienie się i readaptację młodzieży zagrożonej marginalizacją społeczną.

- Powiązanie edukacji z rynkiem pracy.

- Upowszechnianie komputera w nauczaniu szkolnym i pozaszkolnym.

- Przygotowanie pakietu rozwiązań prawnych stwarzających preferencje w dostępie do szkoleń i rynku pracy dla młodzieży nie objętej reformą systemu edukacji narodowej.

Za realizację powyższych działań odpowiedzialne będą zarówno Ministerstwo Pracy jak i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem podejmowanych przedsięwzięć będzie przede wszystkim wspieranie szans zatrudnieniowych młodych ludzi poprzez ich lepsze przygotowanie do wymagań rynku pracy.

Należy stwierdzić, że istniejące aktualnie rozwiązania prawne dotyczące absolwentów stanowią dostateczny wyraz preferencji wobec młodych bezrobotnych. Skala, w jakiej preferencje te są wykorzystywane jest z jednej strony funkcją wielkości dysponowanych środków z Funduszu Pracy a z drugiej strony funkcją chłonności gospodarki na nowe miejsca pracy.

Wielu rozwiązań problemu ludzi młodych na rynku pracy należy poszukiwać w skali lokalnej. We wrześniu br. Prezes Krajowego Urzędu Pracy, w związku z trudną sytuacją młodzieży na rynku pracy wysłał do ok. 300 podmiotów (organizacji, stowarzyszeń, instytucji, samorządów, marszałków, etc.) pismo z prośbą o zgłaszanie pomysłów, programów i projektów, które wsparłyby Krajowy Urząd Pracy w działaniach na rzecz młodzieży. Wykonanie pierwszego wstępnego projektu działań na podstawie otrzymanych odpowiedzi zaplanowano na koniec 2000 roku.

Z szacunkiem

Longin Komołowski

* * *

Minister Obrony Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Lecha Feszlera, złożone na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 29 listopada 2000 r.

Pani Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Lecha Feszlera złożone na 67. posiedzeniu Senatu RP w dniu 26 października 2000 r., a nawiązujące do wcześniejszej interwencji pana Senatora w tej samej sprawie, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Problem zagospodarowania części zasobów po likwidowanych Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych MSWiA był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych między Ministerstwem Obrony Narodowej a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ich wyniku uzgodniono podjęcie działań mających na celu "zagospodarowanie" niektórych żołnierzy zawodowych oraz nieodpłatne przejęcie wybranego sprzętu i części zapasów materiałowych.

Pragnę jednakże w tym miejscu przypomnieć, że ograniczenie liczebności jednostek wojskowych dotyczy nie tylko jednostek pozostających w dyspozycji MSWiA, lecz także i podległych resortowi Obrony Narodowej. Jest to konsekwencją przyjęcia przez Radę Ministrów RP limitu liczebności Sił Zbrojnych RP na poziomie 150 tys. żołnierzy w czasie pokoju. Powoduje to konieczność likwidacji całych garnizonów i pozbycia się znacznej części nieruchomości wojskowych (przewiduje się zredukowanie zasobu nieruchomości o ok. 30%). Takie działania oszczędnościowe przewidujące restrukturyzację i zmniejszenie liczebności sił zbrojnych prowadzone są nie tylko w Polsce, lecz także w większości krajów europejskich.

Przedstawione powyżej zmiany wprowadzane będą w życie po przejęciu przez rząd "Programu Rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2001-2006". Realizacja tego programu pociągnie za sobą odejście z zawodowej służby wojskowej w ciągu najbliższych kilku lat wielu żołnierzy, z których ok. 80% nie nabędzie uprawnień emerytalnych w pełnej wysokości.

Przekazanie Jednostki Wojskowej 3466 w Czerwonym Borze Ministerstwu Obrony Narodowej wiązałoby się z koniecznością przejęcia przez MON zobowiązań finansowych wobec zatrudnionych tam żołnierzy i pracowników wojska oraz ponoszenia innych wydatków związanych z funkcjonowaniem garnizonu Czerwony Bór. Niestety w projekcie budżetu resortu Obrony Narodowej na 2001 r. nie uwzględniono środków na ten cel. Z przykrością muszę więc poinformować Panią Marszałek, że zagospodarowanie garnizonu Czerwony Bór dla potrzeb Sił Zbrojnych RP nie znajduje uzasadnienia, przede wszystkim ze względów ekonomicznych.

Przekazując powyższe wyjaśnienia żywię nadzieję, iż przyjmie je Pani Marszałek ze zrozumieniem.

Łączę wyrazy szacunku

Bronisław Komorowski

* * *

Minister Zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Pieniążka, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 29.11. 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie Senatora Jerzego Pieniążka złożone na 67 posiedzeniu Senatu RP w dn. 26.10.2000 r., przekazane przy piśmie DSPR 4404-136/00, w sprawie strajku głodowego pielęgniarek w Sieradzu i Łasku i wysuwanych w nim postulatów, nawiązując do poszczególnych części oświadczenia Pana Senatora, uprzejmie informuję:

Wynagrodzenia dyrektorów publicznych zakładów opieki zdrowotnej określają umowy o pracę lub kontrakty menedżerskie, zawarte z organami założycielskimi publicznych zakładów opieki zdrowotnej, którymi są władze samorządowe odpowiedniego szczebla. Minister Zdrowia i kasy chorych nie mają udziału ani wpływu w kształtowaniu tych wynagrodzeń oraz ich wysokości.

Odnosząc się do postulatu związanego z kontraktowaniem świadczeń zdrowotnych, informuję, iż zawieranie przez kasy chorych umów o udzielanie świadczeń odbywa się po uprzednim przeprowadzeniu konkursu ofert (art. 54 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, Dz.U. z 1997 r., Nr 28, poz. 153). Procedury kontraktowania świadczeń zdrowotnych na rok 2000 określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 listopada 1998 r. w sprawie konkursu ofert na zawieranie przez Kasy Chorych umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych (Dz.U. Nr 148, poz. 978, z póź. zm.). Konkurs ofert wprowadza równość podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych.

Równocześnie należy wskazać, iż kasa chorych jest odrębną samorządną instytucją ubezpieczenia zdrowotnego i samodzielnie prowadzi procedurę konkursową. Działanie kasy musi być jednak zgodne z wprowadzoną ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, w szczególności w zakresie samofinansowania, zapewnienia równego dostępu do świadczeń, gospodarności i celowości działania (nie dla zysku). Tym samym wskazane zasady wyznaczają ogólne ramy prowadzonego postępowania konkursowego i wskazują podstawowe przesłanki przyjętych do konkursu ofert.

Podmioty uprawnione do kontroli działalności kas chorych, w tym zawieranych kontraktów, (Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych i Najwyższa Izba Kontroli) oraz zakres tej kontroli ustalają przepisy ustawowe.

Należy jednocześnie zauważyć, iż zamierzeniem wprowadzonych zmian w systemie ochrony zdrowia jest racjonalne gospodarowanie posiadanymi środkami, pochodzącymi ze składek, oraz wprowadzenie mechanizmów motywacyjnych (rynek usług zdrowotnych, zasada konkurencji) w celu uzyskania oczekiwanej efektywności, jakości oraz dostępności świadczeń. Realizując ten cel odstąpiono od dotychczasowego finansowania podaży świadczeń na korzyść finansowania uzasadnionych potrzeb ubezpieczonych, które wyznaczają strukturę i liczbę świadczeniodawców.

W odniesieniu do podniesionej kwestii dodatkowych środków w związku z procesem restrukturyzacji, uprzejmie informuję, iż w ramach realizowanego w roku bieżącym Programu Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia można było pozyskać środki finansowe na:

- odprawy i odszkodowania dla zwalnianych pracowników

- zakup aparatury i sprzętu medycznego

- adaptacje pomieszczeń, rozwój jednostek

W ramach realizacji tego programu Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. S. Wyszyńskiego w Sieradzu otrzymał środki na restrukturyzację zatrudnienia w kwocie 917 947 zł oraz środki na zadania inwestycyjne w kwocie 400 000 zł. Wojewódzki Szpital Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej przy ul. Nenckiego - 300 000 zł na adaptację pomieszczeń, natomiast Szpital Powiatowy przy ul. Warszawskiej w Łasku -240 000 zł na zakup aparatury medycznej.

W chwili obecnej nie ma możliwości pozyskania dodatkowych środków, ponieważ środki z tegorocznego budżetu Programu zostały już rozdysponowane.

Jednocześnie informuje, iż Program Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia nie jest przedsięwzięciem jednorocznym, został przewidziany na lata 2000-2002. W roku przyszłym będzie można ubiegać się o dodatkowe środki z Programu.

W związku z podniesionym przez strajkujące pielęgniarki postulatem dotyczącym zmiany wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, uprzejmie informuję, że dokonano wnikliwej analizy nakładów finansowych w pierwszym roku od wprowadzenia nowego systemu finansowania opieki zdrowotnej w Polsce. W Sprawozdaniu Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego z przebiegu wdrażania w życie przepisów ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.), przedłożonym w dniu 24 maja br. Radzie Ministrów, zawarto wniosek o zwiększenie składki na ubezpieczenie zdrowotne, poparty przez Ministra Zdrowia.

Na posiedzeniu w dniu 14.11.2000 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o podniesieniu wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne o 0,25%, tj. do 7,75% podstawy wymiaru. Taka wysokość składki oznacza dodatkowy przychód dla Kas Chorych w 2001 roku, przy ściągalności 97% o kwotę 800 mln zł. Projekt odpowiednich zapisów do ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym został skierowany do Sejmu.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala

* * *

Minister Sprawiedliwości przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Jolanty Danielak, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, dnia 29 listopada 2000 r.

Pani
Senator Jolanta Danielak

Szanowna Pani Senator,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Panią Senator na 67 posiedzeniu RP w dniu 26 października 2000 r., przekazane przez Marszałka Senatu Ministrowi Sprawiedliwości w dniu 3 listopada 2000 r., uprzejmie informuję, że w Ministerstwie Sprawiedliwości zaawansowane są prace nad projektem aktu wykonawczego stanowiącego wykonanie delegacji z art. 87 § 5 Kodeksu karnego wykonawczego (Kkw), w formie rozporządzenia, ponieważ uznano, że materia, która ma być regulowana tym aktem prawnym, rzeczywiście wymaga rangi rozporządzenia.

W Ministerstwie Sprawiedliwości dobiegają też końca prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw, w którym wprowadza się następujące nowe brzmienie delegacji z art. 87 § 5 Kkw:

"§ 5. Minister Sprawiedliwości określa, w drodze rozporządzenia, tryb przyjmowania dzieci matek pozbawionych wolności do domów dla matki i dziecka przy zakładach karnych oraz szczegółowe zasady organizowania i działania tych placówek, uwzględniając sytuacje, o których mowa w § 3-4, a także potrzeby w zakresie zabezpieczenia prawidłowego rozwoju dziecka".

Nie wydaje się jednak, aby zachodziła konieczność regulacji przedmiotowym rozporządzeniem także trybu wydawania dzieci z domów dla matki i dziecka przy zakładach karnych, w sytuacji, gdy decyzje w przedmiocie oddzielenia dziecka od matki, przedłużenia lub skrócenia okresu pobytu dziecka z matką wymagają zgody sądu opiekuńczego, który kieruje się dobrem dziecka jako naczelną zasadą polskiego systemu prawa rodzinnego.

Ponadto, całokształt zagadnień dotyczących małoletnich reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy, podczas gdy przepisy Kodeksu karnego wykonawczego odnoszą się wyłącznie do skazanych.

Natomiast, w odniesieniu do zaproponowanego przez Panią Senator rozwiązania, aby właściwym do orzekania o pobycie dziecka w domu matki i dziecka przy zakładzie karnym był ten sąd rodzinny i opiekuńczy, który jest położony najbliżej miejsca pobytu matki i dziecka, należy podnieść, co następuje.

Zgodnie z art. 569 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (Kpc), w sprawach małoletnich wyłącznie właściwy jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania - sąd opiekuńczy miejsca pobytu tej osoby.

Problematykę związaną z miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską regulują przepisy art. 26 Kodeksu cywilnego (Kc), z których wynika, że jeżeli dziecko przebywałoby np. w domu matki i dziecka przy zakładzie karnym, z matką nie pozbawioną władzy rodzicielskiej, to jego miejsce zamieszkania ustala się według miejsca pobytu matki (art. 26 § 2 Kc). Zgodnie z tym, właściwym do rozstrzygnięcia kwestii, o których mowa w art. 87 § 4 Kkw, byłby sąd opiekuńczy miejsca położenia zakładu, w którym matka przebywa z dzieckiem (arg. z art. 569 § 1Kpc).

W tych warunkach aktualnie obowiązujące przepisy w sposób wystarczający, jak się wydaje, regulują kwestię właściwości miejscowej sądu opiekuńczego w kontekście art. 87 § 4 i 5 Kkw.

Niezależnie od powyższego należy podnieść, że - jak wynika z dodatkowych wyjaśnień udzielonych w przedmiotowej sprawie przez Centralny Zarząd Służby Więziennej - jeżeli z jakichkolwiek przyczyn zachodzi konieczność opuszczenia przez dziecko domu przed zwolnieniem matki z zakładu karnego, administracja zakładu karnego umożliwia matce podjęcie starań o oddanie dziecka pod opiekę rodzinie, względnie o umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej położonej w pobliżu zakładu karnego, w którym przebywa matka, oraz że każdorazowo gdy matka wraz z dzieckiem opuszcza zakład karny i udaje się do domu, domu pomocy społecznej lub domu samotnej matki, administracja zakładu karnego zapewnia, niezależnie od pomocy materialnej i odzieży dla dziecka, także bezpłatny transport karetką pogotowia do celu podróży.

Z poważaniem

z upoważnienia

MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

Janusz Niemcewicz

Podsekretarz stanu

* * *

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Markowskiego, złożone na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 29 listopada 2000 r.

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Pani Alicja Grześkowiak

Szanowna Pani Marszałek

Odpowiadając na pismo z dnia 3 listopada 2000 roku, znak: AG/043/344/2000/IV, przedstawiam informacje dotyczące Kopalni Węgla Kamiennego "Budryk" S.A., będące odpowiedzią na pytania zawarte w oświadczeniu Senatora Jerzego Markowskiego na 67. posiedzeniu Senatu w dniu 26 października 2000 r.

Skarb Państwa posiada wierzytelności w stosunku do Kopalni Węgla Kamiennego "Budryk" S.A .w związku ze spłatą przez Ministra Finansów poręczonych kredytów bankowych przeznaczonych na realizowaną przez kopalnię inwestycję centralną pn. "Budowa Kopalni Węgla Kamiennego "Budryk" o zdolności wydobywczej 20 tys. t/dobę". Powyższa inwestycja centralna realizowana od 1979 r., przerwana w 1990 r., a następnie wznowiona w 1991 r., finansowana była przede wszystkim kredytami bankowymi poręczonymi przez Skarb Państwa. W roku 1994 Skarb Państwa objął ww. kredyty 100% poręczeniem.

W wyniku trwałej utraty zdolności kredytowej przez KWK Budryk S.A. Ministerstwo Finansów spłaca kredyt bankowy wykorzystywany przez tę kopalnię w kwocie ok. 900 mln zł, z tego do dnia 30 czerwca br. spłaciło kwotę 408 mln zł (Ministrowi Finansów przysługują również odsetki ustawowe od powyższej kwoty).

W wyniku zawartego przez KWK Budryk S.A. w czerwcu 1998 r. układu sądowego z wierzycielami Ministerstwo Finansów oraz banki kredytujące zredukowały wierzytelności wobec KWK Budryk S.A. o 70%. Pozostałe 30% wierzytelności- ogółem w kwocie ok. 270 mln zł - miało podlegać spłacie przez Kopalnię na rzecz Ministerstwa Finansów oraz banków. Na mocy tego układu pozostała po redukcji wierzytelność została rozłożona na 12 rat płatnych co pół roku do 2004 r.

Budryk S.A. nie realizuje spłaty zadłużenia objętego układem w stosunku do wierzycieli instytucjonalnych, co daje wierzycielom podstawy do żądania uchylenia układu i w konsekwencji ogłoszenia upadłości. Ogłoszenie upadłości Kopalni skutkowałoby utratą przez Kopalnię koncesji na wydobywanie węgla, co wiązałoby się z koniecznością fizycznej likwidacji nowoczesnego, nowopowstałego zakładu górniczego.

Do spłaty przez Ministra Finansów na rzecz banków w latach 2000-2004 z tytułu umów poręczeń zawartych 18 grudnia 1995 r. pozostała kwota 434 mln zł.

Ponieważ przewidywana jest prywatyzacja KWK "Budryk" S.A., Minister Finansów w uzgodnieniu z Ministrem Gospodarki i Ministrem Skarbu Państwa podjął decyzję o wystąpieniu do Rady Ministrów o wyrażenie zgody na sprzedaż wierzytelności Skarbu Państwa wobec kopalni na rzecz inwestora strategicznego.

W związku z uchwaleniem przez Radę Ministrów w dniu 7 listopada br. wnioskowanej uchwały, przedmiotem sprzedaży będzie dotychczasowa wierzytelność regresowa Skarbu Państwa istniejąca na dzień zawarcia umowy sprzedaży wraz z należnymi odsetkami ustawowymi za zwłokę, jak również przyszła wierzytelność regresowa, która będzie wynikać ze spłat dokonywanych przez poręczyciela - Ministra Finansów, której maksymalna wartość w przypadku pełnej spłaty kredytu przez Ministra Finansów może osiągnąć kwotę 434 mln zł oraz odsetki ustawowe od tej kwoty. Przyszła wierzytelność zostałaby zaproponowana do sprzedaży inwestorowi strategicznemu.

Należy zauważyć, iż § 3 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie warunków i trybu sprzedaży Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji, zmiany wierzytelności na akcje (udziały), rozłożenia na raty oraz umorzenia wierzytelności w całości lub w części (Dz.U. Nr 106, poz. 683) przewiduje możliwość sprzedaży przez Ministra Finansów wierzytelności z pominięciem publicznych trybów ze względu na szczególne znaczenie dla gospodarki narodowej.

Oferta sprzedaży wierzytelności o tak dużej wartości w trybie publicznych może doprowadzić do wrogiego przejęcia kopalni i w przyszłości zagrozić jej dalszej egzystencji. Biorąc pod uwagę specyfikę podmiotu oraz fakt, że kopalnia ta jest nowoczesnym obiektem, uzasadniona jest konieczność skierowania oferty sprzedaży na rzecz inwestora, który zapewni uzdrowienie jej kondycji finansowej, w konsekwencji umożliwi dalsze funkcjonowanie kopalni.

Działania powyższe pozwolą na uwzględnienie w procesie prywatyzacji problemu restrukturyzacji zadłużenia KWK "Budryk" S.A. wobec Skarbu Państwa.

Należy zaznaczyć, że ewentualną sprzedaż Kopalni "Budryk" S.A. inwestorowi strategicznemu poniżej wartości wynikającej z prawidłowego obliczenia, uwzględniającego wartość spłaconych rat kredytów, wymagać będzie odrębnej akceptacji Rady Ministrów zgodnie z art 39 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 155, poz. 1014 z późniejszymi zmianami).

Prywatyzacja Kopalni "Budryk" S.A. będzie realizowana przy zapewnieniu większościowego udziału Skarbu Państwa w jej kapitale. Oferty prywatyzacji Kopalni "Budryk" S.A. będą kierowane do inwestorów gwarantujących dokapitalizowanie Kopalni i uzdrowienie jej kondycji finansowej, co w konsekwencji umożliwi efektywne funkcjonowanie tego nowoczesnego zakładu pracy.

Celem prywatyzacji jest dokapitalizowanie Spółki, zabezpieczenie jej stabilnego funkcjonowania i nie pogarszanie przy tym sytuacji Skarbu Państwa, a wręcz przeciwnie, stworzenie gwarancji odzyskania 100% należności w efekcie prywatyzacji Spółki.

Z wyrazami szacunku

Janusz Steinhoff

* * *

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Zychowicza, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, dn. 29.11. 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego podczas 67 posiedzenia Senatu RP w dniu 26 października 2000 r. przez Pana Senatora Zbigniewa Zychowicza, działając z upoważnienia Ministra Spaw Wewnętrznych i Administracji, uprzejmie przedkładam następujące wyjaśnienia.

Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2000 r. w sprawie sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych województwa (Dz.U. Nr 66, poz. 798) i analogicznego rozporządzenia odnoszącego się do kosztów podróży służbowych radnych powiatu (Dz.U. Nr 66, poz. 799), podróżą służbową jest wykonywanie przez radnego zadania mającego bezpośredni związek z wykonywaniem mandatu, określonego przez przewodniczącego rady lub sejmiku województwa, poza miejscowością, w której znajduje się siedziba tegoż organu.

W związku z powyższym należy uznać, iż dojazd na sesje sejmiku (rady) nie będzie podróżą służbową w rozumieniu ww. rozporządzenia. Zasadny jest zatem pogląd, iż dojazdy radnych z miejsca ich zamieszkania do siedziby organów, powinny być pokrywane z diety przysługującej radnemu w związku z wykonywaniem mandatu. Należy zaznaczyć, iż wskazane uregulowania były przedmiotem prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Z wyrazami głębokiego szacunku

Józef Płoskonka


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment