Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

23 października br. wizytę w Senacie złożył minister spraw zagranicznych Republiki Węgierskiej Janos Martonyi. Gościa przyjął wicemarszałek Senatu Marcin Tyrna.

W czasie spotkania wicemarszałek przypomniał okres II wojny światowej i pomoc Węgrów udzielaną Polakom, październik '56, którego rocznicę właśnie obchodzimy, i poparcie narodu polskiego dla węgierskiej rewolucji. Wicemarszałek podkreślił także podobieństwo sytuacji politycznej w obu państwach, wskazał na podobną politykę wewnętrzną i te same cele w polityce zagranicznej. M. Tyrna podziękował również za opiekę rządu węgierskiego nad węgierską Polonią.

Minister J. Martonyi podkreślił, że wspólna historia narodów polskiego i węgierskiego powinna być wiedzą powszechną. Jego zdaniem, Polska i Węgry to bastiony cywilizacji europejskiej w tej części naszego kontynentu. Z Polski idea demokracji powinna emanować na wschód, z Węgier - na południowy wschód. Minister opowiedział się za większym ożywieniem współpracy między parlamentami - polskim i węgierskim, a także w innych dziedzinach.

* * *

25 października br. wizytę w Senacie złożyła delegacja Parlamentu Australii pod przewodnictwem Johna Forresta. Gości przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

Wicemarszałek pogratulował australijskim gościom sukcesu olimpijskiego. Jak stwierdził, olimpiada w Sydney była prezentacją nie tylko australijskich osiągnięć sportowych, organizatorskich, ale także integracji narodowej, kultury, rozwoju młodej demokracji.

W czasie spotkania T. Rzemykowski przypomniał wizytę delegacji polskiego Senatu w Australii i australijskim parlamencie przed dwoma laty. Wysoko ocenił współpracę między naszymi państwami, zastrzegł jednak, iż należy ją jeszcze bardziej ożywić, zdynamizować - zwłaszcza w sferze gospodarczej.

Australijscy parlamentarzyści podziękowali za program wizyty w Polsce, przygotowany im przez stronę polską. Mieli okazję spotkać się z politykami, przedsiębiorcami, a także australijskimi inwestorami w Polsce. Jak stwierdzili, takie kontakty sprzyjają zacieśnianiu współpracy. Australijczycy są zainteresowani ożywieniem wymiany gospodarczej z Polską.

J. Forrest przekazał zaproszenie dla parlamentarzystów polskich do złożenia wizyty w Australii. Wyraził nadzieję, że dojdzie do niej w przyszłym roku, kiedy to Australijczycy obchodzić będą 100-lecie swojej federacji.

* * *

26 października br. wizytę w Senacie złożył premier Ukrainy Wiktor Juszczenko. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak.

W czasie spotkania marszałek przypomniała, że od czasu, kiedy Senat pierwszej kadencji opowiedział się za niezależną Ukrainą, nasz stosunek do bliskiego sąsiada jest niezmiennie pozytywny. Polska - podkreśliła marszałek - uważa Ukrainę za swojego strategicznego partnera. Deklarujemy gotowość współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej - dwustronnej , a także na forum międzynarodowym.

Premier W. Juszczenko zapewnił, iż dla Ukrainy dobre stosunki z Polską są bardzo ważne, i to zarówno ze względów politycznych, jak i społeczno-gospodarczych. Jak stwierdził, na Ukrainie łatwiej dziś podejmować reformy, ponieważ wcześniej podejmowali je Polacy. Premier przedstawił pozytywne zmiany w gospodarce swojego kraju w ostatnim czasie.

Marszałek A. Grześkowiak poruszyła też w rozmowie sprawy mniejszości polskiej na Ukrainie. Premier zadeklarował gotowość rozwiązywania problemów związanych zarówno z oświatą, zwrotem niektórych obiektów, jak i opieką nad lwowską nekropolią.

Po wizycie u marszałek Senatu premier W. Juszczenko spotkał się z polskimi organizacjami pozarządowymi współpracującymi z ukraińskimi partnerami.

* * *

27 października br. wizytę w Senacie złożył minister obrony Republiki Włoskiej Sergio Mattarella. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli też wicemarszałek Marcin Tyrna i przewodniczący Komisji Obrony senator Stefan Jurczak.

Marszałek wysoko oceniła współpracę włoskich i polskich sił zbrojnych. Tego samego zdania był minister obrony Włoch. Marszałek stwierdziła też, że dobre wyszkolenie i kunszt wojskowy jest polska tradycją. Podkreśliła, że dobre relacje między narodami polskim i włoskim należałoby wzmocnić lepszą współpracą gospodarczą naszych państw.

Minister S. Mattarella powiedział, że przemysł włoski jest zainteresowany inwestycjami w Polsce, w tym także współpracą z polskim sektorem zbrojeniowym. Zapewnił też, że Włosi chcą, by Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.

W czasie spotkania omawiano również sytuację polityczną w Europie Środkowej, możliwości współpracy Ukrainy z państwami UE.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment