Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
Kronika senacka
3 lipca br. marszałek Alicja Grześkowiak spotkała się z laureatami jubileuszowej "Poloniady 2000". Ideą tego konkursu jest upowszechnianie wśród polonijnej młodzieży wiedzy o polskiej historii i kulturze. W tym roku młodzież miała do wyboru dwa tematy prac pisemnych: "Mój autorytet moralny", "Polak, którego działalność przyczyniła się do rozwoju kraju mojego zamieszkania".
Podczas spotkania z laureatami marszałek A. Grześkowiak stwierdziła, że uczestnictwo polonijnej młodzieży w tym konkursie dowodzi, iż mieszkając daleko od ojczyzny ojców, też można pisać i myśleć po polsku. Jak wynika z tytułów prezentowanych prac, dla wielu uczestników jubileuszowej "Poloniady" największym autorytetem moralnym jest Jan Paweł II.
* * *
W dniach 5-6 lipca br. marszałek Alicja Grześkowiak i senatorowie z grupy "Parlamentarzyści dla Jubileuszu" wzięli udział w Pielgrzymce Narodowej do Rzymu.
5 lipca marszałek uczestniczyła w otwarciu wystawy "Solidarność - XX lat historii".
6 lipca marszałek wzięła udział w uroczystej mszy świętej, odprawionej przez papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Watykanie. W mszy św. uczestniczyło około trzydziestu tysięcy Polaków z kraju i zagranicy. Wśród nich byli liczni przedstawiciele Kościoła oraz władz państwowych z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, premierem Jerzym Buzkiem i marszałkiem Sejmu Maciejem Płażyńskim.
Wygłaszając przemówienie powitalne, prymas Polski kardynał Józef Glemp określił naród polski jako "na tyle wybrany przez Pana, że w tym roku Wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa może wznieść modlitwy pod przewodnictwem Piotra, który jest <<krwią z krwi, kością z kości>> tego ludu. "Stajesz dziś, O
jcze Święty, wyjątkowo na czele swoich pielgrzymów" - podkreślił prymas.W homilii Ojciec Święty zwrócił uwagę m.in. na los najuboższych mieszkańców naszego kraju. Zaapelował do władz, by pamiętały o nich w trudnym okresie wprowadzania reform społecznych i gospodarczych. "Trzeba, żeby wszyscy odpowiedzialni za kształt życia społecznego w naszym kraju dołożyli wszelkich starań, aby wprowadzenie słusznych reform gospodarczych dokonywało się z pożytkiem dla wszystkich, zwłaszcza dla najbiedniejszych" - powiedz
iał Jan Paweł II.Papież przypomniał, że Rok Jubileuszowy jest czasem łaski i miłosierdzia, dlatego wszyscy chrześcijanie powinni wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi pokrzywdzonych przez los. Ojciec Święty prosił o pomoc dla rodzin wielodzietnych, ludzi starszych, chorych i samotnych. Apelował do narodu, by równość pojmowali wedle słów św. Pawła: "Nie miał za wiele ten, kto miał dużo. Nie miał za mało ten, kto miał niewiele".
Po zakończeniu mszy do Jana Pawła II podchodzili politycy. Na koniec, przy wtórze pieśni artystów i wiernych, Ojciec Święty przejechał papamobilem wzdłuż sektorów z polskimi pielgrzymami.
Podczas uroczystości na placu św. Piotra śpiewał chór Filharmonii Śląskiej, zespoły "Mazowsze" i "Śląsk", grały orkiestry Filharmonii Śląskiej, na góralską nutę zagrała orkiestra Podhalańczyków.
W godzinach wieczornych marszałek A. Grześkowiak wzięła udział w audiencji generalnej dla pielgrzymów.
* * *
10 lipca br. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, marszałek Sejmu Maciej Płażyński i prezes Rady Ministrów Jerzy Buzek podpisali "Trójporozumienie dla przyspieszenia procesu dostosowywania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej".
W deklaracji podkreślono m.in., że rząd podejmie nową formę inicjatywy ustawodawczej, polegającą na przedstawianiu projektów nowelizacji koniecznych dla realizacji Narodowego Programu Przygotowania do Członkostwa. W drodze jednej ustawy zmienianych będzie wiele ustaw z zakresu prawa Unii Europejskiej.
Jak wynika z deklaracji, w Sejmie zostały już podjęte działania dla zapewnienia priorytetu rządowym projektom ustaw dostosowujących prawo polskie do unijnego. Intensyfikacja prac stałych komisji sejmowych oraz utworzenie Wielkiej Komisji Prawa Europejskiego przyczynią się do usprawnienia procesu legislacyjnego i jego przyspieszen
ia.Marszałek Senatu zadeklarowała wolę podjęcia działań niezbędnych do nadania priorytetowego charakteru rozpatrywanym przez Senat ustawom koniecznym do dostosowania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej. W tym celu Senat podejmie działania zmierzające do powołania Nadzwyczajnej Komisji Legislacji Europejskiej, zapewniając jej odpowiednie kompetencje i pierwszeństwo właściwości w dziedzinie dostosowania prawa polskiego do prawa unijnego.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment