Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
3 lipca br. wizytę w Senacie RP złożył
premier Królestwa Norwegii Jans Stoltenberg wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak.Marszałek Senatu wysoko oceniła współpracę naszych państw i podkreśliła, że Polska jest zainteresowana zacieśnieniem kontaktów z Norwegią w ramach współpracy państw bałtyckich oraz rozwijaniem współpracy regionalnej.
Wiele uwagi w rozmowie poświęcono procesowi dostosowania gospodarki państwowej do standardów europejskich.
Zdaniem premiera Jansa Stoltenberga, wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, a wcześniej sprostanie wymogom unijnym ułatwi także współpracę z Norwegią, której gospodarka jest zintegrowana z jednolitym rynkiem europejskim - głównym partnerem handlowym Norwegii są kraje UE.
Jak stwierdził premier, proces dostosowawczy nie jest łatwy, ale zasady obowiązujące w Unii Europejskiej zmienić mogą wyłącznie państwa należące do niej, nie dokona tego nikt z zewnątrz. I to jest także jeden z argumentów, by ubiegać się o członkostwo.
Dzieląc się norweskimi doświadczeniami z referendum w 1994 r., w którym Norwegowie nie zgodzili się na wejście ich kraju do UE, premier stwierdził, że ideę integracji należy propagować nie tylko wśród elit, ale całego społeczeństwa.
Kolejnym omawianym tematem były stosunki międzynarodowe z Rosją, Białorusią, Ukrainą. Marszałek podziękowała Norwegom za wsparcie Czeczenów akcją humanitarną.
Marszałek A. Grześkowiak poinformowała też o roli Senatu jako patrona Polonii. W Norwegii mieszka około 5 tys. Polaków. Marszałek podziękowała za umożliwienie im rozwijania tożsamości narodowej, kultywowania tradycji narodowych.
* * *
11 lipca br. wizytę w Senacie RP złożył wiceprzewodniczący Izby Deputowanych Republiki Chorwackiej Zdravko Tomac wraz z delegacją. Z gośćmi spotkali się wicemarszałek Senatu Tadeusz Rzemykowski oraz przewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej senator Jerzy Pieniążek.
Wiceprzewodniczący Z. Tomac poinformował o inicjatywach parlamentu Chorwacji, zmierzających do zapewnienia trwałego pokoju na Półwyspie Bałkańskim. Wyraził przekonanie, że Polska i Chorwacja powinny rozwijać współpracę we wszystkich dziedzinach. Powiedział, że jego wizyta w Polsce jest związana z przygotowywaną w Chorwacji reformą konstytucyjną, której celem jest między innymi zwiększenie kompetencji i roli Senatu.
Wicemarszałek T. Rzemykowski przedstawił rolę polskiego Senatu w stanowieniu prawa, zapoznał chorwackich gości z obowiązującą obecnie i projektowanymi zmianami w ordynacji wyborczej do Izby, a także poinformował o funkcjonowaniu samorządów lokalnych oraz roli Sejmu i prezydenta.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment