Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
21 stycznia br. marszałek Alicja Grześkowiak spotkała się z przewodniczącym Bundesratu, premierem Saksonii Kurtem Biedenkopfem, przebywającym w Polsce z okazji otwarcia Szkoły Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.
Marszałek Senatu zaprosiła przewodniczącego Izby wyższej niemieckiego parlamentu do złożenia wizyty w Polsce wraz z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Bundesratu.
K. Biedenkopf przyjął zaproszenie z dużą radością i zaproponował, by podczas mających się odbyć spotkań szczególną uwagę zwrócić na kwestie związane z polskim członkostwem w Unii Europejskiej, a także naszymi oczekiwaniami w związku z planowanymi reformami strukturalnymi Unii. Przewodniczący Bundesratu podkreślił, że niemieckie
landy aprobują reformę strukturalną Unii i opowiadają się jednocześnie za utrzymaniem niemieckiego modelu federalnego.Marszałek A. Grześkowiak zaproponowała podjęcie tematu współpracy regionalnej oraz - ze względu na rolę Senatu - opieki nad Polakami za granicą.
K. Biedenkopf podkreślił, że jako premier Saksonii - landu graniczącego z Polską - w pełni docenia znaczenie współpracy regionalnej, zwłaszcza że bardzo dobrze układa się współpraca Saksonii z sąsiadującym województwem dolnośląskim.
* * *
24 stycznia br. wizytę w Senacie RP złożył sekretarz generalny NATO George Robertson wraz z towarzyszącymi osobami. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak.
W czasie spotkania marszałek wyraziła zadowolenie z faktu, że Polska została przyjęta do NATO - organizacji, do której bardzo chcieliśmy należeć. Marszałek zapewniła, że teraz Polsce zależy, by jak najlepiej zaprezentować się jako państwo sojusznicze. Wymogi stawiane nam przez NATO staramy się uwzględniać, ustalając budżet państwa, a także dostosowując ustawodawstwo.
Marszałek A. Grześkowiak wyraziła też nadzieję, że polskie oddziały wojskowe pełniące misje w ramach działań NATO są dobrze oceniane przez zwierzchników Sojuszu.
Sekretarz generalny George Robertson mówił bardzo pozytywnie o polskich oddziałach stanowiących uzupełnienie sił NATO. Jednocześnie podkreślił, że Polska powinna zdobyć się na wysiłek inwestycyjny w obronę narodową. Jak stwierdził, inwestycja w obronność dziś - to bezpieczeństwo w przyszłości. Jego zdaniem, należy o tym przekonać społeczeństwo.
W czasie spotkania w Senacie podkreślono potrzebę współpracy Sojuszu z Ukrainą. Sekretarz generalny NATO wyraził też opinię na temat wojny w Czeczenii.
* * *
25 stycznia br. wizytę w Senacie RP złożył Jego Świątobliwość Bartłomiej I, arcybiskup Konstantynopola, Nowego Rzymu i patriarcha ekumeniczny wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski.
W czasie spotkania patriarcha ekumeniczny Konstantynopola podkreślił, iż we współczesnym świecie narody mogą wzajemnie wiele się nauczyć. Jak stwierdził, kościół prawosławny jest otwarty na dialog zarówno z przywódcami politycznymi państw, jak i między kościołami i religiami. Tylko dialog i chęć porozumienia - zdaniem patriarchy - może urzeczywistnić pokojową wizję świata.
Jego Świątobliwość Bartłomiej stwierdził, że spotkania odbywające się w naszym kraju, porozumienie między kościołami i religiami, do którego właśnie doszło, stwarza dobrą nadzieję na przyszłe tysiąclecie.
Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że zadaniem polityków jest stworzenie prawnych gwarancji wolności sumienia i religii. Senacki projekt konstytucji, przygotowany w latach 1990-91, był wzorem dla obecnie obowiązującej konstytucji w kwestii regulacji stosunków państwo - kościół. Prawnie uregulowane zostały także stosunk
i miedzy państwem i Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym. Otwarte natomiast pozostaje pytanie - stwierdziła marszałek - jak świeccy członkowie różnych kościołów powinni zbliżyć się we współpracy dla dobra rodziny, obrony życia.Uczestniczący w spotkaniu JE ks. arcybiskup Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolita Warszawy i całej Polski, podkreślił, iż dobre wychowanie dzieci i ochrona rodziny - to sprawy stawiane na pierwszym miejscu również przez kościół pr
awosławny. Jak stwierdził, musimy przekonać młodych ludzi, że problemów nie rozwiązuje się przemocą, że tylko dialog, i to na każdym poziomie życia, daje rozwiązanie. Tej podstawowej zasady, a także wielu innych, powinna uczyć młodych ludzi dobra chrześcijańska rodzina, którą ks. arcybiskup Sawa przyrównał do małego kościoła.* * *
28 stycznia br. wizytę w Senacie RP złożył minister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Algirdas Saudargas wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli przewodniczący senackich komisji: Ustawodawczej - senator Piotr Ł.J. Andrzejewski, Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej - senator Władysław Bartoszewski, Spraw Emigracji i Polaków za Granicą - senator Janina Sagatowska.
Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że Polskę i Litwę łączy przyjaźń. Litwa to dla Polski ważny partner strategiczny. Jak stwierdziła marszałek, jesteśmy przekonani, że nasze wyobrażenie o pozycji Litwy zostanie urzeczywistnione, że będzie ona członkiem NATO i Unii Europejskiej, choć poprzedzone to będzie ogromną pracą.
Marszałek Senatu podziękowała litewskiemu Sejmowi za stanowisko w sprawie Czeczenii. Przypomniała również wydarzenia w Wilnie w 1991 roku i wizytę polskich senatorów w tym ważnym momencie w historii Litwy.
Minister A. Saudargas stwierdził, że tamta solidarność obu narodów zapoczątkowała dobre stosunki między naszymi państwami.
Senator W. Bartoszewski podkreślił, że nie ma suwerennej Litwy bez stabilnej, wolnej Polski, i także nam, Polakom, potrzebna jest silna, stabilna Litwa.
Podczas spotkania poruszono również sprawy litewskiej Polonii. Senator J. Sagatowska do najpilniejszych problemów, jakie trzeba w duchu przyjaźni i zrozumienia rozwiązać, zaliczyła sprawy: szkolnictwa, pisowni polskich nazwisk, polskich podręczników, zwrot ziemi Polakom zamieszkałym na Litwie.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment