Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

13 grudnia br. przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski wygłosił w Bernie, na zaproszenie Szwajcarskiej Biblioteki Europy Wschodniej, odczyt nt. Polska w 1939 r. i po sześćdziesięciu latach. Odczytu wysłuchali politycy szwajcarscy i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

* * *

16 grudnia br. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak przyjęła przebywającego z wizytą w Polsce arcybiskupa Algieru Henriego Teissiera. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Praw Człowieka i Praworządności senator Zbigniew Romaszewski.

Marszałek A. Grześkowiak stwierdziła m.in., że wizyta arcybiskupa Algieru jest dowodem zaufania do Polski i polskich władz. Senat - podkreśliła - stoi na straży praw człowieka, w tym także prawa do wolności religijnej, a stosunki kościół - państwo były oparte na równoprawnych zasadach.

Przedstawiając sytuację chrześcijan w Algierii, arcybiskup Teissier powiedział, że kościół w tym kraju muzułmańskim jest nieliczny, ale daje "świadectwo jedności z narodem algierskim". Dodał, że Algierię cechuje dużo większa wolność religijna niż niektóre inne kraje islamskie.

Pytany o płaszczyzny współpracy między światem chrześcijańskim a muzułmańskim, abp Teissier stwierdził, że jest ich wiele, w szczególności zaś prawa rodziny, prawo do życia.

Marszałek A. Grześkowiak przedstawiła ideę zorganizowania spotkania przedstawicieli wyznawców obu religii. Zdaniem abp. Teissiera, inicjatywa taka ma szansę powodzenia, gdyż Polska cieszy się zaufaniem w wielu krajach zarówno chrześcijańskich, jak i muzułmańskich.

* * *

16 grudnia br. wizytę w Senacie złożył przewodniczący Rady Najwyższej Republiki Białorusi Siamion Szarecki wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Andrzej Chronowski. W spotkaniu uczestniczyli również senatorowie: Anna Bogucka-Skowrońska, Jan Cimanowski i Stanisław Marczuk - członkowie Grupy Parlamentarnej Polsko-Białoruskiej.

Wicemarszałek podkreślił, że Polska chciałaby sąsiadować z suwerenną Białorusią, w której przestrzega się zasad demokracji i respektuje prawa człowieka. Dlatego Polaków niepokoją prześladowania opozycyjnych działaczy na Białorusi, brak poszanowania praw człowieka.

Wicemarszałek zapewnił, że Polska uznaje Radę Najwyższą Białorusi 13 kadencji, której przewodniczy S. Szarecki. A. Chronowski interesował się, jak białoruska opozycja ocenia sytuację w swoim kraju.

Zdaniem gości, sytuacja na Białorusi jest trudna i coraz bardziej się komplikuje, zwłaszcza po podpisaniu umowy związkowej między Białorusią i Rosją. Pogarsza się poziom życia Białorusinów i coraz gorsza jest sytuacja gospodarcza kraju. Podpisaną umowę związkową nazwano zamachem na święte prawo niepodległości Białorusi. Jak stwierdzili goście, przeciw reżimowi panującemu na Białorusi zjednoczyło się dziewięć białoruskich partii politycznych. Za wolną, niepodległą Białorusią opowiada się nie tylko opozycyjna elita polityczna, ale całe społeczeństwo.

Obecni na spotkaniu senatorowie zadeklarowali współpracę z białoruskimi parlamentarzystami i wspieranie ich demokratycznych dążeń.

* * *

22 grudnia br. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak przyjęła wiceprzewodniczącego Parlamentu Czeczenii Seilama Beczajewa i przewodniczącego Komisji Budżetowej Parlamentu Czeczenii Tourpala Ali Kaimowa.

A. Grześkowiak poinformowała o swoim apelu do przewodniczących parlamentów wchodzących w skład Rady Europy, a także polskich parlamentarzystów - członków delegacji do RE, jaki wystosowała w związku z sytuacją w Czeczenii 21 bm. W apelu zwróciła się o przyjęcie przez Radę Europy rezolucji jednoznacznie potępiającej drastyczne akty łamania praw człowieka w Czeczenii.

Podczas spotkania marszałek Senatu zapewniła, że Czeczenia ma w polskim Senacie wielu przyjaciół. Dowodem tego jest zgłoszony przez grupę senatorów projekt uchwały w sprawie sytuacji w Czeczenii, którego rozpatrzenie przewidziane jest na najbliższym posiedzeniu Izby.

Wiceprzewodniczący S. Beczajew przedstawił aktualną sytuację w Czeczenii. Podziękował marszałek A. Grześkowiak za jej osobisty wkład i zaangażowanie w obronę narodu czeczeńskiego. Podkreślił, że Polska zrobiła dla Czeczenii więcej niż inne kraje.

W związku z przewidywaną debatą na temat sytuacji w Czeczenii marszałek A. Grześkowiak zwróciła się o przedstawienie szczegółowego wykazu strat poniesionych przez Czeczenię.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment