Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE
W dniach 1 i 2 września br., na zaproszenie strony niemieckiej, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski wziął udział w Niemczech w uroczystych obchodach 60. rocznicy agresji niemieckiej na Polskę.
W historycznym kościele protestanckim Gedachtniskirche w Berlinie senator W. Bartoszewski wygłosił odczyt na temat: "Polacy i Niemcy na przełomie stulecia". W Erfurcie, stolicy Turyngii, w ramach oficjalnej imprezy zorganizowanej przez miasto oraz kościoły protestancki i katolicki przedstawił referat: "Napaść na Polskę w 1939 roku i początek II wojny światowej - ich konsekwencje do dziś". Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej wystąpił również w Moguncji podczas rocznicowej sesji parlamentu krajowego Nadrenii-Palatynatu na temat problemów politycznych i moralnych w stosunkach polsko-niemieckich, wynikających z historii, wobec wyzwań XXI wieku.
* * *
2 września br. wizytę w Senacie RP złożył
gubernator Obwodu Saratowskiego Federacji Rosyjskiej Dmitrij Ajackow. Gościa przyjął wicemarszałek Andrzej Chronowski.Wicemarszałek poinformował o roli i uprawnieniach Senatu w polskim parlamencie, przedstawił sytuację gospodarczą Polski, omówił reformy systemu administracji, edukacji, opieki zdrowotnej, ubezpieczeń społecznych. Zapewnił też o gotowości Polski do współpracy ekonomicznej i parlamentarnej z Rosją.
Gubernator D. Ajackow przedstawił sytuację polityczną w Rosji, omówił proces reform, wiele uwagi poświęcił sprawom edukacji, które - jak stwierdził - są mu szczególnie bliskie.
Gubernator zadeklarował gotowość współpracy Obwodu Saratowskiego z polskimi przedsiębiorstwami. Zdaniem gubernatora, współpraca gospodarcza stanowi najlepszą podstawę dobrych stosunków między państwami.
* * *
6 września br., na zaproszenie przewodniczących Bundestagu i Bundesratu, marszałek Alicja Grześkowiak przebywała w Bonn.
Podczas pobytu w Niemczech marszałek wzięła udział w obchodach upamiętniających 50. rocznicę pierwszego posiedzenia Budensratu. Uczestniczyła także w konferencji przewodniczących parlamentów państw członkowskich Rady Europy oraz Grupy G-8. Konferencji "Integracja europejska i współpraca międzynarodowa" przewodniczyli przewodniczący niemieckiego Bundestagu i Bundesratu.
* * *
9 września br. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Izby Reprezentantów Republiki Cypru Spyro
s Kyprianou. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył również wicemarszałek Andrzej Chronowski.Witając przewodniczącego, marszałek podkreśliła, że współpraca parlamentarna jest ważnym elementem współpracy międzynarodowej. Marszałek wyraziła zadowolenie z ożywienia kontaktów między Polską i Cyprem.
S. Kyprianou stwierdził, że nasze kraje łączy wspólny cel, jakim jest wstąpienie do Unii Europejskiej. Wyraził przekonanie, że współpraca między parlamentami zyska rangę dyplomacji parlamentarnej. Parlamenty, wykorzystując władzę ustawodawczą, powinny wpływać na politykę zagraniczną swoich państw. Cypr oczekuje uszczegółowienia harmonogramu procesu integracyjnego z UE, deklaruje poparcie dążeń Polski do uzyskania członkostwa w Uni
i, a także współpracę w realizacji wspólnego celu.Marszałek A. Grześkowiak poinformowała gościa, że w Sejmie przedstawiono właśnie sprawozdanie na temat stanu przygotowań Polski do procesu integracyjnego. Marszałek wyraziła zainteresowanie przebiegiem procesu dostosowywania ustawodawstwa do unijnych wymogów w parlamencie cypryjskim. Pytała także o nastawienie społeczeństwa Cypru do integracji z Unią.
Podczas spotkania S. Kyprianou przedstawił złożoną sytuację polityczną Cypru. Wyraził nadzieję, że Cypr, przystępując do Unii, będzie krajem zjednoczonym. Dla większości Cypryjczyków, jak stwierdził przewodniczący, Unia jest gwarantem przestrzegania praw człowieka, swobód demokratycznych i pokoju.
* * *
9 września br. wizytę w Senacie RP złożył
wiceprzewodniczący Izby Gmin Parlamentu Kanady Peter Milliken. Gościa przyjął wicemarszałek Andrzej Chronowski.Wicemarszałek wyraził podziękowanie za wsparcie, jakie Kanada okazała Polsce w staraniach o uzyskanie członkostwa w NATO. Podziękował też za pomoc regionom Polski dotkniętym powodzią w 1997 roku. Wicemarszałek A. Chronowski poinformował, że polski Senat sprawuje patronat nad Polonią, i podziękował za warunki stworzone naszym rodakom w Kanadzie.
Wicemarszałek wyraził zadowolenie z rozwijających się kontaktów między naszymi państwami, także na szczeblu parlamentarnym. Wysoko ocenił również coraz lepiej rozwijającą się polsko-kanadyjską współpracę gospodarczą.
Wiceprzewodniczący P. Milliken zapewnił, że Kanada, tak jak opowiadała się za członkostwem Polski w NATO, tak teraz będzie wspierać dążenia Polski do integracji z Unią Europejską. Uważa bowiem, że jest to korzystne nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy.
P. Milliken zainteresowany był uprawnieniami polskiego Senatu, ordynacją wyborczą, zasadami procesu legislacyjnego obowiązującymi w naszym parlamencie. Wiceprzewodniczący poinformował o systemie przyjętym w parlamencie kanadyjskim, który, podobnie jak polski, jest dwuizbowy.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment