Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


PREZYDIUM SENATU

Posiedzenia

3 marca br. odbyło się 49. posiedzenie Prezydium Senatu. Prezydium wyraziło opinię w sprawie zaplanowanych na rok 1999 środków finansowych na prowadzenia biur senatorskich i możliwości ich podniesienia. Stwierdzono, że optymalnym rozwiązaniem byłaby zmiana wysokości środków na prowadzenie biura od marca br.; wysokość środków może wtedy wynieść 7500 zł. Sprawę określenia wysokości diety senatorskiej postanowiono odłożyć do czasu ewentualnej zmiany ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Omówiono sprawę przedstawioną przez marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego w nadesłanym piśmie: "W nawiązaniu do pism Pani Marszałek, przy których zostały przekazane do Sejmu senackie projekty ustaw o zmianie ustaw o kulturze fizycznej oraz ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny zwracam się z uprzejmą prośbą o spowodowanie uzupełnienia uzasadnienia powyższych projektów ustaw zgodnie z regulaminem Sejmu. Uzasadnienia te nie przedstawiają bowiem, zgodnie z wymogiem regulaminu Sejmu, stwierdzenia zgodności projektu ustawy z prawem Unii Europejskiej ani też oświadczenia o stopniu lub powodach niezgodności z tym prawem". W wyniku dyskusji stwierdzono, iż przekazanie uzupełnienia uzasadnienia nie jest zgodne z przepisem art. 112 Konstytucji RP, stworzy precedens podporządkowania Senatu regulaminowi Sejmu. Poza tym nie wszystkie projekty ustaw wymagają stwierdzenia zgodności z prawem Unii Europejskiej. Jest to pierwszy przypadek zgłoszenia przez Sejm tego typu wymagań w stosunku do projektów ustaw senackich, a w tym akurat wypadku oba projekty nie muszą tych wymogów spełniać. Na jakich zasadach przyjęte zostały inne, poprzednie senackie projekty? Poza tym nie zapewniono środków na stworzenie odpowiedniej instancji w Kancelarii, która by orzekała o tejże zgodności. Pismo zawierające powyższe uwagi ma zostać wysłane do marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego.

Prezydium rozpatrzyło projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu wypłaty należności senatorów delegowanych przez Senat poza granice kraju. Uchwała ta musi być - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - uzgodniona z Prezydium Sejmu.

Prezydium przyjęło do wiadomości informację przekazaną przez przewodniczącego Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich, dotyczącą senatora Henryka Stokłosy.

Prezydium rozpatrzyło rezygnację senator Jadwigi Stokarskiej z członkostwa w Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Wniosek senator zostanie przekazany do Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich z prośbą o przygotowanie stosownej uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich.

W nawiązaniu do pisma prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Andrzeja Stelmachowskiego stwierdzono, że przysyłając uszczegółowienie zadań, o co Stowarzyszenie było proszone, przysłano jednocześnie szczegółowe kosztorysy zadań z widoczną zmianą kosztów w stosunku do danych pierwotnych: wzrost narzutu z 10 do 18%. Zostanie wystosowane pismo na ręce prezesa Stowarzyszenia, wykazujące bezzasadność podniesienia kosztów.

Prezydium wyraziło zgodę na dofinansowanie Artystycznego Salonu Muzyki i Poezji Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego w Toronto. Środki mają być przekazane do Toronto za pośrednictwem Fundacji "Oświata Polska za Granicą"

Również uzyskał akceptację wniosek Polskiej Agencji Informacyjnej o dotację na wydanie "Słownika Polonii świata". Określono tryb przekazywania przyznanych środków. Zgodnie z nim dotacja ma być przekazana transzami, za każdym razem wniosek PAI ma zawierać kosztorys i rozliczenie poprzednio otrzymanej dotacji.

Rozpatrzony został wniosek Kurii Prowincjonalnej Zakonu Bonifratrów o dotację na działalność środowiskowej stacji opieki socjalnej prowadzonej przez zakonników w Drohobyczu na Ukrainie. Przyznano 20 000 zł z zastrzeżeniem, że ta kwota będzie przeznaczona na pomoc humanitarną jedynie dla Polaków zamieszkałych w tamtych rejonach. Bez zmiany wniosku Kurii środki nie zostaną wypłacone.

Prezydium przyznało dotację, o jaką wystąpiło Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Przemyślu, celem organizacji Dni Lwowa w Przemyślu.

Prezydium rozważyło możliwość spełnienia prośby prezesa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Kropla" i ks. Antoniego Głowy, proboszcza parafii w Wołgogradzie, o pomoc naszym rodakom w tym mieście. Wniosek postanowiono przekazać do Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z prośbą o ewentualne rozpatrzenie.

Wniosek Rektoratu M.B. Jasnogórskiej o ufundowanie stypendium dla 5 uczniów - Polaków z Ukrainy i Litwy uczących się w Katolickim LO Rodziny Rodzin, postanowiono przekazać do Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" celem realizacji.

Uchwały

UCHWAŁA NR 69
PREZYDIUM SENATU
z dnia 27 stycznia 1999 r.
w sprawie zlecania Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" zadań państwowych
w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 1999 r.

Na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 1998 r. Nr 155, poz. 1014), uchwala się co następuje:

§ 1.

Ustala się zaliczkową kwotę dotacji z budżetu państwa w 1999 r. w wysokości 1 000 000 zł

w ramach rozdziału 9995 na realizację zadań zleconych Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" zwanemu dalej Stowarzyszeniem, określonych w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2.

Środki finansowe, o których mowa w § 1 będą przekazane Stowarzyszeniu w terminie ustalonym w umowie zawartej pomiędzy Kancelarią Senatu a Stowarzyszeniem.

§ 3.

Szef Kancelarii Senatu sprawuje kontrolę merytoryczną i finansową wykonania zadań państwowych zleconych Stowarzyszeniu i wymienionych w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 4.

Zobowiązuje się Szefa Kancelarii Senatu do zawarcia ze Stowarzyszeniem umowy określającej zasady rozliczenia dotacji przekazywanej na wykonanie zadań określonych w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 5.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą od dnia 1 stycznia 1999 r.

MARSZAŁEK SENATU
ALICJA GRZEŚKOWIAK

Załącznik do Uchwały Nr 69
Prezydium Senatu RP
z dnia 27 stycznia 1999 r.

Wykaz zadań państwowych zleconych Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" w 1999 roku

PROGRAM OŚWIATOWO - EDUKACYJNY

 

1.DZIAŁALNOŚĆ METODYCZNO-DYDAKTYCZNA

-Międzyszkolna wymiana i studyjne pobyty śródroczne uczniów i studentów, maturzystów zdających polskie matury z polskich szkół i punktów nauczania z zagranicy, olimpiady przedmiotowe.
30.000 zł

-Organizowanie warsztatów, kursów, szkół języka polskiego i kultury polskiej dla dorosłych, dzieci i młodzieży, konferencji metodycznych i językowych dla nauczycieli i studentów polskich z zagranicy, praktyk pedagogicznych, warsztatów bibliotekarskich.
30.000 zł

- Organizowanie szkoleń zawodowych dla młodzieży ,studentów i osób dorosłych, staże lekarskie, dziennikarskie, kursy z zakresu biznesu, gospodarki i ekonomii dla środowisk polskich.
30.000 zł

- Zakup i dystrybucja do środowisk polskich i polonijnych w świecie lektur szkolnych, pomocy dydaktycznych dla szkół , podręczników szkolnych do nauki języka polskiego, geografii, historii, dydaktycznych video kaset, itp.
20.000 zł

2.DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNO-WYCHOWAWCZA

- Organizowanie spotkań z polonijnymi studentami, uczniami, stażystami, organizacja życia klubowego studentów polonijnych studiujących w Polsce, organizacja Klubów Młodych Polaków za granicą.
25.000 zł

- Organizowanie obozów dla dzieci i młodzieży z harcerskich środowisk polonijnych za granicą , oraz kursów instruktorskich
25.000 zł

Kolonie społeczne oraz pobyty dzieci i młodzieży polonijnej u rodzin w Polsce.
10.000 zł

3) PROMOCJA DZIAŁALNOŚCI NAUKOWO_WYDAWNICZEJ
DOTYCZĄCEJ POLONII

- Organizowanie i współudział w konferencjach , sympozjach naukowych i popularno-naukowych, poświęconych Polonii i Polakom za granicą.
5.000 zł

Dofinansowanie publikacji naukowych nt. Polonii
25.000 zł

4) PROGRAM SZKÓŁ PATRONACKICH

Intensyfikowanie funkcjonowania szkół patronackich
25.000 zł

 

II. KULTURA - OCHRONA DZIEDZICTWA NARODOWEGO

1) UTRWALANIE POLSKIEJ KULTURY W ŚRODOWISKACH POLONIJNYCH I POLSKICH W KRAJU I ZA GRANICĄ

- Organizacja Dni Polskich ,przeglądów polskiej sztuki w środowiskach polonijnych i polskich za granicą.
25.000 zł

- Występy twórców i zespołów polonijnych w Polsce, konkursy plastyczne oraz współorganizowanie imprez promujących kulturę polską w kraju dla środowisk polskich i polonijnych .
25.000 zł

- Organizowanie wystaw artystów polonijnych w Polsce.
25.000 zł

2) DZIAŁALNOŚĆ METODYCZNA W ZAKRESIE EDUKACJI KULTURALNEJ

- Organizowanie kursów i warsztatów dla animatorów i twórców polonijnego ruchu artystycznego, plenerów malarskich, warsztatów artystycznych dla dziecięcych i młodzieżowych polonijnych zespołów folklorystycznych, chóralnych, muzycznych, itp...
25.000 zł

-Prowadzenie studium dla dyrygentów chórów polonijnych, studium dla choreografów i kierowników polonijnych zespołów folklorystycznych, studium kultury polskiej, studium tańców polskich, warsztaty etnograficzne.
30.000 zł

- Zakup i dystrybucja do środowisk polskich i polonijnych w świecie strojów ludowych dla zespołów folklorystycznych, pomocy repertuarowych.
25.000 zł

3) PROGRAM DZIAŁALNOŚCI OŚRODKA DS. DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

POZA GRANICAMI KRAJU

- Prowadzenie prac dokumentacyjnych i pomocy konserwatorskiej dla zabytków kultury polskiej przez Ośrodek ds. Dziedzictwa Kulturowego poza Granicami Kraju . W związku z pracami związanymi z funkcjonowaniem Ośrodka koszty tego zadania obejmują w/w działania jak również koszty delegacji krajowych i zagranicznych osób realizujących zadanie.
5.000 zł

4) OBCHODY ROCZNIC NARODOWYCH (m.in. Słowackiego i Chopina)

Organizowanie i współudział w imprezach związanych z obchodami rocznic narodowych, świąt państwowych (150-ta rocznica śmierci Fryderyka Chopina i Juliusza Słowackiego, 60-ta rocznica wybuchu II-ej wojny światowej)
30.000 zł

5) XI ŚWIATOWY FESTIWAL POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH
W RZESZOWIE

20.000 zł

6) PROGRAM DZIAŁALNOŚCI OŚRODKA DOKUMENTACJI WYCHODŹSTWA POLSKIEGO

 

- Opracowanie zbiorów polonijnych gromadzonych przez Ośrodek Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego w Pułtusku.
25.000 zł

 

III. WSPIERANIE DZIAŁALNOŚCI ORGANIZACJI POLONIJNYCH

 

-Spotkania z przedstawicielami organizacji polonijnych i polskich ze świata
25.000 zł

-. Zakup wyposażenia dla siedzib domów polskich, organizacji polskich i parafii, opłaty czynszów i lokali .
30.000 zł

- Dofinansowanie działalności programowej polskich i polonijnych organizacji społecznych.
15.000 zł

- Realizacja programu "Strefy Żywieniowej Miasta Wilna" , programu edukacyjnego dla rolników i ogrodników polskich na Wschodzie w tym zakup i ekspedycja maszyn rolniczych, nasion , nawozów dla rolników na Litwie, Białorusi, Rumunii i Ukrainie.
15.000 zł

 

IV. PROGRAM POMOCY SOCJALNEJ

 

- Pomoc rzeczowa i zapomogi dla osób w trudnej sytuacji materialnej, kombatantów, sierot, osób chorych ( zakupy żywności, odzieży, leków, leczenie szpitalne i sanatoryjne) . Stowarzyszenie udzielając zapomóg socjalnych stara dostosować wysokość udzielanej pomocy do indywidualnej sytuacji każdego z wnioskodawców.
45.000 zł

- Fundusz stypendialny dla uczniów i studentów. Stowarzyszenie stypendiów socjalnych i naukowych stara dostosować wysokość udzielanej pomocy do indywidualnej sytuacji każdego z wnioskodawców.
40.000 zł

- Organizowanie obozów rehabilitacyjnych i pobytów leczniczo-sanatoryjnych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dorosłych.
30.000 zł

 

V. PROGRAM POMOCY POLAKOM W KAZACHSTANIE, NA SYBERII I W AZJI ŚRODKOWEJ (W TYM POMOC DLA REPATRIANTÓW)

 

-Pomoc Polakom i organizacjom polskim w Kazachstanie, na Syberii i w Azji Środkowej
35.000 zł

 

VI. PRACA Z MŁODZIEŻĄ, KRAJOZNAWSTWO, SPORT I REKREACJA

 

Organizowanie obozów rekreacyjno - sportowych z nauką języka polskiego dla młodzieży polskiej i polonijnej z zagranicy
20.000 zł

 

-Udział sportowców i zespołów z klubów polonijnych w imprezach sportowo-turystycznych.
20.000 zł

 

-Udzielanie pomocy organizacyjnej ,merytorycznej i finansowej polonijnym klubom sportowym. 25.000 zł

 

- Organizowanie pobytów turystycznych i pielgrzymkowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Polsce. 30.000 zł

 

- II Światowy Sportowo-Turystyczny Zlot Młodzieży Polonijnej POZNAŃ '99 . 30.000 zł

 

- Spotkania młodzieży polonijnej z Ojcem Świętym podczas pobytu w Polsce. 5.000 zł

 

VII. WSPIERANIE MEDIÓW POLONIJNYCH, BIULETYN STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA", BAZA DANYCH.

 

. Prowadzenie oraz rozbudowa Ośrodka Informacji Polonijnej (w tym zakupy wyposażenia).
25.000 zł

 

- Wydawanie "Biuletynu Informacyjnego" dla polonijnych masmediów, informatorów programowych-
25.000 zł

- Dofinansowanie czasopism ,rozgłośni radiowych i telewizyjnych prowadzonych przez środowiska polonijne .
25.000 zł

 

Koszty ogólne Stowarzyszenia, których poniesienie jest niezbędne do realizacji w/w zadań zleconych 100.000 zł

 

RAZEM 1.000.000 zł

 

UCHWAŁA NR 70

PREZYDIUM SENATU

z dnia 27 stycznia 1999 r.
w sprawie zlecania zadań państwowych

w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 1999 r.

Na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 1998 r. Nr 155, poz. 1014), uchwala się co następuje:

§ 1.

Zleca się jednostce nie zaliczonej do sektora finansów publicznych, fundacji lub stowarzyszeniu, wymienionym w załączniku do uchwały, wykonanie w 1999 r. zadania państwowego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, zgodnie z wykazem zamieszczonym w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2.

Ustala się łączną kwotę dotacji z budżetu państwa w 1999 roku w ramach rozdziału 9995, działu 99, części 11 budżetu państwa - Kancelaria Senatu w wysokości 39.000 zł na finansowanie zadania, o którym mowa w § 1.

§ 3.

Środki finansowe, o których mowa w § 2, będą przekazane przez Kancelarię Senatu na rachunek jednostki wymienionej w załączniku do uchwały.

§ 4.

Decyzję o przekazaniu środków finansowych dla jednostek niepaństwowych podejmuje Szef Kancelarii Senatu.

5.

Kontrolę merytoryczną i finansową wykonania przez jednostki niepaństwowe zleconych zadań państwowych sprawuje Kancelaria Senatu.

§ 6.

Zobowiązuje się Szefa Kancelarii Senatu do zawarcia z jednostką nie zaliczoną do sektora finansów publicznych, fundacją lub stowarzyszeniem wymienionymi w załączniku do uchwały, umowy określającej szczegółowe zasady wykonywania i finansowania zleconych zadań państwowych oraz zasady rozliczenia dotacji przekazanej na wykonanie tego zadania.

§ 7.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

MARSZAŁEK SENATU

Alicja GRZEŚKOWIAK

 

Załącznik do
uchwały nr 70 Prezydium Senatu RP
z dnia 27 stycznia 1999 r.

Wykaz zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą zleconych w 1999 r.

1.

Fundacja "Oświata Polska za Granicą"

skw. Kardynała Wyszyńskiego 6

01-015 Warszawa

Dofinansowanie kosztów uczestnictwa zespołu pieśni i tańca "Mazowsze" w Festiwalu Kultury Polskiej w Libanie.

39.000 zł

 

 

 

---------------

 

 

Razem:

39.000 zł

 

Uchwała Nr 72
Prezydium Senatu
z dnia 15 lutego 1999 r.
w sprawie określenia wzoru oświadczenia senatora o swoim stanie majątkowym

Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350 i Nr 137, poz. 638, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 98, poz. 604, Nr 106, poz. 679, Nr 121, poz. 770 i Nr 160, poz. 1080), po porozumieniu z Prezydium Sejmu, uchwala się, co następuje:

§ 1.

Ustala się wzór oświadczenia senatora o swoim stanie majątkowym stanowiący załącznik do uchwały.

§ 2.

Traci moc uchwała Nr 17 Prezydium Senatu z dnia 4 marca 1998 r. w sprawie określenia wzoru oświadczenia senatora o swoim stanie majątkowym.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Marszałek Senatu

Alicja GRZEŚKOWIAK

 

Załącznik do uchwały Nr 72
Prezydium Senatu**
z dnia 15 lutego 1999
r.

(Poufne po wypełnieniu)

** uzupełnić wpisując w poszczególnych punktach odpowiednie dane - przed wypełnieniem należy koniecznie zapoznać się z objaśnieniami

OŚWIADCZENIE O STANIE MAJĄTKOWYM

Ja, niżej podpisany(a) Senator Rzeczypospolitej Polskiej

(imiona i nazwisko)

imiona rodziców

zamieszkały(a)

składam oświadczenie o swoim stanie majątkowym, w tym objętym wspólnością majątkową, które zawiera informacje o:

I. ZASOBACH PIENIĘŻNYCH:

1. a) posiadam zasoby pieniężne:

środki pieniężne zgromadzone w walucie polskiej:

papiery wartościowe:

środki pieniężne zgromadzone w walucie obcej:

b) nie posiadam zasobów pieniężnych,

2. inne dane, które oświadczający(a) uważa, że należy podać:

II. NIERUCHOMOŚCIACH:

1. a) posiadam nieruchomość:

rodzaj i forma władania:

opis nieruchomości:

adres:

b) nie posiadam nieruchomości,

2. inne dane, które oświadczający(a) uważa, że należy podać:

III. MIESZKANIACH:

1. a) posiadam mieszkanie(a) na własność:

o powierzchni:

adres (y):

b) nie posiadam mieszkania na własność,

2. a) posiadam własnościowe prawo(a) do lokalu spółdzielczego o powierzchni:

adres (y):

b) nie posiadam własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego,

3. inne dane, które oświadczający(a) uważa, że należy podać:

IV. UDZIAŁACH:

1. a) posiadam udziały w spółkach prawa handlowego z udziałem państwowych lub komunalnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby - należy podać emitenta i liczbę udziałów:

udziały te stanowią pakiet większy niż 10% udziałów w spółce - nie stanowią pakietu większego niż 10% udziałów w spółce,*

b) nie posiadam udziału w spółkach prawa handlowego z udziałem państwowych lub komunalnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby,

2. a) posiadam udziały w innych spółkach prawa handlowego - należy podać emitenta i liczbę udziałów:

b) nie posiadam udziałów w innych spółkach prawa handlowego.

V. AKCJACH:

1. a) posiadam akcje w spółkach prawa handlowego z udziałem państwowych lub komunalnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby - należy podać emitenta i liczbę akcji:

akcje te stanowią pakiet większy niż 10 % akcji w spółce - nie stanowią pakietu większego niż 10 % akcji w spółce,

b) nie posiadam akcji w spółkach prawa handlowego z udziałem państwowych lub komunalnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby,

2. a) posiadam akcje w innych spółkach prawa handlowego - należy podać emitenta i liczbę akcji:

b) nie posiadam akcji w innych spółkach prawa handlowego.

VI. DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ:

1. a) prowadzę działalność gospodarczą bez wykorzystania mienia państwowego lub komunalnego (osobiście lub wspólnie z innymi osobami) - należy podać formę prawną i przedmiot działalności:

b) prowadzę działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia państwowego lub komunalnego, (osobiście lub wspólnie z innymi osobami) - należy podać formę prawną i przedmiot działalności:

c) nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej,

2. a) zarządzam działalnością gospodarczą prowadzoną bez wykorzystania mienia państwowego lub komunalnego lub jestem przedstawicielem, pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności - należy podać formę prawną:

b) zarządzam działalnością gospodarczą prowadzoną z wykorzystaniem mienia państwowego lub komunalnego lub jestem przedstawicielem, pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności - należy podać formę prawną:

c) nie zarządzam żadną działalnością gospodarczą oraz nie jestem przedstawicielem ani pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności,

3. inne dane, które oświadczający(a) uważa, że należy podać:

VII. MIENIU, KTÓRE PODLEGAŁO ZBYCIU W DRODZE PRZETARGU:

1. a) nabyłem(am) (nabył mój małżonek) od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy lub związku międzygminnego następujące mienie, które podlegało zbyciu w drodze przetargu - należy podać opis mienia i datę nabycia, od kogo:

b) nie nabyłem(am) (ani mój małżonek) od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy lub związku międzygminnego mienia, które podlegało zbyciu w drodze przetargu.

VIII. STANOWISKU U PRZEDSIĘBIORCY:

1. z udziałem państwowych lub komunalnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby - należy podać nazwę i siedzibę przedsiębiorcy:

 

a) jestem członkiem zarządu (od kiedy) - nie jestem członkiem zarządu

b) jestem członkiem rady nadzorczej (od kiedy) - nie jestem członkiem rady nadzorczej*

c) jestem członkiem komisji rewizyjnej (od kiedy) - nie jestem członkiem komisji rewizyjnej *

2. w spółce prawa handlowego (nazwa, siedziba spółki)

a) jestem członkiem zarządu (od kiedy) - nie jestem członkiem zarządu

b) jestem członkiem rady nadzorczej (od kiedy) - nie jestem członkiem rady nadzorczej

c) jestem członkiem komisji rewizyjnej (od kiedy) - (nie jestem członkiem komisji rewizyjnej

IX. POSIADANIU INNEGO MIENIA ZNACZNEJ WARTOŚCI, NIE WYMIENIONEGO W PKT II, III i VII:

RODZAJ I OPIS MIENIA:

Inne dane dotyczące stanu majątkowego, które oświadczający(a) uważa, że należy podać:

Oświadczam, że informacje zawarte w niniejszym oświadczeniu są zgodne z prawdą, oraz że nie pomijają znanych mi okoliczności.

Oświadczenie powyższe składam zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. Nr 73, poz. 350, Nr 137, poz. 638 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 98, poz. 604 Nr 106, poz. 679, Nr 121, poz. 770 i Nr 160, poz. 1080), świadomy(a) odpowiedzialności karnej przewidzianej w art. 233 § 1 Kodeksu karnego.

.......................................

.....................................

data

podpis

* niewłaściwe skreślić

O B J A Ś N I E N I A
do formularza wzoru oświadczenia
o stanie majątkowym

Ogólne objaśnienia
1) Obowiązek złożenia przez Senatora oświadczenia o swoim stanie majątkowym wynika z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r., o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. Nr 73, poz. 350 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".
Zgodnie z tym przepisem oświadczenie o stanie majątkowym zawiera w szczególności informacje o: -zasobach pieniężnych,
- nieruchomościach, udziałach w akcjach i spółkach prawa handlowego,
- nabyciu od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy lub związku międzygminnego mienia, które podlegało zbyciu w drodze przetargu,
- prowadzeniu działalności gospodarczej,
- zajmowanych stanowiskach w spółkach prawa handlowego.

Wymienione wyżej rodzaje informacji należy podać w każdym oświadczeniu o stanie majątkowym.

Jeżeli jednak informacje te nie wyczerpują zasobu wszystkich informacji, które obrazują stan majątkowy Senatora należy - przy podawaniu poszczególnych wyżej wymienionych informacji lub na końcu oświadczenia o stanie majątkowym - podać inne dane, które oświadczający(a) uważa, że należy podać, dotyczące stanu majątkowego w tym np. obciążenia majątku, zobowiązania, należności itp.

2. W oświadczeniu składanym corocznie do dnia 31 marca zawiera się dane według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, a w oświadczeniach składanych po objęciu mandatu lub na zakończenie kadencji Senatu - według stanu na dzień podpisywania oświadczenia o stanie majątkowym.

3. Oświadczenie powinno zawierać informacje dotyczące majątku Senatora odrębnego oraz objętego wspólnością majątkową małżeńską w rozumieniu art. 31 - 61 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 35 ust. 1 zdanie drugie ustawy).

Wspólność ustawowa powstaje z mocy samego prawa z chwilą zawarcia małżeństwa, chyba że przyszli małżonkowie w umowie majątkowej przed zawarciem małżeństwa przyjęli ustrój rozdzielności majątkowej. Wspólność ustawowa obejmuje dorobek małżonków tzn. prawa majątkowe nabyte przez oboje małżonków lub przez jedno z nich. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością. Wyodrębnienie dorobku małżonków jako majątku objętego wspólnością ustawową sprawia, że w czasie trwania małżeństwa istnieją trzy masy majątkowe: majątek obojga małżonków oraz majątki odrębne każdego z małżonków.

4. Oświadczenie o stanie majątkowym, po wypełnieniu, jest objęte poufnością (wiadomości w nim zawarte stanowią tajemnicę służbową).

Senator, który złożył oświadczenie może wyrazić zgodę - na piśmie - na ujawnienie wiadomości zawartych w oświadczeniu.

Ujawnienie oświadczenia może również nastąpić na podstawie uchwały Prezydium Senatu, po zasięgnięciu opinii Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich (art. 35 ust. 2 ustawy).

5. Oświadczenie składa się Marszałkowi Senatu w następujących terminach (art. 35 ust. 3 ustawy):
- 30 dni od dnia objęcia mandatu,
- co roku, do dnia 31 marca,
- na dwa miesiące przed datą wyborów do Senatu.

6. Oświadczenia przechowuje się przez 6 lat. Podmiot dokonujący analizy oświadczenia jest uprawniony do porównywania treści analizowanego oświadczenia z treścią uprzednio złożonych oświadczeń (art. 35 ust. 3a ustawy).

7. Zgodnie z art. 35 ust. 4 ustawy niezłożenie oświadczenia o stanie majątkowym powoduje odpowiedzialność regulaminową (art. 22a Regulaminu Senatu) oraz utratę - do czasu złożenia oświadczenia - prawa do uposażenia, a także utratę w danym roku prawa do uposażenia dodatkowego określonego w art. 37 ustawy.

8. Zgodnie z art. 35 ust. 5 ustawy podanie nieprawdy w oświadczeniu o stanie majątkowym powoduje odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu karnego.

Objaśnienia do pkt I - Zasoby pieniężne

1. Zasoby pieniężne obejmują:

1) wszystkie środki pieniężne, zgromadzone w gotówce, na rachunkach bankowych, instytucji parabankowych (np. w kasach mieszkaniowych) - należy podać ogólną wartość tych środków w zł, z dokładnością do 1000 zł,

2) papiery wartościowe opiewające na wierzytelności np. obligacje, weksle, czeki, bony skarbowe, bony premiowe, bony prywatyzacyjne, świadectwa udziałowe, jednostki uczestnictwa w funduszach powierniczych, losy loteryjne, polisy ubezpieczeniowe itd. - należy podać liczbę i rodzaj; akcje spółek prawa handlowego należy podać w pkt V.

3) środki pieniężne zgromadzone w walucie obcej - należy podać wartość tych środków w tej walucie.

2. Wypełniając należy niewłaściwe skreślić i uzupełnić wpisując w poszczególnych punktach odpowiednie dane.

Objaśnienia do pkt II - Nieruchomości

1) Zgodnie z art. 46 kodeksu cywilnego nieruchomości można podzielić na trzy rodzaje:

a) części powierzchni ziemskiej - nieruchomości gruntowe np. gospodarstwo(a) rolne, działka(i) rekreacyjna(e), działka(i) budowlana(e),

b) budynki - nieruchomości budynkowe np. dom(y), obiekty budowlane trwale związane z gruntem a także część takich obiektów, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności,

c) części budynków - nieruchomości lokalowe np. lokal użytkowy, (nie należy w tym punkcie zamieszczać danych dotyczących mieszkania, gdyż dane takie należy zawrzeć w pkt III oświadczenia majątkowego).

2) Formą władania nieruchomością może być: własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste.

3) W pkt II należy podać rodzaj nieruchomości i formę władania oraz opis i adres tej nieruchomości.

4) Wypełniając należy niewłaściwe skreślić i uzupełnić wpisując w poszczególnych punktach odpowiednie dane.

Objaśnienia do pkt III - Mieszkania

1) W pkt III należy podać powierzchnię mieszkania: stanowiącego odrębną własność lokalu lub, do którego przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, a także adres mieszkania.

2) Wypełniając należy niewłaściwe skreślić i uzupełnić wpisując w poszczególnych punktach odpowiednie dane.

Objaśnienia do pkt IV - Udziały i do pkt V - Akcje

1) Zgodnie z art. 34 ust. 4 ustawy Senator nie może posiadać pakietu większego niż 10 % udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego z udziałem państwowych lub komunalnych osób prawnych lub przedsiębiorców (tj. dawniej podmiotów gospodarczych), w których uczestniczą takie osoby. Udziały lub akcje przekraczające ten pakiet powinny być zbyte przed pierwszym posiedzeniem Senatu, a w razie ich niezbycia nie uczestniczą one przez okres sprawowania mandatu lub dwu lat po jego wygaśnięciu w wykonywaniu przysługujących im uprawnień (prawa głosu, prawa do dywidendy, prawa do podziału majątku, prawa poboru).

2) W pkt IV i V należy podać liczbę udziałów i akcji oraz emitenta tych udziałów i akcji (nazwa spółki).

3) Wypełniając należy niewłaściwe skreślić i uzupełnić wpisując w poszczególnych punktach odpowiednie dane.

Objaśnienia do pkt VI - Działalność gospodarcza

1) Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy Senator nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia państwowego lub komunalnego, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

2) Wypełniając należy niewłaściwe skreślić i uzupełnić wpisując w poszczególnych punktach odpowiednie dane.

Objaśnienia do pkt VII - Mienie nabyte w drodze przetargu

1) W pkt VII należy podać mienie, nabyte od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy lub związku międzygminnego w drodze przetargu, również wówczas, gdy takie mienie nabył małżonek i mienie to wchodzi do małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Na pojęcie mienia składa się własność i inne prawa majątkowe (art. 44 kodeksu cywilnego). Mienie obejmuje wszystkie rodzaje podmiotowych praw majątkowych, zaś inne prawa majątkowe są prawami rzeczowymi: użytkowanie wieczyste, prawa rzeczowe ograniczone oraz prawa majątkowe wynikające ze stosunków zobowiązaniowych.

2) W pkt VII należy podać opis mienia i datę nabycia.

3) Wypełniając należy niewłaściwe skreślić i uzupełnić wpisując w poszczególnych punktach odpowiednie dane.

Objaśnienia do pkt VIII - Stanowiska u przedsiębiorcy

1) Zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy Senatorowie nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami handlowymi przedsiębiorców z udziałem państwowych lub komunalnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby.
Wybór lub powołanie Senatora do tych władz jest z mocy prawa nieważny.
Jeżeli wybór lub powołanie miało miejsce przed rozpoczęci
em wykonywania mandatu, Senator jest obowiązany zrzec się stanowiska lub funkcji. W razie niezrzeczenia się stanowiska lub funkcji, Senator traci je z mocy prawa po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania.

2) Wypełniając należy niewłaściwe skreślić i uzupełnić wpisując w poszczególnych punktach odpowiednie dane.

Objaśnienia do pkt IX - Posiadanie innego mienia znacznej wartości.

W pkt IX należy podać dane dotyczące posiadania mienia, innego niż wymienione w pkt II, III i VII oświadczenia, o wartości przekraczającej dziesięciokrotność najniższego wynagrodzenia pracowników, o którym mowa w art. 35a ust. 3 pkt 3 ustawy.
Przykładowo może to być posiadanie: samochodu, innych środków transportu, żaglówki, a także obrazu, biżuterii, udziałów w spółdziel
niach itp.

Wypełniając należy podać rodzaj i opis mienia.

* * *

Na końcu oświadczenia Senator może podać inne dane dotyczące stanu majątkowego nie wymienione w poprzednich punktach oświadczenia, które obrazują stan majątkowy Senatora.

Można np. podać obciążenia majątku, zaciągnięte zobowiązania, należności itp.

UCHWAŁA NR 73
PREZYDIUM SENATU
z dnia 3 marca 1999 r.
w sprawie zlecania zadań państwowych
w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 1999 r.

Na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 1998 r. Nr 155, poz. 1014), uchwala się co następuje:

§ 1.

Zleca się jednostce nie zaliczonej do sektora finansów publicznych, fundacji lub stowarzyszeniu, wymienionym w załączniku do uchwały, wykonanie w 1999 r. zadania państwowego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, zgodnie z wykazem zamieszczonym w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2.

Ustala się łączną kwotę dotacji z budżetu państwa w 1999 roku w ramach rozdziału 9995, działu 99, części 11 budżetu państwa - Kancelaria Senatu w wysokości 25 000 zł na finansowanie zadania, o którym mowa w § 1.

§ 3.

Środki finansowe, o których mowa w § 2, będą przekazane przez Kancelarię Senatu na rachunek jednostki wymienionej w załączniku do uchwały.

§ 4.

Decyzję o przekazaniu środków finansowych dla jednostek niepaństwowych podejmuje Szef Kancelarii Senatu.

§ 5.

Kontrolę merytoryczną i finansową wykonania przez jednostki niepaństwowe zleconych zadań państwowych sprawuje Kancelaria Senatu.

§ 6.

Zobowiązuje się Szefa Kancelarii Senatu do zawarcia z jednostką nie zaliczoną do sektora finansów publicznych, fundacją lub stowarzyszeniem wymienionymi w załączniku do uchwały, umowy określającej szczegółowe zasady wykonywania i finansowania zleconych zadań państwowych oraz zasady rozliczenia dotacji przekazanej na wykonanie tego zadania.

§ 7.

Uchwała wchodzi w życie z dnie podjęcia.

MARSZAŁEK SENATU
Alicja GRZEŚKOWIAK

Załącznik do
uchwały nr 73 Prezydium Senatu RP
z dnia 3 marca 1999 r.

Wykaz zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą zleconych w 1999 r.

1.

Fundacja "Oświata Polska za Granicą"

skw. Kardynała Wyszyńskiego 6

01-015 Warszawa

Dofinansowanie działalności Polsko- Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego w Toronto

25.000 zł

 

 

 

---------------

 

 

Razem:

25.000 zł

 

UCHWAŁA NR 74
PREZYDIUM SENATU
z dnia 3 marca 1999 r.
w sprawie zlecania zadań państwowych
w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 1999 r.

Na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 1998 r. Nr 155, poz. 1014), uchwala się co następuje:

§ 1.

Zleca się jednostce nie zaliczonej do sektora finansów publicznych, fundacji lub stowarzyszeniu, wymienionym w załączniku do uchwały, wykonanie w 1999 r. zadania państwowego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, zgodnie z wykazem zamieszczonym w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2.

Ustala się łączną kwotę dotacji z budżetu państwa w 1999 roku w ramach rozdziału 9995, działu 99, części 11 budżetu państwa - Kancelaria Senatu w wysokości 108 800 zł na finansowanie zadania, o którym mowa w § 1.

§ 3.

Środki finansowe, o których mowa w § 2, będą przekazane przez Kancelarię Senatu na rachunek jednostki wymienionej w załączniku do uchwały.

§ 4.

Decyzję o przekazaniu środków finansowych dla jednostek niepaństwowych podejmuje Szef Kancelarii Senatu.

§ 5.

Kontrolę merytoryczną i finansową wykonania przez jednostki niepaństwowe zleconych zadań państwowych sprawuje Kancelaria Senatu.

§ 6.

Zobowiązuje się Szefa Kancelarii Senatu do zawarcia z jednostką nie zaliczoną do sektora finansów publicznych, fundacją lub stowarzyszeniem wymienionymi w załączniku do uchwały, umowy określającej szczegółowe zasady wykonywania i finansowania zleconych zadań państwowych oraz zasady rozliczenia dotacji przekazanej na wykonanie tego zadania.

§ 7.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

MARSZAŁEK SENATU
Alicja GRZEŚKOWIAK

Załącznik do
uchwały nr 74 Prezydium Senatu RP
z dnia 3 marca 1999 r.

Wykaz zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą zleconych w 1999 r.

1.

Polska Agencja Informacyjna S.A.

ul. Bagatela 12

00-585 Warszawa

Dofinansowanie wydania

"Słownika Polonii Świata"

108.000 zł

 

 

 

---------------

 

 

Razem:

108.800 zł

 

UCHWAŁA NR 75
PREZYDIUM SENATU
z dnia 3 marca 1999 r.
w sprawie zlecania zadań państwowych
w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 1999 r.

Na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 1998 r. Nr 155, poz. 1014), uchwala się co następuje:

§ 1.

Zleca się jednostce nie zaliczonej do sektora finansów publicznych, fundacji lub stowarzyszeniu, wymienionym w załączniku do uchwały, wykonanie w 1999 r. zadania państwowego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, zgodnie z wykazem zamieszczonym w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2.

Ustala się łączną kwotę dotacji z budżetu państwa w 1999 roku w ramach rozdziału 9995, działu 99, części 11 budżetu państwa - Kancelaria Senatu w wysokości 20 000 zł na finansowanie zadania, o którym mowa w § 1.

§ 3.

Środki finansowe, o których mowa w § 2, będą przekazane przez Kancelarię Senatu na rachunek jednostki wymienionej w załączniku do uchwały.

§ 4.

Decyzję o przekazaniu środków finansowych dla jednostek niepaństwowych podejmuje Szef Kancelarii Senatu.

§ 5.

Kontrolę merytoryczną i finansową wykonania przez jednostki niepaństwowe zleconych zadań państwowych sprawuje Kancelaria Senatu.

§ 6.

Zobowiązuje się Szefa Kancelarii Senatu do zawarcia z jednostką nie zaliczoną do sektora finansów publicznych, fundacją lub stowarzyszeniem wymienionymi w załączniku do uchwały, umowy określającej szczegółowe zasady wykonywania i finansowania zleconych zadań państwowych oraz zasady rozliczenia dotacji przekazanej na wykonanie tego zadania.

§ 7.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

MARSZAŁEK SENATU
Alicja GRZEŚKOWIAK

Załącznik do
uchwały nr 75 Prezydium Senatu RP
z dnia 3 marca 1999 r.

Wykaz zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą zleconych w 1999 r.

1.

Kuria Prowincjalna Zakonu Bonifratrów

ul. Sapieżyńska 3

00-215 Warszawa

Dofinansowanie pomocy humanitarnej

dla Polaków w Drohobyczu (Ukraina)

 

20 000 zł

 

 

 

---------------

 

 

Razem:

20 000 zł

 

UCHWAŁA NR 76
PREZYDIUM SENATU
z dnia 3 marca 1999 r.
w sprawie zlecania zadań państwowych
w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 1999 r.

Na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 1998 r. Nr 155, poz. 1014), uchwala się co następuje:

§ 1.

Zleca się jednostce nie zaliczonej do sektora finansów publicznych, fundacji lub stowarzyszeniu, wymienionym w załączniku do uchwały, wykonanie w 1999 r. zadania państwowego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, zgodnie z wykazem zamieszczonym w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2.

Ustala się łączną kwotę dotacji z budżetu państwa w 1999 roku w ramach rozdziału 9995, działu 99, części 11 budżetu państwa - Kancelaria Senatu w wysokości 4 000 zł na finansowanie zadania, o którym mowa w § 1.

§ 3.

Środki finansowe, o których mowa w § 2, będą przekazane przez Kancelarię Senatu na rachunek jednostki wymienionej w załączniku do uchwały.

§ 4.

Decyzję o przekazaniu środków finansowych dla jednostek niepaństwowych podejmuje Szef Kancelarii Senatu.

§ 5.

Kontrolę merytoryczną i finansową wykonania przez jednostki niepaństwowe zleconych zadań państwowych sprawuje Kancelaria Senatu.

§ 6.

Zobowiązuje się Szefa Kancelarii Senatu do zawarcia z jednostką nie zaliczoną do sektora finansów publicznych, fundacją lub stowarzyszeniem wymienionymi w załączniku do uchwały, umowy określającej szczegółowe zasady wykonywania i finansowania zleconych zadań państwowych oraz zasady rozliczenia dotacji przekazanej na wykonanie tego zadania.

§ 7.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

MARSZAŁEK SENATU
Alicja GRZEŚKOWIAK

Załącznik do
uchwały nr 76 Prezydium Senatu RP
z dnia 3 marca 1999 r.

Wykaz zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą zleconych w 1999 r.

1.

Towarzystwo Miłośników Lwowa

i Kresów Południowo - Wschodnich

Oddział w Przemyślu

ul. Bp Jakuba Glazera 10

37-700 Przemyśl

Dofinansowanie obchodów Dni Lwowa

w Przemyślu

 

4 000 zł

 

 

 

---------------

 

 

Razem:

4 000 zł

 

UCHWAŁA Nr 77
PREZYDIUM SENATU
z dnia 3 marca 1999 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie określenia wysokości ryczałtu na pokrycie kosztów
związanych z funkcjonowaniem biur senatorskich

Na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. Nr 73, poz. 350, Nr 137, poz. 638, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 98, poz. 604, Nr 106, poz. 679, Nr 121, poz. 770, Nr 160, poz. 1080 i z 1998 r. Nr 162, poz. 1118) uchwala się, co następuje:

§ 1.

W uchwale Nr 7 Prezydium Senatu z dnia 10 grudnia 1997 r. w sprawie określenia wysokości ryczałtu na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biur senatorskich, zmienionej uchwałą Nr 37 Prezydium Senatu z dnia 1 lipca 1998 r., wprowadza się następującą zmianę:
- w § 1 wyrazy "6.000 zł" zastępuje się
wyrazami "7.500 zł".

§ 2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą od dnia 1 marca 1999 r.

MARSZAŁEK SENATU
Alicja GRZEŚKOWIAK


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment