Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
2 lutego br. złożyła wizytę w Senacie delegacja parlamentarzystów duńskich z wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Królestwa Danii Andersem Foghem Rasmussenem. Gości przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.
Wicemarszałek podkreślił, że Dania jest wielkim przyjacielem Polski, była drugim państwem, które opowiedziało się za przyjęciem naszego kraju do NATO. Wicemarszałek T. Rzemykowski wysoko ocenił współpracę gospodarczą obu państw, ponadto stwierdził, że Dania w wielu dziedzinach może być dla Polski wzorcem.
Wiceprzewodniczący Anders F. Rasmussen poinformował, że celem wizyty delegacji, której przewodniczy, jest rozwijanie kontaktów między Polską i Danią. W procesie stabilizacji ważna jest - jak stwierdził - współpraca międzyparlamentarna. W ocenie duńskich polityków, Polska jest ważnym partnerem w budowaniu przyszłej Europy. Anders F. Rasmussen wyraził uznanie dla podejmowanych w Polsce reform systemowych. Jego zdaniem, udane przemiany w naszym kraju sprawią, że Polska stanie się wzorem dla innych państw zmierzających do Unii Europejskiej.
Delegacja duńskich parlamentarzystów spotkała się również z przewodniczącym senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senatorem Władysławem Bartoszewskim.
* * *
3 lutego br. wizytę w Senacie złożył wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Repub
liki Wietnamu Nguyen Van Yeu wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.W czasie spotkania wicemarszałek przedstawił historię polskiego Senatu, jego obecną strukturę, rolę ustawodawczą, a także opiekuńczą wobec Polonii. Wicemarszałek zapewnił gości o sympatii Polaków dla Narodu Wietnamskiego i gotowości rozwijania współpracy.
Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego podziękował za pomoc, jaką Polska okazywała Wietnamowi. Wyraził uznanie dla polskich firm gospodarczych i przypomniał, że Wietnam podjął również dzieło odnowy. Jak stwierdził Nguyen Van Yeu, Wietnamczycy muszą liczyć przede wszystkim na własne siły, sami decydować o swym losie i polityce państwa, ale gotowi są do współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej i kulturalne
j z innymi państwami.Celem wizyty delegacji w Polsce była, między innymi, wymiana doświadczeń z polskimi parlamentarzystami.
* * *
3 lutego br. wizytę w Senacie złożył
minister spraw zagranicznych Królestwa Niderlandów Jozias J. van Aartsen wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli również wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.Marszałek A. Grześkowiak podziękowała za zgodę Holandii na członkostwo Polski w NATO, wspieranie naszych dążeń do integracji z Unią Europejską, a także udzielanie Polsce pomocy, jak chociażby ta podczas powodzi w 1997 roku. O pomocy humanitarnej udzielanej Polakom przez Holendrów mówił też senator W. Bartoszewski.
Marszałek A. Grześkowiak wysoko oceniła współpracę gospodarczą między naszymi krajami, ale - jak stwierdziła - nigdy nie jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej. Zdaniem marszałek, istnieje potrzeba wymiany doświadczeń - przemiany gospodarcze dokonane z sukcesem w Holandii mogą być wzorem dla Polski.
Minister Jozias J. van Aartsen stwierdził, że przystąpienia Polski do UE należy się spodziewać w 2002-203 roku. Określenie konkretnego terminu - to jego zdaniem - nie tylko mobilizacja Polski do przeprowadzenia reform dostosowawczych, ale również nacisk na państwa Unii, by przyspieszyły reformę własnej struktury i dążyły do jej poszerzenia. Polskę - podkreślił minister - czeka trudny proces wielu przemian. W imieniu holenderskiego rzą
du Jozias van Aartsen zadeklarował wszechstronną współpracę i chęć dzielenia się doświadczeniami.* * *
4 lutego br. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Rady Najwyższej Republiki Białorusi Siamon Szarecki. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.
Przewodniczący S. Szarecki przedstawił sytuację polityczną i gospodarczą na Białorusi, poinformował o przygotowaniach do zgodnych z konstytucją wyborów prezydenckich. Zapewnił też, że celem stworzonego Komitetu Wyborczego jest powrót Białorusi na drogę demokracji i budowa suwerennego, neutralnego państwa, tak jak to jest zapisane w białoruskiej konstytucji i co zostało zaaprobowane przez inne państwa i n
arody. Zdaniem przewodniczącego, obecna sytuacja na Białorusi: brak poszanowania swobód demokratycznych, dyktatura, zamysł zrzeczenia się niezależności - prowadzą do destabilizacji politycznej nie tylko w jego kraju, ale także państwach sąsiednich. Według S. Szareckiego, głoszone przez czynniki oficjalne narodowe poparcie dla obecnego prezydenta to już tylko hasła propagandowe; wszechobecna bieda sprawia, że coraz mniej ludzi udaje się władzy zastraszyć.Przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi zwrócił się do marszałek Senatu o przedstawienie na forum międzynarodowym rzeczywistej sytuacji na Białorusi oraz dążeń Komitetu Wyborczego.
Marszałek A. Grześkowiak zapewniła gościa, że Polska nie uznała żadnego innego parlamentu białoruskiego jak tylko ten demokratycznie wybrany, reprezentowany przez S. Szareckiego. Jak podkreśliła marszałek, Polacy są zainteresowani, by we wszystkich państwach, a szczególnie u naszych sąsiadów, szanowane były prawa człowieka i państwowa suwerenność, by narody miały prawo rozwijać wł
asną kulturę i tożsamość narodową. Na Białorusi, gdzie żyją tysiące Polaków, nie są dziś, w dobie dyktatury, respektowane również prawa mniejszości.* * *
11 lutego br. wizytę w Senacie złożył premier Republiki Słowenii Janez Drnovek. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli również wicemarszałek Andrzej Chronowski oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.
Marszałek A. Grześkowiak wysoko oceniła współpracę między naszymi państwami, zarówno gospodarczą, jak i polityczną. Senator W. Bartoszewski przypomniał, że Polska uznała Słowenię za suwerenne państwo jeszcze przed przystąpieniem Słowenii do ONZ i wielokrotnie dawała wyraz poparcia dla tego państwa na forum międz
ynarodowym.Marszałek A. Grześkowiak poinformowała premiera Słowenii, że za kilka dni polski parlament podejmie uchwałę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Marszałek wyraziła przekonanie, że wkrótce również Słowenia stanie się członkiem NATO. Alicja Grześkowiak zapewniła, że Polska będzie wspierać Słowenię w tych dążeniach.
Drugi cel, jaki postawiły sobie nasze kraje, czyli członkostwo w Unii Europejskiej - zdaniem marszałek A. Grześkowiak - Polska i Słowenia osiągną wspólnie.
Dobra współpraca obu państw i wspólne dążenie do UE skłaniają do dalszego, bardziej intensywnego rozwijania stosunków bilateralnych, także międzyparlamentarnych, co w sytuacji konieczności dostosowania ustawodawstwa do wymogów europejskich może być dla obu stron korzystne.
Premier J. Drnovek stwierdził, że ze względów historycznych, geopolitycznych przyjęcie Polski do NATO w pierwszej kolejności jest w pełni uzasadnione i pogratulował Polsce osiągnięcia już wkrótce tego strategicznego celu. Zapewnił też o gotowości rozwijania wszechstronnej współpracy dwustronnej.
Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment