Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 21-30 października br. marszałek Alicja Grześkowiak złożyła wizytę w Rzymie.

22 października br. marszałek wzięła udział w II Spotkaniu Polityków i Legislatorów, zorganizowanym w Watykanie przez Papieską Radę do spraw Rodziny. Marszałek A. Grześkowiak przewodniczyła delegacji polskiej, w skład której weszli m. in.: pełnomocnik rządu ds. rodziny Kazimierz Kapera, minister Ryszard Czarnecki, poseł Michał Kamiński, profesorowie Wanda i Andrzej Półtawscy, ksiądz prof. Tadeusz Styczeń.

Tematem spotkania były "Prawa człowieka i prawa rodziny".

Marszałek A. Grześkowiak podczas konferencji wygłosiła referat pt. "Obrona rodziny i życia w państwach Europy Wschodniej". Marszałek powiedziała m.in.:

Rodzina była jedną z pierwszych wartości, które chciał zniszczyć totalitarny reżim komunistyczny Europy Środkowej i Wschodniej. Najtragiczniejszym jego dziedzictwem był kryzys moralny rodziny. Uderzono w małżeństwo jako podstawę rodziny, w jej funkcje zwłaszcza przekazywania życia i wychowywania dzieci. Sytuację rodzin przede wszystkim pogorszył w tych państwach okres transformacji ustrojowej.

Jeszcze bardziej pogłębiły kryzys rodzin zamachy na strukturę osobową rodziny oraz na życie człowieka od poczęcia, będące odbiciem działań antyrodzinnych prowadzonych w Europie Zachodniej.

Obrona rodziny jest więc podstawową powinnością tych, którzy chcą dobra człowieka i dobra narodu. Na państwie spoczywa obowiązek obrony rodziny w jej osobowym wymiarze, powinność respektowania praw i funkcji rodziny oraz uwzględniania potrzeb rodziny w ustawodawstwie, polityce społecznej, ekonomicznej i kulturalnej państwa.

Przykładem podejmowania działań w obronie rodziny może być Polska. Od 1989 roku podejmowane są inicjatywy ustawodawcze zwłaszcza w obronie życia i trwałości małżeństwa. Nie wszystkie dały oczekiwane rezultaty z uwagi na brak większości parlamentarnej, ale już przyczyniły się do zwiększenia ochrony życia i rodziny. Wskazać trzeba przede wszystkim na zakaz aborcji ze względów społecznych. Polskie doświadczenie wskazuje, jak ważna jest nieustająca i wytrwała aktywność parlamentarzystów katolickich. Bierność byłaby ich wielką winą.

26 października br. marszałek A. Grześkowiak złożyła wizytę u sióstr nazaretanek. W czasie spotkania matka generalna poinformowała marszałek A. Grześkowiak o przyznaniu jej tytułu doktora honoris causa Kolegium Nazaretańskiego w Filadelfii.

Następnie marszałek spotkała się z uczniami i nauczycielami Szkoły Polskiej w Rzymie, a także w Kolegium Polskim.

27 października br. marszałek odbyła spotkanie z polskimi franciszkanami w Santa Severe, a także z przedstawicielami kół Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Domu Polskim przy via Cassia.

28 października br. marszałek A. Grześkowiak wzięła udział we mszy św. w kościele Santa Spinto, a następnie wraz z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, uczestniczyła w uroczystościach odsłonięcia tablic fundatorów fundacji.

29 października br. marszałek, wraz z 600-osobową pielgrzymką darczyńców i przyjaciół fundacji, została przyjęta przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Papież podziękował fundacji za "dzieło krzewienia chrześcijańskiej kultury" oraz "pomoc świadczoną młodym ludziom podejmującym studia w Polsce i za granicą", a także za pomoc młodym przedstawicielom Polonii, którzy "przyjeżdżają podczas wakacji do Rzymu, aby poznawać chrześcijańskie korzenie kultury polskiej i światowej".

* * *

27 października br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Mołdawii Petru Lucinschi. Gościa przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

W czasie spotkania wicemarszałek T. Rzemykowski podkreślił dobry klimat współpracy między Polską i Mołdawią, ale uznał, iż powinna być ona bardziej dynamiczna, i to zarówno w dziedzinie gospodarczej, jak i parlamentarnej. Zdaniem wicemarszałka T. Rzemykowskiego konieczne jest rozwijanie nie tylko współpracy dwustronnej, lecz też w całym obszarze Europy Środkowowschodniej.

Te opinie w pełni poparł prezydent P. Lucinschi. Na dowód historycznych związków Polski i Mołdawii przedstawił kopię dokumentu z 1411 roku świadczącego o zawarciu układu między naszymi państwami, na mocy którego Polska zobowiązała się do ochrony Mołdawii, a Mołdawia zadeklarowała podporządkowanie polityczne. Podkreślając potrzebę współpracy międzyparlamentarnej, prezydent wyraził zainteresowanie polskim ustawodawstwem, zwłaszcza dotyczącym reformy administracyjnej.

W Mołdawii żyje ok. 6000 Polaków. Prawa tej grupy są takie same jak pozostałych obywateli Mołdawii - mają wolność wyznania, prawo kultywowania narodowej tradycji, nauki ojczystego języka. Wicemarszałek T. Rzemykowski zwrócił się do prezydenta z prośbą o przywrócenie Polonii prawa własności do Domu Polskiego w Kiszyniowie.

Senat i Polonia

25 października br. w Grodnie na Białorusi odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza. Uroczystość uwieńczyła ośmioletnie starania Związku Polaków na Białorusi.

W uroczystościach wzięli udział m. in.: wiceminister edukacji narodowej Wojciech Książek, senator Tadeusz Kopacz reprezentujący Komisję Spraw Emigracji i Polaków za Granicą, poseł W. Majewski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami, wiceprezydent Warszawy Paweł Bujalski, członkowie Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz konsulowie RP z Mińska, Brześcia i Grodna. Były też delegacje zaprzyjaźnionych polskich miast m. in. Białegostoku.

Stronę białoruską reprezentowali przewodniczący Rady Miejskiej Grodna i przedstawiciele władz obwodu Grodzieńskiego.

Do budowy pomnika przyczyniły się finansowo władze Warszawy, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Związek Polaków na Białorusi oraz osoby prywatne.

Jak podkreślił przewodniczący Związku Polaków na Białorusi Tadeusz Gawin, wznosząc pomnik na Białorusi, Polacy oddają hołd Mickiewiczowi, który jest dla nich "szkołą demokracji". Dziękują mu w ten sposób za to, że "głosił i urzeczywistniał idee braterstwa wolnych narodów" oraz opisywał piękno tamtych stron i obyczaje ludzi.

Podczas uroczystości apelowano, by pomnik wieszcza, "pielgrzyma wolności" w Grodnie uosabiał tolerancję i był symbolem narodowego odrodzenia i tożsamości oraz budowy demokratycznego państwa.

Tego samego dnia w kościele Ojców Bernardynów w Grodnie odbyło się poświęcenie sztandaru Stowarzyszenia Polska Macierz Szkolna na Białorusi.

Odsłonięto również popiersie pierwszego prezesa Polskiej Macierzy Szkolnej Antoniego Kuryłowicza.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment