Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
W dniach 16-18 września br. delegacja Senatu w składzie: marszałek Alicja Grześkowiak, senator Janina Sagatowska, szef Kancelarii Senatu minister Bogdan Skwarka, dyrektor Gabinetu Marszałka Jerzy Pietrzak uczestniczyła w jubileuszowym Walnym Zjeździe Rady Polonii Świata w Budapeszcie.
17 września delegacja Senatu RP, w towarzystwie ambasadora RP na Węgrzech Grzegorza Łubczyka, spotkała się w Parlamencie węgierskim z Janoszem Aderem - przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Republiki Węgier. W spotkaniu ze strony węgierskiej udział wzięli: dyrektor Gabinetu Zgromadzenia Laszlo Gyarmaty, dyrektor Departamentu Terytorialnego MSZ RW Gyo
rgy Varga, szef Kancelarii ds. Zagranicznych Peter Sardi, radca w Gabinecie Zgromadzenia Narodowego (referent ds. polskich) Laszlo Gond. Podczas spotkania strony dokonały przeglądu sytuacji w obu krajach po wyborach i zmianie koalicji rządzących oraz określiły stan zaawansowania podstawowych reform w kontekście integracji europejskiej. Ponadto przedmiotem rozmów były procedury parlamentarne oraz podstawy prawa obu krajów. Obie strony z zadowoleniem odnotowały dotychczasowy stan współpracy między parlamentami obu krajów oraz postanowiły - jeżeli to będzie możliwe - w jednym dniu ratyfikować protokół przystąpienia do NATO, aby podkreślić bliską współpracę i przyjazne stosunki obu narodów.Po wizycie w Zgromadzeniu Narodowym delegacja złożyła wieniec pod pomniki
em gen. J. Bema.Tego samego dnia marszałek A. Grześkowiak i członkowie delegacji spotkali się w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema z przedstawicielami Prezydium Rady Polonii Świata oraz przedstawicielami Polonii węgierskiej. Na spotkaniu obecni byli: Andrzej Zakrzewski - przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP, Marek Malicki - przewodniczący Rady Polonii Świata, Konrad Sutarski - przewodniczący Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech i je
dnocześnie gospodarz zjazdu, Alicja Nagy - przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema, Monika Molnar-Sagun - przewodnicząca Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pod wezwaniem św. Wojciecha, a także inni działacze i członkowie organizacji polonijnych Budapesztu. Na spotkaniu poruszano głównie problemy mniejszości polskiej na Węgrzech oraz omawiano możliwości, jakie daje działalność w ramach samorządów lokalnych - dzięki ustawie o mniejszościach narodowych na Węgrzech. Mówiono także o sprawach związanych z uczestnictwem Polonii środkowoeuropejskiej i Polaków ze Wschodu w strukturach Rady Polonii Świata oraz pomocą z Polski dla Polonii i Polaków na Wschodzie.Następnie zgromadzeni udali się do siedziby Światowego Związku Węgrów, gdzie odbyły się uroczystości oficjalnego otwarcia Walnego Zjazdu Rady Polonii Świata. Po odegraniu hymnów polskiego i węgierskiego i powitaniu gości honorowych przemówienia wygłosili: przewodniczący Rady Polonii Świata Marek Malicki, prezes Światowego Zwią
zku Węgrów Sandor Csoori, ambasador RP Grzegorz Łubczyk, marszałek Senatu RP Alicja Grześkowiak, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego RW Janos Ader, przewodniczący Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech Konrad Sutarski.Marszałek A. Grześkowiak w swym wystąpieniu powiedziała:
Szanowni Państwo!
Drodzy Rodacy!
"Choć przyszło mi żyć w oddali, to jednak nie przestaję się czuć synem tej ziemi i nic, co jej dotyczy, nie jest mi obce". Te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane w trakcie Jego ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny, dobrze oddają sens naszego dzisiejszego spotkania.
Bo spotkaliśmy się, aby mówić o tym, co dla nas, Polaków, najważniejsze niezależnie od miejsca, w którym przyszło nam żyć.
Dziękuję serdecznie Panu Markowi Malickiemu, Przewodniczącemu Rady Polonii Świata, za zaproszenie na to posiedzenie.
Cieszę się niezmiernie, iż mogę dziś, jako Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wyrazić moją wdzięczność i podziękowania za dokonania organizacji polonijnych na rzecz odzyskania suwerenności i dbałość o dobre imię Polski. Godnie reprezentujecie Państwo wobec świata nasze barwy narodowe. Jesteście wierni Polsce, wierni korzeniom, z których wyrosła. Wierność korzeniom oznacza nade wszystko budowanie organicznej więzi mię
dzy odwiecznymi wartościami, które tyle razy sprawdziły się w historii. Daliście piękny dowód tej wierności, wytrwale dążąc do odzyskania przez Polskę niepodległości, prowadząc i wspierając nas w tej walce. Stoicie tam, gdzie żyjecie, na straży godności Polski i polskości. Wolna Polska nie ziściłaby się bez dokonań wolnej Polonii. Dziękuję za to.Zebranie to odbywa się pod szczególnymi auspicjami. Data jego rozpoczęcia i dwudziesta rocznica powołania do życia Rady Polonii Wolnego Świata w sposób symboliczny przypominają z jednej strony początek zniewolenia naszego kraju przez Związek Sowiecki, z drugiej zaś strony rolę Polonii Świata w walce o odrodzenie wolnej, suwerennej Polski. Dlatego nie sposób o tym nie powiedzieć. Wyrazem związków Polonii z Macier
zą są jednak nie tylko jej dokonania w walce o niepodległość i kultywowanie polskiej tradycji oraz kultury i języka, lecz także aktywne działania Polonii na rzecz rozwoju gospodarczego Polski oraz jej uczestnictwa w strukturach euroatlantyckich. I tutaj Polonia raz jeszcze pokazuje, jak bardzo zależy jej na rozwoju i pomyślności Ojczyzny . Dziękuję i za to. Z nadzieją na wspólne dalsze działania dla dobra Polski.Szczególne słowa kieruję też do Polonii Węgierskiej. Dziękuję za to, że jesteście, że też trwacie w wierności Polsce i Jej wartościom, które Ją ukształtowały, że to Polsce ofiarujecie swoją miłość i że chcecie pozostać w łączności z kulturą ojczystą. Polska jest matką, jest zawsze otwarta dla wszystkich swoich dzieci.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej, a zwłaszcza Marszałek Senatu, jest z ramienia państwa polskiego protektorem Polaków i Polonii za granicą. Tak jest według tradycji ukształtowanej przed wojną. Do tej tradycji nawiązano w 1989 r., gdy w Polsce wskrzeszona została druga izba parlamentu - Senat.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej dokłada starań, aby sprostać powinnościom, jakie mamy wobec naszych rodaków mieszkających za granicą, którzy z taką ofiarnością trwają przy polskości.
Z uwagą pragniemy wsłuchiwać się w głos Polonii, aby rozwiązania, które proponujemy, zyskiwały akceptację i niosły rzeczywistą oczekiwaną pomoc naszym rodakom.
Jako Marszałek Senatu miałam okazję spotkać się i wysłuchać wielu przedstawicieli organizacji polonijnych. Są oni też częstymi gośćmi Komisji Spraw Emigracji.
Protektorat Senatu nie jest tylko honorowy czy nominalny, ale także realny. W budżecie Senatu ulokowane zostały środki finansowe na wspieranie działalności Polaków i Polonii za Granicą. Środki te dzieli Prezydium Senatu, któremu przewodniczy Marszałek Senatu.
Senacka Komisja Spraw Emigracji i Polaków za Granicą przygotowuje propozycje aktów prawnych dotyczących repatriacji naszych rodaków ze Wschodu, kwestii obywatelstwa oraz Kartę Polaka.
Dziś tu, w Budapeszcie, na Węgrzech, w 150. rocznicę Wiosny Ludów nie możemy także zapomnieć o tej wartości, za którą z taką determinacją walczyły kolejne pokolenia Polaków: "Za wolność waszą i naszą".
Dziękuję Panu Przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Republiki Węgier za życzliwość, jaką władze węgierskie okazują organizacjom polonijnym, czego najlepszym dowodem jest Pana tu obecność. Polacy żyjący na Węgrzech stanowią grupę narodowościową, która chce i zachowuje swoją tożsamość narodową, wiarę, kulturę, język. Pomyślność jej rozwoju w państwie węgierskim zależy także od tego, jak gwarantowane są jej aspiracje narodowe. Dziękuję za wszystko, co czynią Węgry, by te aspiracje mogły być realizowane.
Panie Przewodniczący, to nie tylko związki historyczne i wspólny los nas łączy, to także wzajemna solidarność i szczególna sympatia Narodów pozwala nam iść razem w następne tysiąclecie jako wolnym, demokratycznym narodom.
Dziękuję przedstawicielom Polonii węgierskiej za wspaniałe przygotowanie tego spotkania.
Życzę Państwu owocnych obrad.
W wygłoszonych podczas zjazdu przemówieniach podkreślano związki narodów polskiego i węgierskiego oraz rolę Polonii Świata w promowaniu Polski na arenie międzynarodowej, lobbingu na rzecz członkostwa Polski w strukturach euroatlantyckich oraz w tworzeniu pozytywnego obrazu Macierzy w kraj
ach osiedlenia Polonii. Podkreślano również rolę, jaką odegrała Polonia w ciągu ostatnich 50 lat w walce o wolną, niepodległą Polskę oraz w kultywowaniu tradycji patriotycznych i religijnych II Rzeczypospolitej. Uroczystość zakończyły występy młodzieżowego zespołu tanecznego węgierskiej Polonii "Dwa Bratanki"18 września marszałek A. Grześkowiak i członkowie delegacji odwiedzili Polską Parafię Personalną na Węgrzech. Delegacja uczestniczyła w mszy św. Zwiedziła też Kościół Polski oraz udała się do znajdującego się obok parafii Domu Polskiego, gdzie zapoznała się z historią Domu Polskiego i Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech oraz problemami związanymi z działalnością organizacji i remontem odzyskanego Domu Polskiego.
ODPOWIEDZI NA OŚWIADCZENIA SENATORÓW
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, złożone podczas 18 posiedzenia Senatu RP ("Diariusz Senatu RP" nr 19):
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypo
Szanowna Pani Marszałek,
w nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora Wiesława Pietrzaka, wygłoszonego podczas 18 posiedzenia Senatu w dniu 30.07.1998 r., w sprawie reformy administracji publicznej, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, przedkładam następujące wyjaśnienia.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 1998 r. w sprawie utworzenia powiatów (Dz.U. Nr 103, poz. 652), przyjęty został przestrzenny ich układ - odzwierciedlający wynik wielomiesięcznych badań, analiz, negocjacji i uzgodnień. W trakcie tych prac rozważano wiele propozycji - w tym rozwiązania zgłaszane przez parlamentarzystów, organizacje polityczne, społeczne, władze samorządowe itd.
Tworząca się mapa powiatowa, poddawana była różnorodnym ocenom i analizom, także pod kątem potencjałów ekonomicznych przyszłych powiatów. W oparciu o te właśnie przesłankę, na jednym z etapów prac nad reformą, rozważano zmniejszenie liczby powiatów, w stosunku do ostatecznie przyjętej. Odstąpiono jednak od tego zamysłu. Zadecydowały
o tym względy społeczne - szczególnie wola władz samorządowych i mieszkańców, a także względy gospodarcze, historyczne i uwarunkowania geograficzne.Nie we wszystkich przypadkach można było jednak zaspokoić aspiracje lokalnych społeczności, związanych z powołaniem na ich terenie powiatów.
Uprzejmie informuję Panią Marszałek, iż przyjęte rozwiązania prawne, zawarte w ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. nr 91, poz. 578), stwarzają możliwość - tam gdzie będą ku temu warunki - do korygowania przyjętego podziału terytorialnego na powiaty.
Z poważaniem
Janusz Tomaszewski
* * *
Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny nadesłał wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Romaszewskiego, wygłoszonym na 19. posiedzeniu S
enatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):Warszawa, dnia 08.09.1998 r.
Szanowna Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
Odpowiadając na pismo Pani Marszałek z dnia 7 sierpnia 1998 r. zawierające prośbę o zbadanie spraw poruszonych przez Senatora Zbigniewa Romaszewskiego na 19 posiedzeniu Senatu w dniu 6 sierpnia 1998 r. dotyczących problematyki działań sądów i prokuratury - uprzejmie informuję, że na podstawie informacji uzyskanych z Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi oraz Prokuratury Wojewódzkiej w Opolu ustalono, co następuje:
W sprawie Nr 1 ds. 1159/98 Prokuratury Rejonowej w Sieradzu przeciwko Zofii NOWAK oskarżonej o przestępstwo z art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz.U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) po zbadaniu akt Prokurator Apelacyjny w Łodzi uznając, że zebrany materiał dowodowy nie daje podstaw do uznania winy umyślnej oskarżonej zlecił właściwemu prokuratorowi wystąpienie z wnioskiem do sądu o skierowanie sprawy na posiedzenie celem umorzenia postępowania karnego.
W dniu 21 sierpnia 1998 r. Sąd Rejonowy w Sieradzu postanowieniem wydanym w trybie przepisu art. 299 § 1 dkpk na wniosek prokuratora umorzył postępowanie karne przeciwko Zofii Nowak na podstawie przepisu art. 11 § 1 dkpk wobec braku ustawowych znamion czynu zabronionego, konwalidując tym samym błąd prokuratora.
Jednocześnie Prokurator Apelacyjny w Łodzi zlecił podległym prokuratorom niezwłoczne zbadanie wszystkich tego rodzaju spraw zarejestrowanych w okręgu działania tej prokuratury oraz przypomniał zasady, jakimi winni kierować się prokuratorzy przy ich załatwianiu, zaś właściwy przełożony bada czy autor aktu oskarżenia nie dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego.
Natomiast w sprawie Nr Ds. 692/97 Prokuratury Rejonowej w Głubczycach przeciwko Grzegorzowi K., Sewerynowi D., Januszowi W. i Grzegorzowi F. skazanym nieprawomocnym wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Opolu z dnia 17 czerwca 1998 r. (Nr III K 91/97) za przestępstwo z art. 168 § 2 dkk i innych polegające na dokonaniu zbiorowego zgwałcenia 14-letniej Edyty S. w dniu 28 sierpnia 1998 r., od orzeczenia tego wywiedziona została przez prokuratora apelacja do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, w której sformułowano wniosek o zmianę wyroku przez znaczne podwyższenie orzeczonych kar pozbawienia wolności.
Tym samym w obydwu przypadkach prokurator właściwego szczebla podjął prawidłowe działania w celu wydania zgodnych z poczuciem sprawiedliwości orzeczeń.
Z poważaniem
Hanna Suchocka
* * *
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa przesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Romaszewskiego, złożone podczas 19. posiedzenia Senatu RP ("Diariusz Senatu RP" nr 20):
Warszawa, 10 września 1998 r.
Pan
Zbigniew ROMASZEWSKI
Senator RP
Szanowny Panie Senatorze,
w związku z Pańskim oświadczeniem złożonym podczas posiedzenia Senatu RP w dniu 6 sierpnia 1998 r. dotyczącym między innymi wyroku Sądu Wojewódzkiego w Opolu w sprawie o zgwałcenie zbiorowe uprzejmie informuję, że Krajowa Rada Sądownictwa nie posiada uprawnień do ingerowania w jakiejkolwiek formie w treść orzeczeń sądowych.
Jak wiadomo wyrok wydał Sąd I instancji, stąd też w wyniku zaskarżenia go na niekorzyść oskarżonych przez prokuratora Sąd Odwoławczy może zmienić tenże wyrok stosując karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Podejmowanie przez Krajową Radę Sądownictwa czynności mogących mieć wpływ na treść rozstrzygnięcia stanowiłoby rażące naruszenie zasady niezawisłości sędziowskiej, o którą Pan Senator przez wiele lat uporczyw
ie zabiegał, a która stała się niezaprzeczalnym faktem.Łączę wyrazy szacunku
sędzia Włodzimierz Olszewski
* * *
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej przesłał wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kulaka, wygłoszonym na 17. posiedzenia S
enatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19):Warszawa, dnia 14.09. 1998 r.
Szanowna Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
Uprzejmie dziękuję za przekazanie oświadczenia Pana Senatora Zbigniewa Kulaka w sprawie udzielania świadczeń zdrowotnych przez nie-lekarzy.
W pełni podzielam stanowisko Pana Senatora i pragnę poinformować, że omawiany problem jest przedmiotem zainteresowania kierowanego przeze mnie Urzędu.
Jednakże, jak słusznie zauważa Pani Senator, zapobieżenie uprawiania tego typu praktyk wymaga uregulowań prawnych, odnoszących się wprost do towarzystw "medycyny niekonwencjonalnej". Jak bowiem dowodzi praktyka, obowiązujące ustawy (o zawodzie lekarza, o izbach lekarskich, o zakładach opieki zdrowotnej) mimo, iż definiują kto jest uprawniony do udzielania świadczeń zdrowotnych, nie są respektowane, czemu sprzyja brak w nich zapisów zabraniających wykonywania świadczeń leczniczych przez osoby nie legitymujące się odpowiednim wykształceniem.
Szerzeniu się omawianych praktyk sprzyja również obowiązująca ustawa o działalności gospodarczej z dnia 28 grudnia 1988 r. (Dz.U. Nr 41, poz. 324, z późn. zm.), która powierza decyzje w sprawach działalności gospodarczej dotyczącej ochrony zdrowia terenowym organom administracji, przy czym zapis art. 3 cytowanej ustawy jest nieprecyzyjny w odniesieniu do wydawania zezwoleń na działalność polegającą de facto na diagnozowaniu i leczeniu. Umożliwia to praktyki osób nie posiadających uprawnień, pod pozorem wykonywania zabiegów przypisanych do zawodów medycznych średniego szczebla.
W tej sytuacji, już w 1992 r., Minister Zdrowia i Opieki Społecznej skierował do wszystkich wojewodów pismo zawierające wykładnię prawa w odniesieniu do wykonywania świadczeń leczniczych nie przyniosło ono jednak widocznych efektów.
Wydaje się, iż pierwszym doraźnym działaniem powinno być wydanie aktu wykonawczego do ustawy, o działalności gospodarczej, (przygotowanego z udziałem Ministerstwa Zdrowia i Izb Lekarskich wprowadzającego, tak jak to wnosi Pan Senator koncesjonowanie usług paramedycznych oraz prowadzenie ich pod nadzorem osób posiadających odpowiednie kwalifikacje lekarzy). Uzyskanie koncesji powinno być uzależnione od zaakceptowania wniosku przez właściwą terytorialnie Izbę Lekarską, która ust
aliłaby niezbędne kryteria i procedury koncesyjne.Natomiast kompleksowe rozwiązanie problemu wiąże się z inicjatywą ustawodawczą, zmierzającą do uregulowania problemu stosownymi zapisami, wprost ustawie o zawodach medycznych, która zostanie przedłożona Parlamentowi do końca bieżącego roku.
Przedkładając powyższe, pragnę jednocześnie zwrócić uwagę, iż problem nie ogranicza się do rozwiązań legislacyjno-organizacyjnych w obrębie Resortu Zdrowia.
Niezbędne wydaje się również podjęcie odpowiednich działań przez Resort Edukacji Narodowej, bowiem znaczny liberalizm procedur związanych z uruchamianiem szkół niepaństwowych sprzyja tworzeniu placówek "kształcących" kadrę zasilającą szeregi osób podejmujących działalność leczniczo-usługową. Legitymują się one zaświad
czeniami i świadectwami, które przy nieznajomości prawa mogą być traktowane jako uprawnienie zawodowe.Odrębny problem stanowi również wprowadzenie w wydawanych przepisach sankcji z tytułu łamania obowiązujących przepisów.
Przedkładając powyższe, raz jeszcze pragnę wyrazić podziękowanie za zainteresowanie Senatu problemem, mającym wpływ na stan zdrowia społeczeństwa w naszym kraju.
Pragnę też zadeklarować, iż kierowany przeze mnie Urząd dołoży wszelkich starań, aby zabezpieczyć interesy pacjentów, poprzez dostępne działania legislacyjne i organizacyjne.
Z wyrazami szacunku i poważania
Wojciech Maksymowicz
* * *
Minister Pracy i Polityki Socjalnej przesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Mariana Żenkiewicza, złożone podczas 19 posiedzenia Senatu RP ("Diariu
sz Senatu RP" nr 20):Warszawa, 1998.09.14
Pani
Prof. dr hab. Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W związku z otrzymanym, przy piśmie z dnia 7 sierpnia 1998 r. znak: AG/043/181/98/IV, tekstem oświadczenia złożonego przez Senatora Mariana Żenkiewicza na posiedzeniu Senatu w dniu 6 sierpnia bieżącego roku, w uzupełnieniu odpowiedzi udzielonej przez Ministra Finansów w tej sprawie, pozwolę sobie przedstawić następującą informację.
Zgodnie z ustawą z dnia 23 grudnia 1994 r. o kształtowaniu środków na wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1995 r. Nr 34, poz. 163 z późn. zm.) w dniach 26 - 28 sierpnia br. odbyły się na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych negocjacje dotyczące wynagrodzeń pracowników cywilnych państwowej sfery budżetowej w 1999 r.
Rząd zaproponował Komisji oraz ogólnokrajowym organizacjom związków zawodowych pracowników sfery budżetowej, aby przeciętne prognozowane wynagrodzenie pracowników cywilnych państwowej sfery budżetowej wzrosło w 1999 r. o 10,5%, to jest o dwa punkty procentowe powyżej prognozowanego w założeniach do projektu budżetu państwa na przyszły rok wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Jednocześnie, Rząd zaproponował, aby w tym samym tempie wzrosło przeciętne wynagrodzenie pracowników cywilnych we wszystkich działach państwowej sfery budżetowej.
Związki zawodowe uznały propozycję rządową za niewystarczającą, proponując wzrost przeciętnego wynagrodzenia realnie co najmniej w stopniu zbliżonym do prognozy wzrostu produktu krajowego brutto (tj. o 6,1%).
Strona pracodawcza prezentowała stanowisko zbliżone do stanowiska strony rządowej.
Uprzejmie pragnę poinformować Panią Marszałek, że w trakcie negocjacji stanowisko strony rządowej nie uległo zmianie.
Wiązało się to z przewidywaniami w zakresie sytuacji finansowej państwa w przyszłym roku (między innymi, konieczność sfinansowania kosztów przeprowadzanych reform społeczno-ustrojowych), jak również z początkiem kryzysu w Rosji i niepewnością co do jego wpływu na naszą gospodarkę.
W efekcie, Komisja Trójstronna nie wypracowała wspólnego stanowiska w zakresie wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 1999 r.
W tej sytuacji, Rada Ministrów jest zobowiązana, z mocy ustawy o kształtowaniu środków na wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej, do ustalenia w projekcie budżetu państwa na 1999 r. wydatków na wynagrodzenia dla pracowników cywilnych państwowej sfery budżetowej w wysokości zapewniającej poziom przeciętnego wynagrodzenia nie niższy niż zaproponowany Komisji Trójstronnej.
Z wyrazami szacunku
z up. Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
Elżbieta Sobótka
* * *
Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy przesłał odpowiedź na oświadczenie wicemarszałka Tadeusza Rzemykows
kiego, wygłoszone podczas 15. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 18):Warszawa, dnia 1998.08.17
Pan
Tadeusz Rzemykowski
Senator
Rzeczypospolitej Polskiej
Kancelaria Senatu
W odpowiedzi na interwencję Pana Senatora w sprawie zamiany mieszkania zajmowanego przez Pana Jana Mulaka na lokal większy i położony na niższej kondygnacji uprzejmie informuję, że biorąc pod uwagę skomplikowaną sytuację zdrowotną i rodzinną wnioskodawcy nazwisko Pana Jana Mulaka zostało umieszczone na liście osób zakwalifikowa
nych do zamiany lokali.O powyższym powiadomiono zainteresowanego. Wskazanie konkretnego lokalu uległo przesunięciu w czasie ponieważ lokale przekazane do mojej dyspozycji były - w przeważającej większości - małe, o niskim standardzie, nie spełniające warunków określonych przez Pana Jana Mulaka zarówno co do wielkości jak i położenia lokalu.
O przekazaniu przez Zarządy Dzielnic do mojej dyspozycji lokalu stosownego dla tej rodziny niezwłocznie poinformuję Pana Senatora i zainteresowanego.
Zastępca Prezydenta
m.st. Warszawy
w Gminie Warszawa-Centrum
* * *
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Grzegorza Lipowskiego, złożone na 18. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19):
Warszawa, dn. 18.09.98 r.
Pani
prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
w odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Senatora RP Pana Grzegorza Lipowskiego na 18. Posiedzeniu Senatu w dniu 30.07.1998 r., z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów przedstawiam następujące informacje.
W trakcie prac studialno-projektowych nad tworzeniem powiatów na obszarze województwa opolskiego, bardzo wiele uwagi poświęcono powiatom kluczborskiemu i oleskiemu.
W odniesieniu do usytuowania gminy Lasowice Wielkie przeanalizowano wszystkie nadesłane w tym zakresie dokumenty. Uwarunkowania ekonomiczno-gospodarcze, administracyjne, komunikacyjne i geograficzne zadecydowały, iż gmina Lasowice Wielkie znalazła się w zasięgu terytorialnym powiatu kluczoborskiego.
Główną przesłanką takiej decyzji było umiejscowienie w Kluczborku wszystkich obsługujących gminę Lasowice Wielkie urzędów i instytucji o charakterze ponadgminnym. Z punktu widzenia kosztów wdrażania reformy jest to korzystne rozwiązanie.
Z analizy wynika ponadto, że powiązania formalno-przestrzenne gminy Lasowice Wielkie z miastami Kluczbork i Olesno są wprawdzie porównywalne, jednakże z wyraźną preferencją dla miasta Kluczborka. Ponad połowa sołectw jest położona w znacznie mniejszej odległości od Kluczborka niż od Olesna, natomiast siedziba urzędu gminy znajduje się mniej więcej w takiej samej odległości od obu wyżej wymienionych miast.
Istniejąca sieć dróg umożliwia dobre połączenie komunikacyjne poszczególnych miejscowości tej gminy zarówno z Kluczborkiem jak i z Olesnem. Przez teren gminy przebiegają bowiem drogi łączące Opole z Kluczborkiem i Opole z Olesnem.
Pragnę nadmienić, iż obecnie abonenci telefoniczni z terenu gminy Lasowice Wielkie mają bardzo dobre połączenie z Kluczborkiem w ramach jednej strefy numeracyjnej, działającej w całym województwie opolskim. Wpływa to na koszt połączeń, które są tańsze.
Biorąc pod uwagę większość argumentów merytorycznych przemawiających za usytuowaniem gminy Lasowice Wielkie o powiecie kluczborskim - rozwiązanie to jest najbardziej racjonalne i uzasadnione.
Z wyrazami szacunku
Janusz Tomaszewski
* * *
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Pieniążka, wygłoszone podczas 18. p
osiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19):Warszawa, 22.09.1998 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
Stosownie do upoważnienia otrzymanego od Prezesa Rady Ministrów przedkładam Pani Marszałek kompleksową odpowiedź na wnioski zawarte w oświadczeniu Pana Senatora Jerzego Pieniążka wygłoszonym podczas 19 posiedzenia Senatu w dniu 6 sierpnia br.
Działania interwencyjne Agencji Rynku Rolnego.
Ze wstępnej prognozy zbiorów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 1998 r.- dokonanej przez GUS - wynika, że mogą one wynieść ogółem ok. 26,6 mln ton wobec 24,9 mln ton w 1997 r. tj. o 6,9% więcej . Przewiduje się, że skup zbóż w skali kraju w okresie lipiec - październik br. łącznie z interwencją Agencji Rynku Rolnego wyniesie ok. 2,7 mln ton, wobec 2.353 tys. ton w analogicznym okresie roku ubiegłego, tj. o około 14,7% więcej.
W bieżącym roku Rada Ministrów upoważniła Agencję Rynku Rolnego do prowadzenia działań interwencyjnych na rynku zbóż w następujących formach:
W oparciu o obowiązującą statutową procedurę dokonywania zakupów interwencyjnych oraz uwzględniając nowelizację statutu ARR wprowadzoną rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1998 r. Agencja Rynku Rolnego w dniu 6 sierpnia br. rozpoczęła interwencyjny limitowany skup zbóż konsumpcyjnych za środki własne. Skup ten realizowany jest przez przedsiębiorców wybranych w drodze przetargów publicznych przeprowadzonych przez Oddziały Terenowe ARR.
Realizacja skupu zbóż za środki własne ARR według stanu na dzień 7.09.98 r.:
OT ARR |
Ilość zakupionego zboża (tony) |
Ilość przedsiębiorców realizujących zakup |
||
Pszenica |
Żyto |
Razem |
||
Katowice |
20 000 |
1 000 |
21 000 |
13 |
Lublin |
20 582 |
2 108 |
22 690 |
17 |
Olsztyn |
63 571 |
10 000 |
73 571 |
18 |
Poznań |
44 998 |
10 000 |
54 998 |
32 |
Szczecin |
49 147 |
39 047 |
88 194 |
25 |
Warszawa |
10 000 |
8 500 |
18 500 |
18 |
Wrocław |
27 000 |
2 000 |
29 000 |
18 |
Ogółem |
235 298 |
72 655 |
307 953 |
141 |
Skup zbóż w systemie z dopłatami ARR rozpoczął się niezwłocznie po podpisaniu stosownych umów z przedsiębiorcami i objęte nim zostanie w skali kraju około 1,2 mln ton zbóż konsumpcyjnych. Agencja dokona dopłat przedsiębiorcom skupującym od krajowych producentów pszenicę konsumpcyjną i żyto konsumpcyjne
po cenach interwencyjnych ustalonych na 1998 r.Do dnia 7 września podpisano w systemie "skup z dopłatą ARR" umów z przedsiębiorcami na 1 204 213 ton zbóż; w tym 1 017 413 ton pszenicy i 186 800 ton żyta. Realizację skupu zbóż z dopłatami ARR według stanu na dzień 7.09.98 r. przedstawia poniższe zestawienie:
OT ARR |
Ilość zakupionego zboża (tony) |
Ilość przedsiębiorców realizujących skup |
||
Pszenica |
Żyto |
Razem |
||
Katowice |
63 500 |
6 800 |
70 300 |
28 |
Lublin |
66 455 |
3 433 |
69 888 |
38 |
Olsztyn |
111 291 |
16 379 |
127 670 |
73 |
Poznań |
141 179 |
30 579 |
171 758 |
161 |
Szczecin |
112 654 |
42 272 |
154 926 |
44 |
Warszawa |
52 444 |
6 987 |
59 431 |
34 |
Wrocław |
75 930 |
10 353 |
86 283 |
47 |
Ogółem |
623 453 |
116 803 |
740 256 |
425 |
Jednostki gospodarcze zajmujące się obrotem zbożem, współpracujące z Agencją lub korzystające z kredytów preferencyjnych na skup płodów rolnych z tegorocznych zbiorów są obowiązane do stosowania podanych przez Agencję parametrów. Inne przedsiębiorstwa mogą stosować parametry zbóż odpowiadające wymogom technologiczn
ym zamierzonej produkcji lub zamówieniom odbiorcy.Agencja Rynku Rolnego dokona więc zakupów interwencyjnych zbóż konsumpcyjnych (za środki własne oraz w systemie dopłat) w łącznej ilości 1,5 mln ton wobec 1,4 mln ton w roku ubiegłym, tj. o 4,8% więcej. Oznacza to, że skup interwencyjny ARR będzie stanowił, podobnie jak w 1997 r., około 56% ogólnego skupu zbóż w okresie lipiec-październik.
Dodatkowo uprzejmie informuję, iż przedsiębiorstwa PZZ od początku kampanii skupiły ogółem 472,3 tys. ton zbóż, w tym 36
8,8 tys. ton pszenicy.Sytuacja w imporcie zbóż - import pszenicy
W okresie 6 miesięcy 1998 r. sprowadzono do kraju 973 tys. ton zbóż, w tym ok. 440 tys. ton pszenicy, ok. 21 tys. ton żyta, ok. 233 tys. ton jęczmienia i ok. 278 tys. ton kukurydzy. Według danych Centralnego Inspektoratu Standaryzacji pszenica paszowa stanowiła przeszło 70%, pszenica konsumpcyjna ok. 24% i ok. 4% pszenica durum. Dostawy zbóż importowanych pochodziły głównie z krajów CEFTA.
Na podstawie ustawy z dnia 28 czerwca 1995 roku o zasadach, warunkach i trybie nakładania opłat celnych dodatkowych na niektóre towary rolne przywożone z zagranicy (Dz.U. Nr 98, poz. 485) Minister Rolnictwa i GŻ w dniu 1 czerwca br. wydał Rozporządzenie w sprawie określenia wielkości progowej i ceny progu dla towarów rolnych przywożonych z zagranicy. Rozporządzenie to weszło w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, tj. 6 czerwca br. (Dz.U. Nr 69, poz. 455). Na tej podstawie w dniu 14 lipca 1998 r. Minister Gospodarki wydał Rozporządzenie w sprawie ustanowienia obowiązku pobierania opłaty dodatkowej od niektórych towarów przywożonych z zagranicy, które dotyczyły importu zbóż i weszło w życie z dniem 6 sierpnia br. (Dz.U. Nr 91, poz. 580) i od tego dnia służby celne pobierają opłaty dodatkowe. Dla pszenicy (kod 1001) wielkość progowa ustalona została w wysokości 1 527 355 ton, a cena progu 568, 79 zł/t.
Zboże importowane do Polski kontrolowane jest na granicy przez powołane do tego celu państwowe instytucje służby kontrolnej, tj. Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Centralny Inspektorat Standaryzacji - podległe Ministrowi Rolnictwa i GŻ. PIOR prowadzi kontrolę fitosanitarną, a CIS kontrolę jakości handlowej. Wyniki badań PIOR i CIS w postaci orzeczeń i raportów stanowią podstawę dla służb celnych do dokonania odprawy celnej towarów. Ministerstwo Rolnictwa i GŻ otrzymuje codzienne raporty od służb kontrolujących ilość i jakość wpływającego do kraju zboża
pszenica - import PIOR (w tonach)
3-9.08 |
10-16.08 |
17-23.08 |
24-30.08 |
31.08. -6.09 |
Razem od początku sezonu |
|
konsump-cyjna |
8 524 |
5 419 |
6 066 |
1 681 |
1 843 |
96 831 |
paszowa |
11 794 |
3 714 |
2 004 |
1 026 |
186 |
106 304 |
razem |
20 318 |
9 133 |
8 070 |
2 707 |
2 029 |
203 135 |
Od momentu wprowadzenia w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa w sprawie nakładania opłaty celnej dodatkowej na importowane towary rolno-spożywcze przywóz zbóż znacząco zmalał. Według danych PIOR w pierwszym tygodniu sierpnia br. (03-09.08) do Polski sprowadzono 20 318 ton pszenicy. Każdy następny tydzień charakteryzował się spadkiem importu pszenicy: w tygodn
iu 10.08.-16.08. import wyniósł 9 133 tony, w okresie 17.08.-23.08. do kraju sprowadzono 8 070 ton pszenicy. W ostatnim tygodniu od 24.08. do 30.08. sprowadzono do kraju 2 707 ton pszenicy.Wielkość importu została więc prawie dziesięciokrotnie zredukowana i w tej chwili nie budzi niepokoju, gdyż taki poziom wymiany handlowej zdaje się być potrzebny z punktu widzenia wymagań strukturalnych rynku.
Kredytowanie skupu i przechowywania produktów rolnych przez ARiMR:
Zgodnie z decyzją Ministra Rolnictwa i GŻ limity dopłat do oprocentowania nowo uruchamianych w 1998 roku kredytów wynoszą:
Zgodnie z decyzjami Ministra Rolnictwa i GŻ - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokonała podziału środków na poszczególne banki kredytujące. Zgodnie z umowami zawartymi z ARiMR limity dopłat do oprocentowania kredytów udzielanych na finansowanie skupu i przechowywania płodów rolnych otrzymało 27 banków. Z szacunków ARiMR wynika, że dopłaty uruchomione w 1998 r. powinny pozwolić na wygenerowanie linii kredytowej na poziomie nieco wyższym niż w 1997 roku. Podobnie jak w roku ubiegłym jest pełna dostępność do preferencyjnych kredytów obrotowych na skup i przechowywanie płodów rolnych.
Pozwolę sobie zauważyć, iż spadek inflacji powoduje zmniejszenie oprocentowania kredytów, a to z kolei prowadzi do realnego zwiększenia puli dopłat umożliwiających sfinansowanie większej ilości celów i działalności.
Jacek Janiszewski
* * *
Przewodniczący sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, wygłoszonym na 15. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 18):
Warszawa, dnia 23.09.1998 r.
Pan
Wiesław Pietr
Szanowny Panie Senatorze,
otrzymałem kopię Pańskiego wystąpienia dzięki uprzejmości Pani Senator Marszałek Senatu Alicji Grześkowiak.
Błędne są informacje jakoby Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych nie wyraziła zgody na wzięcie udziału przedstawicieli środowisk wojskowych. Komisja podjęła też decyzję o pozostawieniu wszystkim służbom mundurowym dotychczasowych zasad emerytalnych. Nowe zasady będą obowiązywać nowoprzyjmowanych do sł
użby i dla tych ludzi określone zostaną nowe zasady wieku emerytalnego przy czym jest oczywiste, że nie mogą to być zasady powszechne - tj. 65 lat.Pan Senator z niepokojem zauważa "wręcz masowe zwalnianie się ze służby wojskowej kadry mundurowej". Obawiam się jednak, że dzieje się to głównie na skutek głosów takich jak głos Pana Senatora, straszących kadrę zawodową rzekomym zmniejszeniem uprawnień i pogarszaniem warunków materialnych. Słusznie Pan Senator zauważa, że "w rezultacie działa się w ten sposób n
a szkodę obronności kraju".Pozostaję z poważaniem
Jan Lityński
17 września br. w Warszawie odbyły się uroczystości związane z obchodami 59. rocznicy agresji ZSRR na Polskę
.W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana wart. Przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego, stolicy, kościołów i związków wyznaniowych, organizacji kombatanckich złożyli wieńce na płycie grobu.
W imieniu Senatu wieniec złożył wicemarszałek Andrzej Chronowski.
Tego samego dnia odbyły się także uroczystości patriotyczne przy pomniku "Poległym i Pomordowanym na Wschodzie". W uroczystościach tych wziął udział przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.
Przemawiając podczas uroczystości senator stwierdził: "Domagamy się od demokratyzującej się Rosji przeproszenia i godziwego zadośćuczynienia. Tylko w prawdzie można doprowadzić do pojednania naszych narodów".
W opinii senatora P.Ł.J. Andrzejewskiego, rząd polski ma prawo do odszkodowania za wyrządzone krzywdy w okresie od 17 września 1939 r. po lata PRL. "Uważamy, że polsko-rosyjską umowę z 22 maja 1992 r., nie ratyfikowaną jeszcze przez parlament III RP, należy uzupełnić umową o zadośćuczynieniu i pojednaniu" - powiedział.
Później modlitwę za Ojczyznę i rodaków odmówił prymas Polski kardynał Józef Glemp. Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce, a następnie przeszli do Katedry Polowej WP, gdzie mszę św. odprawił biskup WP gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź.
* * *
19 września br. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w otwarciu konferencji "Prorodzinna polityka społeczna". Konferencja, zorganizowana pod patronatem marszałek, odbyła się w Opolu.
* * *
19 września br. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w jubileuszowym spotkaniu lwowiaków i kresowiaków,
które odbyło się we Wrocławiu z okazji X-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, pod patronatem prezydenta Wrocławia senatora Bogdana Zdrojewskiego.Podczas spotkania marszałek A. Grześkowiak stwierdziła m.in.: "Musimy miłość do Lwowa przekazywać młodym. Każdy z państwa wie, czym jest miłość własnej ziemi. Miłość, która z roku na rok się pogłębia. Miłość niespełniona i dlatego tragiczna, ale nie beznadziejna, gdyż Lwów trzeba kochać nadal". Jak stwierdziła marszałek - często jeździ do Lwowa, ab
y w tym mieście nabrać sił do dalszego kochania "jedynego w swoim rodzaju, gdyż lwowiacy tak właśnie kochają - wiernie".W 2-dniowym spotkaniu we Wrocławiu wzięło udział około 300 lwowiaków i kresowian z 87 oddziałów i kół zrzeszających miłośników tamtych ziem. Ludzi, którzy - jak sami o sobie mówią - "łączy wspólna kultura, rozpoznawalna w każdym zakątku ziemi, obyczaje i tułacza historia, często tragiczna".
Jak powiedziała marszałek A. Grześkowiak, mimo często tragicznych losów, prawdziwego lwowiaka można poznać po pogodnym nastroju i zamiłowaniu do śpiewu. Dlatego też jubileuszowe obchody to przede wszystkim zabawa i śpiew, a jeśli wspominki, to tylko ujęte humorystycznie.
W opinii Andrzeja Kamińskiego, prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, trudno scharakteryzować to miasto, o którym powstało tak wiele piosenek, do którego wciąż się tęskni. "Lwów ma w sobie to, co nawet trudno nazwać. Jestem jednak przekonany, że każdy, kto choć raz był w tym mieście, wie, o czym mówi"
- powiedział A. Kamiński.A. Kamiński zapewnił, że miłość Polaków do Lwowa nie polega tylko na rozmowach o mieście. "Cały czas wspomagamy finansowo dobra kulturalne Lwowa, remontujemy Cmentarz Orląt Lwowskich. I choć mieszkamy tutaj, to wciąż jesteśmy obecni tam" - mówił A. Kamiński.
* * *
20 września br. marszałek Alicja Grześkowiak uczestniczyła na Jasnej Górze w mszy św. stanowiącej centralny punkt uroczystości XVI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy
.W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyło ponad sto tysięcy związkowców "Solidarności" z całego kraju.
W sumie pontyfikalnej, odprawionej pod przewodnictwem abpa Tadeusza Gocłowskiego, uczestniczyli m.in. przewodniczący "S" Marian Krzaklewski, wicepremier Janusz Tomaszewski i parlamentarzyści. Wśród gości byli także pierwszy przewodniczący "S" i b. prezydent RP Lech Wałęsa oraz matka ks. Jerzego Popiełuszki, inicjatora pielgrzymek ludzi pracy.
Pozdrowienia i błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce nadesłał Ojciec Św. Jan Paweł II.
* * *
20 września br.
marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w uroczystościach mickiewiczowskich zorganizowanych w Śmiałowie koło Jarocina przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Pod patronatem marszałek Senatu rozpoczął się tam cykl imprez pn. "Pierwszy zajazd do Śmiałowa".* * *
22 września br. marszałek Alicja Grześkowiak otworzyła Dom Dzieci Niepełnosprawnych w Kozuli koło Białej Podlaskiej
.Jest to pierwsza tego typu placówka w Bialskopodlaskiem. Na jej potrzeby, kosztem przeszło 400 tys zł, zaadaptowano dziewiętnastowieczny, zabytkowy pałacyk. Przygotowano w nim 20 miejsc dla stałych pensjonariuszy i tyle samo dla dochodzących. Na razie zamieszkało tam 12 dzieci z upośledzeniem umysłowym i fizycznym.
* * *
24 września br. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w inauguracji X Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". W swoim wystąpieniu marszałek podziękowała związkowi za to, że tak dużo zrobił dla Polski. "Dziękuję, że Solidarność" istnieje i tak pięknie działa, i że jest wierna swoim korzeniom" - powiedziała marszałek A. Grześkowiak.
* * *
W dniach 24-25 września br. w Warszawie odbyło się drugie spotkanie przewodniczących Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Obrony Parlamentów Polski, Czech i Węgier
.Spotkanie poświęcone było tematowi: "Czechy, Węgry i Polska w drodze do NATO: jak daleko jesteśmy".
Senat RP reprezentowali senatorowie Władysław Bartoszewski i Stefan Jurczak.
Uczestnicy spotkania odbyli rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych Andrzejem Ananiczem oraz z wiceministrem obrony narodowej Romualdem Szeremietiewem.
Spotkanie zakończyło się przyjęciem wspólnego oświadczenia, w którym szefowie komisji spraw zagranicznych i obrony poparli ostatnią decyzję NATO o podwyższeniu stanu gotowości w obliczu trwających represji serbskich sił wojskowych i policyjnych wobec ludności cywilnej w Kosowie.
W oświadczeniu podkreślono uwagę strategicznego partnerstwa z Ukrainą, wyrażono nadzieję, że "pozytywne zmiany na Słowacji umożliwią powrót tego kraju na drogę demokracji i integracji z NATO, Unią Europejską i Unią Zachodnioeuropejską".
Na zakończenie warszawskiego spotkania odbyła się konferencja prasowa.
Przewodniczący pytani o ewentualny udział w akcji przeciw Jugosławi stwierdzali, że współdziałanie w operacji powietrznej - tylko taką rozważa na razie sojusz - byłoby bardzo trudne lub niemożliwe ze względów technicznych. Istvan Szent-Ivanyi, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Węgier, powiedział, że w grę mogłoby wchodzić np. wykorzystanie węgierskiej przestrzeni powietrznej i baz.
Przewodniczący wyrazili wdzięczność tym państwom NATO, które ratyfikowały rozszerzenie Sojuszu, i przekonanie, że pozostałe kraje - Turcja i Holandia - pójdą w ich ślady.
W opinii parlamentarzystów, sytuacja w Rosji będzie się rozwijać pozytywnie i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa wokół rozszerzonego Sojuszu.
Zadeklarowano gotowość trzech państw do zacieśnienia współpracy także z krajami, które nie zostały zaproszone do NATO, a chciałyby przystąpić do paktu. Wymaga to zgody co do wartości, do których obrony sojusz został powołany - powiedział szef sejmowej Komisji SZ poseł Czesław Bielecki.
Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Władysław Bartoszewski powiedział, że na współpracę parlamentów trzech krajów aspirujących do NATO nie wpływają zmiany polityczne w tych krajach. To ważny sygnał dla naszych sojuszników w NATO, ale i dla tych, którzy obserwują rozszerzenie z mieszanymi uczuciami - mówił senator.
Stosunki między Polską, Czechami i Węgrami mogą być przykładem dla wszystkich państw dawnego bloku wschodniego - powiedział przewodniczący komisji SZ Izby Poselskiej parlamentu Czech Lubomir Zaoralek.
* * *
26 września br. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w inauguracji III Zjazdu Europejskiej Rady Wspólnot Polonijnych, który odbył się w Pułtusku. Trzydniowy Zjazd został poświęcony roli Wspólnoty Europejskiej.
Przemawiając do uczestników zjazdu marszałek A. Grześkowiak zapewniła, że kraj ojczysty o nich pamięta i będzie pamiętać oraz że bez nich Polska nie byłaby w pełni Polską.
W swoim wystąpieniu marszałek Senatu podkreśliła, że doświadczenia Europy wskazują, iż kluczem do jej jedności są wartości chrześcijańskie. "Ten najgłębszy fundament przyniosło Europie i umocniło chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią. Narody Europy muszą je na nowo odnaleźć i
nimi żyć. To najpewniejszy czynnik integracji Europy. Dopiero wówczas Europa będzie mogła stawiać czoła współczesnym zagrożeniom rozbijającym jedność europejską" - powiedziała marszałek A. Grześkowiak.Zdaniem marszałek Senatu, należy stworzyć Europę bez granic, ale Europę Ojczyzn. Każde państwo europejskie ma własną tożsamość, która jest jego bogactwem. "Europa bez granic - to Europa respektującą odrębny charakter każdego narodu, a równocześnie mającą świadomość wspólnych korzeni, wartości i kultury" - st
wierdziła marszałek.Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że w Europie toczy się "walka o duszę człowieka", a tym samym - o duszę kontynentu. "Poważnym zagrożeniem staje się to, co dotąd było uważane za jedno z największych dóbr ludzkości - wolność człowieka - bo rozumiana jest jako uwolnienie się od wszelkich wartości. Europa chce przez absolutyzację wolności zerwać z wymogami moralności, zastępując je relatywizmem moralnym" - powiedziała marszałek A. Grześkowiak.
Marszałek Senatu zwróciła się również z apelem do Polonii o podjęcie starań, aby standardy praw mniejszości ustanowione w konwencjach Rady Europy były respektowane. Dodała, że choć konwencje te zawierają jedynie minimalne gwarancje praw, nie są w pełni respektowane wobec polskiej mniejszości, zwł
aszcza na Wschodzie.* * *
27 września br. w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Dnia Podziemnego Państwa Polskiego
.W Katedrze Polowej WP została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Maciej Płażyński i Alicja Grześkowiak, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jacek Taylor, przedstawiciele prezydenta i wojska, kombatanci i harcerze.
Z okazji Dnia Podziemnego Państwa Polskiego premier Jerzy Buzek spotkał się z kombatantami na Zamku Królewskim w Warszawie. Premier podziękował kombatantom za wielkie poświęcenie i odwagę, z jakimi tworzyli w 1939 r. polskie państwo podziemne. W spotkaniu tym wziął udział senator Władysław Bartoszewski.
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana warty połączona ze składaniem wieńców.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment