Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
6 czerwca br. senator Władysław Bartoszewski uczestniczył (jako jeden z dwu polskich jurorów) w uroczystości wręczenia europejskiej nagrody św. Wojciecha kardynałowi Franzowi Koenigowi z Austrii. Laudatio wygłosił kard. M Vlk z Pragi Czeskiej. Spotkanie stanowiło okazję do rozmów politycznych ze współjurorami z Węgier, Czech i Słowacji oraz gospodarzami niemieckimi.
* * *
8 czerwca br. senator Władysław Bartoszewski wygłosił w Izbie Deputowanych w Berlinie odczyt pt. "Polityka a moralność (Doświadczenia, oczekiwania, nadzieje)" w ramach zamknięcia Tygodnia Polskiego w Berlinie dla Niemców i Polonii.
* * *
11 czerwca br. senator Władysław Bartoszewski wziął udział - jako uczestnik asysty premiera Jerzego Buzka - w uroczystości otwarcia Międzynarodowych Dni Spotkań Młodzieży w Krzyżowej na Śląsku, w spotkaniu z kanclerzem RFN H. Kohlem i w nabożeństwie ekumenicznym prowadzonym przez ks. bp. Alfonsa Nossola, ordynariusza z Opola.
* * *
W dniach 13-14 czerwca br. senator Władysław Bartoszewski uczestniczył w dniach kultury i książki w Düsseldorfie, występując trzykrotnie w ramach Roku Mickiewiczowskiego i odbywając parogodzinne spotkanie dyskusyjne z Polonią z Düsseldorfu i okolicy.
* * *
16 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożyła delegacja Rady Najwyższej Republiki Białoruś z przewodniczącym Siamionem Szareckim. Witając gości, marszałek Alicja Grześkowiak stwierdziła, że dla Senatu RP demokracja i prawa człowieka są wartościami najważniejszymi. Stąd w Polsce bacznie obserwuje się sytuację na Białorusi. Marszałek zapewniła przybyłych deputowanych, że są oni dla niej reprezentantami jedynego parla
mentu na Białorusi.S. Szarecki, przedstawiając sytuację w swoim kraju, podał konkretne przykłady łamania praw człowieka: zamknięcie w więzieniu młodego człowieka za to, że w haśle wypisanym na murze domagał się wolności, aresztowanie deputowanego, którego chroni immunitet parlamentarny, represjonowanie opozycji, ograniczania praw mniejszości narodowych. Przewodniczący mówił o systemie totalitarnym na Białorusi.
Marszałek A. Grześkowiak stwierdziła, że Polska i Białoruś powinny ze sobą współpracować, ale trudno o tę współpracę, gdy nie są przestrzegane zasady demokratyczne, bez których nie można sobie wyobrazić Europy. Zdaniem marszałek Senatu był czas, że na Białorusi odradzała się tożsamość narodowa, a państwo zmierzało w kierunku demokracji. Obecnie na Bi
ałoruś powrócił ponury totalitaryzm. Nadzieją jest to, że trwa parlament wybrany w demokratycznych wyborach.Marszałek A. Grześkowiak wyraziła uznanie przedstawicielom Rady Najwyższej Republiki Białoruś za ich determinację i odwagę w walce o demokratyczną przyszłość państwa, zapewniła ich również o swojej solidarności.
Goście zwrócili się o pomoc w rzetelnym, obiektywnym przedstawianiu sytuacji na Białorusi na forum międzynarodowym oraz o ściślejszą współpracę między Radą Najwyższą RB i polskim parlamentem. Marszałek A. Grześkowiak zapewniła o gotowości udzielenia takiej pomocy.
* * *
17 czerwca br. wizytę w Senacie złożyła delegacja Włosko-Polskiej Grupy Parlamentarnej
pod przewodnictwem Roberta Rosso. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak.W czasie spotkania marszałek Senatu przypomniała swoją niedawną wizytę we Włoszech. Jeszcze raz podziękowała za stanowisko włoskiego Senatu w sprawie rozszerzenia NATO i wyraziła nadzieję, że wkrótce również izba deputowanych wyda pozytywną opinię. Jednym z tematów poruszanych podczas wizyty we Włoszech była potrzeba rozwijania współpracy międzyparlamentarnej. Marszałek pozytywnie oceniła fakt, że parlamentarzyści włoscy tak szybko odpowiedzieli na ten apel.
R. Rosso podkreślił, że dobre stosunki Włoch z Polską mają długą tradycję. Niebawem współpraca ta zostanie poszerzona w związku z przyjęciem Polski do NATO, a za kilka lat - w związku z przystąpieniem do Unii Europejskiej.
W Polsce i we Włoszech przeprowadzane są reformy administracyjne. Rozmówcy wymienili poglądy na temat procesów decentralizacji władzy, podziałów administracyjnych i unitarności państwa.
* * *
17 czerwca br. przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski przyjął delegację Komisji Spraw Zagraniczn
ych Parlamentu Finlandii pod przewodnictwem M. Aaltona.Tematem rozmowy była wymiana informacji o metodach pracy obu komisji parlamentarnych. Goście mówili również o fińskich doświadczeniach w związku z przynależnością tego kraju do Unii Europejskiej.
* * *
18 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożyła delegacja Rumuńsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej, której przewodniczył senator Teodor Hauca. Gości przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.
W czasie spotkania senator T. Hauca przypomniał, że pierwsza wizyta przewodniczącego Senatu Rumunii Petre Romana miała miejsce w Polsce. Deklarując potrzebę rozwijania współpracy parlamentarnej, przewodniczący grupy przekazał Senatowi RP zaproszenie do odwiedzenia Senatu Rumunii. Senator T. Hauca podkreślił także potrzebę
rozwijania współpracy gospodarczej między naszymi krajami.Rozmówcy wymienili poglądy na temat reformy gospodarczej, optymalnego podziału administracyjnego państwa. Goście rumuńscy opowiedzieli się za utrzymaniem obecnej struktury administracyjnej swojego kraju z 41 regionami, jednocześnie zapewnili o zainteresowaniu polską reformą, z której chcieliby przejąć wszystko, co najlepsze.
Wicemarszałek T. Rzemykowski zapewnił przedstawicieli rumuńskiego parlamentu o poparciu starań Rumunii zmierzających do integracji ze strukturami europejskimi, a także o gotowości rozwijania współpracy parlamentarnej i gospodarczej.
* * *
19 czerwca br. wizytę w Senacie złożyła
delegacja Zgromadzenia Republiki Portugalskiej z jego przewodniczącym Antoniem de Almeida Santos. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli senatorowie Janina Sagatowska - przewodnicząca senackiej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą i Władysław Bartoszewski - przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Senatu RP.Antonio de Almeida Santos zapewnił, że wyrażenie przez portugalski parlament zgody na poszerzenie NATO m.in. o Polskę jest kwestią tygodni. Zdaniem przewodniczącego przyjęcie Polski do Unii Europejskiej odbędzie się szybciej niż się obecnie sądzi. Antonio de Almeida Santos wyjaśnił również, że krążące opinie, jakoby Portugalia była przeciwna przyjęciu Polski do UE, są nieprawdziwe. Na podstawie doświadczeń własnego kraju przedstawił natomiast problem dostosowania gospodarki państwa do wym
ogów unijnych, zwłaszcza w takiej dziedzinie jak rolnictwo (w Portugalii przed przystąpieniem do UE rolnictwem zajmowało się 28-30% obywateli, podczas gdy zgodnie z wymogami unijnymi wskaźnik ten powinien wynosić ok. 10%). Antonio de Almeida Santos przestrzegł, że ta polityka dostosowawcza wymaga poświęceń i nie przydaje popularności rządzącym, ale jest konieczna, jeśli celem ma być postęp. Przewodniczący parlamentu portugalskiego stwierdził, że zjednoczona Europa to najlepsza przyszłość dla poszczególnych państw europejskich, szansa poszerzenia krajowej przestrzeni.W czasie spotkania poruszono też sprawę suwerenności państw członkowskich i tożsamości narodowej w zjednoczonej Europie.
* * *
23 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożył
premier Rumunii Radu Vasile. Gościa przyjął wicemarszałek Andrzej Chronowski. W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.Rozmówcy podkreślili, że dobre stosunki między naszymi państwami mają historyczne uwarunkowania. Senator W. Bartoszewski przypomniał zasługi narodu rumuńskiego wobec Polaków w trudnym okresie II wojny światowej.
Podkreślono również fakt, że tylko Polska, Rumunia i Czechy spośród krajów Europy Wschodniej mają parlamenty dwuizbowe. Zdaniem senatora
W. Bartoszewskiego ważną rolę Senatu należy uświadomić państwom Zachodu; przewodniczący drugich izb parlamentów powinni być zapraszani przez Parlament Europejski na konsultacje.
Polska i Rumunia - jak stwierdzono - mają wspólny cel strategiczny, którym jest integracja ze strukturami europejskimi. Jak zapewniono, Polska będzie wspierać Rumunię w jej dążeniach. Drugi obszar wspólnych zainteresowań to współpraca w regionie Europy Wschodniej. Zdaniem premiera R. Vasile Polska powinna pełnić funkcję strategiczną w tej części Europy.
* * *
W dniach 22-24 czerwca br. odbyło się
9. posiedzenie Parlamentarnej Komisji Wspólnej Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej.W otwarciu posiedzenia udział wzięli marszałek Sejmu Maciej Płażyński i wicemarszałek Senatu Andrzej Chronowski. Witając gości, wicemarszałek A. Chronowski powiedział:
Panie i Panowie!
Szanowni goście!
Jest to dla mnie osobiście i dla obecnych tu pań i panów senatorów Rzeczypospolitej ogromny zaszczyt i satysfakcja, że już po raz trzeci możemy gościć w tej sali uczestników Parlamentarnej Komisji Wspólnej Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej.
Żyjemy w czasach dynamicznych zmian na naszym kontynencie. W czasie, kiedy procesy integracyjne w Europie zyskują nową jakość. Proces rozszerzania Unii o nowych członków, obejmujący również Polskę, to nie tylko zwiększenie jej zasięgu i potencjału. To również stawienie czoła ciągle nowym wyzwaniom, które stawia przed nami współczesność. O tych wyzwaniach mówiono przed dwoma tygodni
ami na spotkaniu przewodniczących parlamentów narodowych obradującym w Sztokholmie.Cieszę się, że będziemy mieli okazję podjąć postawione na porządku dziennym naszej sesji problemy właśnie w gronie Komisji Wspólnej. Stała się ona już bowiem wypróbowaną platformą nie tylko dialogu, ale i wzajemnego zrozumienia.
Życzę wszystkim jak najbardziej owocnych obrad i miłego pobytu w naszym kraju.
Jednym z dyskutowanych podczas obrad komisji tematów było rozpoczęcie przez Polskę negocjacji akcesyjnych.
Francois Lamoureux, wiceszef Dyrekcji Generalnej ds. Stosunków z Europą Środkowowschodnią w Komisji Europejskiej zapewnił, że komisja nie kwestionuje, iż Polska osiągnie gotowość do członkostwa w Unii Europejskiej w roku 2002 lub 2003.
Główny negocjator z UE, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Kułakowski zaapelował w swym wystąpieniu do partnerów z UE, by nie zniechęcali Polski do angażowania się w negocjacje członkowskie.
"Z rozczarowaniem przyjęliśmy wypowiedzi przedstawicieli Parlamentu Europejskiego" - powiedział minister J. Kułakowski, nawiązując do niedawnego stwierdzenia przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jose-Marii Gil-Roblesa, że kłopoty z wchłonięciem pomocy PHARE przez kraje aspirujące do unii świadczą o tym, iż nie będą one gotowe do członkostwa przed rokiem 2005 lub 2006.
J. Kułakowski wyraził nadzieję, że zmniejszenie o 34 mln ECU budżetu PHARE dla Polski nie zaważy na negocjacjach członkowskich.
F. Lamoureux powtórzył oficjalne stanowisko komisji, że część polskich projektów wykorzystania PHARE nie odnosiła się bezpośrednio do członkostwa w UE, co było warunkiem ich finansowania, lub była źle przygotowania i to spowodowało ich odrzucenie. Jednocześnie F. Lamoureux zwrócił uwagę, że Polska musi wypracować mechanizmy, które usprawnią korzystanie z unijnej pomocy. "W 2000 r. Polska otrzyma 400 mln ECU i trzeba będzie umieć zagospodarować tę sumę" - przestrzegał.
Minister J. Kułakowski poinformował, że Polska chciałaby rozpocząć właściwe negocjacje członkowskie jeszcze w trakcie przeglądu polskiego prawa pod kątem zgodności z prawem unijnym.
Jak stwierdził F. Lamoureux, na decyzję w tej sprawie Polska musi poczekać, aż Komisja Europejska przygotuje kalendarz negocjacji.
Zarówno on, jak i ambasador Wielkiej Brytanii Christopher Hum (W. Brytania przewodniczy w tym półroczu UE) zapewniali, że dotychczas przegląd prawa przebiega sprawie. Obaj nie zakwestionowali możliwości rozpoczęcia negocjacji w trakcie przeglądu.
Minister J. Kułakowski zapewnił, że Polska jest przygotowana do przyjęcia w całości dorobku prawnego Unii. Obecny na posiedzeniu komisji marszałek Sejmu Maciej Płażyński zapowiedział znowelizowanie regulaminu Sejmu, aby umożliwić sejmowej komisji integracji europejskiej badanie każdego projektu ustawy pod względem jego zgodności z prawem Unii. Dotychczas tylko projekty rządowe były opatrzone tzw. klauzulą zgodności.
Wśród innych problemów dyskutowanych podczas posiedzenia znalazły się:
W posiedzeniu PKWRP i UE wziął udział premier Jerzy Buzek. Zapewnił on, że uzyskanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, z pełnią obowiązków i praw członkowskich, należy do podstawowych celów polskiej polityki i jest przedmiotem zdeterminowanych wysiłków rządu.
W opinii premiera, współpraca polskiego parlamentu z Parlamentem Europejskim ma ogromne znaczenie dla procesu wstępowania naszego kraju do Unii Europejskiej. Integracja Europy nie może być jedynie biurokratycznym zabiegiem. Rozszerzenie unii musi zostać poparte przez społeczeństwa - zarówno krajów członkowskich, jak i krajów kandydujących.
Zdaniem J. Buzka, dziś szczególną wagę ma uświadomienie naszym społeczeństwom korzyści, jakie odniosą z rozszerzenia Unii Europejskiej i przełamanie obaw, które istnieją w niektórych grupach społecznych. Obywatele Europy Zachodniej niekiedy obawiają się, że rozszerzenie unii zwiększy konkurencję na rynku pracy albo w niektórych branżach przemysłu. Równocześnie często zapominają, że nowi członkowie będą nie tylko odbiorcami unijnej pomocy, ale i partnerami w rozwoju. Wniosą do Unii swoją dynamikę gospodarczą oraz swoje chłonne, rozszerzające się rynki. Wszystkie dotychczasowe rozszerzenia były korzystne dla nowych i starych członków.
Jak stwierdził premier, wysokie wśród Polaków poparcie dla integracji europejskiej będzie jeszcze rosło, ponieważ członkostwo w UE, podobnie jak w NATO, wzmocni poczucie bezpieczeństwa. Politycy różnych opcji także są zgodni w kwestii wstąpienia Polski do unii.
W swoim wystąpieniu J. Buzek zapewnił, że Polska przyjmie cały dorobek prawny UE.
W przyjętych na zakończenie posiedzenia deklaracji i zaleceniach stwierdzono:
"Parlamentarna Komisja Wspólna Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej odbyła w dniach 22-24 czerwca 1998 r. w Warszawie swoje IX posiedzenie. Dokonawszy wymiany poglądów z przedstawicielami Rządu RP, Urzędującej Prezydencji Rady Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej, i rozpatrzywszy:
1. PKWRPiUE odnotowała z zadowoleniem:
2. PKWRPiUE ponownie podkreśliła, że dla rychłego i dobrze przygotowanego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, ważnym będzie osiągnięcie istotnego postępu w:
3. PKWRPiUE ubolewa z powodu okoliczności jednorazowego zmniejszenia przez Komisję Europejską, na podstawie Umowy o Partnerstwie pomiędzy Polską a Unią Europejską, funduszów dostępnych dla Polski z programu PHARE w 1998 roku. PKWRPiUE odnotowała z zadowoleniem determinację Rządu i Parlamentu Polski w podejmowaniu koniecznych działań dla spełnienia wszystkich koniecznych warunków dla wdrożenia programu PHARE, i wzywa właściwe administracje do zapewnienia technicznych i finansowych podstaw dla projektów programowanych do realizacji przy pomocy funduszu PHARE.
4. Odnotowuje wysiłki czynione dla zapewnienia Polsce dalszej pomocy w 1998 roku w ramach programów wielostronnych. PKWRPiUE podkreśliła znaczenie osiągnięcia przez Polskę i Unię Europejską porozumienia w zakresie restrukturyzacji polskiego hutnictwa i podkreśliła znaczenie uzyskania pomocy w ramach PHARE dla realizacji ego celu.
5. Ponieważ Polska nie wykorzystała w pełni wszystkich funduszów dostępnych z programu PHARE w 1997 roku, PKWRPiUE wzywa Rząd PR do przedłożenia stosownych projektów do i
ch wykorzystania.6. W celu zapewnienia prawidłowego dysponowania pieniędzmi podatników, PKWRPiUE zaleciła instytucjom Unii Europejskiej podjęcie działań zmierzających do uproszczenia procedur i zapewnienia przejrzystości kryteriów pomocy finansowej w rama
ch Partnerstwa Akcesyjnego.7. PKWRPiUE podkreśliła, że wejście w fazę negocjacji powinno spowodować przyjęcie nowych metod pracy PKWRPiUE, opartych o regularny dopływ informacji o postępie negocjacji.
8. PKWRPiUE zaleciła instytucjom Unii Europejskiej aby przekazywały jej pełną informację o dyskusji nad reformą instytucji Unii Europejskiej.
9. PKWRPiUE zaleciła aby w tych dziedzinach, gdzie
screening nie ujawnił większych trudności politycznych, negocjacje mogły rozpocząć się przed całkowitym zakończeniem screeningu, jeszcze w roku 1998. Ponadto, PKWRPiUE uznała, że taki krok ze strony Unii Europejskiej byłby pozytywnym gestem politycznym i użytecznym doświadczeniem dla negocjatorów.10. PKWRPiUE zaleciła również władzom polskim wzmocnienie publicznej administracji na szczeblu krajowym i lokalnym, w celu zapewnienia zdolności do pełnego wprowadzenia w Polsce prawa Unii Europejskiej i do optymalnego wykorzystania funduszów wspólnotowych.
11. PKWRPiUE zaleciła aby Rząd RP wypełnił swe zobowiązanie w zakresie współfinansowania Kolegium Europejs
kiego w Natolinie.12. PKWRPiUE podkreśliła żywotne znaczenie wzmożenia wszystkich wysiłków na rzecz zwalczania przestępczości zorganizowanej, narkomanii i przemytu narkotyków, korupcji i innych przejawów nielegalnej działalności i wezwała Rząd RP do intensyfikacji działań na tym polu, w szczególności na polskich granicach wschodnich, PKWRPiUE z zadowoleniem odnotowała inicjatywy współdziałania w walce z przestępczością zorganizowaną, realizowane z powodzeniem m.in. przez Grupę Zadaniową działającą w ramac
h Rady Państw Morza Bałtyckiego.13. PKWRPiUE zaproponowała aby w Spotkaniach Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego z Przewodniczącymi Parlamentów Państw Stowarzyszonych z Europy Środkowej i Wschodniej brali udział także Przewodniczący Senatów Polskiego, Czeskiego i Rumuńskiego".
* * *
25 czerwca br. wizytę w Senacie złożył
minister spraw zagranicznych Irlandii David Andrews. Gościa przyjął wicemarszałek Donald Tusk. W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski i członek Polsko-Irlandzkiej Grupy Parlamentarnej senator Zbigniew Kulak.Wicemarszałek D. Tusk przypomniał dobre relacje między naszymi państwami, pogratulował pokojowego rozwiązania problemu Irlandii Północnej, podziękował za życzliwość Irlandii wobec polskich starań o przyjęcie do Wspólnoty Europejskiej. W rozmowie poruszono również sprawy gospodarcze: inwestycje irlandzkie w Polsce, wykorzystywanie doświadczeń irlandzkiego rolnictwa. Jedyny mankament dwustr
onnej współpracy - jak stwierdzono - to niezrównoważony bilans w obrocie handlowym na niekorzyść Polski.D. Andrews zapewnił, że Irlandia będzie wspierać Polskę w jej staraniach integracyjnych. Jego zdaniem członkostwo w UE umożliwia państwom zwiększenie aktywności politycznej i gospodarczej.
Minister spraw zagranicznych Irlandii poinformował również o aspiracjach Irlandii do Rady Bezpieczeństwa ONZ, zainteresowany był stanowiskiem Polski w tej sprawie.
* * *
25 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożył
przewodniczący Kongresu Republiki Peru Carlos Torres y Torres Lara wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Donald Tusk.W czasie spotkania wicemarszałek pogratulował sukcesów gospodarczych i stabilizacji politycznej, jaką osiągnęło Peru.
Carlos Torres y Torres Lara, odwzajemniając słowa uznania, stwierdził, że przemiany przeprowadzone w ostatnich latach w Polsce są wielkimi dokonaniami. Jego zdaniem polityka ekonomiczna Peru i Polski jest podobna, a to umożliwia podejmowanie wspólnych przedsięwzięć gospodarczych. Peru ma rozwinięte rybołówstwo, jest potentatem w produkcji mączki rybnej, ale chętnie skorzysta z polskich doświadczeń w przetwórstwie rybnym, np. produkcji konserw. Inne dziedziny gospodarcze, w których przewodniczący Kongresu Republiki Peru widzi możliwość współpracy, to metalurgia, górnictwo, budownictwo.
Jak podkreślili goście, Polska jest tym krajem Europy Wschodniej, z którym Peru najchętniej będzie rozwijać współpracę, ponieważ jako kraje katolickie uznajemy tę samą hierarchię wartości, a poza tym wśród Peruwiańczyków żywa jest pamięć o tych Polakach, którzy w ich kraju dokonali dzieła swego życia. W dowód uznania dla dokonań Polaków w Peru goście przywieźli książkę o E.J. Habichu - twórcy pierwszej politechniki w Ameryce Płd. (w Limie). Poinformowali również, że w przyszłym roku odbędą się uroczystości z okazji setnej rocznicy śmierci Ernesta Malinowskiego - zasłużonego dla Peru budowniczego najwyżej położonej kolei świata.
Na zakończenie spotkania Carlos Torres y Torres Lara przekazał zaproszenie dla marszałka Senatu RP do złożenia wizyty w Peru.
* * *
Na zaproszenie przewodniczącej Senatu Australii Margaret Reid i przewodniczącego Izby Reprezentantów Iana Sinclaira, w dniach 22-27 czerwca br. przebywała w Australii delegacja Senatu i Sejmu RP, której przewodniczyła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak. W wizycie uczestniczyli: wicemarszałek Senatu Tadeusz Rzemykowski, senator Paweł Abramski oraz posłowie - Krystyna Łybacka i Bernard Szweda.
W czasie wizyty odbyło się m.in.
Spotkanie Marszałek Senatu RP Alicji Grześkowiak z gubernatorem Melbourne.
Jednym z tematów rozmów była potrzeba rozwijania współpracy gospodarczej. Australia oczekuje, że Polska stanie się dla niej pomostem do Europy Wschodniej i Środkowej w kontaktach ekonomicznych. Polska natomiast chętnie skorzysta z takiej pomocy Australii w dostępie do rynków azjatyckich. Polscy parlamentarzyści poinformowali swoich rozmówców o reformach p
rowadzonych w Polsce, restrukturyzacji przemysłu, rolnictwa, a także o celach strategicznych Polski, jakimi są członkostwo w NATO i integracja z Unią Europejską.Marszałek A. Grześkowiak podziękowała władzom Australii za wielokulturową politykę, szanowanie praw mniejszości, opiekę nad Polakami, dla których Australia jest drugą ojczyzną. Serdeczne spotkania z Polonią były świadectwem więzi Polaków z ojczyzną.
26 czerwca br. w siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie rozpoczęła się III Poloniada dla dzieci i młodzieży polskiej mieszkającej za granicą. Konkurs odbywał się pod patronatem marszałek Alicji Grześkowiak i szefa Komitetu Integracji Europejskiej Ryszarda Czarneckiego.
W tegorocznej Poloniadzie wzięło udział 39 uczestników z 17 krajów. Idea konkursu literackiego powstała w 1993 roku, a w następnym roku odbyła się pierwsza Poloniada. Eliminacje odbywają się w ambasadach i konsulatach polskich za granicą, a następnie finaliści przybywają do Warszawy. Uczestnicy Poloniady rec
ytują wiersze polskich poetów emigracyjnych oraz wygłaszają krótką prelekcję o wkładzie Polaków do kultury kraju ich obecnego zamieszkania. W obecnej Poloniadzie po raz pierwszy wzięli udział uczestnicy z Mołdawii, Macedonii, Ukrainy, Austrii i Kazachstanu.Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment