Diariusz Senatu RP: spis treści, następny fragment, poprzedni fragment
KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE
6 maja wizytę w Senacie RP złożyła przebywająca w Polsce
delegacja Komisji Konstytucyjno-Prawnej Senatu Republiki Czeskiej.Członkowie czeskiej delegacji spotkali się z Komisją Ustawodawczą. Następnie delegację czeskiego Senatu przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył też wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.
Marszałek podkreśliła, że bardzo ceni sobie współpracę międzyparlamentarną, tym bardziej że oba państwa, obierając takie same cele strategiczne w polityce zagranicznej, mają wiele do zrobienia w przekształcaniu ustawodawstwa.
Marszałek A. Grześkowiak przypomniała, że w I kadencji również w strukturach polskiego Senatu istniała Komisja Konstytucyjna. Opracowała ona projekt konstytucji, zwany senackim. Senat III kadencji, zdominowany przez koalicyjną większość SLD-PSL, zniósł funkcjonowanie tej komisji. Obecny Senat ni
e wznowił jej działalności, ale rolę tej komisji przejęła Komisja Ustawodawcza. Marszałek A. Grześkowiak nie ukrywała, że udział w pracach nad konstytucją był jej pasją przez kilka lat działalności parlamentarnej.Przewodniczący delegacji Pavel Rychetsky podkreślił, że cieszy się ze spotkania z panią marszałek m.in. dlatego, że jest ona sławą w dziedzinie prawa konstytucyjnego.
Przewodniczący przypomniał, że na początku lat dziewięćdziesiątych Polacy uczyli się od Czechów, jak przeprowadzać transformację ustawodawstwa. Niestety, dziś, po okresie stagnacji, to Czesi - jak stwierdził P. Rychetsky - powinni przyjeżdżać po nauki do Polaków.
Przedstawiciel czeskiego Senatu wyraził podziw dla polskich dokonań
w tworzeniu prawa. Odpowiadając na słowa uznania pod adresem Czechów, że tak szybko zdołali uchwalić nową konstytucję, P. Rychetsky wyjaśnił, iż w ówczesnej sytuacji politycznej nie można było liczyć na zgodę działających sił politycznych na tworzenie nowej konstytucji, w związku z tym "odkurzono" konstytucję
Marszałek Alicja Grześkowiak poinformowała, że także w polskim parlamencie zwracano uwagę na dziedzictwo, jakie dała nam II RP, ale rządząca wówczas koalicja nie chciała wracać do historii. W opinii marszałek, błąd ten naprawił obecny Senat, przed kilkoma tygodniami podejmując uchwałę o ciągłości prawnej między II i III Rzeczpospolitą.
Rozmówcy zgodnie stwierdzili, że parlamenty obu państw czeka ogromna praca legislacyjna w związku z przystosowaniem prawa do wymogów europejskich, z zachowaniem tożsamości narodowej i suwerenności. Marszałek A. Grześkowiak stwierdziła, że pytanie, czy Unia Europejska będzie Europą ojczyzną czy Europą ojczyzn, zadaje sobie wiele państw i jest to problem wielu narodów. Zdaniem marszałek, p
rawa dotyczące wartości narodowych nie powinny być zmieniane. Nie do przyjęcia jest również, by dostosowanie prawa polskiego do wymogów europejskich wymuszało np. legalizację eutanazji czy prawa do adopcji, o które walczą małżeństwa homoseksualne.Po wizycie u marszałek A. Grześkowiak delegacja Komisji Konstytucyjnej Senatu Republiki Czeskiej spotkała się z przedstawicielami Komisji Praw Człowieka i Praworządności.
* * *
W dniach 7-9 maja br. w Larnace na Cyprze obradowała Komisja ds. Społecznych, Zdrowia i Rodziny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W posiedzeniu komisji uczestniczył senator Ryszard Gibuła.
* * *
12 maja br. senator Edmund Wittbrodt wziął udział w posiedzeniu Podkomisji ds. Polityki Technologicznej i Energii, działającej w ramach Komisji Nauki i Technologii Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Posiedzenie odbywało się w Strasburgu.
* * *
W posiedzeniu Komisji ds. Migracji, Uchodźców i Demografii Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, które odbyło się w dniach 14-15 maja br. w Genewie, uczestniczył senator Krzysztof Kozłowski.
* * *
W dniach 15-17 maja br. w Paryżu obradowała Komisja Monitoringowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W posiedzeniu komisji wziął udział senator Jerzy Smorawiński
.Diariusz Senatu RP: spis treści, następny fragment, poprzedni fragment