Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


WYMIANA MIEDZYNARODOWA

3 grudnia br. wicemarszałek Andrzej Chronowski przyjął ambasadora Japonii Shunichi Sato. Wicemarszałek podkreślił znaczenie tego typu spotkań dla pogłębienia współpracy między Japonią i RP.

Wicemarszałek wyraził nadzieję na rozwijanie współpracy gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania kapitału japońskiego w Polsce. Podkreślił, że zmiany prawne w Polsce spowodują powstanie stabilnej podstawy do inwestowania w naszym kraju. Ambasador S. Sato stwierdził, iż japońskie kręgi gospodarcze są zainteresowane inwestycjami kapitałowymi, czego przykładem są np. planowane inwestycje w firmie ISKRA.

Rozmówcy podkreślali znaczenie kultury narodowej obu krajów we wspólnych kontaktach.

Wicemarszałek A. Chronowski zapowiedział, że podejmie starania zmierzające do niezwłocznego powołania Międzyparlamentarnej Grupy Japońsko-Polskiej.

* * *

5 grudnia br. marszałek Alicja Grześkowiak przyjęła Mečysa Laurinkusa - przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu Litwy, przewodniczącego (ze strony litewskiej) Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. Gościowi towarzyszyli ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Antanas Valionis oraz I sekretarz ambasady. W spotkaniu wziął udział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych senator Władysław Bartoszewski.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o współpracy w ramach polsko-litewskiej grupy parlamentarnej. Marszałek A. Grześkowiak zwróciła uwagę na potrzebę uwzględnienia w niej obu izb polskiego parlamentu. Współpraca zostałaby wówczas pogłębiona i wzbogacona np. o senackie zainteresowanie sprawami Polonii.

Marszałek zaakcentowała, iż problemy mniejszości będziemy rozwiązywać na podstawie praw międzynarodowych i Ramowej Konwencji Ochrony Praw Mniejszości Narodowych.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że sprawy Polaków i Litwinów to sprawy bolesne. Powinniśmy je wspólnie wyjaśniać. Istotną rolę mogą tu odegrać właśnie parlamentarzyści, mający dogodniejszą pozycję do poparcia niektórych rozwiązań niż - działające niekiedy zbyt nerwowo - administracje rządowe.

Przewodniczący M. Laurinkus podkreślił, że celem jego wizyty jest omówienie terminów konkretnych spotkań między parlamentarzystami polskimi i litewskimi. Planowano spotkania w połowie grudnia. Jednakże dla lepszego przygotowania i większej efektywności, ze względu na kalendarz parlamentarny, spotkanie to strona litewska chciałaby przesunąć na połowę stycznia. Przewodniczący zapewnił, że Litwini chcą usuwać wszelkie przeszkody na drodze do osiągnięcia takiego współżycia w naszym regionie, jak na obszarach od Amsterdamu do Luksemburga. By Polacy na Litwie, a Litwini w Polsce czuli się jak u siebie w domu.

Podczas spotkania rozmawiano także m.in. o sprawach oświaty, kultury, nauczania języka i pisowni nazwisk, które są ważne dla polskiej mniejszości na Litwie. Mówiono również o problemach występujących na przejściach granicznych.

* * *

W dniach 10-12 grudnia br. przebywała w Polsce delegacja Komisji ds. Rozwoju Terytorialnego, Administracji Państwowej i Środowiska Naturalnego Senatu Republiki Czeskiej z przewodniczącą komisji senator Libuse Benesovą.

Podczas pobytu w Polsce senatorowie czescy spotkali się z przedstawicielami senackich komisji: Ochrony Środowiska, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. Rozmawiali także z posłami z Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Delegację czeskiego Senatu przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak, a także wicemarszałek Sejmu Franciszek Stefaniuk.

Senatorowie czescy odbyli także spotkania z ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa Janem Szyszko, z pełnomocnikiem rządu ds. administracji prof. Michałem Kuleszą oraz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment