Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
WYMIANA MIĘDZYNARODOWA
18 listopada br. wizytę w Senacie RP złożyła delegacja Saudyjskiej Misji Gospodarczej pod przewodnictwem sekretarza generalnego Federacji Izb Handlu i Przemysłu, członka Królewskiej Rady Konsultatywnej Abdullaha al-Dabbagha. Saudyjskich gości przyjęli
senatorowie: Władysław Bartoszewski - przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, Kazimierz Kleina - przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej oraz Krzysztof Majka.
Podczas spotkania sekretarz generalny A. al-Dabbagh podkreślił, że Polska jest w Europie Środkowowschodniej krajem wiodącym, który wskaże drogę innym państwom regionu.
Senator W. Bartoszewski zachęcał delegację do inwestowania w naszym kraju. "Polska zachęca inwestorów wysokim wzrostem gospodarczym i dużą liczbą ludności, która chce gospodarki rynkowej i wolnej konkurencji" - mówił senator.
Polskie obroty towarowe z Arabią Saudyjską wyniosły 40,5 mln USD w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. Nadwyżka w handlu wyniosła 32,8 mln USD.
* * *
W dniach 15-21 listopada br. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przebywał z oficjalną wizytą w Chinach. Prezydentowi RP towarzyszył wicemarszałek Andrzej Chronowski. W skład oficjalnej delegacji wchodzili również: minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Jacek Janiszewski, szef Gabinetu Prezydenta RP Marek Ungier, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Majkowski, wiceminister spraw zagranicznych Robert Mroziewicz, wiceminister gospodarki Jan Chaładaj, wiceminister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa Kazimierz Dobrowolski, wiceminister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Jerzy Plewa, wiceminister finansów Paweł Sarnecki, doradca prezydenta RP Marek Belka i rzecznik prasowy prezydenta RP Antoni Styrczula.
Prezydent A. Kwaśniewski i towarzysząca mu delegacja odbyli spotkanie z przewodniczącym ChRL Jiangiem Zeminem, premierem Li Pengiem i przewodniczącym Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Qiao Shi, wicepremierem ChRL Li Lanqingiem.
W drugim dniu oficjalnej wizyty w Chinach prezydent A. Kwaśniewski wygłosił w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych odczyt na temat polskiej polityki zagranicznej.
Polska delegacja przebywała także w Szanghaju, gdzie spotkała się z chińskimi i polskimi biznesmenami oraz wzięła udział w otwarciu nowej siedziby Polsko-Chińskiego Towarzystwa Okrętowego Chipolbrok.
20 listopada br. delegacja odwiedziła Hongkong. Prezydent RP rozmawiał z szefem administracji Hongkongu Twang Chee-Hwa, a także z przedstawicielami kół finansowych i przemysłowych skupionych w tamtejszej Radzie Rozwoju Handlu.
21 listopada br. delegacja zwiedziła wielkie lotnisko pod Hongkongiem, które ma być otwarte w kwietniu przyszłego roku, a także zatrzymała się w Shenzhen - specjalnej strefie ekonomicznej, powstałej w 1970 roku, gdzie zapoznano się z funkcjonowaniem strefy oraz spotkano się z jej władzami.
Podczas wizyty w Chinach wicemarszałek A. Chronowski odbył także spotkanie z wiceprzewodniczącą Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Qian Zhengying. Wicemarszałek poinformował o wynikach wyborów parlamentarnych w Polsce oraz o nowych władzach Senatu RP. Strona chińska wyraziła zainteresowanie zacieśnianiem kontaktów między Senatem a LPKKCh. Wicemarszałek wyraził również taką gotowość ze strony Senatu. Wiceprzewodnicząca LPKKCh zaprosiła marszałek Senatu Alicję Grześkowiak oraz wicemarszałka A. Chronowskiego do złożenia wizyty w Chinach.
Podczas wizyty w Chinach wicemarszałka A. Chronowskiego interesowały szczególnie funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych (Szanghaj i Shenzen) oraz możliwości ich wykorzystania dla rozwoju polsko-chińskich kontaktów gospodarczych.
Rozmowy wicemarszałka na tematy ekonomiczne zmierzały do poprawienia polskiego bilansu wymiany handlowej. A. Chronowski interesował się również mechanizmami reformy rolnej przeprowadzanej w ChRL i ewentualną możliwością wykorzystania niektórych rozwiązań finansowych, szczególnie zwolnienia gospodarstw z płacenia części podatków. Wicemarszałek Senatu zapoznał się także z projektem budowy elektrowni na rzece Jangcy.
* * *
28 listopada br. wizytę w Senacie złożył prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, którego przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu wzięli także udział wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Donald Tusk, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą senator Janina Sagatowska oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych senator Władysław Bartoszewski.
Podczas spotkania rozmawiano o sytuacji Polaków w Kazachstanie. Prezydent Kazachstanu podkreślił, że konstytucja jego kraju zapewnia równość wszystkim narodowościom, a Kazachstan jest jedynym krajem byłego ZSRR, gdzie w szkołach naucza się w kilkunastu językach.
Prezydent N. Nazarbajew zadeklarował, że Polacy, którzy chcą opuścić Kazachstan, mogą to zrobić i nikt nie będzie im robić żadnych trudności. Podkreślił jednak, że jego kraj, posiadający bogate złoża ropy naftowej i gazu, ma przed sobą dobre perspektywy i władze są zainteresowane pozostaniem polskiej ludności.
Podczas rozmowy marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że polski Senat sprawuje pieczę nad rodakami za granicą i nie jest mu obojętny ich los. Senator W. Bartoszewski mówił natomiast o życzliwości Kazachów wobec Polaków. Podkreślił, że byłoby dobrze, aby ci, którzy chcą powrócić do kraju, mogli nauczyć się języka i zawodu jeszcze w Kazachstanie. Podczas spotkan
ia rozmawiano także o kontaktach między parlamentami obu krajów.Prezydentowi N. Nazarbajewowi towarzyszył przewodniczący Senatu Kazachstanu Omirbek Bajgeldi. Rozmówcy wskazali na konieczność nawiązania współpracy między senatami obu krajów.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment