Wizyta delegacji Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii
7 kwietnia 1999 r. marszałek Senatu RP Alicja Grześkowiak przyjęła delegację Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii pod przewodnictwem Khosrova Haroutyunyana. Delegacja armeńska przybyła do Polski z oficjalną wizytą na zaproszenie marszałek Senatu. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Donald Tusk i Tadeusz Rzemykowski oraz przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Mieczysław Janowski.
Witając gości marszałek Alicja Grześkowiak przypomniała, że choć geograficznie nasze kraje są odległe, to w kulturze i historii obu narodów można odnaleźć wzajemne wpływy.
Marszałek przedstawiła najważniejsze przemiany w Polsce. Zapewniając o gotowości współpracy, zadeklarowała chęć dzielenia się doświadczeniami dotyczącymi zarówno transfo7410rmacji systemowej, jak i współpracy międzynarodowej.
Khosrov Haroutyunyan podkreślił, że Armenia, doceniając wkład Polski w kulturę europejską, jest zainteresowana współpracą z naszym krajem, w tym także dialogiem politycznym z polskim parlamentem. Armenia - jak zapewnił przewodniczący - zmierza do integracji ze strukturami europejskimi, chce być członkiem Rady
Europy i oczekuje wsparcia ze strony Polski na forum międzynarodowym.Khosrov Haroutyunyn poinformował o pracach ustawodawczych, przemianach gospodarczych i społecznych w Armenii, których celem jest demokratyzacja oraz ład i stabilizacja gospodarcza. Przewodniczący przedstawił również sytuację w regionie, sprawę konfliktu w Nagornym Karabachu. Jego zdaniem, sposobem na rozwiązanie tego problemu jest dialog polityczny, w którym wszystkie strony zgodzą się na kompromis. Armenia dąży również do rozwijania współpracy gospodarczej w regionie, bo - jak stwierdził przewodniczący - dobre stosunki ekonomiczne łagodzą napięcia polityczne.
Khosrov Harutyunyan opowiedział się za współpracą międzyparlamentarną. Jego zdaniem, tam, gdzie nie zawsze udaje się porozumieć rządom, porozumienie znajdują parlamentarzyści.
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii zwrócił się do marszałek Senatu RP z propozycją stałej współpracy między Komisją Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Senatu RP i odpowiednią komisją Zgromadzenia Narodowego RA. Wyraził także zainteresowanie możliwością powstania w polskim parlamencie grupy polsko-armeńskiej - odpowiednika istniejącej już grupy w Zgromadzeniu Narodowym RA. Zdaniem przewodniczącego, grupy te - współdziałając - mogły
by inspirować współpracę Polski i Armenii.Gotowość bezpośrednich, roboczych kontaktów między komisjami zadeklarował przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Mieczysław Janowski.
W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie delegacji Zgromadzenia Narodowego RA z przedstawicielami senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejski
ej.