Wizyta premiera Bułgarii
5 marca 1999 r. złożył wizytę w Senacie RP premier Bułgarii Ivan Kostov wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski oraz przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.
Marszałek Alicja Grześkowiak zapewniła premiera o życzliwości i otwartości Polski wobec Bułgarii i Bułgarów, wyraziła nadzieję, że ten dobry klimat między naszymi państwami sprzyjać będzie rozwijaniu dwustronnych kontaktów politycznych, gospodarczych i parlamentarnych. Marszałek wyraziła także przekonanie, że struktury NATO, do których Polska niebawem wstąpi, będą otw
arte także dla innych państw i że Bułgaria znajdzie się w tych strukturach. Zdaniem marszałek, Polska i Bułgaria powinny razem zabiegać o miejsce naszych państw w Unii Europejskiej.Premier Bułgarii poinformował o przebiegu swojej wizyty w Polsce. Wyraził przekonanie, iż przeprowadzone rozmowy i nawiązane kontakty będą miały istotny wpływ na ożywienie dwustronnej współpracy.
Ivan Kostov zainteresowany był rolą Senatu w polskim parlamencie oraz funkcjonowaniem parlamentu dwuizbowego. Premier przedstawił sytuację polityczną w Bułgarii, poinformował o wpływie wydarzeń w krajach byłej Jugosławii na sytuację w Bułgarii. Zdaniem premiera, państwa NATO zmierzając do rozszerzenia układu, powinny zwrócić większą uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa w tym rejonie Europy.
Ivan Kostov zwrócił się o poparcie starań Bułgarii o przyjęcie do struktur NATO.
Co do integracji z Unią Europejską, premier Bułgarii zapewnił, ze jego kraj chce być członkiem Unii jako partner, członek układu, a nie jako petent po pomoc. Zdaniem Ivana Kostova obecny stan, kiedy państwa Unii unikają sprecyzowania terminu jej rozszerzenia, nie jest czynnikiem mobilizującym dla państw ubiegających się o członkostwo.