Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

22 sierpnia 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywała ustawę o regulacji rynków mleka i przetworów mlecznych oraz ustawę o rozwoju społeczno-gospodarczym regionów górskich. W obradach komisji uczestniczyli m.in.: poseł Marian Dembiński, Feliks Klimczak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tadeusz Burakowski i Piotr Biały z Ministerstwa Finansów, Michał Wójciak - wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Jadwiga Seremag-Bulge z Agencji Rynku Rolnego, Elżbieta Nitecka z Związku Prywatnych Przetwórców Mleka.

Założenia ustawy o regulacji rynków mleka i przetworów mlecznych, opartej na projekcie rządowym, przedstawiła J. Seremak-Bulge. Ustawa określa zasady regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych, w tym: kwotowania krajowej produkcji mleka, zakupu i sprzedaży interwencyjnej niektórych przetworów mlecznych, stosowania dopłat do przechowywania, przetwórstwa i konsumpcji przetworów mlecznych. Ustawa określa także organizację i kompetencje Komisji Porozumiewawczej do spraw Mleka i Przetworów Mlecznych.

Ustawa wprowadza system kwotowania produkcji mleka od 2004 r. Podstawą do naliczania kwot ma być ilość mleka wyprodukowana w tzw. roku referencyjnym, tj. od 1 kwietnia 2002 r. do 31 marca 2003 r.

Przepisy ustawy nakładają obowiązek posiadania kwot mlecznych na wszystkich producentów mleka, którzy zamierzają prowadzić jego obrót. Nie dotyczy to jedynie rolników produkujących mleko na własne potrzeby, w tym przeznaczone do skarmiania zwierząt.

Podczas dyskusji senator Jadwiga Stokarska przedstawiła wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Poprawki do ustawy zaproponowali natomiast senatorowie: Józef Frączek, Jan Chodkowski i Jerzy Chróścikowski.

Wniosek senator J. Stokarskiej nie uzyskał poparcia komisji (1 głos za, 4 przeciw). W kolejnych głosowaniach komisja zaakceptowała 14 poprawek i 5 głosami, przy 1 przeciw, opowiedziała się za przyjęciem ustawy z tymi poprawkami.

Postanowiono, że sprawozdanie komisji na posiedzeniu plenarnym przedstawi senator J. Chróścikowski.

W drugim punkcie porządku posiedzenia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywała ustawę o rozwoju społeczno-gospodarczym regionów górskich.

Założenia ustawy przedstawił poseł sprawozdawca M. Dembiński. Ustawa określa ogólne warunki i zasady wspomagania aktywizacji i zrównoważonego rozwoju regionów górskich oraz udzielania pomocy rolnikom, samorządom lokalnym, organizacjom pozarządowym i placówkom naukowo-badawczym, umożliwiając optymalne wykorzystanie możliwości rozwojowych, przy zachowaniu i ochronie środowiska naturalnego.

Aleksandra Skorupka z Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu przedstawiła negatywną opinię o ustawie z punktu widzenia techniki legislacyjnej. Główne zarzuty to błędy, brak delegacji do rozporządzeń i nieprecyzyjność zapisów. Negatywną opinię o ustawie przekazał także przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

Po dyskusji członkowie komisji 4 głosami, przy 1 przeciw i 2 wstrzymujących się, zaakceptowali wniosek przewodniczącego komisji senatora Józefa Frączka o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Na sprawozdawcę komisji wyznaczono senatora J. Chróścikowskiego.

* * *

Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej kontynuowała prace nad ustawą o służbie zagranicznej. W posiedzeniu komisji uczestniczyli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Grażyna Bernatowicz, podsekretarze stanu w Ministerstwie Gospodarki Tadeusz Donocik i Wojciech Katner, zastępca szefa Służby Cywilnej Jacek Czaputowicz, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Zagranicznej Ministerstwa Finansów Andrzej Gołębiewski.

Senatorowie zapoznali się z opinią o ustawie eksperta komisji prof. Andrzeja Całusa z Katedry Prawa Międzynarodowego Szkoły Głównej Handlowej. Wysłuchano też posła sprawozdawcy Włodzimierza Cimoszewicza.

Po dyskusji członkowie komisji w głosowaniu opowiedzieli się za przyjęciem ustawy w wersji uchwalonej przez Sejm.

Na sprawozdawcę komisji wybrano senatora Zbigniewa Antoszewskiego.

 

23 sierpnia 2001 r.

Porządek posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej zawierał osiem punktów. W obradach komisji uczestniczyli m.in.: wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Gmyrek, Tadeusz Burakowski i Joanna Przekopiak z Ministerstwa Finansów, sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej Krzysztof Tchórzewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Bernard Błaszczyk, zastępca prezesa Głównego Urzędu Miar Barbara Lisowska, Joanna Leszczyńska-Kubis z Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Danuta Kubiak z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Urzędu Nadzoru Budowlanego, Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kierowców Taksówek.

Po debacie i głosowaniach komisja postanowiła przedstawić Izbie wnioski:

24 sierpnia 2001 r.

Komisja Ustawodawcza w pierwszym punkcie porządku posiedzenia rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o Trybunale Stanu. W tej części posiedzenia komisji wziął udział przewodniczący Trybunału Stanu Lech Gardocki.

Podczas debaty potrzebę wprowadzenia licznych poprawek do nowelizacji zgłosili przewodniczący L. Gardocki oraz Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Członkowie komisji po dyskusji i głosowaniach postanowili zarekomendować Senatowi wprowadzenie poprawek do ustawy. Na sprawozdawcę komisji na posiedzeniu plenarnym Izby wyznaczono senatora Stanisława Gogacza.

Bez poprawek komisja przyjęła natomiast dwie inne ustawy: o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości (na sprawozdawcę komisji wyznaczono senatora S. Gogacza) oraz ustawę o spółdzielniach (sprawozdawca komisji na posiedzeniu plenarnym - senator Piotr Ł.J. Andrzejewski).

Z poprawkami komisja przyjęła ustawę o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. W tej części posiedzenia komisji uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Finansów: Andrzej Żelechowski, Maria Paluch i Danuta Koźlik oraz Danuta Głowacka-Mazur z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ustalono, że sprawozdanie komisji w sprawie tej nowelizacji przedstawi Izbie senator P.Ł.J. Andrzejewski.

Ostatni punkt porządku posiedzenia Komisji Ustawodawczej dotyczył ustawy o podpisie elektronicznym. Ustawa określa warunki stosowania podpisu elektronicznego, skutki prawne jego stosowania, zasady świadczenia usług certyfikacyjnych oraz zasady nadzoru nad podmiotami świadczącymi te usługi.

W debacie nad ustawą uczestniczyli m.in. Zbigniew Radwański - przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości, Jerzy Stopyra - pierwszy zastępca prezesa Narodowego Banku Polskiego, Krzysztof Pietraszkiewicz ze Związku Banków Polskich.

Po dyskusji członkowie komisji zdecydowali o zaproponowaniu Senatowi wprowadzenia licznych poprawek do ustawy. Postanowiono, że sprawozdanie komisji o ustawie o podpisie elektronicznym przedstawi Izbie senator Stefan Konarski.

28 sierpnia 2001 r.

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Mongolią o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych, podpisanej w Warszawie dnia 19 października 1998 r.

Senatorowie wysłuchali informacji o ustawie sejmowej przedstawionych przez wiceminister spraw zagranicznych Grażynę Bernatowicz oraz wiceministra sprawiedliwości Janusza Niedzielę. W dyskusji nie zgłoszono zastrzeżeń do omawianej ustawy. W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie ustawy ratyfikacyjnej bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Stanisława Jarosza.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności wysłuchała informacji o działalności Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie od 1 lipca 2000 r. do 30 czerwca 2001 r. Informację przedstawił prezes Leon Kieres.

W swoim wystąpieniu poinformował on m.in., że do końca roku planuje przejęcie wszystkich akt specsłużb od ich dotychczasowych dysponentów (UOP, WSI, MSWiA, policja, Straż Graniczna itp.). Akta te mają w sumie niemal 100 km bieżących. Na razie nie zaczęło się jeszcze powszechne udostępnianie akt specsłużb osobom inwigilowanym w PRL, choć swoje akta dostał już np. Jan Nowak-Jeziorański; nadal trwa kompletowanie akt dla Władysława Bartoszewskiego.

Prezes IPN stwierdził, że instytut będzie się domagał zwrotu akt służb specjalnych PRL od osób prywatnych, które je dziś mają; chodzi głównie o byłych funkcjonariuszy specsłużb PRL.

Pytany przez senatorów, jak cięcia budżetowe mogą zaszkodzić pracy IPN, L. Kieres wyraził pogląd, że można zniszczyć IPN, obcinając budżet. Oświadczył, że nie grozi w takiej sytuacji dymisją, ale gdyby budżet IPN został radykalnie zmniejszony, to prezes IPN nie mógłby pobierać wysokiego wynagrodzenia bez jednoczesnej możliwości realizacji zadań.

* * *

Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu zebrała się, by rozpatrzyć ustawę o zmianie ustawy o Inspekcji Sanitarnej oraz niektórych ustaw. W posiedzeniu komisji wzięli udział zaproszeni goście - główny inspektor sanitarny kraju Paweł Policzkiewicz i Jadwiga Józefowicz, doradca głównego inspektora.

Rozpatrywana nowelizacja zawiera bardo wiele istotnych zmian, w szczególności dotyczących organizacji i zasad funkcjonowania Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zmian powoływania inspektorów sanitarnych, struktury organizacyjnej i nadzoru nad Inspekcją Sanitarną. Proponowane w ustawie rozwiązania mają na celu przede wszystkim uniezależnienie Inspekcji Sanitarnej od wpływu organów administracji rządowej, co jest niezmiernie ważnym warunkiem prawidłowego wykonywania przez Inspekcję jej ustawowych zadań o charakterze kontrolno-nadzorczym.

Ponadto w nowelizacji uaktualniono lub ponownie zredagowano wiele dotychczas obowiązujących przepisów. Uaktualniono i poszerzono także zawarte w ustawie o Inspekcji Sanitarnej delegacje ustawowe do wydawania aktów wykonawczych do ustawy, m.in. dotyczących warunków i trybu przyznawania pracownikom Inspekcji Sanitarnej wykonującym czynności kontrolne dodatku specjalnego do wynagrodzenia, struktury organizacyjnej, zasad działania stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz kwalifikacji wymaganych od pracowników tych stacji czy też kwalifikacji rzeczoznawców, warunków, zakresu i trybu przyznawania i cofania uprawnień rzeczoznawcy do spraw sanitarno-higienicznych oraz wysokości opłat ponoszonych w związku z przyznaniem tego uprawnienia.

Nowelizacja reguluje też kwestie związane z ochroną sanitarno-epidemiologiczną granic państwa. Umieszczono w niej odpowiednie zapisy, na podstawie których zostaną powołani graniczni inspektorzy sanitarni oraz będą utworzone graniczne stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Po debacie członkowie komisji postanowili przyjąć ustawę bez poprawek. postanowiono, że sprawozdanie komisji na posiedzeniu plenarnym Izby przedstawi senator Andrzej Krzak.

29 sierpnia 2001 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, zwołane w celu rozpatrzenia ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół.

W posiedzeniu uczestniczył Piotr Kołodziejczyk, wiceminister pracy i polityki społecznej oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Krajowego Urzędu Pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto komisja zapoznała się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Wiceminister P. Kołodziejczyk poinformował senatorów o negatywnym stanowisku rządu o rozpatrywanej ustawie, która była inicjatywą poselską.

W dyskusji senatorowie Elżbieta Płonka i Dariusz Kłeczek uznali za konieczne wprowadzenie poprawek do ustawy.

Przewodniczący komisji senator D. Kłeczek zaproponował kontynuowanie prac nad ustawą na kolejnym posiedzeniu komisji, po przeprowadzeniu roboczych konsultacji z przedstawicielami rządu w sprawie zakresu niezbędnych poprawek i przygotowaniu przez biuro legislacyjne ich treści. Ustalono, że komisja będzie kontynuować prace nad ustawą sejmową na posiedzeniu 31 sierpnia br.

* * *

Na wspólnym posiedzeniu zebrały się Komisja Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

W posiedzeniu uczestniczył Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Krajowego Urzędu Pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zapoznano się ponadto z opinią biura legislacyjnego.

Wiceminister pracy i polityki społecznej wyraził negatywną opinię na temat ustawy uchwalonej przez Sejm. Jego zdaniem, ustawa powinna zostać odrzucona. Wiceminister zarzucił ustawie brak precyzji, wysokie koszty realizacji i sprzeczność z przyjętą zasadą generalną, że polityka społeczna powinna być kierowana do osób, które nie potrafią radzić sobie samodzielnie.

Dyskusja dotyczyła przyczyn upadku i likwidacji państwowych gospodarstw rolnych oraz pomysłów na formę pomocy byłym pracownikom PGR.

W głosowaniu połączone komisje, na wniosek senatorów Józefa Frączka i Jana Chodkowskiego, postanowiły zaproponować Senatowi odrzucenie nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Wniosek poparło 8 senatorów, a 2 osoby wstrzymały się od głosu. Do zaprezentowania sprawozdania na posiedzeniu plenarnym komisja wyznaczyła senatora J. Frączka.

30 sierpnia 2001 r.

Podczas posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej jej członkowie zapoznali się z informacją rzecznika praw dziecka Pawła Jarosa z działalności w 2000 r.

Jak poinformował P. Jaros, w okresie objętym sprawozdaniem działalność rzecznika koncentrowała się na sprawach organizacyjnych: zapewnieniu funduszy na działalność biura RPD i znalezieniu lokalu. Były to zadania trudne, gdyż w budżecie państwa na 2000 r. nie przewidziano środków na organizację i finansowanie biura Rzecznika Praw Dziecka. P. Jaros przypomniał też, że w rozpatrywanym okresie urząd Rzecznika Praw Dziecka pełniły dwie osoby. Marek Piechowiak objął urząd 30 czerwca 2000 r. P. Jaros został wybrany po złożeniu przez niego dymisji z pełnionego urzędu i jej przyjęciu przez Sejm i Senat.

Dyskusja dotyczyła organizacji biura rzecznika, a także działalności merytorycznej rzecznika praw dziecka w 2001 r.

31 sierpnia 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Rodziny i Polityki Społecznej rozparzyła ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

W posiedzeniu wzięła udział poseł Teresa Liszcz, wiceministrowie pracy i polityki społecznej Irena Boruta i Piotr Kołodziejczyk, przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Krajowego Urzędu Pracy, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Na wniosek senatora Zdzisława Maszkiewicza komisja postanowiła przyjąć rozpatrywaną ustawę bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano wyznaczono senatora Z. Maszkiewicza.

W drugim punkcie porządku komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

W głosowaniu, na wniosek senator Doroty Kempki, komisja postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Romana Skrzypczaka.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej przyjęto stanowisko w sprawie ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół.

Na wniosek senator Elżbiety Płonki komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie dwóch poprawek do rozpatrywanej ustawy. Ustalono, że sprawozdanie komisji w tej sprawie przedstawi Izbie senator E. Płonka.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu rozpatrywano ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów udzielonych lekarzom, lekarzom stomatologom, pielęgniarkom i położnym oraz o umarzaniu tych kredytów.

Senatorowie wysłuchali wiceministra zdrowia Mariusza Marquardta. Na wniosek senatora Macieja Świątkowskiego komisja zdecydowała się nie zgłaszać poprawek do ustawy sejmowej. Postanowiono, że przyjęte stanowisko zarekomenduje Izbie senator Sławomir Willenberg.

* * *

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do uchwalonych przez Sejm ustaw: Kodeks morski oraz Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks morski.

Założenia obu dokumentów przedstawił wiceminister transportu i gospodarki morskiej Andrzej Grzelakowski. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie omawianych ustaw wybrano senatora Kazimierza Kleinę.

Podczas posiedzenia rozpatrzono także ustawę o organizowaniu zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa zewnętrznego państwa wykonywanych przez przedsiębiorców. Stanowisko rządu w sprawie ustawy sejmowej przedstawił wiceminister Jacek Ambroziak. W głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń i przyjąć ustawę bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Mieczysława Janowskiego.

Ponadto senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Założenia ustawy omówiła dyrektor Hanna Majszczyk z Ministerstwa Finansów. Ta ustawa również nie wzbudziła kontrowersji i w głosowaniu postanowiono zarekomendować Senatowi jej przyjęcie bez poprawek.

W porządku dziennym posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej znalazła się również nowelizacja ustawy - Prawo telekomunikacyjne. W tym punkcie wysłuchano wiceministra gospodarki Jarosława Barańczaka. Postanowiono, że zaaprobowany przez komisję wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek przedstawi Izbie senator Adam Rychliczek.

Podczas posiedzenia rozpatrzono także ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów udzielonych lekarzom, lekarzom stomatologom, pielęgniarkom i położnym oraz o umarzaniu tych kredytów.

Cele ustawy omówił wiceminister zdrowia Mariusz Marquardt. W głosowaniu komisja poparła rozwiązania zaproponowane przez Sejm i postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie ustawy bez poprawek. Ustalono, że stanowisko komisji zaprezentuje Izbie senator Kazimierz Drożdż.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment