Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Z prac komisji senackich
Na swym posiedzeniu Komisja Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrywała ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawę o dodatkach mieszkaniowych. Była to kontynuacja posiedzenia z 30 maja br.
W wyniku kolejnych głosowań komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 13 poprawek do pierwszej z rozpatrywanych ustaw. Proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Elżbieta Płonka. Do stanowiska komisji zgłoszono 3 wnioski mniejszości, których sprawozdawcą będzie senator Jolanta Danielak.
W stanowisku przyjętym do ustawy o dodatkach mieszkaniowych Komisja rodziny i Polityki Społecznej zaproponowała wprowadzenie 3 zmian. Na sprawozdawcę wybrano senator E. Płonkę.
* * *
Odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej. W pierwszej, zamkniętej części posiedzenia omówiono program przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2001-2006.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2001-2006.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie przedstawionymi przez reprezentantów Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Finansów oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta.
W wyniku głosowania komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Tadeusz Lewandowski.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności zajęła się problemem integracji uchodźców. Komisja interesowała się przygotowaniem programów adaptacji uchodźców w Polsce i możliwościami ich finansowania.
W posiedzeniu wzięła udział marszałek Alicja Grześkowiak, minister spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki, przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Komitetu Polska-Czeczenia.
Marszałek A. Grześkowiak wyraziła negatywną opinię na temat ośrodków dla uchodźców, które miała okazję odwiedzić. Marszałek Senatu zwróciła uwagę na przedłużanie się procedury przyznawania statusu uchodźcy. Z tą opinią nie zgodził się minister M. Biernacki.
W dyskusji skoncentrowano się na problemach związanych z przyznawaniem statusu uchodźcy. Interesowano się przygotowywanymi przez organizacje pozarządowe programami integracyjnymi, finansowanymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisja Praw Człowieka i Praworządności przystąpiła do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ustawy - Prawo bankowe, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy- Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną.
Senatorowie wysłuchali wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Antoniego Podolskiego, który uzasadnił potrzebę uchwalenia nowelizacji m.in. ujednoliceniem uprawnień policji z uprawnieniami Straży Granicznej oraz zwiększeniem jej skuteczności. Ponadto komisja zapoznała się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa zmierza do zwiększenia uprawnień policji. Policja uzyskała m.in. dostęp do tajemnic bankowych i telekomunikacyjnych, będzie też mogła bez ograniczeń finansowych stosować prowokację policyjną. Dotychczas policjanci mogli stosować zakup kontrolowany, gdy jego wartość wynosiła tysiąckrotność najniższego wynagrodzenia.
Zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi przez Sejm, policja na wniosek komendanta głównego i za zgodą sądu będzie mogła prowadzić kontrolę operacyjną, polegającą m.in. na kontroli korespondencji, przesyłek i stosowaniu innych środków (podsłuchu i zakupu kontrolowanego).
Zmieniono zapis dotyczący propozycji wręczenia łapówki. Do tej pory ustawa uniemożliwiała to policjantowi. Nowelizacja sprawia, że funkcjonariusz - w ramach działań operacyjno-śledczych - może zaproponować przyjęcie lub wręczenie korzyści majątkowej.
Znowelizowana ustawa daje policji prawo do zbierania szczegółowych danych o potencjalnym przestępcy lub osobie nie chcącej ujawnić swojej tożsamości. Policja - za zgodą sądu - będzie mogła zbierać informacje o pochodzeniu rasowym, poglądach politycznych i filozoficznych, wyznaniu, życiu seksualnym i nałogach. Policja może także gromadzić i przetwarzać bez żadnych ograniczeń dane o stanie zdrowia i informacje z tej części kodu genetycznego człowieka, które pozwalają jedynie na jego identyfikację.
Sejm postanowił ponadto o udzieleniu policji prawa do obserwowania i rejestrowania w miejscach publicznych nie tylko obrazu, ale i dźwięku.
W ustawie Sejm powołał do życia nowe instytucje - działające przy staroście komisje bezpieczeństwa i porządku. Mają one oceniać zagrożenia bezpieczeństwa na terenie powiatu, opiniować pracę policji oraz przygotowywać programy zapobiegania przestępczości.
Zgodnie z przyjętą nowelizacją, ze środków własnych samorządu będą mogły być finansowane nagrody dla policjantów, a także rekompensaty za pracę nadgodzinową. Sejm zdecydował także o zmianie struktury policji na Mazowszu. Powiaty w okolicach Warszawy, m.in. pruszkowski i wołomiński, będą podlegały Komendzie Stołecznej, a nie jak dotychczas wojewódzkiej.
W dyskusji nad nowelizacją ustawy o policji senatorowie kwestionowali przyjęte przez Sejm rozwiązania, przede wszystkim w kontekście gwarancji zachowania konstytucyjnych praw obywatelskich.
Postanowiono, że komisja będzie kontynuowała rozpatrywanie ustawy sejmowej na posiedzeniu 6 czerwca br.
W trzecim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywano ustawę o usługach detektywistycznych. Senatorowie wysłuchali posła sprawozdawcy Bogdana Borusewicza oraz wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Naglewskiego.
Wiceminister zwrócił uwagę na potrzebę pilnego uchwalenia ustawy o usługach detektywistycznych ze względu na możliwość powstania po 1 lipca br. luki prawnej.
Uchwalona na podstawie projektu rządowego ustawa zawiera prawa i obowiązki detektywa, zasady i warunki świadczenia usług detektywistycznych oraz przepisy karne.
W myśl ustawy, każdy detektyw będzie musiał posiadać licencję. Aby ją uzyskać, będzie musiał spełniać szereg warunków, m.in. mieć przynajmniej 21 lat i wykształcenie co najmniej średnie i nie być karany za przestępstwo z winy umyślnej. W ciągu ostatnich pięciu lat nie będzie mógł też być zwolniony dyscyplinarnie m.in. z pracy w Policji, Straży Granicznej i Urzędzie Ochrony Państwa. Poza tym musi mieć nieposzlakowaną opinię w najbliższym komisariacie policji. Aby otrzymać licencję, trzeba będzie zdać egzamin m.in. z konstytucji, przepisów dotyczących policji i UOP-u oraz ochrony danych osobowych.
Świadczenie usług detektywistycznych będzie też wymagało specjalnego zezwolenia wydanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Za brak takiego zezwolenia będzie groziła detektywowi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Taka sama kara będzie groziła detektywowi za prowadzenie działalności bez licencji.
Ustalono, że Komisja Praw Człowieka i Praworządności będzie kontynuowała rozpatrywanie ustawy o usługach detektywistycznych na posiedzeniu 6 czerwca br.
Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej zaproponowała wprowadzenie 1 poprawki do ustawy o odpowiedzialności majątkowej żołnierzy.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie przedstawionymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Kancelarię Prezydenta oraz Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej zarekomenduje Izbie senator Wiesław Pietrzak.
* * *
Odbyło się zamknięte posiedzenie Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich, podczas którego analizowano oświadczenia majątkowe senatorów, złożone na podstawie art. 35 ust. 1 i 3 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Kolejne posiedzenie w tej sprawie odbędzie 7 czerwca br.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej przystąpiła do rozpatrywania ustawy o kredycie konsumenckim.
Senatorowie wysłuchali wiceprezes Urzędu Konkurencji i Konsumenta Elżbiety Ostrowskiej, zapoznali się także z opiniami przedstawicieli Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, Związku Banków Polskich i Narodowego Banku Polskiego. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa była przedłożeniem rządowym. Projekt zmierza do dostosowania prawa polskiego do ustawodawstwa Unii Europejskiej i kompleksowego uregulowania instytucji prawnej, jaką jest kredyt konsumencki.
Zgłaszane w dyskusji wątpliwości dotyczyły m.in. kredytów udzielanych w systemie argentyńskim. Ustalono, że następne posiedzenie w sprawie ustawy o kredycie konsumenckim odbędzie się 12 czerwca br.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności kontynuowała rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ustawy - Prawo bankowe, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną.
W dyskusji senatorowie przedstawili szereg propozycji dotyczących wprowadzenia poprawek do nowelizacji sejmowej. Ustalono, że komisja podejmie decyzję w sprawie omawianej ustawy na następnym posiedzeniu.
Ponadto komisja rozpatrywała ustawę o usługach detektywistycznych. W dyskusji zgłoszono kilkanaście wniosków dotyczących wprowadzenia poprawek, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym i precyzujących zapisy zawarte w ustawie sejmowej. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na następnym posiedzeniu Komisji Praw Człowieka i Praworządności.
Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu przystąpiono do rozpatrywania ustawy o diagnostyce laboratoryjnej.
Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie przedstawionych przez Henryka Owczarka ze Związku Diagnostów Laboratoryjnych, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Krzysztofa Madeja, ekspertów komisji: Dagmarę Bobilewicz i Marka Zagrosika.
O odrzucenie ustawy, która była projektem poselskim, zaapelował wiceminister zdrowia Andrzej Ryś.
Ustalono, że komisja będzie kontynuowała omawianie ustawy sejmowej na posiedzeniu 15 czerwca br.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich dokonała analizy oświadczeń senatorów o stanie majątkowym.
Powołany 4 grudnia 1997 r. zespół do przeprowadzenia analizy oświadczeń senatorów o stanie majątkowym w składzie: Genowefa Ferenc, Paweł Abramski i Ireneusz Zarzycki 23 maja i 7 czerwca br. zapoznał się z treścią i dokonał szczegółowej analizy oświadczeń senatorów o stanie majątkowym. Podczas posiedzenia zespół przedstawił analizę oświadczeń. W wyniku przeprowadzonej analizy komisja stwierdziła, że senatorowie wykonali obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego zgodnie z art. 35 ust. 1 i 3 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
Na swym posiedzeniu Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz niektórych innych ustaw.
Senatorowie wysłuchali wiceminister zdrowia Anny Knysok. Zapoznali się ponadto z opiniami przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz związków zawodowych. Swoje uwagi przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Sejm zdecydował m.in., że składka w 2002 roku wzrośnie do 8%, a w następnych latach będzie podnoszona o 0,25%, aż do 2006, kiedy osiągnie poziom 9% przychodu ubezpieczonego. Ponadto do okulisty i pediatry będzie można dostać się bez skierowania, do szpitala będzie mógł skierować także lekarz prywatny, a Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych zostanie zlikwidowany.
Sejm postanowił również, że jeśli pacjent otrzyma skierowanie do specjalisty ze względu na określone schorzenie, całość leczenia będzie realizowana przez specjalistę, bez konieczności dalszych skierowań od lekarza pierwszego kontaktu. Kasy chorych będą musiały finansować pełne leczenie stomatologiczne dla kobiet w ciąży i połogu oraz dzieci i młodzieży do lat 18.
Decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu podejmie na następnym posiedzeniu, 15 czerwca br.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności przyjęła stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ustawy - Prawo bankowe, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną.
W kolejnych głosowaniach senatorowie postanowili zaproponować Senatowi wprowadzenie 14 poprawek do ustawy sejmowej, również o charakterze merytorycznym. Proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Krzysztof Kozłowski.
Komisja Praw Człowieka i Praworządności zakończyła także pracę nad ustawą o usługach detektywistycznych. W głosowaniu senatorowie podjęli decyzję o zaproponowaniu Senatowi wprowadzenia 39 zmian, przede wszystkim precyzujących i porządkujących zapisy sejmowe. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senator Annę Bogucką-Skowrońską.
11 i 12 czerwca br. w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu, poświęcone zadaniom szpitali klinicznych w strukturach Akademii Medycznych oraz w reformowanej ochronie zdrowia, orzecznictwu lekarskiemu dotyczącemu osób niepełnosprawnych w celach nierentowych oraz orzekaniu lekarskiemu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
W posiedzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele władz rektorskich Akademii Medycznych we Wrocławiu, Bydgoszczy i Poznaniu, Tomasz Latos z Rady Miasta Bydgoszcz, Ładysław Nekanda-Trepka i Piotr Warczyński z Ministerstwa Zdrowia, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Bydgoszczy Grzegorz Frankowski, pełnomocnicy wojewody bydgoskiego, dyrektor oddziału ZUS w Bydgoszczy Mirosława Kuligowska, główny orzecznik ZUS w Bydgoszczy Ryszard Skrzypek, Jolanta Brzeska i Ewa Stelmach ze Stowarzyszenia Osób Fizycznych Poszkodowanych Decyzjami Lekarzy, przewodniczący orzeczników ZUS Adam Okuniewski.
Pierwszego dnia senatorowie na spotkali się z rektorami Akademii Medycznych. Podczas tej części posiedzenia rozmawiano na temat zadań szpitali klinicznych w reformowanej ochronie zdrowia.
Następnie senatorowie podzielili się na trzy grupy. Pierwsza grupa wizytowała Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia Polskiego Związku Niewidomych, druga - Katedrę Rehabilitacji Akademii Medycznej w Bydgoszczy, natomiast trzecia grupa spotkała się z lekarzami rodzinnymi.
Innych z punktów posiedzenia Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu przewidywał zwiedzanie Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy, które jest nowoczesnym ośrodkiem przygotowanym do prowadzenia profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych. Z pracą placówki zapoznał senatorów dyrektor Zbigniew Pawłowicz.
Senatorowie odwiedzili ponadto klub wioślarski RTW "Bydgostia", gdzie spotkali się z medalistą olimpijskim z Sydney Jarosławem Syczem.
Podczas posiedzenia odbytego 12 czerwca br. omówiono tematy dotyczące orzekania lekarskiego w celach pozarentowych oraz orzekania lekarskiego w celach rentowych.
Ponadto odbyło się spotkanie z zarządem i radą Kujawsko-Pomorskiej Kasy Chorych, podczas którego senatorowie zapoznali się z charakterystyką regionu działania tej instytucji.
Tego samego dnia komisja udała się do miejscowości Górzno i tam kontynuowała prace nad ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym
Podczas posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej przyjęto stanowisko w sprawie ustawy o kredycie konsumenckim. Komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 15 poprawek do ustawy sejmowej. Stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Bogdan Tomaszek.
Podczas posiedzenia Komisji Nauki i Edukacji Narodowej rozpatrzono ustawę o utworzeniu Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze oraz ustawę o utworzeniu Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej: wiceminister Jerzy Zdrada, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wyższego Tadeusz Popłonkowski oraz wicedyrektor Departamentu Ekonomicznego Witold Pakuła. Senatorowie wysłuchali ponadto przedstawicieli władz rektorskich Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, Politechniki Zielonogórskiej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie.
W wyniku przeprowadzonej dyskusji oraz głosowań komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanych ustaw. Sprawozdania komisji przedstawią senatorowie Zbyszko Piwoński i Jerzy Borcz.
* * *
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzno ustawę zmieniającą ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz ustawę o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz ustawy o wykorzystywaniu wpływów z prywatyzacji części mienia Skarbu Państwa na cele związane z reformą systemu ubezpieczeń społecznych.
Senatorowie wysłuchali wiceministra skarbu państwa Jacka Ambroziaka. W dyskusji ustawa nie wywołała kontrowersji. W głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zatrzeżeń do nowelizacji sejmowej i zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Stanowisko komisji zarekomenduje senator Andrzej Sikora.
W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o łączności. Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek przedstawi Izbie senator Marek Waszkowiak.
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ponadto ustawę o zmianie ustawy o utworzeniu Agencji Techniki i Technologii. Stanowisko w sprawie przyjęcia bez poprawek nowelizacji sejmowej zarekomenduje Izbie senator Jerzy Markowski.
Na zakończenie posiedzenia senatorowie przyjęli stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł. Ustalono, że nowelizację zarekomenduje Senatowi senator Adam Rychliczek.
Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz niektórych innych ustaw. W kolejnych głosowaniach senatorowie zaakceptowali 66 poprawek do nowelizacji sejmowej, których wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Maciej Świątkowski. Do stanowiska komisji zgłoszono 2 mniejszości, których sprawozdawcą został senator Adam Struzik.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu przegłosowano poprawki do ustawy o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Przyjęto szereg zmian o charakterze merytorycznym, zmierzających do skonstruowania ustawy o zawodzie diagnosty laboratoryjnego. Z projektu sejmowego wykreślono zapisy dotyczące powołania samorządu zawodowego. Na sprawozdawcę wybrano senatora Andrzej Krzaka.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment