Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Z prac komisji senackich
Na swym posiedzeniu Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu kontynuowała rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o opłacie skarbowej.
W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przemysłu piwowarskiego, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Polskiego Związku Motorowego, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej, Polskiego Związku Koszykówki oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej.
W opinii szefa PARPA Jerzego Mellibrudy nowelizacja sejmowa jest liberalna w zakresie reklamy. Prezes PKOl Stanisław Paszczyk wskazywał, że jest ona szkodliwa dla sportowców. Przedstawiciele przemysłu piwowarskiego uważają, że ustawa przyniesie korzyści producentom zagranicznym, a straty browarom krajowym. Przedstawiciele klubów sportowych zwracali się z prośbą o ponowne przeanalizowanie zapisów sejmowych, tak aby w dalszym ciągu przedsiębiorstwa piwowarskie mogły sponsorować sport. Ich zdaniem, środki finansowe uzyskane od browarów nie służą rozpijaniu młodzieży, ale wspierają prezentację postaw godnych szacunku.
W kolejnych głosowaniach Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu zaproponowała Senatowi wprowadzenie 26 zmian do rozpatrywanej ustawy sejmowej. W przegłosowanych poprawkach złagodzili zapisy przyjęte przez Sejm, w ten sposób, że będzie możliwość reklamy i promocji piwa już od godziny 20, pod warunkiem że nie jest ona adresowana w szczególności do małoletnich, nie wiąże konsumpcji alkoholu z tężyzną fizyczną lub prowadzeniem samochodu, nie zawiera stwierdzenia, że alkohol jest środkiem leczniczym, pobudzającym lub uspakajającym bądź środkiem rozwiązywania problemów osobistych, nie zachęca do nieumiarkowanego spożycia alkoholu oraz nie kładzie przesadnego nacisku na zwartość alkoholu w napoju.
Komisja przyjęła ponadto poprawki porządkujące ustawę od strony legislacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Macieja Świątkowskiego.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia kontynuowano rozpatrywanie ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.
W tej części obrad uczestniczyli Małgorzata Toeplitz-Winiewska z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Jacek Browiński ze Stowarzyszenia Psychologów Sądowych, Ewa Tokarczyk ze Związku Zawodowego Psychologów, Anna Czipa z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Stanisław Pużyński i Czesław Czekała z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz reprezentujący rząd wiceminister zdrowia Andrzej Ryś.
Rozpatrywana ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów jest projektem poselskim. Ustawa łączy w sobie uregulowania dotyczące wykonywania zawodu psychologa oraz organizacji i działania samorządu zawodowego psychologów, ustanawiając kolejną grupę zawodową objętą przymusowym samorządem.
W przyjętym stanowisku Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 23 poprawek do rozpatrywanej ustawy. Stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Andrzej Krzak.
Zdaniem senatorów, nadzór nad ustawą powinien należeć do Ministerstwa Zdrowia, a nie do ministerstwa pracy, jak zaproponował Sejm. Ponadto komisja przyjęła liczne poprawki legislacyjne.
* * *
Na swoim posiedzeniu Komisja Ustawodawcza przystąpiła do rozpatrzenia ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych i niektórych innych ustaw.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie przedstawicieli Krajowego Biura Wyborczego, Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu oraz ekspertów. Kolejne posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 20 marca br.
* * *
Odbyło się wspólne posiedzenie
Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Przed senatorami i posłami wystąpił przewodniczący litewskiego Sejmu Arturas Paulauskas.W swoim wystąpieniu A. Paulauskas podkreślił, że dokonując oceny stosunków między oboma naszymi narodami i wchodząc w XXI wiek, musimy patrzeć na to, co nas łączy, nie zaś na to, co dzieli.
Przewodniczący poinformował, że chciałby wspólnie z marszałkiem Sejmu Maciejem Płażyńskim zaprosić przewodniczącego rosyjskiej Dumy Gienadija Sieliezniowa i władze kaliningradzkie na spotkanie na szczeblu parlamentarnym. Celem takiego spotkania miałoby być omówienie skutków, jakie dla Obwodu Kaliningradzkiego przyniesie wejście jego sąsiadów do Unii Europejskiej.
"Bardzo chcielibyśmy nie tylko potwierdzić, że Litwa nie ma zamiaru zamykania przed Kaliningradem ani okien, ani drzwi, ale też razem z Polską zademonstrować, że jest to troska o wspólne sprawy" - podkreślił A. Paulauskas. Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych poseł Czesław Bielecki zapewnił litewskiego gościa, że przy najbliższej okazji porozmawia z szefem D
umy na temat takiego spotkania.Podczas swojego posiedzenia Komisja Ustawodawcza przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy - Prawo o notariacie.
Senatorowie wysłuchali przedstawiciela rządu, wiceministra sprawiedliwości Janusza Niedzieli, a także zapoznali z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Uchwalona przez Sejm ustawa zakłada, że hipoteka przymusowa zastąpi ustawową i będzie miała pierwszeństwo przed pozostałymi hipotekami, ustanawianymi dla zabezpieczenia innych należności. Podobnie jak do tej pory, pierwszeństwo hipoteki przymusowej nie będzie obowiązywało przy zaspakajaniu należności z tytułu bankowych kredytów mieszkaniowych, udzielonych co najmniej na pięć lat.
Zgodnie z nowelizacją hipoteka przymusowa będzie powstawała z chwilą wpisu do księgi wieczystej. Dotychczas hipoteka ustawowa powstawała z chwilą doręczenia decyzji o jej ustanowieniu, a wpis do księgi wieczystej miał nastąpić dopiero w ciągu miesiąca. Jeżeli nieruchomość nie ma księgi wieczystej, organ podatkowy będzie składał wniosek o jej założenie, a zabezpieczenie dokonywane będzie tymczasowo (do czasu założenia księgi wieczystej) przez złożenie wniosku o wpis do zbioru dokumentów.
Zdaniem wiceministra J. Niedzieli, dotychczasowy szeroki zakres funkcjonowania hipoteki ustawowej w odniesieniu do zobowiązań podatkowych byl istotną barierą w rozwoju rynku nieruchomości. Podwyższał bowiem ryzyko kredytodawców oraz nabywców nieruchomości i praw majątkowych obciążonych hipoteką, która w ciągu miesiąca nie została wpisana do księgi wieczystej.
Usprawnieniu działalności aparatu skarbowego mają służyć nowe sposoby doręczania pism podatnikowi - nie tylko listem poleconym. Jeżeli pismo nie zostanie doręczone od razu, to przez siedem dni będzie czekało na poczcie albo w urzędzie gminy. Także możliwość udostępniania akt spraw skarbowych pracownikom wywiadu skarbowego ma przyczynić
się do większej szczelności systemu podatkowego. Dotychczas to prawo przysługiwało tylko pracownikom kontroli skarbowej.W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Ustawodawczej kontynuowano rozpatrywanie ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rz
eczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych i niektórych innych ustaw.Senatorowie wysłuchali opinii eksperta dr. Ryszarda Piotrowskiego oraz zastępcy kierownika Krajowego Biura Wyborczego Bohdana Szcześniaka.
W dyskusji wątpliwości wzbudził sposób określenia liczby mandatów. Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej, ustalenie liczby posłów wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych, zawarte w załączniku nr 1 do ordynacji, zostało dokonane w 4 okręgach z naruszeniem zasad określonych w art. 138 ust. 1 ustawy.
Na zakończenie posiedzenia ustalono, że komisja będzie kontynuować prace nad obiema ustawami sejmowymi 22 marca br.
Na swym posiedzeniu Komisja Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o opłacie skarbowej.
Senatorowie wysłuchali opinii ministra zdrowia Grzegorza Opali, wiceministra zdrowia Tomasza Grottela, wiceministra sprawiedliwości Janusza Niedzieli, dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Jerzego Mellibrudy, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Elżbiety Ostrowskiej, dyrektora Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie prof. Stanisława Pużyńskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia posła Stanisława Grzonkowskiego, rzecznika branży piwowarskiej Andrzeja Długosza, Wojciecha Dankowskiego z Biura Reklamy TVP SA oraz prezesa zarządu Telewizji Polsat Zygmunta Solorza. Zapoznano się ponadto z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W kolejnych głosowaniach komisja wprowadziła ponad 20 poprawek do nowelizacji sejmowej. Ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Dariusz Kłeczek.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrzono ustawę o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.
Senatorowie wysłuchali wiceministra zdrowia T. Grottela, prof. Jana Strelaua z Wydziału Psychologii UW i Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, prof. S. Pużyńskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Małgorzaty Toeplitz-Winiewskiej, posłanki Ewy Mańkowskiej, Stanisława Piotrowicza ze Stowarzyszenia Psychologów Sądowych w Polsce oraz Ewy Tokarczyk ze Związku Zawodowego Psychologów.
W dyskusji zwracano m.in. uwagę na konieczność zagwarantowania w ustawie precyzyjnego podziału kompetencji poszczególnych resortów. Dyskutowano również kwestie związane z art. 8, w którym określono warunki, jakie musi spełniać osoba w celu wpisania na listę psychologów. Wątpliwości, ze względu na harmonizację polskiego ustawodawstwa z prawem UE, wzbudził pkt 3 w ust. 1, stanowiący, że taka osoba biegle posługuje się językiem polskim w mowie i piśmie.
W kolejnych głosowaniach Komisja Rodziny i Polityki Społecznej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 26 zmian do ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Elżbieta Płonka.
* * *
Kolejne już posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska
w sprawie ustawy - Prawo ochrony środowiska poświęcone było dyskusji, a następnie głosowaniom nad poprawkami do omawianej ustawy.Największe kontrowersje wywołała kwestia przyjętych przez Sejm maksymalnych stawek opłat za korzystanie ze środowiska. Senatorowie wskazywali, że są one zbyt wysokie, wielokrotnie wyższe od dotychczas obowiązujących. Wiceminister środowiska Marek Michalik podkreślał, że są to stawki maksymalne, a rzeczywiste stawki będą niższe.
Kontrowersje wzbudziła ponadto kwestia jednoosobowej decyzji podejmowanej przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, na podstawie informacji prze
dstawionych przez prowadzącego zakład stwarzający zagrożenie wystąpienia awarii przemysłowej, o konieczności sporządzenia zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego dla terenu narażonego na skutki awarii przemysłowej, położonego poza zakładem o dużym ryzyku. Koszty sporządzenia takiego planu ponosiłby prowadzący zakład o dużym ryzyku. Komendant może odstąpić od sporządzenia zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego, jeżeli z informacji dostarczonych przez prowadzącego zakład wynika w sposób niebudzący wątpliwości, że nie występuje ryzyko rozprzestrzenienia się skutków awarii poza zakład.W kolejnych głosowaniach Komisja Ochrony Środowiska postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 99 poprawek do ustawy - Prawo ochrony środowiska. Proponowane zmiany dotyczyły m.in. obniżenia stawek za korzystanie ze środowiska oraz planu operacyjno-ratowniczego. Komisja uwzględniła również poprawki sugerowane przez
Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Na sprawozdawcę wybrano senatora Franciszka Bachledę-Księdzularza.* * *
Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz o zmianie niektórych ustaw. W posiedzeniu wzięli udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Stachańczyk oraz dyrektor Departamentu Konsularnego w MSZ Andrzej Kremer. Komisja dysponowała ponadto opinią dr. hab. Zbigniewa Hołdy z Zakładu Praw Człowieka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
W dyskusji nowelizacja, powstała na podstawie projektu rządowego, nie wzbudziła wątpliwości senatorów.
W przyjętym stanowisku Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Wniosek komisji zarekomenduje Izbie senator Andrzej Mazurkiewicz.
Tego samego dnia senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej spotkali się z delegacją Komisji ds. Unii Europejskiej (Grand Committee) parlamentu Finlandii pod przewodnictwem Mattiego Vanhanena.
Parlamentarzyści fińscy podzielili się doświadczeniami z 6-letniego członkostwa ich kraju w Unii Europejskiej. Zwracali uwagę na ogromną pracę, jaką wykonał parlament po wejściu Finlandii do Wspólnot. Wyrażali również nadzieję na szybką ratyfikację przez kraje członkowskie traktatu nicejskiego, tak by Unia była przygotowana do drugiego etapu poszerzenia. Możliwe, że ratyfikacja nastąpi jeszcze w tym roku.
Przewodniczący komisji senator Krzysztof Majka poinformował, że trwają prace nad polskim stanowiskiem w sprawie traktatu nicejskiego.
Podczas spotkania poruszono także kwestie związane z okresami przejściowymi, zwłaszcza z sugerowanym przez Niemców 7-letnim okresem przejściowym na zatrudnianie polskich pracowników w krajach UE. W opinii senatora K. Majki, powinien on być krótszy. Swobodny przepływ osób to podstawa jednolitego rynku. Długi okres przejściowy mógłby być szkodliwy dla polskiej gospodarki.
Rozmowa dotyczyła również ochrony środowiska w Polsce. W ciągu ostatnich 10 lat o 30% poprawiła się sytuacja w tym zakresie, przede wszystkim dzięki samorządom lokalnym.
Parlamentarzyści wymienili poglądy na perspektywy współpracy państw Basenu Bałtyckiego w ramach wymiaru północnego.
* * *
Komisji Gospodarki Narodowej. Po wysłuchaniu przedstawiciela Ministerstwa Finansów senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Adam Rychliczek.Omawiana ustawa została wniesiona do Sejmu przez rząd jako projekt pilny. Jej celem jest dostosowanie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej do ustawy - Prawo działalności gospodarczej w zakresie inform
acji i dokumentów wymaganych do uzyskania zezwolenia.Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła również ustawę o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o opłacie skarbowej.
Po wysluchaniu reprezentującego stanowisko rządu wiceministra gospodarki Edwarda Nowaka oraz szefa Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Jerzego Mellibrudy komisja postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej ustawy. Na sprawozdawcę wyznaczono senatora Kazimierza Kleinę.
Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw. Po wysłuchaniu przedstawiciela Ministerstwa Finansów i przeprowadzonej dyskusji, w której poprawki zgłosił senator Marian Noga, komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 7 poprawek. Ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator M. Noga.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Podstawowe założenia ustawy i rozwiązania przyjęte przez Sejm przedstawił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Stachańczyk. W posiedzeniu uczestniczył również komendant Straży Granicznej gen. brygady Marek Bieńkowski. Zapoznano się ponadto z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu oraz opinią prof. Tadeusza Hanauska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W dyskusji rozpatrywana ustawa nie wzbudziła kontrowersji. W przyjętym stanowisku senatorowie zaproponowali wprowadzenie poprawek o charakterze legislacyjnym. Ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Jerzy Chróścikowski.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzono ustawę opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Szczegółowe omówienie ustawy sejmowej przedstawił wiceminister środowiska Marek Michalik.
Celem opiniowanej ustawy, powstałej na podstawie projektu rządowego, jest zapewnienie ochrony środowiska przed odpadami opakowaniowymi poprzez uregulowanie wymagań stawianych opakowaniom oraz określenie sposobów postępowania z pozostałymi po nich odpadami. Jednocześnie ustawa zmierza do dostosowania prawa polskiego do ustawodawstwa Unii Europejskiej.
Ustawa wprowadza zasadę, w myśl której producent i importer opakowań są zobowiązani do minimalizacji wpływu na środowisko opakowań i odpadów opakowaniowych m.in. poprzez ograniczenie masy i objętości opakowań, wykonanie opakowań w sposób umożliwiający ich wielokrotny użytek i późniejszy odzysk, czy też ograniczanie w opakowaniach zawartości pierwiastków trujących - ołowiu, kadmu, rtęci i chromu. Ponadto producent i importer opakowań są obowiązani do ich oznakowania zgodnie z przepisa
mi ustawy, a także do składania marszałkowi województwa rocznych sprawozdań o masie wytworzonych i importowanych opakowań. Obowiązek przedkładania rocznego sprawozdania o masie wywiezionych za granicę opakowań dotyczy również eksportera.Istotnym uregulowaniem jest określenie zasad i sposobów postępowania z substancjami chemicznymi bardzo toksycznymi, toksycznymi, rakotwórczymi, mutagennymi lub niebezpiecznymi dla środowiska. Na producenta i importera takich substancji nałożono szereg obowiązków, m.in. odbiór - na własny koszt - opakowań wielokrotnego użytku oraz odpadów opakowaniowych po tych substancjach, ustalenie kaucji na opakowania jednostkowe tych substancji i posiadanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych. Szczególny rygor postępowania z opakowaniami i odpadami opakowaniowymi po substancjach niebezpiecznych wymaga także od użytkownika tych substancji określonych zachowań (zwrot sprzedawcy opakowań wielokrotnego użytku i odpadów opakowaniowych po tych substancjach).
Obowiązki sprzedawcy produktów w opakowaniach sprowadzają się do informowania użytkowników o sposobach postępowania z odpadami opakowaniowymi, przyjmowania zwracanych i na wymianę opakowań wielokrotnego użytku po produktach, które znajdują się w ich ofercie handlowej. Szczególny obowiązek spoczywa na jednostkach handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 2000 m
2, które na własny koszt mają prowadzić selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych po produktach, posiadanych w swojej ofercie handlowej.Na podstawie, wspomnianych w opinii, sprawozdań składanych przez producentów, importerów i eksporterów marszałkowie województw sporządzają raporty wojewódzkie. Raporty te, przekazane do ministra właściwego do spraw środowiska, posłużą mu do utworzenia bazy danych dotyczącej gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
W myśl przepisów karnych zamieszczonych w opiniowanym akcie prawnym niewypełnienie obowiązków ustawowych stanowi wykroczenie karane grzywną.
Podczas rozpatrywania ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych zapoznano się ponadto z opiniami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu oraz dr. Andrzeja Graczyka z Katedry Ekonomii Ekologicznej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
W wyniku głosowania Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym. Zmiany zarekomenduje Izbie senator Janusz Okrzesik.
Na zakończenie posiedzenia komisji senatorowie rozpatrzyli ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
Omówienie założeń przyjętych w ustawie sejmowej przedstawił wiceminister środowiska M. Michalik.
Rozpatrywana ustawa zmierza m.in. do harmonizacji polskiego prawa z ustawodawstwem UE.Ustawa określa obowiązki importerów, wytwórców i niektórych sprzedawców detalicznych (przedsiębiorców) towarów w opakowaniach: z tworzyw sztucznych, aluminium, blachy, papieru, tektury, szkła, drewna, tekstyliów i w opakowaniach o konstrukcji mieszanej, z różnych materiałów, urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych zawierających substancje zubażające warstwę ozonową, akumulatorów i baterii, olei smarowych, lamp wyładowcz
ych oraz opon.Przedsiębiorcy objęci ustawą są zobowiązani do przetworzenia i wykorzystania (w formie tzw. recyklingu i odzysku) odpadów w procencie określonym w załączniku do ustawy. Ten obowiązek można powierzyć w drodze umowy tzw. organizacji odzysku, tj. spółce akcyjnej spełniającej szczególne wymagania. Przedsiębiorcy i organizacje odzysku nie przetwarzający odpadów w wymaganym procencie wpłacają opłaty produktowe obliczone zgodnie z określonym cennikiem. Opłaty te są kierowane za pośrednictwem urzędó
w marszałkowskich na wyodrębnione branżowo rachunki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Opłata depozytowa w wysokości 30 zł jest natomiast narzędziem, które ma skłaniać nabywców nowych akumulatorów do zwracania sprzedawcom starych. Przedsiębiorcy zobowiązani do wnoszenia opłat depozytowych i wprowadzający towary objęte ustawą na rynek są zobowiązani do składania dokładnych sprawozdań marszałkom województw, a ci ostatni podobne sprawozdania będą przekazywać ministrowi właściwemu do spraw środowiska.W dyskusji wątpliwości senatorów wzbudziły uregulowania zawarte w art. 5 i 6, gdzie określono szczególne wymagania w odniesieniu do tzw. organizacji odzysku. Jako zbyt daleko posunięte wskazywano przyjęte tam wymagania np. co do wysokości kapitału zakładowego czy zakaz finansowania objęcia akcji kredytem, zakaz wydawania akcji o szczególnych uprawnieniach i na okaziciela.
W przyjętym stanowisku Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Stanisław Marczuk.
* * *
Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej. Senatorowie rozpatrzyli ustawę o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.Senatorowie zapoznali się ze stanowiskiem rządu, który reprezentował wiceminister edukacji narodowej Jerzy Zdrada. Wysłuchano posła sprawozdawcy Ryszarda Hayna oraz Dagmary Marek z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, a także opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Omawiana ustawa, chociaż ma bardzo istotny wpływ na realizację jednego z fundamentów Wspólnot Europejskich, jakim jest zasada swobodnego przepływu osób, w swym legislacyjnym zapisie ma charakter raczej techniczny.
W głosowaniu Komisja Nadzwyczajna Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 11 poprawek o charakterze legislacyjnym. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Wiesław Chrzanowski.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia kontynuowano rozpatrywanie
ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 15 marca br.Senatorowie zapoznali się z krytyczną opinią prof. Józefiny Hrynkiewicz. Jej zdaniem, zakładany przez autorów cel ustawy, czyli wspieranie przekształceń strukturalnych w rolnictwie w kierunku powiększania obszaru gospodarstw rolnych, jest z wielu powodów dyskusyjny. Projektowane rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich, którzy zabiegają o utworzenie gospodarstw rolnych typu farmerskiego, ponieważ daje im możliwość koncentracji ziemi. Może natomiast wpłynąć na zwiększenie
liczby ludności bezrobotnej na wsi. Wprowadzenie renty strukturalnej, zdaniem ekspert, narusza zasadę równości obywateli wobec prawa: osoby zgłaszające się po rentę strukturalną byłyby w znacznie korzystniejszej sytuacji materialnej niż pobierający wcześniejszą rentę rolniczą.Z przedstawioną opinią nie zgodził się reprezentujący rząd wiceminister rolnictwa Feliks Klimczak.
W dyskusji senator Adam Graczyński zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie. W głosowaniu nie uzyskał on jednak akceptacji komisji. W przyjętym następnie stanowisku, które przedstawi Izbie senator Marian Noga, komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej zaproponowała wprowadzenie 11 zmian do rozpatrywanej ustawy. Do stanowiska komisji zgłoszono wniosek
mniejszości, którego sprawozdawcą będzie senator Genowefa Ferenc.22 marca 2001 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterenaryjnych, ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej, ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich oraz ustawy o ochronie zwierząt.
Senatorowie wysłuchali wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Gmyrka, przedstawicieli głównego lekarza weterynarii, środowisk lekarzy weterynarzy, hodowców bydła i jeleniowatych, a także poseł Marii Stolzman.
Uchwalona przez Sejm ustawa dostosowuje polskie ustawodawstwo z dziedziny weterynarii do prawa Unii Europejskiej, liberalizuje jednocześnie zasady uboju zwierząt oraz przeprowadzania doświadczeń i testów na zwierzętach.
Omawiana ustawa nakłada na posiadaczy zwierząt gospodarskich obowiązek zawarcia umowy na usługi weterynaryjne, powiadamiania lekarza weterynarii o zakupie zwierząt oraz izolacji zakupionych zwierząt do czasu ich zbadania i przeprowadzania wymaganych testów diagnostycznych przez lekarza weterynarii. Wprowadza ponadto obowiązek identyfikacji i rejestracji bydła, owiec, kóz, świń oraz koni, a także obowiązek zaopatrzenia tych zwierząt w świadectwa zdrowia, jeśli są one wprowadzane na rynek.
W ustawie określono zasady postępowania z materiałem specyficznego i wysokiego ryzyka, m.in. wprowadzając zasadę, że odpady kuchenne pochodzące z zakładów zajmujących się żywieniem zbiorowym mogą być przeznaczone na karmę dla trzody chlewnej jedynie po obróbce cieplnej.
Ustawa precyzuje zasady weterynaryjnej kontroli granicznej. Podlegać jej będzie wwóz, wywóz oraz tranzyt towarów przez terytorium Polski. Ustawa wprowadza zakaz importu, gdy zwierzęta są chore lub nie posiadają wymaganej dokumentacji, oraz przywozu towarów, w stosunku do których istnieje podejrzenie, że mogą przenieść zakażenie.
Ustawa rozszerza uprawnienia głównego lekarza weterynarii, który będzie mógł prowadzić rejestr krajowych zakładów produkujących materiał biologiczny, przetwarzających i składujących mięso oraz środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego.
Ustawa wejdzie w życie z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Dyskusja dotyczyła przede wszystkim dostosowywania struktury inspekcji weterynaryjnej do wymogów UE, nowelizacji ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, a także hodowli danieli i jeleniowatych.
W kolejnych głosowaniach Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie kilkudziesięciu poprawek do ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterenaryjnych, ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej, ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich oraz ustawy o ochronie zwierząt. Ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Józef Kuczyński.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska przyjęła stanowisko w sprawie ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
Po wysłuchaniu przedstawicieli Ministerstwa Środowiska - wiceministra Marka Michalika i dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Zbigniewa Kamińskiego oraz zapoznaniu się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu senatorowie postanowili zaproponować Izbie wprowadzenie 9 poprawek o charakterze porządkującym. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Janusza Okrzesika.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska rozpatrzono ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Podobnie jak w wypadku pierwszej rozpatrywanej ustawy senatorowie zapoznali się z opiniami przedstaw
icieli resortu oraz Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. W przyjętym stanowisku zaakceptowano 10 zmian o charakterze legislacyjnym. Na sprawozdawcę wybrano senatora J. Okrzesika.* * *
Odbyło się wspólne posiedzenie
Komisji Nauki i Edukacji Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej, podczas którego rozpatrzono wnioski zgłoszone w czasie drugiego czytania projektu ustawy o utworzeniu Krajowej Rady do spraw Bioetyki.Spośród 7 poprawek zgłoszonych do projektu przez senatorów Piotra Ł.J. Andrzejewskiego i Zbigniewa Kulaka komisja poparła jeden wniosek dotyczący skreślenia pkt 3 i 4 w art. 3 ust. 2, autorstwa senatora P.Ł.J. Andrzejewskiego.
Na sprawozdawcę stanowiska połączonych komisji wybrano senator Krystynę Czubę.
* * *
Podczas posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej, ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich oraz ustawy o ochronie zwierząt.
Senatorowie wysłuchali opinii wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Gmyrka, Krzysztofa Przedpełskiego z Krajowej Rady Izb Rolniczych, Piotra Wawrzyka z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, wiceprezesa Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Waldemara Golca, Tadeusza Majewicza z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Weterynarii oraz Krzysztofa Turlejskiego z Polskiej Akademii Nauk. Swoją opinię przedstawiło B
iuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.W przyjętym stanowisku Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 21 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Marka Waszkowiaka.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz o zmianie niektórych ustaw. Po wysłuchaniu przedstawiciela rządu wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Piotra Stachańczyka i zapoznaniu się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu komisja postanowiła kontynuować rozpatrywanie ustawy na posiedzeniu 27 marca br.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisja Praw Człowieka i Praworządności kontynuowała rozpatrywanie ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych i niektórych innych ustaw. Ustalono, że kolejne posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 27 marca br.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawcza kontynuowała rozpatrywanie ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych i niektórych innych ustaw.
W dyskusji zaproponowano m.in. wykreślenie przepisów dotyczących finansowania partii z budżetu państwa i powrót do obecnie obowiązujących rozwiązań, które dopuszczają m.in. prowadzenie przez partie działalności gospodarczej, finansowanie partii przez osoby prawne i sprzedaż tzw. cegiełek.
Wśród postulowanych zmian znalazło się utrzymanie rozwiązania dotyczącego finansowania kampanii wyborczej, tak by przepisy ordynacji do Sejmu i Senatu były podobne do przyjętych w ordynacji prezydenckiej.
Głosowanie poprawek zgłoszonych przez senatorów, których jest w sumie około 90, odbędzie się na posiedzeniu 27 marca br.
Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawczej rozpatrzono ponadto ustawę o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy - Prawo o notariacie. W przyjętym stanowisku komisja zaproponowała wprowadzenie 8 zmian do omawianej ustawy. Na sprawozdawcę wybrano senatora Piotra Ł. J. Andrzejewskiego.
Posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej poświecone było problemom bezrobocia i działaniom podejmowanym przez rząd i Krajowy Urząd Pracy w zakresie polityki rynku pracy.
Z założeniami i kierunkami rządowego programu walki z bezrobociem zapoznały senatorów prezes Krajowego Urzędu Pracy Grażyna Zielińska oraz wiceminister pracy i polityki społecznej Grażyna Gęsicka.
O działaniach wspierających przedsiębiorczość i powstawanie nowych miejsc pracy mówił wiceminister gospodarki Tadeusz Donocik. Jak poinformował, rząd przygotował już harmonogram działań legislacyjnych mających na celu przede wszystkim pobudzenie aktywności małych i średnich przedsiębiorstw. Zmierzają one m.in. do zmniejszenia obciążeń podatkowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Wskazane jest również liberalizowanie przepisów kodeksu pracy w kierunku poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Jako interesujące do przeniesienia na polski rynek pracy wiceminister gospodarki wskazywał rozwiązania przyjęte w Czechach i na Węgrzech w ostatnich dwóch latach.
Jak wskazywano, wzrost bezrobocia w ostatnich miesiącach związany jest m.in. z wchodzeniem na rynek pracy wyżu demograficznego. Rosnące bezrobocie wśród młodzieży tsanowi bardzo poważne zagrożenie. O działaniach Krajowego Urzędu Pracy w 2001 roku na rzecz zatrudnienia młodzieży mówiła podczas posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej prezes G. Zielińska.
Przeciwdziałanie bezrobociu na terenach wiejskich było tematem wystąpienia wiceminister pracy i polityki społecznej G. Gęsickiej.
Przeprowadzona dyskusja miała służyć przygotowaniu senatorów do międzynarodowej konferencji na temat bezrobocia w Polsce, która odbędzie się za miesiąc w Senacie. Jej organizatorami są Senat, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Międzynarodowa Organizacja Pracy.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawcza kontynuowała rozpatrywanie ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych i niektórych innych ustaw.
Senatorowie przegłosowali około 100 poprawek spośród zmian zgłoszonych na poprzednich posiedzeniach komisji. Ustalono, że kolejne posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 30 marca br.
* * *
Komisja Praw Człowieka i Praworządności kontynuowała na swym posiedzeniu rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz o zmianie niektórych ustaw.
Senatorowie oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zgłosili szereg zastrzeżeń do now
elizacji sejmowej.W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 33 poprawek do omawianej ustawy. Na sprawozdawcę wybrano senator Annę Bogucką-Skowrońską.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia kontynuowano rozpatrywanie usta
wy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.Senatorowie rozważali problemy związane z finansowaniem partii politycznych oraz kampanii wyborczych. Do tych zapisów poprawki zgłosił senator Zbigniew Romasz
ewski.Podczas posiedzenia pod głosowanie poddano tylko jeden wniosek, przedstawiony przez senator A. Bogucką-Skowrońską.
Ustalono, że komisja będzie kontynuować prace nad ustawą - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypo
spolitej Polskiej 30 marca br.* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Emigracji i Polaków za Granicą rozpatrzyła skorygowany plan wydatków programowych i inwestycyjnych Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" na rok 2001.
Komisja, po dyskusji i wysłuchaniu wyjaśnień prezesa stowarzyszenia prof. Andrzeja Stelmachowskiego, w głosowaniu zaaprobowała przedstawiony plan, zgłaszając jednocześnie dodatkowy wniosek, aby z pozycji: "Pozostałe koszty niezbędne do prawidłowej realizacji zadania zwane kosztami ogólnymi w wysokości 15 % - 3 507 300 zł" przeznaczyć kwotę 280 tys. zł na wykonanie wstępnych prac projektowych Domu Polskiego w Kaliningradzie i umieścić tę pozycję w planie inwestycyjnym.
Komisja uznała natomiast, że nie może wypowiedzieć się co do uwagi zamieszczonej przez "Wspólnotę Polską" w tym planie, iż "remonty Domów Polonii w kraju będą finansowane ze środków uzyskanych z odsetek bankowych oraz powstałych dodatnich sald kursowych" - do czasu uzyskania przez Kancelarię Senatu ekspertyzy prawnej rozstrzygającej, czy takie operacje nie naruszają przepisów ustawy o finansach publicznych. Komisja postanowiła zwrócić się o wykonanie takiej ekspertyzy.
W sprawie skorygowanego planu wydatków programowych Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" komisja podtrzymała swoją opinię, wyrażoną wcześniej, 25 stycznia br., określającą przesunięcia w wysokości środków na wykonanie poszczególnych zadań.
Ponadto podczas posiedzenia Komisja Spraw Emigracji i Polaków za Granicą ponownie wyraziła negatywną opinię co do finansowania przez Kancelarię Senatu RP Biura Polonii w Brukseli, o co zwróciła się Helena Miziniak, prezydent Europejskiej Rady Wspólnot Polonijnych w piśmie z 12 lutego br.
Komisja tym samym podtrzymała swoją opinię wyrażoną wcześniej, 2 października 2000 r., następnie skierowaną do Prezydium Senatu.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzyła listę prawidłowo zgłoszonych kandydatur na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz sformułowała opinię o kandydatach na podstawie przeprowadzone przesłuchań.
Komisja rozpatrywała trzy kandydatury: senatorów Krystyny Czuby i Krzysztofa Piesiewicza oraz prof. Marii Szyszkowskiej.
W uzasadnieniu zgłoszonej kandydatury senatorowie popierający senator K. Czubę wskazywali na jej doświadczenie parlamentarne i kierowanie senacką Komisją Kultury i Środków Przekazu. Przypominali o jej publikacjach książkowych i prasowych, współpracy z rozgłośniami katolickimi. Jak podkreślali, we wszystkich środowiskach, w których pracowała, dała się poznać jako człowiek niezwykłej prawości, wrażliwy na potrzeby innych, wyczulony na ochronę praw człowieka.
Senatorowie rekomendujący M. Szyszkowską napisali w uzasadnieniu tej kandydatury, że doskonale zna ona problematykę komunikowania społecznego, a jako filozof prawa i kultury oraz bezpartyjny społecznik, gwarantuje twórcze i skuteczne działania na rzecz umacniania procesów demokracji w dziedzinie mediów publicznych.
Senatorowie zgłaszający kandydaturę K. Piesiewicza podkreślali jego wiedzę na temat mediów w Polsce, którą zdobył m.in. będąc członkiem Rady Etyki Mediów i wiceprzewodniczącym Rady Programowej TVP. Przypomnieli też jego sukcesy jako twórcy filmowego i teatralnego oraz publicysty.
Podczas przesłuchania wszyscy kandydaci byli zgodni co do tego, że telewizja publiczna nie wypełnia właściwie misji, jaką nakłada na nią ustawa o radiofonii i telewizji. Krytykowali również ofertę programową stacji komercyjnych m.in. za epatowanie przemocą i odwoływanie się do najniższych instynktów ludzkich.
M. Szyszkowska stwierdziła, że wszędzie dominuje przeciętność, nie mówi się o ideałach. Jej zdaniem, nadawcy, przygotowując swoje programy, opierają się na zaniżonej ocenie intelektualnej ich odbiorców.
W opinii senator K. Czuby, najlepszym sposobem zmuszenia nadawców do zmiany oferty programowej jest nakładanie na nich kar finansowych. Podkreślała, że wolność nadawców musi być ograniczona "dobrem drugiego człowieka i prawdą".
Odpowiadając na pytanie o dostosowanie się do zasad negocjacji i podejmowania decyzji w drodze konsensusu w radzie, senator wyraziła wolę współpracy i poparcie dla otwartego dialogu służącego realizacji prawa.
Zdaniem senatora K. Piesiewicza, najgorszą stroną telewizji publicznej są programy informacyjne i publicystyczne. Jak podkreślał, media publiczne mają być pełnomocnikiem ludzi w opisywaniu rzeczywistości. Jeśli tak nie jest, mamy do czynienia z korozją demokracji.
W głosowaniu tajnym największe poparcie Komisji Kultury i Środków Przekazu uzyskał senator K. Piesiewicz. Jego kandydaturę poparło czterech senatorów, przeciw było trzech, jeden wstrzymał się od głosu. Za senator K. Czubą opowiedziały się trzy osoby, przeciw były trzy, dwóch senatorów wstrzymało się od głosu. Tak samo rozłożyły się głosy w wypadku M. Szyszkowskiej.
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, Komisji Obrony Narodowej oraz sejmowych komisji: Spraw Zagranicznych, Integracji Europejskiej i Obrony Narodowej doszło do spotkania z sekretarzem generalnym NATO Georgem Robertsonem.
W opinii sekretarza generalnego NATO, sześcioletni program restrukturyzacji polskich sił zbrojnych zawiera ambitne cele, a jego realizacja wymaga m.in. "odważnych decyzji politycznych". Jak stwierdził, program ten jest punktem wyjścia i jego realizacja będzie zależała od zaangażowania całej Polski. Zawiera ambitne cele zwłaszcza w ramach obecnego budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Realizacja tego programu będzie wymagała też trwałego systemu finansowania, odwagi politycznej i dalszych inwestycji w sprzęt i szkolenia, tak aby polska armia uzyskała odpowiedni stopień mobilności i i kontroli operacyjnej.
G. Robertson podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż zmian w armii nie można przeprowadzić z dnia na dzień i że ten proces wymaga pieniędzy i odważnych decyzji politycznych.
Sekretarz generalny NATO przypomniał, że kiedy był ministrem obrony Wielkiej Brytanii, sam musiał np. ograniczać liczbę garnizonów wojskowych i liczbę żołnierzy, zarówno szeregowych, jak i ze stopniami generalskimi, i wie, że takie decyzje nie są łatwe. "Jednak każdy garnizon, pułk, sprzęt, który nie jest potrzebny, a jest utrzymywany, to obciążenie dla budżetu" - uważa G. Robertson. Jego zdaniem, reforma armii wymaga odważnych decyzji także od parlamentu. "Musicie naciskać na realizację re
form tak, aby podatnik polski widział odpowiednią jakość zmian przeprowadzanych za jego pieniądze" - mówił, zwracając się do posłów i senatorów.Zdaniem G. Robertsona, NATO stoi obecnie przed szansą stworzenia najlepszych i najbardziej efektywnych sił w swo
jej historii.Pytany o zmiany kadrowe w rosyjskim resorcie obrony, powiedział, że nominacja Siergieja Iwanowa, dotychczasowego sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji, na nowego ministra obrony "jest dobra z punktu widzenia stosunków NATO z Rosją".
"Zmiany w Rosji są bardzo istotne. Iwanow to pierwszy cywilny szef obrony w Rosji" - podkreślał G. Robertson. Zaznaczył, że chociaż nowy minister był długo wysokim funkcjonariuszem rosyjskich służb bezpieczeństwa, "to wydaje się, że zmienił pogląd na życie".
Sekretarz generalny NATO powiedział też, że podczas jego wizyty w Moskwie Iwanow był "najmniej dogmatyczny i najbardziej otwarty" spośród rosyjskich rozmówców. To pragmatyk i człowiek otwarty na potrzeby zmian w armii rosyjskiej - uważa Robertson.
Pytany przez parlamentarzystów o zaangażowanie się Sojuszu na Bałkanach, Robertson powiedział, że potrzebne jest stworzenie "strategii zaangażowania, a nie strategii wychodzenia". Według niego, cierpliwość i determinacja to główne cechy, jakimi społeczność międzynarodowa powinna się kierować, pomagając w tworzeniu na Bałkanach społeczeństwa wieloetnicznego.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment