Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,


Kronika senacka

19 października br., w 16. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki odprawiono mszę św. w jego intencji.

W mszy uczestniczyli: matka zamordowanego kapłana, jego bracia i najbliższa rodzina, marszałkowie Sejmu i Senatu Maciej Płażyński i Alicja Grześkowiak, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przewodniczący AWS Marian Krzaklewski, przedstawiciele rządu, delegacje "Solidarności" z całego kraju oraz rzesze wiernych.

* * *

22 października br. w podwileńskich Ponarach, miejscu, gdzie hitlerowcy i litewscy nacjonaliści w czasie wojny rozstrzelali 100 tys. Żydów, Polaków, Cyganów i Rosjan, odsłonięto nowy krzyż upamiętniający zamordowanych.

Na uroczystość przybyli wicemarszałek Marcin Tyrna, minister obrony narodowej Bronisław Komorowski oraz jego litewski odpowiednik Czeslovas Stankievicius, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon Kieres i rzecznik interesu publicznego Bogusław Nizieński, liczni Polacy z Wileńszczyzny oraz członkowie Stowarzyszenia "Rodzina Ponarska".

Przed uroczystością proboszcz wileńskiej parafii pw. św. Ducha ksiądz prałat Jan Kasiukiewicz odprawił mszę św., a po uroczystości odbył się apel poległych. Oficjalni goście złożyli też wiązanki pod pozostałymi pomnikami upamiętniającymi ponarskie mogiły.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości członkowie polskiej delegacji złożyli także wiązanki na wileńskim cmentarzu na Rossie.

* * *

27 października br. w Senacie RP odbyło się seminarium na temat: "Warunki tworzenia w Polsce funduszy inwestujących w nieruchomości", zorganizowane przez Komisję Gospodarki Narodowej we współpracy z Gdańską Akademia Bankową.

W seminarium wzięli m.in. udział: przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej senator Kazimierz Kleina, dyrektor Gdańskiej Akademii Bankowej prof. Leszek Pawłowicz, prezes Banku Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego SA dr Wojciech Dziewulski, przedstawiciele Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, SGH i Ministerstwa Skarbu Państwa.

Podczas seminarium prezes GrundBesitz Gmbh Walter Klug przedstawił referat na temat funduszy inwestujących w nieruchomości na rynku niemieckim. O możliwościach funkcjonowania funduszy nieruchomościowych w Polsce mówili mecenas Leszek Bagiński i prof. Marek Bryx.

W. Klug, prezes Deutsche GrundBesitz, spółki lokacyjnej, która zarządza w Niemczech lokatami dwóch funduszy nieruchomościowych, przedstawił zasady funkcjonowania otwartych funduszy nieruchomościowych w tym kraju.

Prezes Deutsche Grundbesitz przekonywał, że lokowanie środków w jednostki uczestnictwa otwartych funduszy nieruchomości jest bardzo bezpieczne, m.in. ze względu na to, że jest to lokata obciążona niskim ryzykiem, w przeciwieństwie do funduszy inwestujących w akcje. Jego zdaniem, idea otwartych funduszy nieruchomości jest inna niż

funduszy typu venture capital, mogących inwestować w nieruchomości. "Venture capital, jako kapitał dużego ryzyka, i nieruchomość, jako inwestycja bardzo bezpieczna, nie pasują do siebie" - powiedział W. Klug. Jak stwierdził, otwarte fundusze umożliwiają inwestowanie w nieruchomości drobnym inwestorom. Ci ludzie potrzebują bezpiecznej lokaty.

W. Klug poinformował, że otwarte fundusze nieruchomości znajdują się na trzecim miejscu wśród niemieckich funduszy publicznych pod względem wielkości zarządzanych przez nie aktywów.

W Niemczech działa 16 otwartych funduszy nieruchomości i 11 spółek zarządzających lokatami tych funduszy. Spółki te m.in. kupują i sprzedają nieruchomości.

Podczas seminarium senator K. Kleina poinformował, że Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i senacka Komisja Gospodarki Narodowej w ciągu czterech miesięcy przygotują projekt ustawy o funduszach nieruchomości.

* * *

27 października br. w Gdyni odbyły się uroczystości pogrzebowe minister zdrowia Franciszki Cegielskiej.

Mszę żałobną, którą koncelebrował w asyście 40 kapłanów metropolita gdański Tadeusz Gocłowski, odprawiono w gdyńskim kościele oo. Franciszkanów.

W ostatniej drodze F. Cegielskiej, byłej prezydent Gdyni, oprócz rodziny i przedstawicieli lokalnych władz towarzyszyli także marszałek Sejmu Maciej Płażyński, wicemarszałek Senatu Donald Tusk, premier Jerzy Buzek, wicepremier Janusz Steinhoff, lider AWS Marian Krzaklewski i parlamentarzyści.

Po mszy kondukt żałobny przeszedł ulicami Gdyni. Ciało F. Cegielskiej spoczęło w Alei Zasłużonych na gdyńskim Cmentarzu Witomińskim.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,