Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 12-15 września br. na zaproszenie marszałek Alicji Grześkowiak z oficjalną wizytą przebywała w Polsce delegacja Senatu Rumunii, z przewodniczącym Mircea Ionescu Quintusem.

12 września br. rumuńską delegację przyjęła marszałek A. Grześkowiak.

W czasie spotkania podkreślono znaczenie współpracy parlamentarnej w stosunkach międzynarodowych. M. Quintus przypomniał sierpniowe spotkanie przewodniczących parlamentów ponad 130 krajów z okazji Szczytu Milenijnego w Nowym Jorku, zorganizowanego pod patronatem ONZ i Unii Międzyparlamentarnej. Jego zdaniem, wniosek z tego spotkania jest taki, że parlamenty - stanowiące reprezentacje narodów - powinny mieć większy wpływ na kształtowanie stosunków międzynarodowych.

Senaty Polski i Rumunii utrzymują stałą współpracę. Marszałek A. Grześkowiak zadeklarowała gotowość częstszej wymiany doświadczeń, m.in. w takiej kwestii jak dostosowywanie prawa do wymogów Unii Europejskiej.

Marszałek podkreśliła, że stanowisko Polski w sprawie integracji Rumunii ze strukturami europejskimi jest jednoznaczne: podtrzymujemy chęć pomocy przyjaciołom w osiągnięciu wyznaczonego przez nich celu.

Przewodniczący rumuńskiego Senatu przedstawił sytuację polityczną, społeczną i gospodarczą w swoim kraju.

W czasie spotkania mówiono również o potrzebie rozwijania dwustronnej współpracy gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Wiele uwagi w rozmowie poświęcono problemowi tworzenia i egzekwowania prawa

Po spotkaniu przewodniczący Senatu Rumunii powiedział dziennikarzom, że przyjechał do Polski, by otrzymać poparcie naszego kraju dla wejścia Rumunii do Unii Europejskiej. Jak stwierdził, Polska jest bliżej Unii niż jego kraj i konieczna jest współpraca obu krajów.

Marszałek A. Grześkowiak zapewniła, że Polska wspiera dążenia Rumunii w kwestii wejścia do NATO, dzielimy się też naszymi doświadczeniami w kwestii dostosowania ustawodawstwa do ustawodawstwa Unii Europejskiej. Zdaniem marszałek, powinniśmy bardziej ze sobą współpracować, musimy dzielić się dobrymi doświadczeniami.

M. Quintus podkreślił, że Polska jest postrzegana w Rumunii z sympatią, Polsce wcześniej udało się osiągnąć stabilizację, zwłaszcza gospodarczą.

Podczas pobytu w Polsce, 13 września br., delegacja Senatu Rumunii została przyjęta przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz premiera Jerzego Buzka.

Tego samego dnia rumuńscy parlamentarzyści spotkali się z przedstawicielami Polsko-Rumuńskiej Grupy Parlamentarnej oraz członkami Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.

Podczas spotkania z przedstawicielami Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej skupiono się na zagadnieniach dotyczących różnych aspektów integracji z Unią Europejską. Przewodniczący komisji senator Krzysztof Majka zapoznał rumuńskich senatorów z tezami rządowego raportu w tej sprawie.

* * *

12 września br. wizytę w Senacie RP złożył sekretarz generalny Zgromadzenia Narodowego Republiki Iraku Ghalib Al-Jassim. Gościa przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

W czasie spotkania przypomniano dobrą współpracę między Polską i Irakiem w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, zwłaszcza w sferze gospodarczej. Wicemarszałek T. Rzemykowski potwierdził naszą wolę rozwijania z Irakiem dobrych stosunków oraz współpracy gospodarczej, zwłaszcza wymiany handlowej w ramach programu "ropa za żywność".

Wicemarszałek przypomniał, że Polska w swej polityce zagranicznej respektuje prawo międzynarodowe, stosuje się do postanowień i rezolucji Rady Bezpieczeństwa NZ, w tym dotyczących Iraku. Ale, jak podkreślił T. Rzemykowski, Polacy uważają, iż wprowadzone sankcje nie powinny być przyczyną cierpień ludności Iraku.

* * *

13 września br. przedstawiciele Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisji Obrony Narodowej spotkali się z senatorem Xavierem de Villepinem, przewodniczącym Komisji Spraw zagranicznych i Obronności Senatu Republiki Francuskiej.

Podczas spotkania rozmawiano o trwającej obecnie prezydencji francuskiej w Unii Europejskiej, w szczególności o problemach dotyczących reformy instytucjonalnej.

Zdaniem X. de Villepina, podstawowe, ściśle ze sobą związane, problemy stojące obecnie przed UE to spadek wartości euro oraz usprawnienie zarządzania strukturami europejskimi.

X. de Villepin omówił szczegółowo założenia przygotowywanej obecnie reformy instytucjonalnej i wskazał na jej cztery podstawowe tematy: rozszerzenie liczby głosowań rozstrzyganych większością kwalifikowaną, przyjęcie odpowiednich kryteriów w rozdziale głosów w zależności od wielkości czy pozycji poszczególnych państw członkowskich, kwestię organizacji komisji europejskich oraz problem ściślejszej współpracy państw członkowskich.

W opinii X. De Villepina, jeśli nie usprawni się zarządzania unią, może się ona przekształcić w strefę wolnego handlu i zagubić ideały, które legły u podstaw jej utworzenia. Jako szczególnie istotny element wskazał problem rolnictwa; powinien on łączyć, a nie dzielić Polski i Francji.. Rolnictwo stanowi bowiem o tożsamości narodowej.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Krzysztof Majka podkreślił, że poszerzenie Unii Europejskiej powinno być priorytetem dla prezydencji francuskiej. Po obu stronach odczuwane jest zmęczenie społeczeństw przeciągającym się procesem. Na zaniepokojenie wydłużaniem się procesu poszerzania UE o nowe kraje członkowskie zwracał także uwagę senator Andrzej Mazurkiewicz.

Senator Dorota Simonides interesowała się oceną koncepcji federacji europejskiej, przedstawionej przez ministra spraw zagranicznych Niemiec Joschkę Fischera, a także propozycji niemieckiego referendum w sprawie poszerzenia zgłoszonej przez Guntera Verheugena.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment