Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Odpowiedzi na oświadczenia senatorów
Minister Edukacji Narodowej przekazał informację w związku oświadczeniem senatora Zbyszko Piwońskiego, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):
Warszawa, 3.01.2000 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
Po zapoznaniu się z treścią oświadczenia złożonego przez senatora Zbyszka Piwońskiego podczas 47 posiedzenia Senatu RP w dniu 16 grudnia br. dotyczącego przewidywanych zysków i strat wynikających z przystąpienia Polski do struktur europejskich, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Eduk
acji Narodowej podejmie szereg działań stawiających sobie za cel rozpowszechnianie informacji i propagowanie idei integracji.Punktem wyjścia dla realizacji ww. zadań i przygotowania uczniów do sprostania wyzwaniom wynikającym ze zmian społecznych, kulturowych i gospodarczych było wprowadzenie w podstawie programowej kształcenia ogólnego ścieżek edukacyjnych (zestawu treści i umiejętności o istotnym znaczeniu wychowawczym), w tym "Edukacji europejskiej".
Realizacja programu tej ścieżki edukacyjnej stawia przed szkołą następujące zadania:
1. Ukazanie zasad funkcjonowania najważniejszych organizacji europejskich.
2. Zapoznanie z celami, podstawami ustrojowymi i instytucjonalnymi Unii Europejskiej.
3. Wskazanie konkretnych form i możliwości współpracy młodzieży oraz uczestnictwa w życiu publicznym zintegrowanej Europy - w załączeniu autorski program.
W listopadzie br. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się ogólnopolska konferencja "Edukacja Europejska w zreformowanej szkole". Jej współorganizatorami byli: Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Ośrodek Informacji Rady Europy oraz Polska Rada Ruchu Europejskiego - w załączeniu wybór materiałów z konferencji.
Celem narady, w której uczestniczyli przedstawiciele kuratoriów oświaty i ośrodków metodycznych z terenu całej Polski, było podkreślenie znaczenia edukacji europejskiej młodego pokolenia w kontekście przygotowania młodzieży do funkcjonowania w warunkach państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Uczestnikom konferencji przekazano pakiet materiałów inform
acyjnych opracowanych przez Centrum Informacji Europejskiej. zawierał on m.in. następujące informatory:- dla przedsiębiorców,
- dla młodzieży,
- dla rolników,
- adresowy,
- ogólny,
- o unii walutowej,
- o ochronie środowiska,
- o nabywaniu nieruchomości pr
zez cudzoziemców,- o programach pomocowych,
- o kościołach.
Publikacje te mogą stanowić cenną pomoc merytoryczną dla wszystkich nauczycieli zainteresowanych problematyką integracji europejskiej.
Promowaniu i upowszechnianiu idei unii europejskiej wśród uczniów służy, współorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Międzynarodowy Konkurs Szkolny "Europa w Szkole". Tegoroczna, dziewiąta polska edycja nosiła tytuł: Zjednoczona Europa - wyzwaniem dla obywatela XXI wieku (regulamin konkursu w załącze
niu).Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera również, w ramach dofinansowywania zadań zleconych jednostkom niepaństwowym, inicjatywy lokalne podejmowane przez fundacje i stowarzyszenia.
W roku 1999 dofinansowaliśmy m. in. następujące organizacje:
- Polskie Forum Edukacji Europejskiej (obóz dla studentów "Europa bez granic"),
- Młodzi Demokracji (Konferencja międzynarodowa - Przygotowanie młodych do Unii Europejskiej),
- Polska Rada Ruchu Europejskiego (Kursy dla liderów szkolnych klubów europejskich, Warsztaty multimedialne "Europa kontra Mc Świat" i Warsztaty Europejskie, wydawanie dwumiesięcznika "Europejczyk", programy: Europa dla szkół, Eurobus, Prawa dziecka oraz Okrągły Stół Klubów Europejskich),
- Krakowski Klub Europejski (Małopolski Turniej Europejski),
- Lubuski Klub Europejski (Być razem w Europie),
- Unia Europejskich Federalistów (Seminarium młodzieży),
- Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży (Międzynarodowe Forum Młodzieży).
Uprzejmie informuję, że w najbliższym czasie Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza wydać publikacje, w ramach "Biblioteczki Reformy", zawierające materiały istotne dla problematyki integracji europejskiej (akty prawne, programy, propozycje metodyczne, inicjatywy kuratorów oświaty i wojewódzkich ośrodków metodycznych).
Mam nadzieję, że zebrany niebawem materiał będzie źródłem wiedzy i inspiracji dla wszystkich nauczycieli, którzy podejmą w środowiskach lokalnych różnorodne inicjatywy promujące przystąpienie Polski do struktur europejskich.
Z poważaniem
wz. MINISTRA
SEKRETARZ STANU
Irena Dzierzgowska
* * *
Informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Cieślaka, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 55), przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Warszawa, 3 stycznia 2000 roku
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W związku z przesłanym przy piśmie Pani Marszałek z dnia 22 grudnia 1999 roku, znak: AG/043/495/95/IV, oświadczeniem pana senatora Jerzego Cieślaka skierowanym do mnie w sprawie poprawy sytuacji polskiego rolnictwa, uprzejmie informuję, że negatywne zjawiska w rolnictwie, spowodowane zostały przede wszystkim ponad 40-letnim okresem blokowania naturalnych zmian strukturalnych w rolnictwie, którymi objęte zostały w tym samy czasie państwa Europy Zachodniej. Okres przemian gospodarczych w Polsce po roku 1989 pociągnął za sobą w kolejnych latach coraz silniejsze poddawanie rolnictwa oddziaływaniu gospodarki rynkowej, przy niewystarczających łagodzących działaniach interwencyjnych Państwa.
Tych wieloletnich zaniedbań nie da się jednak przezwyciężyć w krótkim czasie, dlatego w celu zahamowania spadku dochodów z produkcji rolniczej rząd zdecydował się podjąć szereg przedsięwzięć łagodzących. Działania te dotyczą przede wszystkim ochrony krajowego rynku rolnego przed napływem importowanych dotowanych artykułów rolnych i interwencji państwa na rzecz stabilizacji rynku rolnego oraz wspierania produkcji rolniczej kredytami preferencyjnymi.
Zakres i skala wspierania rolnictwa uzależniona jest od możliwości budżetowych Państwa oraz pozyskania środków z innych źródeł.
W tej sytuacji rząd opracował kierunki działań długofalowych i zmian strukturalnych w rolnictwie, które wyraźnie zostały określone w:
- "Średniookresowej strategii rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich" (dokument przyjęty przez RM 21 kwietnia 1998 r.),
- "Spójnej polityce strukturalnej rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa" (dokument przyjęty przez RM 13 lipca 1999 r.),
- "Pakcie dla rolnictwa i obszarów wiejskich" (dokument przyjęty przez RM 22 lipca 1999 r.
Ten ostatni dokument rząd przedstawił środowiskom zainteresowanym sprawami wsi, związkom i organizacjom społeczno-zawodowym rolników, a także samorządowi rolniczemu. Ma on charakter programu otwartego, który jest negocjowany z partnerami społecznymi. Zawiera kierunki, które należy rozwijać aby doprowadzić do poprawy sytuacji i wzrostu konkurencyjności naszego rolnictwa. Jednocześnie nie pomija on kwestii rozwiązania sytuacji rolników, którzy będą musieli znaleźć alternatywne źródła dochodu i dodatkową pracę poza rolnictwem.
Propozycje rozwiązań zawarte w wymienionych dokumentach zmierzają przede wszystkim do trwałych przekształceń w rolnictwie i na obszarach wiejskich tak, by po akcesie do UE można było skutecznie konkurować z rolnictwem unijnym, spełniając jednocześnie kryteria Wspólnej Polityki Rolnej. W przygotowanych materiałach szczegółowo określono obszary problemowe, cele zmian i przewidywane ich rezultaty oraz niezbędne instrumenty realizacyjne polityki rolnej.
Realizacja wymienionych programów jest zadaniem wspólnym dla całego rządu oraz władz regionalnych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest jednym z wielu resortów zaangażowanych w działaniach na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa.
Najważniejsze działania można podzielić na dwie grupy:
- bieżące zadania, których realizacja związana jest z interwencją na rynku rolnym oraz ochroną polskiego rynku przed nadmiernym importem towarów rolno-spożywczych,
- długofalowe zadania, które przez dokonywanie zmian strukturalnych mają zapewnić trwałe przemiany na wsi i w rolnictwie.
W grupie pierwszej są działania interwencyjne, podejmowane w 1999 roku i planowane w latach kolejnych na rynku zbóż konsumpcyjnych, mięsa wieprzowego, masła i mleka odtłuszczonego w proszku, skrobi ziemniaczanej oraz miodu pszczelego.
Również w związku z trudną sytuacją na krajowym rynku podstawowych produktów rolnych i ich wzmożonym importem wprowadzono w 1999 roku następujące regulacje:
I. Podniesiono stawki celne autonomiczne na następujące produkty:
1. z dniem 1 stycznia na:
- mięso wieprzowe (z 60% do wysokości stawki celnej konwencyjnej, tj. 83,3% maks. 0,98 EUR/kg,
- słód (z 10 do 20%),
- pozostałe produkty spożywcze, produkowane na bazie skrobi, mieszanki piekarnicze, w skład któ
rych wchodzi proszek jajeczny - z 20% do 27,5%, min. 0,24 EUR/kg;2. z dniem 31 marca na pszenicę (bez durum): z 20% do poziomu stawki celnej konwencyjnej, tj. do wysokości 70%, min. 0,11 EUR/kg;
3. z dniem 15 września na rzepak - z 15% do poziomu stawki konwencyjnej, tj. do wysokości 30%;
4. z dniem 23 września na cukier z 80% min. 0,17 EUR/kg do poziomu stawki konwencyjnej tj. do wysokości 100% min. 0,45 EUR/kg;
5. z dniem 1 października na masło (PCN 0405) z 40% do 111,7%, maks. 2,53 EUR/kg
II. Wycofane zostały preferencje celne w imporcie niektórych produktów pochodzących z krajów, z którymi Polska ma zawarte Umowy SWH, a mianowicie:
1. z dniem 1 stycznia:
- na cukier w imporcie ze Słowacji (wycofano 40% preferencje celne czyli przywrócono cło do wysokości stawki celnej stosowanej tj. 40% min. 0,17 EUR/kg),
- na produkty skrobiowe w imporcie z Litwy i Łotwy,
2. z dniem 31 marca:
- na mięso wieprzowe świeże, chłodzone lub mrożone w imporcie z Węgier (co oznacza, że stawka celna wynosi 83,3% maks. 0,98 EUR
/kg),- na mięso i jadalne podroby z drobiu w imporcie z Węgier (co oznacza, że stawka celna w imporcie z tego kraju wynosi 60% min. 0,6 EUR/kg);
- na jogurt o zawartości tłuszczu mlecznego od 3 do 6% w imporcie z Unii Europejskiej (co oznacza, że stawka celna dla tego rodzaju jogurtu wynosi 35%) a z dniem 1 października na wszystkie jogurty aromatyzowane w imporcie z UE (podniesiono stawki celne z 8-22 do 29%);
3. z dniem 15 września na koncentrat pomidorowy w imporcie z Litwy (co oznacza, że stawka celna będzie wynosiła od 50% min. 0,6 EUR/kg do 60% min. 0,7 EUR/kg).
Ponadto należy nadmienić, że w br. utrzymano wprowadzone w okresach poprzednich środki ochronne w imporcie kukurydzy, koncentratu pomidorowego i produktów skrobiowych z Czech, Węgier i Słowacj
i oraz cukru z Czech.III. Wprowadzone zostały dodatkowe opłaty celne:
- Od 7 czerwca wprowadzono obowiązek pobierania opłat celnych dodatkowych przy imporcie mięsa wieprzowego i drobiowego, kwiatów ciętych oraz cukru a od 6 listopada przy imporcie szyszek chmielowych, skrobi kukurydzianej, mąki pszennej i żytnio-pszennej oraz syropów skrobiowych.
- Rozszerzona została lista towarów z 1998 r., w imporcie których można zastosować opłaty celne dodatkowe, a mianowicie o tytoń, nasiona traw, skrobię kukurydzianą, mąkę oraz glukozę i skrobię glukozową.
- Skrócono z 60 dni do 7 dni okres vacatio legis pomiędzy wydaniem rozporządzenia RM w sprawie cen progu a wprowadzeniem w życie obowiązku pobierania opłat celnych dodatkowych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, co stworzyło możliwość szybszego wprowadzenia w życie tych opłat.
IV. W zakresie podziału kontyngentów WTO dostępu do rynku (mającego na celu równomierny import w ciągu całego roku) wprowadzono kwartalny podział na następujące pozycje towarowe:
- mięso wołowe, drobiowe, pszenicę - po 25% na każdy kwartał,
- mięso wieprzowe - I kwartał 40%; II, III, IV kwartał po 20%
oraz skrócono okres ważności pozwolenia przywozu na mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe od 1 miesiąca.
Przyjęto zasadę, że nie wykorzystanie kwoty nie przechodzą na następne kwartały.
V. Inne regulacje ochronne:
1. Z dniem 1 stycznia skrócony został z trzech do jednego miesiąca okres, w którym po zmianach taryfy celnej importerzy mogą sprowadzać towary na poprzednich zasadach, tj. po pr
eferencyjnej stawce celnej.2. Nałożono od 3 czerwca obowiązek składania zabezpieczenia przy przewozie towarów tranzytem - na mięso wołowe, wieprzowe i drobiowe, mięsne podroby jadalne, mleko i śmietanę oraz produkty mleczarskie.
3. Ustanowiono od 1 czerwca automatyczną rejestrację w przywozie do Polski m. in. mięsa wieprzowego, jadalnych podrobów, mięsa drobiowego, jogurtów, mąki (pszennej, żytnio-pszennej, żytniej, kukurydzianej, jęczmiennej i owsianej), otrąb, śrut i innych pozostałości obróbki zbóż, którą rozszerzono od 7 września o szereg artykułów, w tym m. in.: o ziarno rzepaku i produkty skrobiowe. Na podstawie tej rejestracji możliwe jest uzyskanie przez organy administracji państwowej informacji o wielkości i wartości importu, kierunkach napływu towarów rolnych i spożywczych i o firmach prowadzących działalność importową.
Tempo realizacji zadań długofalowych uzależnione jest w znacznym stopniu od ogólnego wzrostu gospodarczego kraju i związanej z tym poprawy sytuacji ekonomicznej rolników i mieszkańców wsi oraz dopływu środków pomocy budżetowej i zewnętrznej, w tym zagranicznej o charakterze bezzwrotnej pomocy i kredytowania.
W celu tworzenia warunków dla restrukturyzacji rolnictwa i obszarów wiejskich oraz dostosowywania sektora rolno-wiejskiego do integracji z Unią Europejską, w resorcie rolnictwa przygotowuje się szereg aktów prawnych.
Na początku 1999 roku przekazano do Sejmu RP projekty:
- ustawy o domach składowych oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw,
- ustawy o grupach producentów rolnych i innych związkach,
- ustawy o zmianie ustawy o regulacji rynku cukru i przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym.
W bieżącym roku skierowany również został przez rząd do parlamentu projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zmian.), w którym przewiduje się m. in. wprowadzenie podatku VAT w rolnictwie. Przyjęcie powyższych rozwiązań pozwoli na włączenie rolnictwa do systemu rozliczeń z podatku od towarów i usług (VAT), a tym samym umożliwi zwrot podatku VAT zapłaconego przez producentów rolnych m. in. w cenie paliwa rolniczego i nośników energii oraz innych środków do produkcji rolnej.
Ponadto, zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu udzielania dopłat do oprocentowania kredytów na cele rolnicze (Dz.U. Nr 19, poz. 92 z późn. zm.), udzielane są producentom rolnym preferencyjne kredyty m. in. na zakup paliwa rolniczego.
W sprawie warunków sprzedaży płodów rolnych informuję, że Agencja Rynku Rolnego w 1999 roku, określając zakres i poziom parametrów, którym powinny odpowiadać zboża w skupie interwencyjnym - oprócz dotychczasowych wyróżników wg pierwszego zakresu, tj. glutenu i jego rozpływalności (dla pszenicy), wilgotności, zanieczyszczeń liczby opadania i wyrównania ziarna - oraz mając na uwadze konieczność dostosowania parametrów w skupie interwencyjnym do stosowanych w UE, zasygnalizowała kierunek i
ch zmian przez wprowadzenie drugiego zakresu parametrów.W ramach dostosowywania parametrów jakościowych w interwencyjnym skupie zbóż do stosowanych w UE, ARR już w br. wprowadziła możliwość stosowania drugiego zakresu parametrów , uwzględniającego m. in. oznaczanie zawartości białka i wskaźnik sedymentacyjny. Ponieważ nie wszystkie laboratoria mają możliwość oznaczania parametrów wg drugiego zakresu, na który składają się: zawartość białka i wskaźnik sedymentacyjny (dla pszenicy), wilgotność, zanieczyszcze
nia, liczba opadania i gęstość w stanie zsypnym, przedsiębiorcy uczestniczący w 1999 r. w skupie interwencyjnym zbóż mogli wybrać odpowiedni zakres oznaczeń. W momencie pełnej integracji Polski z Unią, w skupie interwencyjnym będzie obowiązywać oznaczanie parametrów wymienionych wyłącznie dla drugiego zakresu.W odniesieniu do poruszonej w oświadczeniu sprawy gospodarstwa rodzinnego rząd uważa, że należy określić pojęcie "gospodarstwo rodzinne" ale nie tworzyć oddzielnej ustawy w tym zakresie. Pojęcie to będzie uwzględnione w przygotowywanej obecnie w Ministerstwie ustawie o urządzaniu rolniczej przestrzeni produkcyjnej.
Rozwiązanie problemu gospodarowania na terenach górskich i podgórskich wiąże się ściśle z okresem przygotowawczym do wejścia oraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Rolnicy państw członkowskich UE mają prawo do płatności rekompensujących na terenach trudnego gospodarowania. Istnieje jednak konieczność współfinansowania tych rekompensat ze środków państw członkowskich, w zależności od wie
lkości tych obszarów. Dlatego przedłożenie rządowego projektu ustawy powinno mieć miejsce po określeniu wielkości środków, jakie otrzyma Polska z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.Odnosząc się do nowelizacji ustawy o izbach rolniczych informuję, że obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowywany jest we współpracy z Krajową Radą Izb Rolniczych projekt ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz o zmianie niektórych ustaw, rozszerzający dotychczasowe uprawnienia izb rolniczych, w t
ym także w zakresie doradztwa rolniczego.Jednocześnie Sejm RP pod koniec grudnia 1999 roku znowelizował ustawę z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, wprowadzając m. in. rozwiązanie, iż wszystkie ośrodki doradztwa rolniczego zostaną przekazane samorządowi wojewódzkiemu. Projekt ten obecnie znajduje się w Senacie RP. Z uwagi na to prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz o zmianie niektórych ustaw zostały wstrzymane d
o czasu rozstrzygnięcia w Parlamencie problemu dotyczącego funkcjonowania ośrodków doradztwa rolniczego. Zdaniem Ministerstwa samorząd rolniczy powinien mieć realną możliwość realizacji swego ustawowego zdania, jakim jest doradztwo w zakresie działalności rolniczej, wiejskiego gospodarstwa domowego oraz uzyskania przez rolników dodatkowych dochodów (art. 5 ust. 1, pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych, Dz.U. z 1996 r., Nr 1, poz. 3 z późn. zm.).Z wyrazami szacunku
Z up. MINISTRA ROLNICTWA
I ROZWOJU WSI
SEKRETARZ STANU
Henryk Wujec
* * *
Minister Edukacji Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego, złożone na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):
Warszawa, 2000-01-03
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskie
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na pismo Pani Marszałek dotyczące oświadczenia złożonego przez senatora Jerzego Suchańskiego podczas 47. posiedzenia Senatu RP w dniu 16 grudnia 1999 roku, uprzejmie informuję, że miałem osobiście uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych Śp. Prof. Henryka Frąckiewicza, rektora Politechniki Świętokrzyskiej, mojego kolegi i przyjaciela. Niestety zwołana w tym dniu nietypowo Rada Ministrów, w której miałem obowiązek uczestniczyć uniemożliwiła mi udział w pogrzebie.
W ostatniej chwili, upoważniłem pana Tadeusza Popłonkowskiego, dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego do udziału w uroczystościach pogrzebowych profesora Henryka Frąckiewicza i pożegnania Zmarłego w imieniu Ministra Edukacji narodowej.
Jest mi naprawdę przykro, że nie mogłem uczestniczyć osobiście w ostatniej drodze śp. Prof. Henryka Frąckiewicza.
Z poważaniem
Prof. dr hab. Mirosław Handke
* * *
Minister Zdrowia przekazał informację w związku
z oświadczeniem senatora Grzegorza Lipowskiego, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):Warszawa, dnia 03.01.2000
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W związku z oświadczeniem złożonym przez Pana senatora Grzegorza Lipowskiego w dniu 16 grudnia 1999 roku na 47 posiedzeniu Senatu RP przesłanym pismem AG/043/498/99/IV w sprawie odmowy przyjęć pacjentów w dniu 14 grudnia 1999 roku w Klinice Okulistycznej w Katowica
ch uprzejmie informuję, że:- Śląska Regionalna Kasa Chorych przeprowadziła renegocjacje kontraktu z Przykliniczną Poradnią Okulistyczną Szpitala Klinicznego w Katowicach, w wyniku której zwiększono pierwotnie ustalone limity świadczonych usług i mimo to nastąpiło ponowne wyczerpanie limitu porad, wynikające m. in. z przekazania znacznej liczby pacjentów do stałego leczenia specjalistycznego w tej jednostce,
- lekarz specjalista zatrudniony w Klinice określa terminy kolejnych wizyt, pacjent nie musi więc przedstawiać skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej przed kolejnymi wizytami u specjalisty. Przeprowadzone kontrole wykazały skracanie czasu pomiędzy kolejnymi poradami, co nie wynikało ze stanu zdrowia pacjenta, wystąpiło więc zwiększenie por
ad ponad potrzeby,- w związku z tym w dniu 8 grudnia br. pani Profesor dr hab. Ariadna Gierek Dyrektor Kliniki Okulistycznej w Katowicach wystąpiła do Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych z zapytaniem, czy w związku z przekroczeniem limitu na świadczenia medyczne z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej może przesuwać termin przyjmowania pacjentów zgłaszających się po raz pierwszy na styczeń 2000 roku. Jednocześnie Pani Profesor poinformowała Śląską Regionalną Kasę Chorych, że w Przyklinicznej Poradni
Okulistycznej będą przyjmowani pacjenci w trybie nagłym do kontroli po hospitalizacji w Szpitalu Klinicznym oraz pacjenci kontynuujący leczenie w w/wym. poradni.W wyniku rozmów ustalono, że przesunięcie terminu przyjęć może dotyczyć ubezpieczonych nie wymagających pilnego leczenia, zgłaszających się do poradni po raz pierwszy.
Uwzględniono również uruchomienie w uzasadnionych przypadkach trybu ustalonego dla świadczenia jednostkowego, czyli możliwość uzyskania indywidualnej pisemnej zgody Kasy Chorych na refundację kosztów leczenia. Śląska Regionalna Kasa Chorych wydała swoim ubezpieczonym kilkanaście indywidualnych zgód na leczenie poza limitem.
Dyrekcja Kliniki realizując zawarty kontrakt obejmujący cały rok powinna przewidzieć realne możliwości udzielania świadczeń zgodnie z zawartą umową i z wyprzedzeniem planować ilość kolejnych wizyt kontrolnych, aby nie dopuścić do sytuacji odsyłania pacjentów.
W świetle powyższego przedstawiona w oświadczeniu Pana senatora Grzegorza Lipowskiego sytuacja nie powinna się wydarzyć.
Z poważaniem
Franciszka Cegielska
* * *
Informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Głuchowskiego, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53), przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Warszawa, 2000-01-05
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
Odpowiadając na pismo z dnia 22 grudnia 1999 r. znak: AG/043/496/99/IV w sprawie oświadczenia złożonego przez pana Senatora Krzysztofa Głuchowskiego podczas 47 posiedzenia Senatu RP, dotyczącego wymuszania przez rejony energetyczne na odbiorcach wiejskich inwestycji w urządzenia elektroenergetyczne oraz gwałtownego podnoszenia opłat za energię elektryczną, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbiera podobne sygnały z wielu rejonów Polski.
Z dniem 1 stycznia 1999 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne uwalniające ceny energii elektrycznej. Obecnie taryfy opłat za energię oraz czynności związane z przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej opracowywane są przez właściwe zakłady energetyczne, a zatwierdza je Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Moim zdaniem problemy, z jakimi spotykają się wiejscy odbiorcy energii elektrycznej, wynikają z jednej strony z niewłaściwej interpretacji przepisów ustawy Prawo energetyczne i rozporządzeń wykonawczych przez przedsiębiorstwa energetyczne, z drugiej strony zaś z braku środków w zakładach energetycznych na utrzymanie wiejskich urządzeń elektroenergetycznych w odpowiednim stanie technicznym, co często skutkuje podjęciem monopolistycznych praktyk wymuszania na odbiorcach dodatkowych opłat lub inwestycji.
W obecnym stanie prawnym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma wpływu na działalność zakładów energetycznych. Właściwym do interpretacji zapisów Prawa energetycznego i przepisów wykonawczych jest Minister Gospodarki, natomiast sprawy taryf i opłat kontroluje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Dodatkowo nadzór nad prawidłowością funkcjonowania przedsiębiorstw o charakterze naturalnego monopolu ma Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do tych urzędów kierowane są skargi i zapytania wiejskich odbiorców energii elektrycznej napływające do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi traktuje sprawę właściwego stanu technicznego sieci elektroenergetycznej oraz kosztów korzystania z energii jako podstawowy element rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Dlatego też wielokrotnie występowałem o podjęcie działań systemowych, mających na celu rozwiązanie problemu złego stanu technicznego wiejskiej sieci elektroenergetycznej i jej postępującej dekapitalizacji, m. in. do Ministrów Gospodarki, Skarbu Państwa, Finansów, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W grudniu 1999 r. przekazałem panu Premierowi Jerzemu Buzkowi opracowanie pt. "Stanowisko MRiRW w sprawie stanu wiejskiej sieci elektroenergetycznej i perspektyw jej rozwoju", w którym m. in. została określona potrzeba działań naprawczych w obszarze wiejskiej sieci elektroenergetycznej.
Działania MRiRW w tej sprawie zmierzają do wynegocjowania z organizacjami międzynarodowymi możliwości kierowania środków pomocowych na rozwój obszarów wiejskich w ramach tzw. "funduszy przedakcesyjnych" oraz pożyczki Banku Światowego dla gmin, które zechcą podjąć wysiłek wsparcia inwestycyjnego w modernizację i rozwój urządzeń zaopatrzenia wsi w energię.
Z wyrazami szacunku
Z up. MINISTRA ROLNICTWA
I ROZWOJU WSI
Ryszard Brzezik
PODSEKRETARZ STANU
* * *
Informację w związku z oświadczeniem senatora Grz
egorza Lipowskiego, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53), przekazał Minister Zdrowia:Warszawa, dnia 05.01.2000 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W związku z oświadczeniem Senatora Grzegorza Lipowskiego, złożonym podczas 47 posiedzenia senatu RP w dniu 16 grudnia 1999 roku, dotyczącym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, przekazanym przy piśmie z dnia 22 grudnia 1999 roku, znak: AG/043/498/99/IV
, uprzejmie informuję, iż sprawa obsady stanowiska kierownika oddziału zamiejscowego wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej należy do kompetencji dyrektora wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dyrektor stacji jako pracodawca kierownika oddziału zamiejscowego nie ma obowiązku konsultowania kandydatury na to stanowisko z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 1998 r., Nr 90, poz. 575 z późn. zm.) nie przewiduje również wymogu przeprowadzania postępowania konkursowego na przedmiotowe stanowisko. Jeśli jednak dyrektor wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej ogłasza konkurs, to również do niego należy jego rozstrzygnięcie.Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (Dz.U. Nr 91, poz. 577 z późn. zm.) wojewoda jako zwierzchnik zespolonej administracji rządowej kieruje nią i koordynuje jej działalność, zapewnia warunki do skutecznego jej działania oraz ponosi odpowiedzialność za rezultaty działania tej działalności. Ponadto zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o Inspekcji Sanitarnej wojewoda wykonuje zadania Inspekcji Sanitarnej przy pomocy wojewódzkiego inspektora sanitarnego jako kierownika wojewódzkiej inspekcji sanitarnej wchodzącej w skład zespolonej administracji wojewódzkiej.
Z wyrazami szacunku
Franciszka Cegielska
* * *
Kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Ryszarda Jarzembowskiego, złożone na 47. posiedz
eniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):Warszawa, 6 stycznia 2000 r.
Pani Profesor
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek,
Na 47 posiedzeniu Senatu 16 grudnia ubiegłego roku senator Ryszard Jarzembowski złożył oświadczenie dotyczące tegorocznej edycji "Kalendarza Kombatanta".
Odpowiedź na to oświadczenie pozwalam sobie przesłać na ręce Pani Marszałek.
Senator Ryszard Jarzembowski przeprowadził analizę zawartości kalendarium historycznego w "Kalendarzu Kombatanta" 2000 pod jednym tylko kątem - braku odnotowania dokonań Ludowego Wojska Polskiego w czasie ostatniej wojny. Dzięki temu mógł wykazać ułomność "Kalendarza" i przewrotnie obarczyć za to winą Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Oświadczam, że nieprawdą jest, jakoby "Kalendarz Kombatanta" 2000 "powstał pod auspicjami Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych". "Kalendarz" wydaje prywatny wydawca - ARS Print Productions s.c. Wydawnictwo J. Miedzianowskiego i K.A. Wasilewskiego. Aby podnieść walory poznawcze "Kalendarza" wydawca zwrócił się do nas o materiały dotyczące pracy Urzędu. I tylko za te materiały Urząd może odpowiadać. Pozostałych nawet nie otrzymał do wglądu na żadnym etapie prac wydawniczych.
Te zasady współpracy z wydawcą istnieją od kilku lat (do poprzednich edycji nie było zastrzeżeń). Senator Ryszard Jarzembowski powinien je znać, ponieważ pierwsze wydanie "Kalendarza Kombatanta" było opracowywanie w roku 1996, kiedy senator Ryszard Jarzembowski współkierował Urzędem ds. Komba
tantów i Osób Represjonowanych.Urząd nie jest ani wydawcą, ani autorem kalendarium historycznego, do zawartości którego kieruje swoje uwagi senator Ryszard Jarzembowski, a jedynie zamieszcza w "Kalendarzu" - na podstawie umowy z Wydawnictwem - informacje dotyczące swojej działalności. Nie miał więc i nie ma żadnego wpływu na treści zawarte w kalendarium historycznym i nie może ponosić za nie odpowiedzialności.
Zarzut senatora Jarzembowskiego nie jest tylko nietrafny, ale został zgłoszony z pełną znajomością
tego stanu rzeczy.Z poważaniem
Jacek Taylor
* * *
Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 46. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 52), przekazał Minister Finansów:
Warszawa, 2000-01-07
Pani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W związku z pismem Pani Marszałek z dnia 7 grudnia 1999 r. nr AG/043/464/99/IV, przy którym przekazany został tekst oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka podczas posiedzenia Senatu RP w dniu 2 grudnia 1999 r., uprzejmie wyjaśniam:
Art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. Nr 14, poz. 60 z późn. zm.) stanowi, że organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do właściwości którego należą sprawy z zakresu planowania, budowy, modernizacji, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi.
W świetle powyższej regulacji, zarządcą dla dróg powiatowych jest zarząd powiatu, natomiast zarządcą dla dróg gminnych - zarząd gminy. Podstawowe obowiązki zarządcy drogi określone zostały w art. 20 w/w ustawy, natomiast ogólne zasady finansowania budowy, modernizacji, utrzymania i ochrony dróg publicznych oraz zarządzania nimi regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o finansowaniu dróg publiczny
ch (Dz.U. nr 123, poz. 780 z późn. zm.). Stosownie do zawartych w tej ustawie postanowień, zadania w zakresie budowy, modernizacji i ochrony dróg powiatowych oraz zarządzania nimi finansowane są przez samorząd powiatowy oraz zarządzania nimi finansowane są przez samorząd powiatowy, natomiast zadania w zakresie finansowania budowy, modernizacji, utrzymania i ochrony dróg gminnych oraz zarządzania nimi finansowane są przez samorząd gminny.Z powyższych uregulowań wynika, że poszczególne kategorie dróg publicznych zostały "przypisane" odpowiednim organom, które z dniem 1 stycznia 1999 r. stały się zarządcami tych dróg zobowiązany do realizacji zadań określonych w ustawie o drogach publicznych. Jednakże zgodnie z art. 19 ust. 4 wspomnianej ustawy zarządzanie dro
gami publicznymi może być także przekazywane między zarządcami w trybie porozumień.Realizacja i finansowanie zadań własnych określonego szczebla jednostki samorządu terytorialnego przez inną jednostkę może nastąpić w drodze porozumienia zawartego między zainteresowanymi stronami, o ile organy stanowiące tych jednostek wyrażą, w drodze uchwały, zgodę na zawarcie porozumienia. Dotacje celowe z budżetu określonej jednostki do budżetu jednostki realizującej to zadanie powinny być przekazywane na podstawie zawa
rtego porozumienia.Przepis art. 111 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych dopuszcza możliwość udzielania pomocy rzeczowej lub finansowej dla innych jednostek samorządu terytorialnego.
Pragnę jednak podkreślić, że zapis ten nie oznacza, iż gminy są zobowiązane do finansowania budowy dróg powiatowych, gdyż jest to zadanie własne powiatu. Na realizacją tego zadania powiat otrzymuje z budżetu państwa środki finansowe w postaci części drogowej subwencji ogólnej.
Z poważaniem
Z upoważnienia Ministra Finansó
wSEKRETARZ STANU
Jerzy Miller
* * *
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Doroty Kempki, złożonym na 46. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 52):
Warszawa, 2000.01.07
Pani
Alicja Grześkowi
Szanowna Pani Marszałek
Z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, w odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senator Dorotę Kempkę na 46 posiedzeniu Senatu w dniu 2 grudnia 1999 r. w sprawie restrukturyzacji PKP - Zakładów Infrastruktury Kolejowej, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Prezesa Zarządu PKP wyjaśniam:
Kolejnym etapem w realizowanym procesie restrukturyzacji przedsiębiorstwa PKP odnośnie Sektora Infrastruktury Kolejowej jest likwidacja wszystkich dotychczasowych Dyrekcji Okręgowych Infrastruktury Kolejowej, jako zbędnego (pośredniego) szczebla zarządzania oraz jednoczesne ograniczenie liczby zakładów infrastruktury z 45 do 24 poprzez ich połączenie.
Organizacja nowo tworzonych zakładów opierała się na ustalonych najpierw obszarach działania poszczególnych jednostek organizacyjnych zgodnie z opracowanymi przez specjalistów w tej dziedzinie kryteriami ilościowymi, merytorycznymi i formalnymi. Następnie ustalano lokalizację siedziby administracji tych zakładów. W przypadku
gdy dwie miejscowości spełniały wszystkie merytoryczne kryteria przyjęte dla ustalenia siedziby administracji i kierownictwa zakładu infrastruktury i traktować te miejscowości należało jako równorzędne ośrodki, dopiero wówczas jako dodatkowy (pomocniczy) czynnik przyjmowano fakt lokalizacji innych kolejowych zakładów w tych miejscowościach. Ten społeczny aspekt przekształceń uwzględniony został po uzyskaniu akceptacji środowiska związkowego (central krajowych związków zawodowych działających w przedsiębiorstwie PKP), a jego wzięcie pod uwagę miało na celu wykorzystanie istniejącego w poszczególnych regionach rynku pracy.Wyrażam przy tym przekonanie, że choć Pani Senator Dorota Kempka w swoim wystąpieniu mówi o zachowaniu w Bydgoszczy siedziby Okręgowej Dyrekcji Infrastruktury Kolejowej, to zapewne chodzi Pani Senator właśnie o siedzibę Zakładu Infrastruktury.
Decyzja dotycząca określenia siedziby Zakładu Infrastruktury Kolejowej w Toruniu, została podjęta zarządzeniem nr 121 Zarządu PKP w dniu 22 listopada w oparciu o przyjęte kryteria ilościowe i merytoryczne pozwalające na optymalne określenie obszaru działania i siedzib.
W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego dwa węzły kolejowe tj. Toruń i Bydgoszcz stanowią równorzędne ośrodki. Skoro merytoryczne argumenty sytuują dwa ośrodki na tym samym poziomie, decyzja podjęta w tym przypadku opierała się na tak zwanych aspektach społecznych, które mają mniejsze to jednak także istotne znaczenie w trwającym procesie restrukturyzacji przedsiębiorstwa PKP. Uwzględn
iono także centralne położenia Torunia w obszarze działania zakładu oraz usytuowanie w tym mieście urzędu Marszałka.Wybór Torunia na siedzibę zakładu infrastruktury kolejowej nie pociąga za sobą także żadnych dodatkowych kosztów, nie jest to w żadnym wypadku decyzja pozaekonomiczna - znajdujący się w Toruniu budynek zakładu infrastruktury zostanie wykorzystany na siedzibę administracji zakładu, ani też - decyzja pozaprawna, jak sugeruje to Pani Senator. Proces ich podejmowania jest zgodny z obowiązującą w
przedsiębiorstwie PKP procedurą. Decyzje dotyczące wprowadzenia w sektorze infrastruktury dwuszczeblowej organizacji i zarządzania podyktowane są względami ekonomiczno-finansowymi przy zapewnieniu przez sektor realizacji podstawowych zadań.Z poważaniem
Tadeusz Syryjczyk
* * *
Informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Lorenza, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53), przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Warszawa, 2000-01-10
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek,
W nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora złożonego na 47 posiedzeniu Senatu w dniu 16 grudnia 1999 r., dotyczącego reeksportu, systemu podatkowego i celnego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie informuje, że trudna sytuacja naszego rolnictwa i mieszkańców obszarów wiejskich, zwłaszcza na terenach zdominowanych przez rolnictwo, spowodowała, że mimo pilnej potrzeby dokonywania trwałych przemian w omawianych sektorach, konieczne oka
zało się podjęcie działań doraźnych na rzecz poprawy bieżącej sytuacji w rolnictwie. Faktem jest, że realizacja programów restrukturyzacji i unowocześniania rolnictwa może następować w warunkach koniunktury w rolnictwie.Na rozwój i modernizację decydują się bowiem tylko gospodarstwa, których działalność przynosi zysk a nie straty. A dochody rolników zależą w znacznym stopniu od ogólnego wzrostu gospodarczego oraz od stabilizacji rynku rolnego.
W 1999 roku, w porozumieniu ze związkami zawodowymi, podjęto szereg doraźnych zadań na rzecz poprawy dochodów rolniczych:
I. wprowadzono nową formę interwencji na rynku zbóż konsumpcyjnych oraz zwiększono skalę interwencji na rynku żywca wieprzowego, mleka, skrobi,
II. zwiększono skalę interwencji na rynku żywca wieprzowego do 120 tys. ton, objęto wykupem 4,1 tys. ton masła, zastosowano dopłaty do eksportu 41,8 tys. ton mleka odtłuszczonego w proszku i 20,5 tys. ton skrobi ziemniaczanej,
III. zmniejszono oprocentowanie kredytów na skup zbóż konsumpcyjnych do 5% w sierpniu, 6% we wrześniu i 7% w październiku oraz 7% w skupie rzepaku (przy oprocentowaniu kredytów skupowych innych produktów rolnych - 10,85%),
IV. stworzono warunki do odraczania terminów spłaty kredytów zaciągniętych przez rolników na cele bieżące i inwestyc
yjne,V. zwiększono limit kredytu na zakup środków obrotowych do produkcji rolnej (obecnie obowiązuje limit w równowartości 10 dt żyta na 1 ha użytków rolnych, aktualnie 331,4 zł/ha),
VI. wprowadzono ulgę w podatku akcyzowym z tytułu dolewania spirytusu bezwodnego do benzyn ołowiowych i bezołowiowych w wysokości 120 zł/tonę paliwa,
VII. podjęto kompleks działań na rzecz ochrony krajowego rynku przed nadmiernym lub zbyt tanim importem produktów rolno-spożywczych, w szczególności:
1. Zostały podniesione stawki celne autonomiczne na następujące produkty:
a. z dniem 1.01.1999 r. na
mięso wieprzowe (z 60% do wysokości stawki celnej konwencyjnej tj. 83,3% maks. 0,98 EUR/kg),
- na słód (z 10 do 20%)
- na pozostałe produkty spożywcze (m.in.: zabielacz do kawy i herbaty, produkowanych na bazie skrobi, mieszanki piekarnicze w skład, których wchodzi proszek jajeczny) do poziomu stawki konwencyjnej;
b. z dniem 31 marca 1999 r. na pszenicę (bez durum) z 20% do poziomu stawki celnej konwencyjnej;
c. z dniem 15 września 1999 r. na rzepak do poziomu stawki konwencyjnej;
d. z dniem 23 września 1999 r. na cukier do poziomu stawki konwencyjnej;
e. z dniem 1 października 1999 r. na masło (PCN 0405) do poziomu stawki konwencyjnej.
2. Wycofane zostały również preferencje celne w imporcie niektórych produktów pochodzących z krajów, z którymi Polska ma zawsze Umowy SWH, a mianowicie:
a-z dniem 1 stycznia 1999 r.;
- na cukier w imporcie ze Słowacji
- na produkty skrobiowe w imporcie z Litwy i Łotwy
b. z dniem 31 marca 1999 r.:
- na mięso wieprzowe świeże, chłodzone lub mrożone w imporcie z Węgier
- na mięso i jadalne podroby z drobiu w imporcie z Węgier (co oznacza, że stawka celna w imporcie z tego kraju wynosi 60% min. 0,6 EUR/kg);
- na jogurt o zawartości tłuszczu mlecznego od 3 do 6% w imporcie z Unii Europejskiej (co oznacza, że stawka celna dla tego rodzaju jogurtu wynosi 35%), a z dniem 1 października 1999 r. na wszystkie jogurty aromatyzowane w imporcie z UE (podniesiono stawki celne z 8-22 do 29%);
c) z dniem 15 września 1999 r.
na koncentrat pomidorowy w imporcie z Litwy (co oznacza, że stawka celna będzie wynosiła od 50% min. 0,6 EUR/kg do 60% min. 0,7 EUR/kg).Ponadto należy nadmienić, że w 1999 r. i w roku bieżącym utrzymano wprowadzone w okresach poprzednich środki ochronne w imporcie kukurydzy, koncentratu pomidorowego i produktów skrobiowych z Czech, Węgier i Słowacji oraz cukru z Czech.
3. Wprowadzone zostały dodatkowe opłaty celne (obowiązujące do końca 1999 r.):
Od 7 czerwca ub. R. wprowadzono obowiązek pobierania opłat celnych dodatkowych przy imporcie mięsa wieprzowego i drobiowego, kwiatów ciętych oraz cukru a od 6 listopada ub. R. przy imporcie szyszek chmielowych, skrobi kukurydzianej, mąki pszennej i żytnio-pszennej oraz syropów skrobiowych.
W roku 1999 rozszerzona została lista towarów z 1998 r., w imporcie których można zastosować opłaty celne dodatkowe, a mianowicie: o tytoń, nasiona traw, skrobię kukurydzianą mąkę oraz glukozę i skrobię glukozową.
Skrócono z 60 dni do 7 dni okres "vacatio legis" pomiędzy wydaniem rozporządzenia RM w sprawie cen progu a wprowadzeniem w życie obowiązku pobierania opłat celnych dodatkowych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, co stworzyło możliwość szybszego wprowadzenia w życie tych opłat.
4. W zakresie podziału kontyngentów WTO dostępu do rynku w 1999 roku (mającego na celu równomierny import w ciągu całego roku):
wprowadzono kwartalny podział na następujące pozycje towarowe:
- mięso wołowe, drobiowe, pszenicę - po 25% na każdy kwartał,
- mięso wieprzowe - I kwartał 40%; II, III, IV kwartał po 20%
oraz skrócono okres ważności pozwolenia przywozu na mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe do 1 miesiąca, wprowadzono zasadę, że nie wykorzystane kwoty nie przechodzą na następne kwartały.
W przypadku tych towarów wykorzystanie kontyngentów WTO dostępu do rynku w ubiegłym roku kształtowało się następująco:
1998 r. |
1999 r. |
|
pszenica |
brak kont |
8,3% |
mięso wieprzowe |
99,9% |
60,5% |
mięso drobiowe |
64,6% |
23,9% |
Podobne do wprowadzonych w 1999 r. zasady podziału kontyngentów dostępu do rynku WTO zostały również ustanowione dla przedmiotowych kontyngentów w 2000 r.
5. Inne regulacje ochronne:
a) z dniem 1 stycznia 1999 r. skrócony został z trzech do jednego miesiąca okres, w którym po zmianach taryfy celnej importerzy mogą sprowadzać towary
na poprzednich zasadach, tj. po preferencyjnej stawce celnej.b) nałożono od 3.06.br. obowiązek złożenia zabezpieczenia przy przewozie towarów w ramach procedury tranzytu na;
- mięso wołowe, wieprzowe i drobiowe,
- mięsne podroby jadalne,
- mleko i śmietanę ,
- produkty mleczarskie.
c) ustanowiono od 1.06. ub.r. automatyczną rejestrację w przywozie w 1999 roku:
- mięsa wieprzowego,
- jadalnych podrobów wołowych, wieprzowych, baranich, kozich, z koni, osłów i - osłomułów,
- mięsa drobiowego,
- jogurtów,
- jelit, pęcherzy i żołądków zwierząt,
- mąki pszennej, żytnio-pszennej, żytniej, kukurydzianej, jęczmiennej i owsianej,
- otrąb, śrut i innych pozostałości obróbki zbóż,
którą rozszerzono
od 7.09. ub.r. o:- mięso i podroby jadalne, solone wędzone
- ziarno rzepaku,
- produkty skrobiowe.
Nadmienić należy, że przy automatycznej rejestracji istnieje wymóg otrzymania pozwolenia przywozu na określone towary przez osoby dokonujące importu, jak również obowiązek składania sprawozdań z wykorzystania pozwoleń w ciągu 30 dni. Na tej podstawie możliwe jest uzyskanie przez organa administracji państwowej informacji o wielkości i wartości importu, kierunkach napływu towarów.
Należy podkreślić, że powyższe regulacje celne wpłynęły znacząco na ograniczenie importu niżej wymienionych artykułów rolno-spożywczych. Wg. Danych GIS za okres od 1.01. do 12. Grudnia 1999 r. w stosunku do roku ubiegłego import niżej wymienionych towarów (objętych podwyżką ceł i opłatami celnymi dodatkowymi w roku br.) zmniejszył się:
- mięsa
wieprzowego o 32,2%- pszenicy o 68,2%
- kukurydzy o 59,9%
- cukru dziewięciokrotnie, a ze Słowenii nie odnotowano importu w ogóle,
- pozostałych przetworów spożywczych (PCN 2106) o 20,2%
Po wycofaniu preferencji w imporcie koncentratu pomidorowego z Litwy nie odnotowano jego importu.
Pragnę nadmienić Panu Senatorowi, że szereg z w/w regulacji mających na celu zwiększenie poziomu ochrony rynków rolnych przed importem zostanie również utrzymanych w roku 2000 (np. opłaty tranzytowe). Utrzymane zostały również wycofane w ubiegłych latach preferencje w imporcie z niektórych krajów z którymi Polska zawarła umowy SWH oraz podniesione zostały stawki celne na niektóre wrażliwe towary rolno-spożywcze (mąka pszenna, żytnia, otręby, słód). Planowana jest także do wpr
owadzenia w 2000 r. automatyczna rejestracja niektórych towarów rolnych.W rezultacie wszystkich w/w działań w ostatnich miesiącach odwrócona została niekorzystna tendencja realnego spadku cen rolnych, poprawiły się rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej i rozpoczął się powolny proces odbudowy dochodów rolniczych. Jest on utrudniony spadkiem produkcji rolniczej w 1999 roku szacowanym na ok. 6%, w tym produkcji roślinnej 9% i zwierzęcej 2%.
Bieżąca trudna sytuacja, niekorzystne relacje cen nie tylko dla rolnictwa polskiego, ale i światowego powodują, że w krótkim czasie nie jest możliwe rozwiązanie problemów narosłych w rolnictwie i na wsi przez lata zaniedbań. Jednocześnie z działaniami bieżącymi, a właściwie szybciej, powinny być realizowane zadania powo
dujące trwałe przemiany w rolnictwie i na obszarach wiejskich.Warto zwrócić uwagę, że mimo przeznaczenia w bieżącym roku znacznie wyższych niż w latach poprzednich środków na interwencję na rynku rolnym, nie odbyło się to kosztem nakładów na wsparcie przeb
udowy rolnictwa i wsi.Rozwój pozarolniczej działalności na wsi może przyspieszyć niezbędne przemiany w rolnictwie. W ten sposób tworzone są możliwości stałego lub częściowego odejścia od pracy w rolnictwie i uzupełnienia dochodów rolniczych.
W ostatnich 2 latach nastąpiła wyraźna zmiana programów z zakresu polityki dla rolnictwa i wsi, przy wykorzystaniu doświadczeń innych krajów, a zwłaszcza Unii Europejskiej.
W ramach przyjętych programów tworzone są warunki do przebudowy rolnictwa i obszarów wiejskich. Stopień wykorzystania potencjalnych możliwości zależeć będzie od aktywności społeczności lokalnych.
W oparciu o szczegółową ocenę sytuacji, zaniedbań i potrzeb, analizę zagrożeń i ich przyczyn oraz uwarunkowań rozwoju, Rząd przyjął 3 podstawowe programy traktujące wspólnie problemy obszarów wiejskich i rolnictwa. Są to:
- Średniookresowa strategia rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich - przyjęta przez Radę Ministrów 21 kwietnia 1998 r. W dokumencie tym po raz pierwszy zostały zróżnicowane instrumenty polityki rolnej na: socjalne, organizacyjne i ekonomiczne, kierowane w zależności od potrzeb i oczekiwań do różnych społeczności wiejskich i rolniczych. Do instrumentów socjalnych, skierowanych przede wszystkim do gospodarstw słabszych, nie mających szans rozwoju w warunkach narastającej konkurencji, zaliczono: przeciwdziałanie bezrobociu, działania na rzecz rozwoju infrastruktury społeczno-technicznej na obszarach wiejskich, reformę ubezpieczeń społecznych rolników oraz regulacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych i pomocy społecznej. Instrumenty organizacyjne to między innymi: stanowienie prawa, reforma administracyjna kraju, przygotowanie do integracji z UE oraz cały pakiet spraw związanych ze współpracą gospodarczą z zagranicą i ochroną granic. Instrumenty ekonomiczne, to regulacje podatkowe oraz wspieranie finansowe restrukturyzacji gospodarstw rolnych i przemysłu spożywczego, a także otoczenia rolnictwa mające na celu stworzenie w pełni konkurencyjnego sektora rolno-spożywczego.
- Spójna polityka strukturalna rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa - przyjęta przez Radę Ministrów 13 lipca 1999 r. Program ten określa zestaw konkretnych działań długofalowych do realizacji przez samorządy terytorialne, organizacje gospodarcze i społeczne, rolników i mieszkańców wsi przy wsparciu z budżetu państwa, środków samorządowych, środków zagranicznych pomocowych i kredytowych.
- Pakt dla rolnictwa i obszarów wiejskich - przyjęty został przez Radę Ministrów 22 lipca 1999 r. jako dokument stanowiący propozycję ugody społecznej dla wspólnego - ponad podziałami politycznymi - rozwiązywania problemów rolnictwa i wsi, zarówno bieżących jak i strukturalnych, wieloletnich. Prace rządowo-związkowego Zespołu ds. Wsi nad uzgodnieniem Paktu rozpoczęły się 1 grudnia ub.r.
Realizacja wymienionych programów jest zadaniem wspólnym dla całego rządu oraz władz regionalnych dla zainteresowanych rolników, zakładów, przedsiębiorców.
Rok 2000 będzie kontynuacją już rozpoczętych reform strukturalnych w polskim rolnictwie oraz początkiem wsparcia polskiego rolnictwa na tak znaczną skalę ze środków przedakcesyjnych z Unii Europejskiej.
Przyjęte w projekcie budżetu na 2000 rok wydatki na rolnictwo i gospodarkę żywnościową łącznie z rezerwami celowymi i środkami z Unii Europejskiej (SAPARD, Phare) oraz środkami z Banku Światowego stwarzają podstawę do przewidywania szybszej realizacji programów.
Wzrost wydatków budżetowych przewiduje się przede wszystkim w dziedzinach związanych ze zmianami strukturalnymi w rolnictwie i na wsi. Więcej środków przeznacza się na zadania realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oznacza to przede wszystkim wzrost nakładów na wsparcie rozwoju infrastruktury na wsi, inwestycji w rolnictwie i na wsi, w tym zwłaszcza na nowe miejsca pracy poza rolnictwem. Zakłada się także wzrost środków na ważny dla rolnictwa postęp biologiczny, ekologię i ochronę roślin oraz doradztwo rolnicze. Środki w budżecie dla rolnictwa nie stanowią wszystkich, które skierowane będą na realizacją zadań na obszarach wiejskich. Uzupełnieniem będą środki z funduszu pracy, z budżetu resortu oświaty, zdrowia, ochrony środowiska i innych.
Należy nadmienić, że o ostatecznym kształcie budżetu zadecyduje Parlament. Od Rządu, władz regionalnych, od społeczności lokalnych zależeć będzie racjonalne wykorzystanie przyznanych środków oraz wszystkich możliwości przyspieszenia zmian w rolnictwie i na wsi.
Odnośnie innych kwestii poruszanych w wstąpieniu Pana Senatora Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie informuje, że import mięsa drobiowego z UE do Polski nie jest subsydiowany.
Natomiast odnośnie opisanego przypadku, dotyczącego uboju usługowego, uprzejmie wyjaśniam, że jest to forma procedury uszlachetniania biernego, która jest regulowana przepisami Kodeksu Cywilnego (art. 151-165) - Ustawa z dnia 9 stycznia 1997 r. - Dziennik Ustaw R.P. nr 23 z 12.03.1997 r. i rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie gospodarczych procedur celnych i procedur uproszczonych - Dz. Ustaw nr 147 z 11.12.1997 r. Kontrola prawidłowego wyliczenia konkretn
ego przypadku procedury uszlachetniania biernego, w oparciu o obowiązujące przepisy celne, leży w gestii właściwych komórek Głównego Urzędu Ceł i Generalnego Inspektoratu Celnego.Ponadto uprzejmie informuję, że aktualnie rozważana jest kwestia wprowadzenia instytucji "warunków ekonomicznych" do polskich uregulowań celnych. Instytucja "warunków ekonomicznych" stosowana jest w Unii Europejskiej i służy zabezpieczeniu interesów producentów krajowych. Wprowadzenie tej instytucji do polskich przepisów kodeksu c
elnego mogłoby skutecznie zapobiegać nadużywaniu procedur uszlachetniania czynnego lub biernego dla uchylania się od opłat należności celnych, a ponadto zwiększać ochronę rynku krajowego.Odnośnie podatku VAT uprzejmie informuję, że Rada Ministrów w dniu 22 czerwca 1999 r. przekazała do Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W projekcie zawarta była propozycja wprowadzenia podatku VAT w rolnictwie, w tym również ryczałtowego zwrotu podatku VAT dla rol
ników. Sejmowa Komisja Finansów, po dyskusji, postanowiła powołać Podkomisję nadzwyczajną do opracowania rozwiązań dotyczących wprowadzenia podatku od towarów i usług w rolnictwie. Przewodniczącą w w/w podkomisji zastała Pani Poseł Helena Góralska. Posiedzenie Podkomisji odbyło się w pierwszych dniach stycznia 2000 r.Odnośnie problemów związanych z szeroko rozumianą przestępczością celną i działaniami zmierzającymi do zdecydowanego ograniczenia przemytu artykułów żywnościowych, w tym kurczaków - są i będą przedmiotem szczególnego zainteresowania nadzorowanych przez ministerstwo Finansów służb. Istotny udział w tych działaniach ma również Straż Graniczna i Policja.
Działania tych służb nakierowane na uszczelnianie granic i przeciwdziałanie przemytowi są obec
nie realizowane przede wszystkim w formie:- zaostrzonej kontroli przez funkcjonariuszy celnych na granicy wwozu tzw. artykułów wrażliwych m. In. Żywnościowych;
- bezpośrednich kontroli przeprowadzanych przez urzędy celne, skarbowe, kontroli skarbowej w siedzibach importerów, w wielu przypadkach kontrole te są podejmowane wspólnie na mocy zawartych porozumień.
Niezależnie od już prowadzonych działań będą podejmowane kolejne, które pozwolą na jeszcze skuteczniejsze zwalczanie zjawisk patologicznych występujących w obrocie towarowym za granicą. W związku z tym:
- będą kontynuowane przez służby celne zaostrzone kontrole graniczne wwozu tzw. towarów wrażliwych, w tym towarów żywnościowych;
- Prezes GUC podjął w wyniku zalecenia Ministra Finansów działania na rzecz wzmocnienia obsad i rozszerzenia powtórnych kontroli celnych w podmiotach gospodarczych, zajmujących się importem towarów. Jest to jedna z najbardziej efektownych metod wykrywania nieprawidłowości i przestępstw związanych z obrotem z zagranicą.
Ponadto według informacji Prezesa GUS administracja celna:
- rozszerza i aktywizuje współpracę z urzędami kontroli skarbowej, policją i innymi organami kontrolnymi w zakresie organizacji kontroli i zwiększania jej efektywności; kontynuowany będzie proces wymiany informacji o zjawiskach patologicznych między innymi służbami;
- prowadzi obecnie przygotowania do całościowej komputeryzacji urzędów celnych oraz stworzenia sieci informatycznej umożliwiającej m. In. Bieżący monitoring importu, tranzytu i wywozu tzw. towarów wrażliwych;
- realizuje przedsięwzięcia organizacyjno-dyscyplinujące m. in. poprzez zmianę organizacji pracy w placówkach celnych w drodze rozdzielenia poszczególnych czynności kontroli celnej, celem eliminacji zjawisk korupcyjnych.
Następuje także pełna akwizycja Inspekcji Celnej, wyspecjalizowanej służby administracji rządowej powołanej do przeciwdziałania i zwalczania naruszeń prawa obowiązującego w dziedzinie obrotu towarowego i obrotu towarami pochodzącymi z zagranicy, w tym m. in. do kontroli legalności pochodzenia towarów dopuszczonych do obrotu na polskim obszarze celnym. O ile administracja celna jest zobowiązana m. in. do wykonywania szeregu czynności z zakresu przepisów prawa celnego, to Inspekcja Celna skupia się przede wszystkim na organizowaniu i realizowaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli legalności pochodzenia w odniesieniu do towarów wwiezionych już na obszar celny. Inspekcja Celna nie wykonuje więc ustawowych zadań bezpośrednio na przejściach granicznych, lecz wewnątrz kraju i jest swoistą "policją celną", dysponującą szerokim katalogiem uprawnień. Ponadto administracja celna, dla podniesienia skuteczności działania i zbliżenia do standardów unijnych, korzysta z doświadczeń krajów członkowskich UE. Tematyka konsultacji i szkoleń dotyczyła głównie kwestii praktyki operacyjnej (np. techniki metody wykrywania przemytu), kontroli celnej (w tym kontroli post-importowej), stosowania zharmonizowanych z unijnymi przepisów celnych (np. procedur gospodarczych), czy metod i technik analiz ryzyka w stosowanych skutecznej, selektywnej kontroli celnej.
Dodatkowo pragnę poinformować Pana Senatora, iż w październiku 1999 r. Rada Ministrów przyjęła opracowaną przez GUC "Strategię działania polskiej administracji celnej do 2002 roku". Dokument ten jest planem przedsięwzięć nakierowanych na osiągnięcie przez polskie służby celne pełnej gotowości i sprawności do m. in. realizacji skutecznej kontroli celnej, poboru należności oraz zwalczania przemytu i innych form przestępczości celnej.
Z wyrazami szacunku
Z up. MINISTRA ROLNICTWA
I ROZWOJU WSI
Jerzy Plewa
PODSEKRETARZ STANU
* * *
Informację w związku z oświadczeniem senatora Ireneusza Michasia, złożonym na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 51), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:
Warszawa, dn. 10.01.2000 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Ireneusza Michasia na 45. posiedzeniu Senatu RP w dniu 19 listopada 1999 r. w sprawie nieprawidłowości w czynnościach Zarządu Miasta Ciechanowa, związanych z obsadą stanowisk dyrektorów gimnazjów - z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie przedkładam następujące informacje.
Zgodnie z przepisami art. 36a ust. 1, 3 i 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.), stanowisko dyrektora szkoły lub placówki (...) powierza organ prowadzący szkołę lub placówkę. Kandydat na to stanowisko wyłaniany jest w drodze konkursu. Organ prowadzący szkołę lub placówkę - w tym wypadku jednostka samorządu terytorialnego (zgodnie z art. 3 pkt 5 wzmiankowanej ustawy) - określa regulamin konkursu oraz powołuje komisję konkursową. W jej skład wchodzi: po dwóch przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę, organu sprawującego nadzór pedagogiczny (o ile nie jest nim organ prowadzący szkołę), rady pedagogicznej, rodziców, a w przypadku placówek opieki całkowitej - rady placówki; oraz po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych. Jednocześnie art. 36a ust. 6 ww. ustawy stanowi, że w przypadku szkół i placówek nowo zakładanych, skład komisji konkursowej określa organ prowadzący tę szkołę lub placówkę, w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 1976 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), organem stanowiącym i kontrolnym w gminie jest rada gminy. W myśl art. 18 ust. 1 powołanej ustawy, zawarta została zasada domniemania kompetencji rady gminy, zgodnie z którą, do jej właściwości należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gmin, o ile ustawy nie stanowią inaczej. Analiza przepisów ustaw o samorządzie gminnym i systemie oświaty, pozwala na stw
ierdzenie, iż kompetencje w zakresie powoływania komisji konkursowej wyłaniającej dyrektorów szkół lub placówek i określania regulaminu jej pracy, posiada rada gminy. W świetle powyższego, niezasadne wydaje się realizowanie przez zarząd gminy czynności przewidzianych dla organu stanowiącego, czyli rady gminy.Pragnę zaznaczyć, iż zgodnie z regulacją art. 86 ustawy o samorządzie gminnym, organami nadzoru nad działalnością gminną są: Prezes Rady Ministrów i wojewoda, a w zakresie spraw budżetowych - regionalna izba obrachunkowa. W ramach sprawowanego nadzoru wojewoda bada zgodność z prawem uchwał organów gminy, przedkładanych w trybie art. 90 ustawy o samorządzie gminnym. O nieważności uchwały w całości lub w części wojewoda orzeka w terminie nie dłuższym niż
30 dni od daty doręczenia uchwały. W przypadku nieistniejącego naruszenia prawa, organ nadzoru nie stwierdza nieważności uchwały, ograniczając się do wskazania, iż uchwałę wydano z naruszeniem prawa (art. 91 ww. ustawy).Najdalej idące środki nadzoru przewiduje przepis art. 96 ustawy o samorządzie gminnym, określający, iż w razie powtarzającego się naruszenia przez radę gminy zapisów Konstytucji lub ustaw, Sejm, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, może w drodze uchwały rozwiązać radę gminy. Rozwiązanie rady
jest równoznaczne z rozwiązaniem wszystkich organów gminy. Jeśli zarząd gminy dopuszcza się powtarzającego się naruszenia Konstytucji lub ustaw, wówczas wojewoda wzywa radę gminy do zastosowania niezbędnych w takim przypadku środków. Jeżeli wezwanie to nie odnosi skutku, wojewoda występuje z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o rozwiązanie zarządu. W przypadku rozwiązania zarządu, jego funkcję - do czasu powołania nowego zarządu - pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów.Mając na uwadze wskazane powyżej mechanizmy, należy stwierdzić, iż istnieją prawne środki mające na celu przestrzeganie prawa przez organy gminy - w tym również przez zarząd gminy.
Pragnę dodać, że do Wojewody Mazowieckiego (pełniącego funkcję nadzoru nad działalnością Zarządu Miasta Ciechanowa), zostało przekazane stosowne pismo z prośbą o bliższe zainteresowanie się przedmiotową sprawą.
Z poważaniem
Marek Biernacki
* * *
Stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Janusza Lorenza, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53), przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Warszawa, 10 stycznia 2000 r.
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do pisma z dnia 22 grudnia 1999 r. znak: AG/043/484/99/IV uprzejmie przekazuję stanowisko do oświadczenia Pana Senatora Janusza Lorenza złożonego podczas 47 posiedzenia Senatu RP w dniu 16 grudnia 1999 roku w sprawie reformy rolnictwa.
Podzielam pogląd Pana Senatora o trudnej sytuacji w polskim rolnictwie, jakkolwiek podkreślam poprawę jaka nastąpiła w ostatnich miesiącach w wyniku podjętych wszechstronnych działań.
Proces zmniejszania się dochodów rolniczych rozpoczął się w 1996 r. i wynikał zarówno z przyczyn strukturalnych jak i bieżącej sytuacji na rynkach rolnych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Głównymi przyczynami spadku dochodów rolniczych były:
- niekorzystne "nożyce cen". na skutek ograniczonego popytu na żywność ceny rolne rosły wolniej niż ceny środków produkcji dla rolnictwa. Tendencja ta występowała także w innych krajach jak na ogół była rekompensowana wysokimi dopłatami do produkcji rolnej,
- ujemne saldo obrotów w handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi. Konkurencja ze strony produktów zagranicznych (często dotowanych w kraju producenta w trakcie produkcji i poprzez dopłaty do eksportu) na rynku krajowym i na zagranicznych rynkach zbytu polskich produktów,
- kryzys gospodarczy w Rosji, który spowodował gwałtowny spadek eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do tego kraju, będącego największym ich odbiorcą.
Trudna sytuacja dochodowa wynika także z faktu rozkładania się dochodów rolniczych na zbyt dużą liczbę pracujących w rolnictwie, a także braku dostatecznych środków finansowych i systemów skutecznej interwencji na ry
nku rolnym, podobnych do stosowanych w krajach Unii Europejskiej.W Polsce dotychczas nie stosowano dopłat kompensacyjnych, w znikomym stopniu ingeruje się w ceny produktów rolnych, praktycznie z wyjątkiem cukru, nie były do ostatniego roku stosowane dopłaty do eksportu. Nie występuje również kwotowanie produkcji i obowiązkowe odłogowanie gruntów, a większość produktów rolniczych wytwarzana jest bez zabezpieczenia zbytu, na ryzyko rolników. Obiektywnie trzeba stwierdzić, że sytuacja polskich rolników jest
daleko gorsza niż rolników w krajach Unii Europejskiej. Integracja z Unią Europejską ma na celu wyrównywanie szans.Rolnictwo w Unii Europejskiej przez ponad 40 lat miało zapewnione wysokie wsparcie i ochronę przed konkurencją. Transfery zarówno ze strony podatników, jak i konsumentów zapewniały dopływ pokaźnych środków finansowych do tego sektora. Dzięki temu możliwe było inwestowanie w nowoczesne technologie i skuteczne konkurowanie z rolnictwem państw spoza Unii. Równocześnie utrzymująca się sprzyjająca
koniunktura w gospodarce państw Unii Europejskiej umożliwiała absorpcję siły roboczej uwalnianej z rolnictwa.Polskie rolnictwo poniosło natomiast ciężar transformacji gospodarczej. W trudnych warunkach ekonomicznych nie było możliwe prowadzenie modernizacji gospodarstw, inwestowanie w nowe technologie, nowe maszyny i urządzenia, w tym bardzo kosztowne, zapewniające poprawę warunków sanitarnych.
Obiektywne oceny zachodnich ekspertów wskazują jednak, że polskie rolnictwo mimo to ma dobrą bazę do konkurencji w warunkach europejskich. Dotyczy to także przemysłu spożywczego. Różnorodne nasze produkty, wytwarzane przy znacznie mniejszym zużyciu środków produkcji i taniej, mają szansę po wprowadzeniu powszechnej standaryzacji, poprawie warunków sanitarnych oraz w
drożeniu wymogów fitosanitarnych i weterynaryjnych, skutecznie konkurować na rynkach międzynarodowych.Charakterystyczną cechą funkcjonowania Unii Europejskiej jest jednolitość warunków we wszystkich krajach członkowskich. Dlatego też proponowany przez Pana Senatora podział produkcji rolniczej na angażującą wysokie nakłady pracy realizowaną w Polsce, a masową, wysoko zmechanizowaną prowadzoną w innych krajach Unii Europejskiej, nie jest możliwy. Podobnie z przypływem siły roboczej. Istnieją także inne przy
czyny, które nie uzasadniają takiej propozycji.W kraju mamy kilkaset tysięcy gospodarstw towarowych, które już obecnie stosując nowoczesne techniki i technologie są zdolne konkurować z gospodarstwami krajów zachodnich, a ponadto obywatele naszego kraju od wielu lat wyjeżdżali z kraju do pracy. Migracja zarobkowa jest elementem globalizacji gospodarki światowej i tego faktu nie sposób nie akceptować. Oczywiście zmienia się charakter tych wyjazdów, na bardziej zorganizowany i bezpieczny z punktu widzenia pr
acowników.Nie podzielam także poglądu Pana Senatora o promowaniu w polityce rolnej gospodarstw wielkoobszarowych. Stosowane instrumenty w większości nie różnicują gospodarstw według areału, a nieliczne jak np. dopłaty do kredytów na zakup ziemi promują gospodarstwa mniejsze. Z kredytów tych mogą korzystać gospodarstwa na zakup ziemi do 100 ha.
Obecnie obserwuje się coraz większą presję towarów zagranicznych nie tylko na rynku krajowym ale i na innych rynkach. Wzrastają wymagania co do jakości produktów przy utrzymywaniu niskich cen. Jest zatem oczywiste, że sprostanie wymogom jakościowym i cenowym nie jest możliwe przy niewielkiej skali produkcji, na niewielkim areale.
Rolnictwo w Polsce wymaga pilnej przebudowy strukturalnej, co potwierdzają nie tylko eksperci, ale również coraz częściej rolnicy i społeczność wiejska. Nie wynika to jedynie z faktu dążenia Polski do integracji z Unią Europejską, ale z konieczności zwiększenia konkurencyjności polskich produktów rolno-spożywczych w skali międzynarodowej.
Cała polityka gospodarcza i strukturalna w Unii Europejskiej nakierowana jest na wyrównywanie dysproporcji pomiędzy krajami członkowskimi. Obowiązuje jednolitość rynku, swoboda przepływu kapitału i usług, a wszyscy członkowie traktowani są na równych prawach.
Analizując efekty, które przynosi i przyniesie dla Polski Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej, trzeba wskazać na jej obecne skutki, oraz efekty dla polskiego rolnictwa i wsi po uzyskaniu członkostwa.
W sytuacji, kiedy Polska nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej, skutki Wspólnej Polityki Rolnej dla naszego rynku rolno-spożywczego są niekorzystne i wynikają, jak już wcześniej wspomniałem, z wysokiego wsparcia poziomu unijnego rolnictwa m. in. poprzez stosowanie wysokich barier w imporcie, subsydiów eksportowych i dotacji bezpośrednich. Jej skutki po uzyskaniu członkostwa, będą zależeć m. in. od stopnia przygotowania polskiego rolnictwa do konkurowania na Jednolitym Rynku Unii Europejskiej i możliwości absorpcyjnych środków finansowych oferowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i Funduszy Strukturalnych.
Potencjalne korzyści dla Polski po uzyskaniu członkostwa w Unii Europejskiej będą wynikać przede wszystkim z:
- wyższych cen większości towarów rolnych w Unii Europejskiej, niż w Polsce,
- dostępu do dotacji bezpośrednich, których udział w dochodach rolników Unii Europejskiej po roku 2000 znacznie wzrośnie,
- dostępu do instrumentów towarzyszących (wcześniejsze emerytury, dotacje dla rolników gospodarujących na terenach o mniej korzystnych warunkach do rozwoju rolnictwa, zalesianie, ochrona środowiska),
- dostępu do Funduszy Strukturalnych
- objęcia Polski subwencjami eksportowymi (jeżeli jeszcze będą stosowane po uzgodnieniach w aktualnej rundzie negocjacji WTO) oraz likwidacji subwencji eksportowych w handlu z Polską.
W swoim oświadczeniu przestrzega Pan Senator przed bezmyślnym przejmowaniem zachodnich wzorców. Chciałbym zapewnić, że aktualnie realizowana polityka rolna określając priorytety rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich kieruje się przede wszystkim analizą stanu polskiego rolnictwa z uwzględnieniem rodzimych uwarunkowań klimatycznych, kulturowych, społeczno-gospodarczych.
W oparciu o szczegółową ocenę sytuacji, zaniedbań i potrzeb, analizę zagrożeń i ich przyczyn oraz uwarunkowań rozwoju, Rząd przyjął 3 podstawowe dokumenty programowe, których realizacja ma zapewnić trwałą poprawę sytuacji w rolnictwie i na wsi. Są to:
Do instrumentów socjalnych, skierowanych przede wszystkim do gospodarstw słabszych, nie mających szans rozwoju w warunkach narastającej konkurencji, zaliczono: przeciwdziałanie bezrobociu, działania na rzecz rozwoju infrastruktury społeczno-technicznej na obszarach wiejskich, reformę ubezpieczeń społecznych rolników oraz regulacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych i pomocy społecznej. Instrumenty organizacyjne to między innymi: stanowienie prawa, reforma administracyjna kraju, przygotowanie do integracji z UE oraz cały pakiet spraw związanych ze współpracą gospodarczą z zagranicą i ochroną granic. Instrumenty ekonomiczne, to regulacje podatkowe oraz wspieranie finansowe restrukturyzacji gospodarstw rolnych i przemysłu spożywczego, a także otoczenia rolnictwa mające na celu stworzenie w pełni konkurencyjnego sektora rolno-żywnościowego.
Dla realizacji tych zadań określony został wewnętrznie spójny zestaw celów:
- kształtowanie warunków pracy i życia ludności wiejskiej, odpowiadających standardom cywilizacyjnym i pozwalającym mieszkańcom wsi realizować ich cele ekonomiczne, edukacyjne, kulturowe i społeczne (rozwój infrastruktury technicznej i społecznej, tworzenie warunków dla rozwoju pozarolniczej działalności gospodarczej),
- przebudowa struktur sektora rolnego, tworząca przesłanki adaptacji rolnictwa do zmieniającej się sytuacji gospodarczej i społecznej (poprawa struktury obszarowej gospodarstw, modernizacja gospodarstw rolnych, wzmocnienie pozycji rolników na rynku produktów rolnych, wdrażanie postępu biologicznego),
- kształtowanie warunków rozwoju zrównoważonego na obszarach wiejskich, ochrona zasobów środowiska naturalnego oraz wiejskiego dziedzictwa kulturowego.
Określono także oczekiwane efekty w okresie do 2006 r. i zestaw instrumentów wspierających realizację tych celów oraz źródła środków finansowych na realizację poszczególnych zadań.
- Pakt dla rolnictwa i obszarów wiejskich - przyjęty przez Radę Ministrów 22 lipca 1999 r. jako dokument stanowiący propozycję ugody społecznej dla wspólnego - ponad podziałami politycznymi - rozwiązywania problemów rolnictwa i wsi, zarówno bieżących jak i strukturalnych, wieloletnich. Prace rządowo-związkowego Zespołu ds. Wsi nad uzgodnieniem Paktu rozpoczęły się 1 grudnia br. Powołano 5 grup roboczych, które rozpoczęły prace nad szczegółowymi rozwiązaniami.
Sądzę, że wszystkie wymienione przeze mnie dokumenty są Panu Senatorowi znane i nie ma więc potrzeby na szersze ich omawianie. Wyrażę tylko swoje głębokie przekonanie, że w 2000 roku nastąpi przyspieszona ich realizacja przy wykorzystaniu środków własnych inwestorów, środków budżetowych i z pomocy zagranicznej
Z poważaniem
Z up. MINISTRA ROLNICTWA
I ROZWOJU WSI
Leszek Kawski
PODSEKRETARZ STANU
* * *
Minister Gospodarki przedstawił stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Głuchowskiego, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):
Warszawa, dn. 10.01.2000 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na przesłany przez Panią Marszałek przy piśmie z dnia 22 grudnia 1999 r. znak: AG/043/504/99/IV tekst oświadczenia złożonego przez Senatora Pana Krzysztofa Głuchowskiego
podczas 47 posiedzenia Senatu RP w dniu 16 grudnia 1999 r., uprzejmie przedstawiam następujące stanowisko:Na wstępie pragnę zwrócić uwagę Pana Senatora na kilka aspektów dotyczących właściwości poszczególnych urzędów w sprawach elektroenergetyki, których obszary działania obejmują realizację zadań bezpośrednio związanych z problemami poruszonymi w oświadczeniu oraz generalnych uwarunkowań w jakich następuje wdrażanie nowych przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. Nr 54 poz. 389 z późniejszymi zmianami). Ustawa
Prawo energetyczne określa, o czym stanowi art. 1 ust. 1, zasady kształtowania polityki energetycznej państwa, warunki zaopatrzenia i użytkowania paliw i energii oraz działalność przedsiębiorstw energetycznych i wraz z innymi obowiązującymi ustawami wprowadza wyraźny podział zadań pomiędzy organy administracji rządowej w sprawach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki energetycznej, sektora elektroenergetycznego i odbiorców.Stosownie do postanowień przepisów ww. ustawy, zadania z zakresu spraw regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji w obszarze przedsiębiorstw energetycznych o charakterze monopolu naturalnego, realizuje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki - centralny organ administracji rządowej, powołany przez Prezesa Rady Ministró
w. Do zakresu kompetencji i obowiązków Prezesa URE należy regulowanie działalności przedsiębiorstw energetycznych zgodnie z ustawą i założeniami polityki energetycznej państwa, zmierzające do równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii (art. 23 ww. ustawy). Prezes URE rozstrzyga również w pierwszej instancji spory pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi i odbiorcami energii w zakresie określonym art. 8 Prawa energetycznego, oraz współdziała z właściwymi organami w przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym przedsiębiorstw energetycznych.Do właściwości Ministra Gospodarki należy opracowanie polityki energetycznej państwa oraz określanie warunków planowania i funkcjonowania krajowych systemów energetycznych. Minister Gospodarki w uzgodnieniu z innymi Ministrami - najczęściej z Ministrem Finansów i Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki wydaje w drodze rozporządzenia przepisy wykonawcze w zakresie wynikającym z delegacji zawartych w ustawie.
Nadzór właścicielski nad działalnością spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa, w tym Zakładów Energetycznych należy do kompetencji Ministra Skarbu Państwa.
Celem ustawy i wprowadzanych w życie rozporządzeń Ministra Gospodarki, wydanych na podstawie delegacji ustawowych, szeroko konsultowanych również z udziałem organizacji konsumenckich, jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, oszczędnego i racjonalnego użytkowania paliw i energii, rozwoju konkurencji, przeciwdziałaniu negatywnym skutkom naturalnych monopoli oraz ochro
na interesów odbiorców i minimalizacja kosztów. Ustawa - Prawo energetyczne wprowadza zasady rynkowej gospodarki energią elektryczną jako towarem i stara się razem z rozporządzeniami wykonawczymi zapewnić konieczne do tego warunki. Mechanizmy rynkowe tworzone są z jednoczesnym demonopolizowaniem działalności przedsiębiorstw poprzez nałożenie na przedsiębiorstwa energetyczne szeregu obowiązków. Demonopolizacja i urynkowienie rozpoczęły się w zasadzie praktycznie w roku 1999 i proces ten potrwa kilka lat.Wdrażanie ustawy Prawo energetyczne zmienia w sposób istotny obszar związany z ustalaniem cen energii elektrycznej. Taryfy energii elektrycznej kształtowane zgodnie z postanowieniami ustawy - art. 45 powinny zapewniać pokrycie uzasadnionych kosztów przedsiębiorstw energetycznych w zakresie koncesjonowanej działalności (wytwarzania, przetwarzania, przesyłania i dystrybucji oraz obrotu energią elektryczną) oraz kosztów modernizacji, rozwoju i ochrony środowiska. Również taryfy powinny zapewniać - co jest szczególnie ważne w okresie przejściowym przechodzenia od cen urzędowych do zasad kształtowania cen energii elektrycznej przez przedsiębiorstwa energetyczne - ochronę interesów odbiorców przed nadmiernym wzrostem cen energii, a także taryfy są różnicowane dla różnych grup odbiorców wyłącznie ze względu na uzasadnione koszty realizacji świadczenia, o ile przepisy nie stanowią inaczej. Przedsiębiorstwa energetyczne same ustalają taryfy zgodnie z tymi zasadami i przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 3 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz zasad rozliczeń w obrocie energią elektryczną, w tym rozliczeń z indywidualnymi odbiorcami (Dz.U. Nr 153, poz. 1002). Ocena prawidłowości sporządzenia taryfy przez koncesjonowane przedsiębiorstwo energetyczne i jej zgodności z obowiązującymi przepisami należy do Prezesa Urzędu regulacji energetyki, który również , stosownie do ustawy - Prawo energetyczne, opiniuje wydane przez Ministra Gospodarki w porozumieniu z Ministrem Finansów szczegółowe przepisy taryfowe.
Prawo energetyczne i rozporządzenia Ministra Gospodarki zmierzają do uzyskania racjonalizacji kosztów, a w szczególności ochrony odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen w drodze powiązania opłat za nośniki energii ponoszonych przez poszczególnych odbiorców z wysokością, czasem i miejscem powstawania uzasadnionych kosztów dostawy. Przepisy rozporządzenia określają niezbędne ceny i stawki opłat zawarte w poszczególnych taryfach zapewniając maksymalną przejrzystość taryf w taki sposób, aby odbiorca wiedział ile płaci za określone usługi. Transparentność i przejrzystość taryf ułatwia ich porównywanie pomiędzy różnymi nośnikami energii i przedsiębiorstwami energetycznymi i stymuluje rozwój konkurencji w interesie odbiorcy. Podkreślić należy, że taryfy opracowywane w oparciu o wskazane wyżej przepisy różnią się zasadniczo od ustalanych przez Ministra Finansów do 31 grudnia 1998 r., według przepisów ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz.U. z 1998 r. nr 27, poz. 195 z późn. zm.), cen urzędowych pozostających w całkowitym oderwaniu od kalkulacji rzeczywistych kosztów.
Powracając do poruszonego w oświadczeniu Pana Senatora Krzysztofa Głuchowskiego problemu przymuszania przez przedsiębiorstwa energetyczne do zakupu energii nagle, po znacznie wyższych cenach niż dotychczas, bez wcześniejszej zmiany umowy, pragnę wyjaśnić, że zatwierdzone zgodnie z dyspozycją art. 47 ust. 1 ustawy - Prawo energetyczne, taryfy energii elektrycznej, stanowiące zbiór cen i opłat oraz warunków ich stosowania dla energii elektrycznej, wprowadzone jako obowiązujące dla określonych w nim odbiorców w trybie określonym ustawą, są ogłaszane przez Prezesa URE w Biuletynie Branżowym Urzędu Regulacji Energetyki - "Energia elektryczna", w terminie 14 dni od dnia jej zatwierdzenia. Taryfa obowiązuje nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej publikacji; 14 dniowe vacatio legis ma na celu umożliwienie odbiorcom i zainteresowanym podmiotom zapoznanie się z nowymi cenami i opłatami. Przepis art. 47 ustawy - Prawo energetyczne nie ustala sztywnej daty wejścia w życie taryfy, a wyznacza jedynie termin przed upływem którego taryfa nie może obowiązywać. Nowe ceny energii elektrycznej zostały wprowadzone przez przedsiębiorstwa dystrybucyjne w marcu 1999 r. i nie mogły obowiązywać dwa lata wstecz, co miało rzekomo miejsce w przypadku opisanym przez Pana Senatora.
Jednocześnie, mając na uwadze ochronę interesów odbiorców energii elektrycznej przepisy końcowe i przejściowe ww. rozporządzenia w§ 49 wprowadzają ograniczenia polegające na tym, że przedsiębiorstwo energetyczne jest zobowiązane do kształtowania pierwszej taryfy obowiązującej w 1999 r. w ten sposób, aby poszczególne ceny i stawki opłat ustalone w taryfie dla grupy indywidualnych odbiorców w lokalach, nie wzrosły w stosunku do porównywalnych cen i stawek obowiązujących w poprzedniej taryfie więcej niż o 13%, jednocześnie w stosunku do innych grup taryfowych obowiązuje zasada nie powiększania subsydiowania skrośnego. Na podstawie danych statystycznych wynika, że w grupie taryfowej G-11, G-12 obejmującej również rolne gospodarstwa domowe, dynamika wzrostu cen energii elektrycznej w 1999 r. do końca września w stosunku do analogicznego okresu w roku 1998 nie przekroczyła 10% (9,4%).
Okazało się jednak, że przy wzroście nie przekraczającym 13% dla całej grupy taryfowej, ceny i stawki opłat ustalone dla niektórych odbiorców w grupie taryfowej C mogły skutkować wyższym wzrostem opłat. Rzeczywiście, dla odbiorców, którzy pobierają małą moc w stosunku do mocy zapotrzebowanej w umowie i małe ilości energii, opłaty ustalone przez przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłem i rozdziałem energii elektrycznej na podstawie cen i stawek opłat zatwierdzonych przez Prezesa URE w lutym br. mogły gwałtownie wzrosnąć w stosunku do cen ustalonych dotychczas w trybie cen urzędowych. Oprotestowywane przez odbiorców znaczne wzrosty cen w indywidualnych przypadkach były spowodowane w większości tym, że wiele umów zawieranych w okresach wcześniejszych przez odbiorców z zakładami energetycznymi przewiduje dostarczanie mocy umownej (zapotrzebowanej) w wielkości znacznie przekraczającej rzeczywiste potrzeby odbiorcy, a praktyka w odniesieniu do budowanych przyłączy powodowała, że odbiorca nie był zainteresowany w dostosowaniu zamawianej mocy do swoich potrzeb. Koszty utrzymywania niezbędnych rezerw (nadwyżkowe moce u wytwórców i w sieci elektroenergetycznej) ponosili bowiem wszyscy użytkownicy energii elektrycznej. W tych przypadkach konieczna jest weryfikacja umów o dostarczanie energii elektrycznej pod kątem rzeczywistych potrzeb.
W dotychczasowym systemie rozliczeń odbiorcy, którzy pobierali niewiele energii praktycznie nie partycypowali w pokrywaniu generowanych przez siebie kosztów stałych. Czynili to za nich odbiorcy zużywający więcej niż średnio energii elektrycznej w danej grupie. W okresie wdrażania rynkowej gospodarki energetycznej uregulowanej ustawą - Prawo energetyczne, kontynuowanie tych anachronicznych zasad nie jest możliwe. Ceny za towar jakim jest energia elektryczna, powinny pokrywać uzasadnione koszty i zapewniać niezbędny rozwój przedsiębiorstw energetycznych, eliminować subsydiowanie jednych grup odbiorców przez inne grupy oraz stymulować racjonalizację użytkowania energii przez odbiorców. Tym bardziej, zgodnie z zasadami gospodarki rynkowej (art. 20 i 22 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej) nie przewiduje się uwzględniania, przy kalkulacji cen i stawek opłat za energię, kondycji ekonomicznej odbiorcy.
Pragnę poinformować Pana Senatora, iż z chwilą zatwierdzenia przez prezesa Urzędu Regulacji taryf, niektóre spółki energetyczne, podjęły w lokalnych mediach kampanie informacyjne dotyczące nowych cen i stawek opłat, przy czym zainteresowanie odbiorców tym tematem nie było zbyt duże. Wzrosło ono znacznie, dopiero po otrzymaniu pierwszych rachunków rozliczających pobraną energię według nowych zasad.
Nawiązując do kolejnego poruszonego tematu, dotyczącego odszkodowań za uciążliwość związaną z wykorzystywaniem gruntów pod sieć przesyłową, pragnę dodać, że w tym zakresie obowiązującym stanem prawnym są przepisy następujących ustaw: z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 1999 r. nr 15, poz. 139), ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. nr 89, poz. 414 z późniejszymi zmianami) oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U nr 115, poz. 741 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668). Stosownie do ich postanowień wejście na "cudzy" grunt osób trzecich (inwestora) z budową urządzeń energetycznych może nastąpić tylko dla realizacji celu publicznego. Zajęcie prywatnej nieruchomości może nastąpić w umowie cywilnoprawnej albo przez wydanie decyzji administracyjnej. W sytuacji gdy właściciel lub użytkownik wyraża zgodę na wejście na nieruchomość i przeprowadzenie planowanych inwestycji, zawierana jest stosowna umowa, w której m. in. należy uregulować kwestie odszkodowania za powstałe szkody, ewentualnie za zmniejszenie się wartości nieruchomości po wybudowaniu urządzeń, a także kwestie związane z udostępnianiem przez właściciela bądź użytkownika nieruchomości w przyszłości w celu przeprowadzenia konserwacji wybudowanych urządzeń i przewodów, a także usuwania ich awarii. Osobie, na nieruchomości której zrealizowano inwestycję, przysługuje słuszne odszkodowanie za poniesione straty, a także dodatkowe odszkodowanie za obniżenie zawartości nieruchomości, jeżeli na skutek wybudowania obiektów nastąpi takie obniżenie. Ponadto, gdyby w wyniku wykonanych prac, właściciel nieruchomości nie mógł z niej korzystać, może żądać wykupienia nieruchomości po cenach rynkowych. W przypadku odmowy może dochodzić roszczenia przed sądem powszechnym. Odszkodowanie powinno odpowiadać wartości szkody, której wysokość określa rzeczoznawca majątkowy, stosownie do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad wyceny nieruchomości oraz zasad i trybu sporządzania operatu szacunkowego (Dz.U. Nr 98, poz. 612).
Przedstawiając powyższe, chciałbym podkreślić, że celem wprowadzonych ustawą - Prawo energetyczne regulacji cen paliw i energii jest w szczególności przeciwdziałanie negatywnym skutkom naturalnych monopoli, jakimi jest działalność przesyłowa i dystrybucyjna energii elektrycznej oraz ochrona interesów odbiorców i minimalizacja kosztów zaopatrzenia odbiorców w paliwa i energię. Działania te zmierzają do poprawy kondycji gospodarki kraju poprzez racjonalne korzystanie z infrastruktury energetycznej i oszczędne gospodarowanie paliwami i energią, a wprowadzane zmiany powinny doprowadzić do urealnienia cen energii.
Powstałe trudności i niedoskonałości w pierwszym okresie wdrażania nowych regulacji wynikających z ustawy - Prawo energetyczne, spowodowane były brakiem doświadczeń w tym zakresie, jak również nowatorskim charakterem takich regulacji w skali rynku europejskiego. Uzyskane dotychczas doświadczenia pozwolą na usuwanie powstałych nieporozumień w relacji odbiorca a przedsiębiorstwo energetyczne.
Na zakończenie pragnę dodać, iż o zgłoszonych przez Pana Senatora problemach powiadomię Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Mam nadzieję, że Prezes URE zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, zobowiąże przedsiębiorstwa energetyczne do szerszego informowania odbiorców o wprowadzanych zmianach cen nośników energii. Należy podkreślić, iż Prezes Urzędu Regulacji, posiada uprawnienia nie tylko do zatwierdzania taryf i nakładania kar administracyjnych przewidzianych w art. 56 ust. 1, ale także rozstrzygania w pierwszej instancji sporów w zakresie stosunków umownych między przedsiębiorstwami energetycznymi i odbiorcami, jeżeli istnieje publicznoprawny obowiązek zawarcia umowy - art. 4 ust. 2, art. 7 ust. 1 i 4 oraz art. 9 ust. 4 ustawy, w tym również do kontrolowania parametrów jakościowych dostaw i obsługi odbiorców w zakresie obrotu paliwami i energią elektryczną.
Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia związane z zasadami kształtowania i kalkulacji taryf energii elektrycznej, pozwolą lepiej zrozumieć przesłanki wprowadzenia nowego systemu rozliczeń za energię elektryczną, a troska urzędów centralnych o możliwie niskie obciążanie obywateli kosztami niezbędnej transformacji w sektorze elektroenergetyki, a także o ochronę środowiska, upewni Pana Senatora o staraniach rządu odnośnie łagodnego przejścia tego sektora gospodarki narodowej od modelu sterowanego centralnie do warunków gospodarki rynkowej, bez narażania innych dziedzin gospodarki oraz obywateli na nadmierne koszty.
Z wyrazami szacunku
MINISTER
Janusz Steinhoff
* * *
Prezes Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Majki, złożone na 47. posiedzeni
u Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):Warszawa, dnia 10 stycznia 2000 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W związku z pismem nr 440-392/99 z dnia 28 grudnia 1999 r., przesłanym przez Sekretariat Prezesa Rady Ministrów, dotyczącym ustosunkowania się do oświadczenia senatora Krzysztofa Majki w sprawie sytuacji w Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasie Chorych (ZRKCh), uprzejmie informuję, iż Rada ZRKCh, w związku z negatywną oceną pracy Zarządu, w dniu
27 października 1999 r., podjęła uchwałę Nr IV/20/99 w sprawie odwołania Pana Marcina Szulwińskiego ze stanowiska dyrektora ZRKCh. Jednocześnie, uchwałą Nr IV/21/99 z dnia 27 października 1999 r., Rada powołała Pana Mariusza Tarchoniego na stanowisko dyrektora ZRKCh.W związku z naruszeniem prawa przez Radę Kasy w uchwale Nr IV/20/99, a w szczególności art. 2 Konstytucji RP, gwarantującego prawo do obrony jako podstawową zasadę demokratycznego państwa prawa, Prezes Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, na podstawie art. 151a ust. 6 oraz 151e ust. 1 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.), w dniu 24 listopada 1999 r. wydał decyzję Nr 1135/99/DP, stwierdzającą nieważność Uchwał Rady ZRKCh Nr
IV/20/99 oraz Nr IV/21/99.W dniu 4 grudnia 1999 r., Rada ZRKCh złożyła skargę na decyzję Prezesa Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, w następstwie której podjęta została Uchwała Nr VI/29/99 w sprawie zawieszenia w czynnościach dyrektora ZRKCh Pana Marcina Szulwińskiego i uchwała Nr VI/30/99 w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora ZRKCh Panu Mariuszowi Tarchoniemu, do czasu rozstrzygnięcia sporu z Prezesem Urzędu Nadzoru.
W związku z przedstawioną sytuacją, w dniu 18 grudnia 1999 r., zwołano posiedzenie Rady ZRKCh, z udziałem Prezesa Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, mające na celu wyjaśnienie wątpliwości dotyczących aktualnej sytuacji w Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasie Chorych. W jego wyniku:
- Rada ZRKCh, po ponownym przedstawieniu zarzutów oraz wysłuchaniu wyjaśnień Pana Marcina Szulwińskiego, podtrzymała swoje stanowisko z dnia 27 października 1999 r. i uchwałą Nr VII/31/99 z dnia 18 grudnia 1999 r. odwołała Pana Marcina Szulwińskiego ze stanowiska dyrektora Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasy Chorych,
- Rada ZRKCh podjęła uchwałę Nr VII/33/99 z dnia 18 grudnia 1999 r. w sprawie uchylenia uchwały Nr VI/27/99 z dnia 4 grudnia 1999 r. w sprawie skargi na decyzję Prezesa Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych,
- podjęte w dniu 4 grudnia 1999 r. uchwały Rady ZRKCh w sprawie zawieszenia w czynnościach dyrektora Kasy oraz w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora Kasy, utraciły moc z chwilą podjęcia uchwały Nr VII/31/99 z dnia 18 grudnia 1999 r. w sprawie odwołania dyrektor
a Kasy Pana Marcina Szulwińskiego.Odnośnie pokrywania kosztów edukacji pracowników ZRKCh, uprzejmie informuję, iż dyrektor Kasy Chorych jest w pełni uprawniony do kształtowania wewnętrznej polityki zatrudnienia, a dokładanie staranności w celu podwyższania kwalifikacji pracowników jest działaniem wręcz pożądanym. należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 103 Kodeksu pracy, pracodawca ułatwia pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych w zakresie i na warunkach określonych w rozporządzeniu przez Ministra Edu
kacji Narodowej i Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.Ponadto, nawiązując do informacji, dotyczącej wydatkowania środków na szkolenia nieprzydatne bezpośrednio w funkcjonowaniu Kasy Chorych, tj. w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, informuję, iż będzie to przedmiotem najbliższej kontroli przeprowadzonej przez Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych w Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasie Chorych.
Z poważaniem
Teresa Kamińska
* * *
Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Ja
nusza Bielawskiego, złożone na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):Warszawa, dnia 10.01.2000 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W odpowiedzi na pismo z 22 grudnia 1999 roku (AG/043/497/99/IV) w sprawie oświadczenia złożonego przez Pana Prof. dr hab. Janusza Bielawskiego Senatora Rzeczypospolitej Polskiej podczas 47 posiedzenia Senatu RP w dniu 16 grudnia 1999 roku w sprawie preparatu p.n. 3TC (Lamivudinum) niezbędnego dla przeprowadzenia leczenia Rafała Maćkowa przekazuję następujące wyjaśnienia.
Zgodnie z ustawą z dnia 6 lutego 1997 roku o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określił rozporządzeniem z grudnia 1998 r. (Dz.U. Nr 156) wykazy leków, które są objęte refundacją. Wykazy te obowiązują od 1 stycznia 1999 roku. Wykazy leków refundowanych opracowywane są na podstawie opinii lekarzy specjalistów z poszczególnych dziedzin medycyny oraz w uzgodnieniu z Naczelną Izbą Lekarską oraz Aptekarską. Na podstawie tych opinii lek ten nie został objęty refundacją.
Obecnie wszelkie zmiany w wykazach leków refundowanych muszą być uzgadniane z Krajowym Związkiem Kas i uzależnione są od możliwości finansowych kas chorych.
Z uwagi na znaczenie preparatu 3TC (Lamivudinum) pewna ilość tego leku jest obecnie kupowana centralnie z przeznaczeniem dla szpitali.
Uprzejmie informuję, że Minister Zdrowia, w ramach programu polityki zdrowotnej państwa pt. "Leczenie interferonem dzieci i dorosłych z całego kraju" zakupił za około 6,5 mln zł Interferon oraz inne leki przeciwwirusowe m. in. lek p.n.m. Lamivudinum.
Dysponentem zakupionych leków przeciwwirusowych jest Pan Prof. Andrzej Gładysz - Specjalista Krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, Klinika Chorób Zakaźnych, Akademia Medyczna 51-149 Wrocław, ul. Koszarowa 5 (tel. 071 325-52-42). Klinika ta prowadzi leczenie przewlekłego zapalenia wątroby dorosłych i dzieci.
Z wyrazami szacunku
Franciszka Cegielska
* * *
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senatora Adama Glapińskiego, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):
Warszawa, dn. 11 stycznia 2000 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do pisma nr AG/043/491/99/IV, z dnia 22 grudnia 1999 r., przesyłającego oświadczenie Senatora RP Pana Adama Glapińskiego, złożone w dniu 16 grudnia 1999 r., podczas 47 posiedzenia Senatu RP, w sprawie postępowania Policji podczas demonstracji młodzieżowych, uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia.
W dniu 12 grudnia 1999 r., w godz. 12.00-13.00, przed głównym wjazdem do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie odbyło się liczące kilkadziesiąt osób zgromadzenie Komitetu "Wolny Kaukaz", będące wyrazem protestu przeciwko wojnie w Czeczenii.
O godz. 12.00 oficer operacyjny Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA powiadomił o powyższym zgromadzeniu Dyżurnego Komendy Stołecznej Policji Warszawa-Śródmieście. Na miejsce demonstracji skierowane zostały zmotoryzowane załogi interwencyjne z Komisariatu Policji Warszawa-Śródmieście oraz Kompanii Alarmowej Oddziału Prewencji KSP.
Policjanci próbowali ustalić organizatora zgromadzenia, jednak mimo wielokrotnych prób żaden z uczestników zgromadzenia nie złożył stosownego oświadczenia. Funkcjonariusze kompanii alarmowej podjęli działania zabezpieczające, polegające na rozwinięciu kordonu oddzielającego demonstrantów od głównego wejścia do Ambasady FR w
Warszawie. W zabezpieczeniu brała również udział grupa interwencyjna NJW MSWiA.Uczestnicy zgromadzenia zachowywali się niespokojnie, rzucali petardami na teren ambasady oraz pod nogi ustawionych w kordonie policjantów oraz posiadali transparenty o treści "Zostawcie Czeczenię", "Bombardujcie sobie Kreml", "Czeczenia to nie wasz poligon".
W toku podjętych działań trzech młodych mężczyzn (sprawców rzucania petardami) zostało zatrzymanych przez żołnierzy NJW MSWiA, natomiast osoba rzucająca jajkami w żołnierzy ochraniających placówkę dyplomatyczną została zatrzymana przez policjanta. Wszystkich zatrzymanych przewieziono do Komisariatu Policji Warszawa-Śródmieście, przy ul. Wilczej 21.
Około godz. 12.40 demonstracja rozeszła się, natomiast 40-osobowa grupa przemieściła się pod budynek ww. komisariatu, w oczekiwaniu na zwolnienie zatrzymanych osób. Przed przybyciem tej grupy, z sił wydzielonych z pododdziału alarmowego skierowano funkcjonariuszy do zabezpieczenia wejścia komisariatu przed wtargnięciem osób, któ
re domagały się zwolnienia zatrzymanych. następnie, o godz. 13.40, po sporządzeniu stosownej dokumentacji, osoby zatrzymane zostały zwolnione i demonstranci rozeszli się.Obecnie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w sprawie skargi Ambasady Federacji
Rosyjskiej o brak reakcji Policji na nielegalne zgromadzenie, zorganizowane przez Komitet "Wolny Kaukaz" w dniu 12 grudnia 1999 r.Ponadto, w Komendzie Stołecznej Policji przeprowadzono postępowanie wyjaśniające w sprawie wniesienia przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Polsce (za pośrednictwem Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych) zarzutu o brak reakcji Policji na nielegalne zgromadzenie Komitetu "Wolny Kaukaz" przed tą placówką dyplomatyczną w dniu 23 listopada 1999 r. W toku postęp
owania ustalono, że pikieta trwała w godz. 16.30-16.55, liczyła 10 osób i rozeszła się przed przyjazdem Policji. Załoga interwencyjna nie stwierdziła na miejscu zdarzenia żadnych aktów wandalizmu.Pragnę podkreślić, że organizator opisanych powyżej zgromadzeń nie zastosował się do ustawy z dnia 5 lipca 1990 r. - Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. nr 51, poz. 297, z późn. zm.). Nie zawiadomił Starosty Powiatu Warszawskiego o planowanych zgromadzeniach publicznych, a w rezultacie organ ten nie mógł powiadomić o pl
anowanym zgromadzeniu Komendanta Stołecznego Policji. Ponadto przedmiotowym zgromadzeniom nie przewodniczył indywidualnie oznaczony organizator, który odpowiadałby za zgodny z przepisami prawa przebieg zgromadzenia.Zgodnie z art. 22 ust. 2 Konwencji Wiedeńskiej o Stosunkach Dyplomatycznych, sporządzonej w Wiedniu, dnia 18 kwietnia 1961 r. (Dz.U. z dnia 8 września 1965 r., Nr 37, poz. 232) "Państwo przyjmujące ma szczególny obowiązek przedsięwzięcia wszelkich stosownych kroków dla ochrony pomieszczeń misji
przed jakimkolwiek wtargnięciem lub szkodą oraz zapobieżenia jakiemukolwiek zakłóceniu spokoju misji lub uchybieniu jej godności". Stosownie do powyższej regulacji - w trosce o bezpieczeństwo oraz przestrzeganie zasady eksterytorialności Ambasady FR w Warszawie i osób w niej zatrudnionych - działania podjęte przez policjantów i żołnierzy NJW MSWiA były adekwatne do zaistniałej sytuacji oraz zapobiegły dalszej eskalacji zachowań noszących znamiona naruszenia prawa.Reasumując pragnę poinformować, że podczas wykonywania czynności służbowych w dniu 23 listopada 1999 r. oraz w dniu 12 grudnia 1999 r. nie zebrano dowodów na niewłaściwe zachowania policjantów oraz przekroczenie przysługujących im uprawnień.
Z poważaniem
Bogdan Borusewicz
* * *
Informację w związku
z oświadczeniem senatora Tomasza Michałowskiego, złożonym na 48. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53), przekazał Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej:Warszawa, 11.01.2000 r.
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W odpowiedzi na przekazane przy piśmie z dnia 5 stycznia br. (AG/043/509/99/IV) oświadczenie Pana senatora Tomasza Michałowskiego w sprawie bezrobocia w powiecie częstochowskim i mieście Częstochowa, informuję, że zgodnie z Ustawą o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu z dnia 14 grudnia 1994 r. (Dz.U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128. z późniejszymi zmianami) z dniem 1 stycznia 2000 roku prowadzenie polityki regionalnej w zakresie przeciwdziałania be
zrobociu jest zadaniem samorządu województwa a podejmowanie i realizacja działań zmierzających do ograniczenia bezrobocia i jego negatywnych skutków jest zadaniem samorządu powiatowego. Dlatego też pytanie dotyczące długofalowego programu pomocy dla poszukujących pracy w powiecie częstochowskim i mieście Częstochowa należy skierować do władz samorządowych woj. śląskiego i powiatu częstochowskiego.Natomiast ze swej strony pragnę poinformować Panią Marszałek, że Rząd RP jest świadomy powagi sytuacji w zakresie bezrobocia i podejmuje działania zapobiegające negatywnym dla rynku pracy skutkom restrukturyzacji przemysłu w kraju. Uwzględniając ograniczoną skuteczność dotychczasową polityki rynku pracy dla zmniejszania bezrobocia w Ministerstwie Pracy i Polityki
Społecznej opracowano Narodową Strategię Wzrostu Zatrudnienia i Rozwoju Zasobów Ludzkich na lata 2000-2006. Strategia stanowi zbiór kierunków działań, których realizacja przyczyni się do wzrostu produktywnego zatrudnienia, a więc także do ograniczenia bezrobocia i jego negatywnych skutków. Ten kompleksowy dokument został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 4 stycznia br., a jego uszczegółowieniem będzie przygotowywany obecnie Narodowy Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia w latach 2000-20001.Z szacunkiem
Longin Komołowski
* * *
Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53), przekazał Minister Spraw Zagranicznych:
Warszawa, dnia 12 stycznia 2000 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do pisma Pani Marszałek z dnia 22.12.1999 r. (AG/043/48/99/IV) dotyczącego oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka w sprawie zadośćuczynienia dla robotników, zmuszanych w czasie w czasie II wojny światowej na terenie Radomia do niewolniczej pracy na rzecz jednej z firm austriackich, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Prowadzone w ubiegłym roku z udziałem m.in. przedstawicieli przemysłu niemieckiego rozmowy w sprawie odszkodowań dla ofiar pracy przymusowej i niewolniczej, zakończone ustaleniem globalnej sumy wypłat, dotyczyły wyłącznie zadośćuczynienia finansowego za pracę świadczoną na rzecz firm niemieckich lub Państwa Niemieckiego. Nie odnosiły się one zatem do przypadków, gdy podmiot
em korzystającym z pracy poszkodowanych były inne firmy lub państwa.Według posiadanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych informacji toczy się obecnie w Austrii ożywiona dyskusja o charakterze zarówno politycznym jak i prawnym, dotycząca różnych aspektów odpowiedzialności firm austriackich, które w czasie II wojny światowej korzystały z pracy o charakterze przymusowym lub niewolniczym. Powołana została m.in. do życia specjalna komisja historyków, która zajmuje się m.in. analizą tego zagadnienia. Można
mieć zatem nadzieję, że w niedługim czasie przygotowane i przedstawione zostaną konkretne inicjatywy strony austriackiej, które zmierzać będą do zaspokojenia uzasadnionych roszczeń osób pokrzywdzonych.Należy jednakże podkreślić, że ewentualne negocjacje dotyczące odszkodowań od firm austriackich nie będą miały charakteru rozmów międzypaństwowych.
Rola rządu polskiego, podobnie jak to miało miejsce podczas rokowań z firmami niemieckimi, polegać będzie na wspieraniu - w ramach międzynarodowych konsultacji - i
nteresów obywateli polskich.Łączę wyrazy szacunku
Bronisław Geremek
* * *
Minister Skarbu Państwa przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Lorenza, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):
Warszawa, dnia 12 stycznia 2000 roku
Pani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W związku z oświadczeniem złożonym przez Senatora Janusza Lorenza podczas 47 posiedzenia senatu RP w dniu 16 grudnia 1999 roku, pragnę zwrócić uwagę Pani Marszałek na fakt, że poruszane w oświadczeniu kwestie nie należą do kompetencji Ministra Skarbu Państwa.
Obowiązujące przepisy prawa stanowią, że Narodowy Bank Polski - w zakresie określonym ustawą Prawo bankowe oraz ustawą o NBP - sprawuje nadzór nad działalnością innych banków. Zadania nadzorcze wykonywane są przez Komisję Nadzoru Bankowego oraz Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego.
Minister Skarbu Państwa sprawuje nadzór właścicielski nad bankami, których akcje należą do Skarbu Państwa. Nadzór ten wykonywany jest na zasadach określonych w przepisach Kodeksu handlowego. Natomiast czynności bankowe podlegają kontroli organów nadzoru bankowego.
Jednocześnie należy zauważyć, że relacje pomiędzy bankiem a kredytobiorcą określa przede wszystkim umowa kredytowa, która precyzyjnie opisuje prawa i obowiązki stron umowy. W oparciu o informacje przedstawione w oświadczeniu Pana Senatora Janusza Lorenza nie można stwierdzić czy wstrzymanie kredytowania inwestycji nastąpiło z winy inwestora, który dopuścił się naruszenia istotnych warunków umowy kredytowej (np. przekroczenie budżetu, harmonogramu budowy, utrata zdolności kredytowej itp.) czy też bank nie dotrzymał swoich zobowiązań wynikających z umowy. W tym wypadku kredytobiorcy przysługiwałoby prawo doc
hodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej.Należy podkreślić, że bank jako odrębny podmiot prawa prowadzi autonomiczną politykę kredytową, włącznie z zastosowaniem wewnętrznych procedur zabezpieczających w celu stworzenia optymalnej jakości portfela kredytowego. Jest to o tyle istotne, że bank typu depozytowo-kredytowego występuje w interesie nie tylko akcjonariuszy, ale także właścicieli depozytów w banku z których to finansowana jest część akcji kredytowej. Fakt ten nakłada na każdy bank obowiązek dokład
ania szczególnej staranności nad zabezpieczeniem powierzonych środków.W mojej opinii rozwiązania polegające na administracyjnym kształtowaniu polityki kredytowej banków w tym i wewnętrznych procedur określania i sprawdzania wiarygodności kredytowej mogłyby prowadzić do pogorszenia jakości portfela kredytowego banków co stwarzałoby zagrożenie dla sprawnego działania całego systemu bankowego w kraju.
Z poważaniem
Emil Wąsacz
* * *
Prezydent m.st. Warszawy przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Piotra Ł.J. Andrzejewskiego i Stanisława Cieśli, złożone na 48. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):
Warszawa, dnia 12 stycznia 2000 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W załączeniu pozwalam sobie przesłać odpowiedź, udzieloną panom Senatorom Piotrowi Andrzejewskiemu i Stanisławowi Cieśli w sprawie Oświadczenia złożonego na 48 posiedzeniu Senatu w dniu 30 grudnia 1999 roku.
Z wyrazami szacunku
Paweł Piskorski
Szanowny Panie Senatorze!
Za pośrednictwem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej pani Profesor Alicji Grześkowiak otrzymałem tekst Oświadczenia złożonego przez pana Senatora na 48 posiedzeniu Senatu w dniu 30 grudnia 1999 roku i z uwagą zapoznałem się z jego treścią.
Żałuję, że moje raje i argumenty przedstawione publicznie w licznych wypowiedziach nie zmniejszyły wątpliwości i obaw pana Senatora co do organizacji sylwestra na placu Piłsudskiego.
Pozwalam więc sobie powtórzyć, iż jedynym motywem działania władz miasta była chęć umożliwienia jak największej liczbie warszawiaków spędzenia sylwestrowej nocy w sposób zorganizowany przy ciekawym programie estradowym, a o północy wspólne wysłuchanie noworocznych życzeń Jego Świątobliwości Jana Pawła II.
Spodziewaliśmy się, iż milenijny sylwester 1999/2000 zgromadzi dużo więcej uczestników niż stołeczne sylwestry w latach ubiegłych. Liczyliśmy się również z tym, że do warszawiaków dołączy młodzież uczestnicząca w XXII Europejskich Spotkaniach Młodych organizowanych przez Wspólnotę
z Taize.Dotychczasowe miejsce zabawy-Plac Zamkowy jest zbyt mały na przyjęcie kilkudziesięciotysięcznej liczby uczestników zabawy. Na ograniczonej przestrzeni Placu Zamkowego nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa bawiących się, szybkiego dojazdu służb sanitarnych i pożarniczych, wyznaczenia dróg ewakuacyjnych.
Dlatego też władze miasta zdecydowały, iż przywitanie Nowego Roku odbędzie się nie na Placu Zamkowym, zgodnie z ustaloną od lat tradycją, lecz na znajdującym się najbliżej jedynym miejscu wystarczająco dużym do przyjęcia tak licznej grupy osób i stwarzającym możliwość zapewnienia wszystkich parametrów bezpieczeństwa - Placu Piłsudskiego.
Władze miasta były od początku świadome, iż noworoczne spotkanie warszawiaków odbywać się będzie w pobliżu miejsca pamięci narodowej i uczyniły wszystko, aby zapewnić należytą ochronę Grobu Nieznanego Żołnierza pod względem porządku, bezpieczeństwa i poszanowania godności tego miejsca.
Jednocześnie pragnę podkreślić, że Władze Warszawy wielokrotnie dawały wyraz swojemu stosunkowi do przeszłości i historii Warszawy. Stosunkowi pełnemu poszanowania dla tradycji i tożsamości miasta, dbając o utrwalenie dla przyszłych pokoleń pamięci o warszawskich bohaterach i ich czynach. Materialnym wyrazem tego są liczne pomniki
i tablice pamięci wznoszone przy organizacyjnym i finansowym udziale miasta, muzea i wystawy, liczne publikacje historyczne, udział władz stolicy w uroczystościach rocznicowych.Władze Warszawy ze swej strony zrobiły wszystko, aby zapewnić udane sylwestrowe spotkanie warszawiaków oraz bezpieczeństwo i poszanowanie miejsc pamięci narodowej.
Jestem w pełni usatysfakcjonowany faktem, że nasze przewidywania sprawdziły się. Zarówno organizatorzy jak i uczestnicy spotkania stanęli na wysokości zadania, o czym najlepiej świadczy spokojny, niezakłócony chuligańskimi wybrykami i prowokacjami przebieg sylwestrowej nocy.
Z wyrazami szacunku
Paweł Piskorski
* * *
Prezes Głównego Urzędu Ceł przekazał stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Stanisława Gogacza, złożo
nym na 48. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):Warszawa, 2000.01.12
Pani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W załączeniu przesyłam stanowisko w sprawie oświadczenia złożonego przez senatora Stanisława Gogacza podczas 48 posiedzenia Senatu RP w dniu 30 grudnia 1999 r. w kwestii likwidacji Posterunku Celnego w Opolu Lubelskim.
Zbigniew Bijak
Stanowisko
w sprawie likwidacji Posterunku Celnego
w Opolu Lubelskim
Wraz z wejściem w życie ustawy Kodeks celny, od 1 stycznia 1998 roku uległ zmianie system prawa celnego, funkcjonowania administracji celnej, dozoru celnego i dokonywania odpraw celnych. Kierunkiem w którym zmierzają wszelkie prawne i organizacyjne działania administracji celnej jest upro
szczenie procedur celnych i ograniczenie kontaktu przedsiębiorcy z urzędem celnym. Procedury uproszczone pozwalają podmiotowi na odstąpienie od konieczności przedstawiania towaru w urzędzie celnym, a nawet zezwalają nakładać zamknięcia celne i jedynie rejestrować dokonywanie wywozu lub przywozu towarów.Miniony rok był dla administracji celnej i kilkuset firm okresem wzajemnego wdrażania tych procedur. W efekcie okazało się, że przedsiębiorstwa stosujące procedury uproszczone nie popełniły większych uchybień formalnych i finansowych. Drobne pomyłki były na bieżąco korygowane. Teraz przed nami okres rozpowszechniania stosowania tych procedur. Taka forma organizacji odpraw celnych przenosząc ciężar odpowiedzialności na przedsiębiorcę, pozwala jednocześnie ogra
niczyć koszty ponoszone przez Służbę celną i skierować jej działanie na zadania powtórnej kontroli celnej. Strategia ta ma na celu skierowanie środków finansowych administracji celnej na informatyzację i doposażenie służb celnych w nowoczesny sprzęt do kontroli, przy jednoczesnym usprawiedliwieniu działania służb oraz skorygowaniu struktury organizacyjnej urzędów celnych.Przeprowadzona w Głównym Urzędzie Ceł analiza wykazała, że w Posterunku Celnym w Opolu Lubelskim ilość dokonywanych odpraw jest mała i sezonowa (okres zbiorów owoców i warzyw), przy niewielkim zatrudnieniu. Skuteczne zabezpieczenie interesów podmiotów gospodarczych - tj. dokonywanie sprawnych odpraw celnych, może zostać zabezpieczone poprzez stosowanie przez firmy procedur uproszczonych. Ma
jąc jednak na uwadze małe podmioty gospodarcze dokonujące odpraw jednostkowych lub sezonowych, racjonalnym rozwiązaniem byłoby utworzenie miejsca uznanego lub wyznaczonego. W tej sprawie odbyło się już spotkanie dyrektora Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej z władzami samorządowymi Opola Lubelskiego i reprezentantami przedsiębiorców.W świetle przedstawionych wyjaśnień informuję, że likwidacja Posterunku Celnego w Opolu Lubelskim jest uzasadniona i będzie miała miejsce po wejściu w życie stosownych regulacji
prawnych.p.o. DYREKTORA
GABINETU PREZESA
Jacek Kapica
* * *
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Grzegorza Lipowskiego, złożone na 48. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):
Warszawa, dnia 14 stycznia 2000 r.
Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek,
Odpowiadając na wystąpienie Pani Marszałek, przedstawione w piśmie z dnia 5 stycznia 2000 r. Znak: AG/043/514/99/IV, przy którym zostało przekazane oświadczenie złożone przez senatora Grzegorza Lipowskiego, uprzejmie informuję, że podstawą decyzji o odwołaniu pani Urszuli Kulickiej ze stanowiska głównego księgowego Oddziału ZUS w Częstochowie było przede wszystkim to, iż pani Kulic
ka nie wywiązywała się ze swoich podstawowych obowiązków przedkładając dyrektorowi oddziału i Centrali Zakładu nierzetelne dokumenty, wprowadzając tym samym w błąd Zarząd i Prezesa Zakładu. Ponadto przekraczała swoje kompetencje podpisując pisma w sprawach należących do zakresu działania dyrektora oddziału. Jednocześnie pani Urszula Kulicka nie wykazała się - w ocenie Departamentu Ekonomicznego Centrali Zakładu - wystarczającym poziomem wiedzy merytorycznej. Pragnę podkreślić, że decyzję o odwołaniu podjąłem na wniosek Członka Zarządu do spraw ekonomiczno-finansowych.Wyjaśniam również, że charakterystyczną cechą stosunku pracy z powołania jest to, że pracownik odwołany ze stanowiska jest - z mocy prawa - zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jedynie na wniosek lub za zgodą pracownika pracodawca może zatrudnić go w okresie wypowiedzenia przy innej pracy odpowiedniej ze względu na jego kwalifikacje zawodowe. Byłoby zatem sprzeczne z przepisami prawa pracy, gdyby pani Kulicka po odwołaniu świadczyła pracę w
charakterze głównego księgowego oddziału.Po otrzymaniu listu od pracowników Oddziału ZUS w Częstochowie sprawę rozpatrzyłem ponownie i uważam, że decyzja o odwołaniu powinna zostać utrzymana. Z załogą Oddziału ZUS w Częstochowie spotkał się w moim imieniu inny Członek Zarządu nadzorujący sprawy kadrowe.
Z wyrazami głębokiego szacunku
prof. dr hab. Lesław Gajek
* * *
Minister Łączności przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz
Senatu RP" nr 53):Warszawa, dnia 14 stycznia 2000 r.
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Pani prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W związku z oświadczeniem, złożonym przez senatora Wiesława Pietrzaka podczas 47 posiedzenia Senatu w dniu 16 grudnia 1999 r. w sprawie "ujednolicenia numerów kierunkowych", przedstawiam poniższe wyjaśnienia.
Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności, Minister Łączności ustala dla sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego plany numeracji. Plan definiuje elementy sieci, określa formaty numerów sieci i usług oraz ustala schematy wybierania.
Stacjonarna sieć telefoniczna w Rzeczypospolitej Polskiej jest podzielona na 49 Stref Numeracyjnych. Połączenia strefowe są to połączenia pomiędzy dwoma abonentami zlokalizowanymi w tej samej strefie numeracyjnej. Połączenia strefowe są zestawiane po wybraniu przez abonenta numeru strefowego abonenta żądanego. Połączenia międzystrefowe są uzyskiwane po wybraniu (po prefiksie "O") numeru krajo
wego abonenta, składającego się z wskaźnika strefy numeracyjnej i numeru strefowego.Nowy podział administracyjny kraju nie zmienił podziału sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego. Biorąc pod uwagę sposób wybierania numeru (plan numeracji krajowej) i realizację techniczną połączeń (budowę sieci telekomunikacyjnych) nie jest uzasadnione dostosowanie stref numeracyjnych do nowego podziału administracyjnego kraju tak, aby abonenci mieli skrytą numerację strefową i każde z 16 nowych województw charakteryzo
wało się Nowym Wskaźnikiem Strefy. Każda zmiana granic stref numeracyjnych powoduje konieczność dokonania przebudowy sieci i zmiany numeracji abonentom ze wzglądu na kolizje numeracyjne. Koszty zmiany numeracji związane ze zmianą granic stref poniesione łącznie przez operatora i abonentów szacuje się na ok. 100-500 PLN na abonenta a przy konieczności wymiany central analogowych zupełnie niepodatnych na zmianę numeracji lub budowy nowych wzrastają do 3000 PLN. Szerzej problem kosztów związanych z dostosowaniem sieci krajowej do nowego podziału administracyjnego państwa przedstawiłem w piśmie DRT-OS-470-16/1080/99 z sierpnia 1999 r. w związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Krzysztofa Majkę.Mając na uwadze przedstawiony szacunek kosztów dostosowania planu numeracji i liczby stref numeracyjnych do nowego podziału administracyjnego, można dopuścić jedynie niewielkie korekty granic stref numeracyjnych związane z utworzeniem powiatów i przebiegiem dotychczasowych granic stref numeracyjnych. W całym kraju 8
4 powiaty są podzielone granicami stref numeracyjnych i abonenci telefoniczni w tych powiatach łącząc się z abonentami z tego samego powiatu, umiejscowionymi za granicą strefy, wykonują obecnie połączenia międzymiastowe (z prefiksem "O" i wskaźnikiem międzymiastowym) zaliczane wg 4 lub 5 taryfy.Plan numeracji nie zawiera zapisów określających zasady taryfikacji. Zgodnie z art. 39 ust. 1 opłaty za usługi telekomunikacyjne ustala operator, a Minister Łączności może wprowadzić (art. 39 ust. 2) opłaty maksymalne za usługi telekomunikacyjne o charakterze powszechnym.
Ponieważ operatorzy, jak wiemy, nie wprowadzili jednolitych opłat za połączenia realizowane pomiędzy abonentami w powiatach podzielonych granicami stref numeracyjnych, Minister Łączności planuje wprowadzenie zapisu zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego i ustalającego, że połączenia telefoniczne w telekomunikacyjnej sieci użytku publicznego pomiędz
y abonentami, których stacje telefoniczne zlokalizowane są w różnych gminach na obszarze tego samego powiatu, inicjowane w sieci danego operatora powinny być zaliczane na tych samych warunkach niedyskryminujących abonentów.Obecnie sieć krajowa taryfikuje połączenia na podstawie analizy 4 cyfr numeru krajowego. Przy tego rodzaju połączeniach i dwucyfrowym wskaźniku strefy analiza tylko dwóch pierwszych cyfr numeru strefowego nie zawsze jest wystarczająca do określenia, że połączenie jest zestawiane pomiędzy
abonentami tego samego powiatu położonymi w różnych strefach numeracyjnych, w związku z czym może okazać się konieczna zmiana zasad analizy numerów lub zmiana numeracji abonentów (wskaźnika strefy numeracyjnej i numeru strefowego).W celu umożliwienia dokonywania zmian numeracji abonentom w planie numeracji krajowej PNK-99TF zamierzamy wprowadzić zapis dopuszczający w sieciach miejscowych na obszarach powiatów podzielonych granicami stref numeracyjnych, przyznawanie na wniosek operatora zakresu numeracji u
stalonego dla innej strefy numeracyjnej występującej w tym powiecie.Zapisy powyższe zapewnią właściwe zaliczanie połączeń i ewentualnie zmianę numeracji bez konieczności dokonywania zmiany granic stref numeracyjnych. Zmiana granic stref numeracyjnych powodowałaby zmianę warunków świadczenia usług przez niezależnych operatorów lokalnych, którzy w swoich sieciach musieliby zestawiać połączenia międzymiastowe, czego zabraniają, w odniesieniu do operatorów o przewadze kapitału zagranicznego, przepisy obowiązującej ustawy o łączności. I tak więc do czasu wejścia w życie nowej ustawy prawo telekomunikacyjne nie należy się spodziewać zmiany granic stref numeracyjnych.
Jednocześnie uprzejmie informuję Panią Marszałek, że zamiarem Ministra Łączności jest wdrożenie w sieci krajowej "niegeograficznej" numeracji. Po ujednoliceniu numeracji wskaźników strefowych (2 cyfry) i numerów strefowych (7 cyfr) zostanie wprowadzony 9 cyfrowy numer krajowy wybierany przez abonentów w połączeniach strefowych i międzystrefowych (połą
czenia przejściowo będą uzyskiwane z wykorzystaniem prefiksu "O"). Pierwsze cyfry 9 cyfrowego numeru krajowego związane będą z obszarem numeracyjnym (obszarem obsługi) a nie z obszarem geograficznym związanym np. z granicami powiatów czy województw. Zniknie wtedy problem z wybieraniem lub nie wybieraniem prefiksu "O" oraz wybieraniem lub nie wybieraniem wskaźnika międzymiastowego, gdyż abonenci stacjonarnej sieci telefonicznej będą posiadali numerację jednolitą dziewięciocyfrową i schemat wybierania będzie identyczny ze stosowanym obecnie przy połączeniach z sieci komórkowych do sieci stacjonarnej. Po likwidacji stref numeracyjnych zniknie pojęcie "połączeń międzymiastowych" i operatorzy będą mogli ustalić inne zasady taryfikacji, np. zaliczanie rozmów w zależności od odległości central, do których abonenci są przyłączeni.Z poważaniem
Maciej Srebro
* * *
Minister Zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Doroty Kempki, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):
Warszawa, dnia 14.01.2000 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
Z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, odpowiadając na oświadczenie złożone przez Panią Senator Dorotę Kempkę, przesłane przy piśmie Pani Marszałek z dnia 22 grudnia 1999 r. znak: AG/043/482/IV uprzejmie informuję, że problemy zdrowia dzieci i młodzieży Ministerstwo Zdrowia uznaje jako priorytetowe. Stąd też znaczna część działań polityki prorodzinnej państwa, w części dotyczącej poprawy zdr
owotności rodziny, ukierunkowana jest na zdrowie dzieci i młodzieży. Zakres zadań realizowanych przez resort zdrowia w odniesieniu do populacji dzieci młodzieży jest bardzo szybki. Ze względu na specyfikę potrzeb zdrowotnych tej populacji, szczególną wagę przywiązujemy do właściwie realizowanej profilaktyki oraz promocji zdrowia.Wdrożona od 1 stycznia 1999 roku reforma systemu ochrony zdrowia, objęła zmiany organizacyjne, a przede wszystkim zmianę sposobu finansowania całego systemu. Kierunek i zakres reformy wyznaczyła ustawa z dnia 6 lutego 1997 roku o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Przekształcenia systemowe w ochronie zdrowia wpłynęły również na zmianę podporządkowania zakładów opieki zdrowotnej, dotychczas sprawujących nadzór merytoryczny w zakre
sie opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem na poziomie wojewódzkim. Działalność wojewódzkich zespołów (przychodni) opieki nad matką i dzieckiem, funkcjonujących w poprzednich latach (samodzielnie lub w strukturach wojewódzkich szpitali specjalistycznych) finansowana była z budżetu wojewodów. Obecnie funkcję organu założycielskiego większości tego rodzaju zespołów przejął samorząd wojewódzki. Zmiana systemu finansowania działalności zakładów opieki zdrowotnej, finansowanie przez Kasy Chorych faktycznie wykonanych świadczeń zdrowotnych (wymienionych w ustawie), wpłynęła na obniżenie możliwości finansowania działalności merytorycznej wojewódzkich zespołów (przychodni) matki i dziecka, obejmującej głównie nadzór nad jakością świadczeń, analizę stanu zdrowia kobiet i dzieci oraz koordynację działań w zakresie profilaktyki, leczenia, a także koordynację realizacji programów zdrowotnych.W opinii Ministerstwa Zdrowia, dalsze funkcjonowanie nadzoru merytorycznego w opiece zdrowotnej nad matką i dzieckiem jest niezbędne. Dlatego też od początku ubiegłego roku poszukiwano zgodnego z prawem rozwiązania umożliwiającego zachowanie ciągłości pracy tego nadzoru. Kierownictwo resortu podjęło decyzję o sfinansowaniu ze środków będących w dyspozycji Ministra Zdrowia 65 etat
ów pracowników zatrudnionych w poszczególnych województwach (w Regionalnych Centrach Zdrowia Publicznego). Niestety ze względu na brak zgodnej z prawem możliwości przeniesienia tych środków do budżetu wojewodów rozwiązanie to nie mogło być zastosowane. Niepowodzeniem zakończyła się również próba zatrudnienia pracowników sprawujących nadzór merytoryczny w opiece zdrowotnej nad dziećmi przez podległe Ministrowi Centrum Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia.W dniu 16 sierpnia 1999 r. w przedłożonym Ministrowi Finansów projekcie budżetu państwa na rok 2000 wystąpiliśmy z wnioskiem o dokonanie przeniesienia, ze środków ujętych w limicie dla Ministerstwa Zdrowia do budżetu wojewodów, środków o łącznej wysokości 1.204 tys. zł, z przeznaczeniem na zatrudnienie w
każdym województwie w zespołach metodyczno-organizacyjnych (rozdz. 8554) pracowników sprawujących nadzór merytoryczny w zakresie opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem - do wniosku załączono szczegółowy podział etatów i środków dla poszczególnych województw (łącznie 65 etatów). Przeniesienie takie zostało dokonane o czym poinformowano wojewodów w dniu 10.01.br.W piśmie skierowanym do wszystkich wojewodów przedstawiłam informację o przeznaczeniu środków. Równocześnie, powołując się na swoje uprawnienia wynikające z przepisów art. 33 ust. 1 i art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie, przedstawiłam prośbę o powołanie nadzoru mery
torycznego w zakresie opieki nad matką i dzieckiem, usytuowanego w strukturze administracji rządowej. Zaproponowałam utworzenie dwustopniowego, ściśle skoordynowanego nadzoru merytorycznego w tej dziedzinie, obejmującego szczebel centralny oraz wojewódzki - powierzając jednocześnie funkcję lidera i koordynatora organizacji opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem Instytutowi Matki i Dziecka w Warszawie. Dyrektora tego Instytutu upoważniłam do podejmowania działań w wymienionym zakresie, w skali całego kraju. Do wystąpień skierowanych do wojewodów załączone zostały ramowe zadania nadzoru merytorycznego w zakresie opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem, które w większości pokrywają się z wymienionymi przez Panią Senator.W celu ujednolicenia metod funkcjonowania nadzoru, w lutym br. Instytut Matki i Dziecka zorganizuje szkolenie dla wskazanych przez wojewodów pracowników, z udziałem specjalistów z dziedziny zdrowia publicznego, pediatrii, położnictwa i ginekologii oraz neonatologii.
Ponadto uznając, że jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu świadczeń profilaktycznych na rzecz dzieci i młodzieży jest prawne uregulowanie tego zagadnienia, w projekcie aktualnie nowelizowanej ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym zaproponowaliśmy treść przepisu upoważniającego Ministra właściwego do spraw zdrowia do określenia w drodze rozporządzenia zakresu świadczeń profilaktycznych u dzieci i młodzieży. Rozporządzenie wydane na tej podstawie będzie obligowało organy odpowiadające za organizację świadczeń zdrowotnych do zapewnienia dzieciom i młodzieży badań profilaktycznych w określonym zakresie i terminach. Zgodnie z przepisami ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, świadczenia te będą realizowane przez Kasy Chorych. Natomiast finansowanie badań przesiewowych będzie podzielone pomiędzy Ministerstwo Zdrowia i Kasy Chorych, w zależności od charakteru tych badań. Istotną częścią działalności profilaktycznej na rzecz dzieci będzie promocja zdrowia - zadanie to należy do obowiązków samorządów. W związku z czym oczekuję, że włączą się one do działań w tym zakresie poprzez ich współfinansowanie oraz tworzenie odpowiednich struktur.
Z wyrazami szacunku
Franciszka Cegielska
* * *
P.o. Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbyszka Piwońskiego, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):
Warszawa, 14.01.2000 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek,
W nawiązaniu do przesłanego na adres Prezesa Rady Ministrów Pana Jerzego Buzka oświadczenia złożonego przez senatora Zbyszka Piwońskiego podczas 47 posiedzenia Senatu RP w dniu 16 grudnia 1999 r., z upoważnienia Pana Premiera, chciałbym poinformować zainteresowanego odnośnie podjętych przez UKIE działań w zakresie Programu Informowania Społeczeństwa - Integracja Polski z Unią Europejską i stanu jego realizacji na koniec 1999 r., z uwzględnieniem współpracy z młodzieżą szkolną i kadrą nauczycielską.
Z wyrazami poważania
p.o. SEKRETARZA
Komitetu Integracji Europejskiej
Paweł SAMECKI
Podsekretarz Stanu
Informacja nt.
Programu Informowania Społeczeństwa i stanu jego realizacji do końca 1999 r.
Program Informowania Społeczeństwa (PIS) został opracowany w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej i po przyjęciu przez Komitet Integracji Europejskiej 10 marca 1999 r. był wstępnie omawiany na posiedzeniu Rządu 30 marca 1999 r. Aktualna wersja dokumentu, przyjęta przez Rząd 4 maja 1999 r., uwzględnia uwagi zgłoszone przez poszczególne resorty jak i przez organiza
cje pozarządowe. Okres od grudnia 1998 r., tj. od chwili omawiania PIS na posiedzeniu KIE, aż do marca 1999 r., był wykorzystany na szeroką konsultację ze środowiskami i organizacjami pozarządowymi. Większość zaproponowanych w ich wyniku uwag i postulatów została uwzględniona w ostatecznej wersji.PIS jest elementem całościowej polityki informacyjnej Rządu i stawia sobie za cel uzyskanie świadomego poparcia większości polskiego społeczeństwa dla członkostwa Polski w UE. Kolejnym celem jest wzrost wiedzy społecznej o działaniach Rządu na rzecz integracji Polski z UE oraz o konkretnych skutkach akcesji dla obywateli. W tym kontekście jest promowane stanowisko Rządu w zakresie integracji z Unią Europejską.
Program ma na celu przygotować społeczeństwo do przyszłego członkostwa, poprzez uświadomienie mu korzyści i konsekwencji oraz wpływu integracji na życie każdego obywatela. W związku z powyższym jest adresowany do całego społeczeństwa, do środowisk popierających proces integracji, ale także do przeciwnych tej i
dei jak i niezdecydowanych. Zakłada przy tym zróżnicowanie treści i formy komunikatu dla różnych grup społecznych będących odbiorcami programu. Nie obejmuje specjalistycznych działań skierowanych do instytucji rządowych i innych naczelnych organów władz państwa.PIS zakłada realizowanie interaktywnego procesu informowania poprzez zaktywizowanie ludzi na rzecz wspólnych działań edukacyjno-informacyjnych i stymulowanie debaty społecznej o integracji.
Do partnerów Programu należą organizacje pozarządowe, samorządy, media, szkoły oraz ośrodki zajmujące się integracją europejską. PIS zakłada nawiązanie bliskiej współpracy z organizacjami pozarządowymi opartymi na zasadzie partnerstwa i budowania dialogu społecznego. Organizacje te mają możliwość uzyskania wsparci
a merytorycznego i finansowego w podejmowanych działaniach informacyjno-edukacyjno-promocyjnych dotyczących integracji. Szczególnie bliska współpraca dotyczy organizacji proeuropejskich. Formy współpracy z organizacjami pozarządowymi, to przede wszystkim: konferencje, spotkania z osobami zajmującymi się bezpośrednio procesem integracyjnym, szkolenia, uczestnictwo w imprezach organizowanych przez organizacje pozarządowe, wysyłka materiałów informacyjnych, Internet, artykuły w gazetkach wydawanych przez organizacje pozarządowe, mass-media, zaangażowanie organizacji pozarządowych w debatę społeczną, powiązanie krajowych organizacji pozarządowych z organizacjami międzynarodowymi, debaty w mediach, kontakt organizacji pozarządowych z regionalnymi Centrami Informacji Europejskiej, ankiety rozpoznające zapotrzebowania i opinie organizacji pozarządowych, dofinansowanie specjalistycznych wydawnictw książkowych.Drugim bardzo ważnym partnerem Programu są samorządy. Współpraca z nimi opiera się na sieci: regionalnych zespołów działających na rzecz informacji i edukacji w zakresie integracji europejskiej, regionalnych Centrów Informacji Europejskiej oraz na kooperowaniu z organizacjami wspomagającymi działanie gmin. Skupia się przede wszystkim wokół dystrybucji i zabezpie
czeniu sprawnego przepływu informacji oraz realizacji szeroko zakrojonych działań szkoleniowo-edukacyjnych.Zgodnie z zasadą przyjętą w PIS, przekazywana informacja ma być najwyższej jakości, czyli obiektywna, rzetelna i aktualna, co wymaga korzystania z wiarygodnych, stale aktualizowanych źródeł informacji. Zakładany jest szybki i prosty przekaz informacji, a więc dysponowanie sprawną siecią dystrybucji, do której należą: elektroniczne nie-masowe środki przekazu (internet, intranet), mass-media (prasa, rad
io, TV), mailing, sieć dystrybucji posiadana przez organizacje pozarządowe.PIS przywiązuje również dużą wagę do interaktywnych działań informacyjnych, tj. organizowania wydarzeń kulturalnych (PR events) typu "Dzień Europy" lub udział Centrum Informacji Europejskiej w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez inne instytucje, uczestnictwa CIE w targach i wystawach, organizowania konkursów i gier w mass-mediach, organizowania dyskusji panelowych, spotkań z ekspertami, konferencji, seminariów i szkoleń.
Realizacja PIS przebiegać będzie w trzech fazach: negocjacji, referendum, akcesji. Jego sukces wymaga ścisłej współpracy administracji publicznej oraz poparcia i zaangażowania najważniejszych sił politycznych, środowisk opiniotwórczych oraz autorytetów społecznych.
Dotychczas środki finansowe na działania określone w PIS zostały zagwarantowane w budżecie Urzędu KIE na rok 1999. Dodatkowo koszt części działań zostanie pokryty ze środków PHARE PL 9707 - Program: European Union Institution Building, Projekt 9707-2 Public Relations, Local Initiatives and Informaction System. Wykorzystywane są również własne środki finansowe partnerów PIS oraz środki partnerów komercyjnych.
Efektywność PIS, stan wiedzy społeczeństwa oraz poziom akceptacji dla procesu integracji będą monitorowane, a wyniki badań socjologicznych uwzględniane przy korygowaniu podejmowanych działań.
W ramach zadań wynikających z "Programu Informowania Społeczeństwa. Integracja Polski z Unią Europejską" do końca 1999 r. UKIE zrealizował:
I Przygotowano koncepcję utworzenia sieci współpracujących z Centrum Informacji Europejskiej UKIE ośrodków spełniających rolę Regionalnych Centrów Informacji Europejskiej (RCIE).
Celem działalności RCIE jest informowanie różnych grup społecznych o procesie integracji Polski z UE. RCIE są ogólnodostępnymi ośrodkami, w których mieszkańcy danego terenu mogą otrzymać osobiście lub za pośrednictwem listów, telefonów, faksów lub internetu odpowiedzi na pytania związane ze wszelkimi aspektami procesu integracji, Unii Europejskiej itp.
Zgodnie z wypracowaną koncepcją oraz możliwościami finansowania przedsięwzięcia plan tworzenia i rozwoju sieci przedstawia się następująco:
Aktualnie realizowany jest pierwszy etap rozwoju sieci dotyczący miast wojewódzkich i częściowo etap drugi dotyczący byłych miast wojewódzkich.
W grudniu br. rozdano certyfikaty wybranym ośrodkom (15 ośrodków w 14 miastach), w styczniu 2000 r. podpisane zostaną porozumienia o współpracy. Wizyty weryfikacyjne w byłych miastach wojewódzkich odbędą się w pierwszym kwartale 2000 r.
II W wyniku wcześniejszych działań oraz zgodnie z ustaleniami KIE podjętymi w dniu 6 grudniu br. do Marszałków Województw oraz Wojewodów zostały rozesłane listy intencyjne Komitetu Integracji Europejskiej w sprawie wspólnej - Marszałków i Wojewodów - inicjatywy powołania Regionalnych Zespołów działających na rzecz informacji i edukacji w zakresie integracji europejskiej. Do zakresu działań Regionalnych Zespołów będą należeć przede wszystkim:
- Organizacja programów szkoleniowych dla pracowników administracji publicznej z zakresu wiedzy o integracji europejskiej.
- Inicjowanie przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie informacji o UE, w tym szczególnie w lokalnych środkach masowego przekazu.
Działania te będą skorelowane z priorytetami polityki zagranicznej państwa. Urząd Komitetu Integracji Europejskiej deklaruje pomoc merytoryczną w zakresie działań szkoleniowych, udostępniania publikacji pozostających w gestii Centrum Informacji Europejskiej, zapewniania pomocy ekspertów i, w miarę możliwości, finansową w ramach PHARE II.
Regionalne Zespoły działające na rzecz informacji i edukacji w zakresie integracji europejskiej, realizując ww. zadania będą współpracowały z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz instytucjami, organizacjami, placówkami naukowymi spe
III Pan Premier Jerzy Buzek, Przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej, 3 listopada 1999 r. powołał Narodową Radę Integracji Europejskiej. Jest ona organem opiniodawczo-doradczym działającym przy Premierze - Przewodniczącym KIE. Zadaniem Rady jest m.in. konsultowanie procesu dochodzenia Polski do członkostwa w UE, inicjowanie dialogu społecznego w zakresie integracji europejskiej, wypracowywanie społecznego porozumienia w sprawie strategii integracyjnej.
W skład Rady weszli przedstawiciele partnerów społecznych (organizacji społeczno-zawodowych) i różnych środowisk polskiego społeczeństwa, autorytety instytucjonalne i personalne - blisko 50 osób. Członkowie Rady utworzą środowiskowe rady konsultacyjne. Zgodnie z założeniami Programu Informowania Społeczeństwa przewidywane jest powołanie rad: strategii informacyjnej, młodzieży, organizacji pozarządowych, nauki i kultury, przedsiębiorców oraz dodatkowo rad skupiających środowiska wsi, samorządu, sektora publicznego i, w miarę potrzeb, innych. Aktualnie dobiegają końca przygotowania do powołania ww. rad.IV Aktualizowany i poszerzany jest podstawowy pakiet informacyjno-edukacyjno-promocyjny dla społeczeństwa wydawnictw Centrum Informacji Europejskiej w następujących zakresach tematycznych: informatory, broszury, biblioteczka kultury, biblioteczka społeczna, biblioteczka samorządowa, biblioteczka negocjatora, książki, periodyk "Eurobiuletyn" w łącznym nakładzie w 1999 r. 5.454.845 egz.
V Rozwijana jest współpraca z prasą poprzez publikowanie wkładek do czasopism dotyczących integracji europejskiej, artykułów sponsorowanych i reklam prasowych, z radiem UKIE zawarł "Porozumienie o współpracy z Polskim Radiem S.A.", zrealizowano kilka cyklów audycji np. "Unia Europej
ska na antenie Programu I PR", "Dni Unii Europejskiej na antenie RP", kontynuowana jest stała współpraca z Programem III PR, Radiem Olsztyn, Radiem ZET. Z telewizją publiczną nie doszło do podpisania umowy o współpracy nie mniej realizowane są programy we współpracy z redakcją teleturniejów programu II TVP, Telewizją Edukacyjną - "Uczymy się w Europie", "Twarzą w twarz", itp. Realizowane są okresowe konferencje prasowe.VI Cykliczne przeprowadzane są badania socjologiczne opinii społecznej, również w zakresie oceny skuteczności programu informowania społeczeństwa. W II półroczu 1999 r. przeprowadzono 7 takich badań.
W związku z realizacją zadań informacyjnych i promocyjnych przyjętych w PIS powołano Grupę Roboczą Socjologów przy UKIE. W jej skład weszli ekspe
Do zadań Grupy należy:
- diagnozowanie stanu postaw społecznych wobec kluczowych kwestii integracji Polski z Unią Europejską na podstawie badań opinii publicznej wykonanych w ramach PIS,
- interpretacja i wyjaśnianie przyczyn przyjmowania określonych postaw przez poszczególne grupy społeczne, zawodowe, wiekowe,
- określenie pożądanych kierunków działań administracji rządowej, które winny być podjęte w celu osiągnięcia celów PIS (w tym przede wszystkim pozyskania akceptacji społecznej dla członkostwa w UE), zwłaszcza w kontekście konkretnych wyników badań opinii publicznej w danym momencie.
Współpraca UKIE
ze szkolnymi klubami europejskimi oraz środowiskiem nauczycieli
Jedną z najpopularniejszych form współpracy uczniów i nauczycieli na rzecz upowszechniania wiedzy o Europie, która rozwija się od początku lat 90-tych jest szkolny klub europejski. Klub ten skupia młodzież klas starszych szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej. Pełni rolę "kółka zainteresowań", w którym organizowane są wystawy, sztuki teatralne, przygotowywane festyny szkolne, redagowane gazetki szkolne i przeprowadzane konkursy, organizowane "dni europejskie" itp. (szerzej o publikacji UKIE, seria: "Biblioteka Europejska" nr
5).Profesjonalnie działający klub europejski nie musi mieć osobowości prawnej, wystarczy zapał uczniów, pomoc nauczycieli i opieka dyrektora szkoły. W chwili obecnej w bazie danych Departamentu Informacji i Kształcenia Europejskiego UKIE, prowadzonej od 1992 r., zarejestrowanych jest 348 klubów europejskich, zarówno szkolnych jak i międzyszkolnych. Poza szkołami kluby europejskie istnieją także w innych instytucjach służących dzieciom i młodzieży, np. w Domach Dziecka, w Bibliotekach Publicznych. Szkolne
kluby europejskie często oczekują patronatu wojewódzkiego kuratorium oświaty lub ośrodka metodycznego. Z doświadczenia ze współpracy z klubami wynika, że akceptacja kuratora dla ich działalności jest bardzo istotna z uwagi na sprawowany nadzór pedagogiczny nad szkołami, ale w rzeczywistości, decyzja o utworzeniu klubu w placówce należy do wyłącznej kompetencji jej dyrektora.Kluby europejskie istnieją nie tylko w dużych miastach lecz także w małych miejscowościach i wsiach. Współpracują one z przedstawicielami władz miasta, województwa, regionu, z organizacjami samorządowymi i pozarządowymi, z placówkami oświatowymi i kulturalnymi. Kluby europejskie same poszukują partnerów do współpracy.
Wiele szkół w Polsce, wśród nich szkolne kluby europejskie, mają dostęp do sieci Internet. Dzięki niej szkoły realizują wspólne projekty - przygotowują wspólne lekcje (szerzej w publikacji UKIE seria "Biblioteka europejska" nr 13).
Szkolne kluby europejskie działające w Polsce zostały włączone do ogólnoeuropejskiej sieci klubów z siedzibą w Lizbonie. Baza szkolnych klubów europejskich działających w Polsce, zorganizowana w Departamencie Informacji i Kształcenia Europejskiego UKIE udostępniana jest różnym organizacjom rządowym i pozarządowym, zainteresowanym nawiązaniem współp
racy z klubami. Departament prowadzi także wysyłkę wszystkich publikacji UKIE do klubów. Nauczyciele, będący ich opiekunami mogą także liczyć na wsparcie merytoryczne ze strony Departamentu. W styczniu br. uruchomiona zostanie na stronie internetowej UKIE szczegółowa informacja nt. szkolnych klubów europejskich: sposobu ich zakładania, nawiązywania współpracy oraz lista adresowa.Każdy szkolny klub europejski ma możliwość korzystania, w zależności od charakteru przedsięwzięcia, z europejskich programów edukacyjnych: Sokrates, Młodzież 2000, Leonardo da Vinci.
* * *
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Romana Skrzypczaka, złożonym na 40. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 43):
Warszawa, dn. 19.01.2000 r.
Pani prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora Romana Skrzypczaka, złożonego na 40. posiedzeniu Senatu RP w dniu 23 lipca 1999 r., w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Prusice (woj. dolnośląskie), uprzejmie informuję, że z dniem 1 stycznia 2000 r. - zgodnie z § 1 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie nadania statusu miasta miejscowościom oraz zmian
y granic miast (Dz.U. Nr 110, poz. 1268) - ww. miejscowości został nadany status miasta.Z poważaniem
Marek Biernacki
* * *
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Ryszarda Sławińskiego, złożone na 47
. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):Warszawa, dnia 13 stycznia 2000 r.
Pan
Ryszard Sławiński
Dotyczy: koncesji dla Gminy Miasta Radomia.
W związku ze skierowanym do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oświadczeniem złożonym na 47 posiedzeniu Senatu RP w dniu 16 grudnia 1999 roku, dotyczącym zakończenia postępowania w sprawie cofnięcia koncesji na rozpowszechnianie programu radiofonicznego udzielonej Gminie Miasta Radom informuję, że zgromadz
ona przez KRRiT dokumentacja zawiera dane niezbędne do podjęcia decyzji.Sprawa będzie przedmiotem obrad KRRiT podczas jednego z najbliższych posiedzeń.
Juliusz BRAUN
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment