Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Z prac komisji senackich
Odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska
, podczas którego senatorowie jednogłośnie zaakceptowali ustawę o ratyfikacji Wspólnej Konwencji bezpieczeństwa w postępowaniu z wypalonym paliwem jądrowym i bezpieczeństwa w postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi, sporządzonej w Wiedniu dnia 5 września 1997 r. Senatorowie zapoznali się z wyjaśnieniami dotyczącymi kwestii związanych z konwencją, do której ratyfikowania upoważnia prezydenta RP rozpatrywana ustawa sejmowa. Szczegółowych informacji udzielali wiceprezes Państwowej Agencji Atomistyki Witold Łada, główny inspektor ochrony środowiska Teresa Warchałowska i Jan Michałowski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Franciszka Bachledę-Księdzularza.W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska senatorowie pracowali nad stanowiskiem w związku z odbytym w dniach 2728 września br. posiedzeniem wyjazdowym na terenie województwa małopolskiego. Przed przyjęciem stanowiska postanowiono zapoznać się z rządowym projektem nowelizacji ustawy o
ochronie przyrody.* * *
Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawczej zapoznano się informacją prezesa Trybunału Konstytucyjnego o problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 1998 roku i w pierwszej połowie 1999 roku. W imieniu prezesa Trybunału Konstytucyjnego informację przedstawili dyrektor jego gabinetu Adam Jankiewicz i Jerzy Oniszczuk. Komisja zapoznała się z przedstawioną informacją i przyjęła ją do praktycznego wykorzystania w pracach legislacyjnych według swojej kompetencji na forum Senatu RP.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Kultury i Środków Przekazu przystąpiła do wstępnego rozpatrywania projektu budżetu kultury na rok 2000. Senatorowie zapoznali się z ustawą budżetową na 2000 rok odnośnie do działu 83 dotyczącego kultury i sztuki oraz w części 24 dotyczącej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powyższe projekty przedstawił minister kultury i dziedzictwa narodowego Andrzej Zakrzewski. W swoim wystąpieniu minister A. Zakrzewski zwrócił m.in. uwagę na poszerzenie zakresu działalności ministerstwa o problemy wyznań i archiwów. Dyrektor ekonomiczny ministerstwa Kazimierz Waszczuk stwierdził, że wydatki na kulturę w 2000 r. wzrosną o 6,9 %.
Podczas dyskusji nad przedstawionym projektem budżetu senatorowie zwracali uwagę na zbytnie zróżnicowanie funduszy przeznaczonych na kulturę w poszczególnych województwach. Zgłaszali również zastrzeżenia do budżetu kinematografii. W ich opinii, jest on zbyt wysoki wobec niskiego poziomu artystycznego przeważającej liczby polskich filmów w ostatnich latach.
Senatorowie postanowili, że powrócą do szczegółowej analizy budżetu kultury na rok 2000 po uchwaleniu przez Sejm ustawy budżetowej. Do tego czasu mają wnikliwie obserwować prace komisji sejmowych w tym zakresie.
W drugiej części posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu senatorowie wysłuchali informacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego A. Zakrzewskiego na temat stanu przygotowań do Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie w roku 2000, których Polska będzie honorowym gościem.
W dyskusji senatorowie zgłosili zastrzeżenia do niektórych punktów zaprezentowanego programu i do składu komitetu honorowego Frankfurt 2000.
* * *
Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności kontynuowano rozpatrywanie informacji rzecznika praw obywatelskich. W posiedzeniu wzięli udział rzecznik praw obywatelskich Adam Zieliński, jego zastępca Jerzy Świątkiewicz i Barbara Radzikowska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Po wysłuchaniu omówienia przez senatorów poszczególnych części przedstawionej informacji rzecznika komisja postanowiła przyjąć do wiadomości powyższy dokument.
Na swoim posiedzeniu zebrała się Komisja Nauki i Edukacji Narodowej. Komisja dokonała podziału zadań w związku z nadchodzącymi pracami nad budżetem na rok 2000. Omówiono także plan pracy komisji do końca br. Obejmuje on m.in. prace nad ustawą budżetową na rok 2000, posiedzenie dotyczące przestępczości nieletnich oraz rozpatrzenie nowelizacji Karty Nauczyciela i prawa o szkolnictwie wyższym
W Krakowie odbyło się posiedzenie wyjazdowe senackiej i sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Jego tematem było funkcjonowanie wojsk lądowych i działalność Korpusu PowietrznoZmechanizowanego w Krakowie.
Podczas posiedzenia informację o funkcjonowaniu wojsk lądowych przekazał dowódca wojsk lądowych gen. Zbigniew Zalewski. Jako podstawowe zadania czekające wojska lądowe w przyszłym roku generał wskazał ćwiczenia NATO, zmiany strukturalne oraz szkolenie sztabowców i podoficerów kontaktowych. Generał zwrócił uwagę na nie najlepszą kondycję finansową dowodzonej przez niego formacji. Wysokość przyszłorocznych planowanych wydatków w kwocie 5,2 mld zł, z tego jedynie 15% na programy modernizacyjne, może spowodować zagrożenie m.in. realizacji celów zbrojnych. W stosunku do założeń finansowych przyjętych w programie wieloletnim zabraknie 700 mld zł. W opinii Z. Zalewskiego, wojskom lądowym grozi degradacja techniki bojowej, zużywanie zapasów wojennych i konieczność zaniechania modernizacji bwp.
Generał Z. Zalewski w swoim wystąpieniu postulował wprowadzenie zmian w ustawie o dyscyplinie wojskowej oraz uchwalenie ustawy o obowiązkach wojskowych i powinnościach obronnych, dostosowanych do zmian zachodzących w gospodarce.
Dowódca Korpusu PowietrznoZmechanizowanego gen. Zygmunt Sadowski przedstawił działalność tej jednostki. Zwrócił m.in. uwagę na uregulowania prawne i finansowe utrudniające realizację zadań w misjach pokojowych i w ramach NATO. Chodzi m.in. o sprawę dodatku zagranicznego, badań lekarskich czy uzawodowienie pododdziałów.
O aspektach szkolenia przygotowującego żołnierzy do służby w jednostkach szybkiego reagowania mówił dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego gen. Adam Rębacz. Jego zdaniem, koszty utrzymania i szkolenia żołnierzy sił szybkiego reagowania są kilkakrotnie wyższe od normalnych.
Podczas posiedzenia senatorowie i posłowie zapoznali się również z osiągnięciami i działalnością polskiej jednostki wojskowej w Kosowie. O służbie w Kosowie mówił dowódca polskiej jednostki ppłk Roman Polko.
Przewodniczący Konwentu Dziekanów płk Marek Bielec mówił o nastrojach panujących wśród kadry oficerskiej.
Następnie senatorowie i posłowie wzięli udział w ćwiczeniach 6. Brygady DesantowoSzturmowej na poligonie w Pasterniku. Na terenie dawnego austriackiego fortu przeprowadzono manewry symulujące natarcie i obronę pozycji polowych z użyciem miotaczy ognia, granatów i karabinów maszynowych. W pokazie zaprezentował się także desant z helikopterów, który wspomagał atak sił
lądowych.Na swoim posiedzeniu zebrała się Komisja Praw Człowieka i Praworządności
w celu rozpatrzenia ustawy o rzeczniku praw dziecka. Rozpatrywana ustawa sejmowa ustanawia instytucję rzecznika praw dziecka. W myśl ustawy rzecznik ma stać na straży praw dziecka określonych w konstytucji i konwencji o prawach dziecka oraz łączyć je z poszanowaniem praw i obowiązków rodziców. Za dziecko uznano w ustawie każdą istotę od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności".Przy wykonywaniu swoich uprawnień rzecznik ma się kierować dobrem dziecka i brać pod uwagę to, że naturalnym środowiskiem jego rozwoju jest rodzina. Rzecznik ma działać w celu zapewnienia dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju z poszanowaniem jego
godności i podmiotowości". Przedmiotem działań rzecznika ma być m.in. ochrona prawa dziecka do życia, do wychowywania w rodzinie i prawa do nauki. Ma zajmować się ochroną dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem. Szczególną troską ma otaczać dzieci niepełnosprawne.
Rzecznika ma powoływać Sejm za zgodą Senatu, na wniosek marszałka Sejmu albo co najmniej 35 posłów. Kadencja RPD będzie trwała 5 lat.
W dyskusji senatorowie zgłosili szereg zastrzeżeń do koncepcji zawartej w ustawie sejmowej i postulowali wprowadzenie licznych zmian. Ostatecznie pod głosowanie poddano dwa wnioski. Pierwszy z nich zakładał wprowadzenie daleko idących poprawek do rozpatrywanej ustawy przy pozostawieniu rzecznika praw dziecka jako niezależnej instytucji. Druga z koncepcji zakłada natomiast usytuowanie rzecznika jako jednostki funkcjonującej w ramach instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich. Poparcie komisji uzyskała koncepcja zawarta w drugim wniosku i dlatego zdecydowano o powołaniu podkomisji w składzie: senatorowie Anna BoguckaSkowrońska, Jolanta Danielak i Zbigniew Romaszewski, której zadaniem będzie wprowadzenie odpowiednich zmian do rozpatrywanej ustawy przy współudziale rzecznika praw obywatelskich.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment