Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

Na zaproszenie marszałek Senatu Alicji Grześkowiak w dniach 20-23 czerwca przebywał w Polsce Hugo Fernandez Faingold, przewodniczący Senatu i Zgromadzenia Narodowego, wiceprezydent Wschodniej Republiki Urugwaju, wraz z delegacją.

21 czerwca br. Hugo Fernandez Faingold i towarzyszący mu senatorowie złożyli wizytę w Senacie RP. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli również przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą senator Janina Sagatowska, przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej senator Kazimierz Kleina i wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Kazimierz Majka.

Marszałek Alicja Grześkowiak wyraziła zadowolenie, że Senat RP gości urugwajskich senatorów krótko po wizycie delegacji polskiego Senatu w Urugwaju, ponieważ daje to nadzieję na dynamiczną i owocna współpracę. Marszałek poinformowała również, że obecność urugwajskiej delegacji w naszym kraju zbiega się z jubileuszem dziesięciolecia odrodzenia Senatu i rozpoczęcia przemian demokratycznych w Polsce.

Hugo Fernandez Faingold stwierdził, że przyjechał do Polski nie tylko z powodu zaproszenia do złożenia wizyty w polskim Senacie, ale także z zamiarem nawiązania efektywnej współpracy międzyparlamentarnej, która przyniosłaby wymierne korzyści Polsce i Urugwajowi i przewyższałaby tę formę współpracy jaką praktykują tzw. Grupy parlamentarne. H.F. Faingold chciałby również zdynamizować współpracę gospodarczą między naszymi krajami.

Marszałek Alicja Grześkowiak przypomniała, że kiedy Komisja Konstytucyjna Senatu RP I kadencji przygotowywała projekt nowej konstytucji, sięgano do ustaw konstytucyjnych wielu państw, także Ameryki Łacińskiej, i że to dobrze, gdy szuka się własnych rozwiązań prawnych, znając doświadczenia innych państw. Marszałek zadeklarowała gotowość polskiego Senatu do takiej efektywnej współpracy.

Senator Kazimierz Kleina przedstawił polski cel strategiczny, jakim jest integracja z Unią Europejską, ale - jak stwierdził - nasz kraj otwarty jest na współpracę z wszystkimi i właśnie teraz jest, jego zdaniem, dobry czas, by określić zasady współpracy gospodarczej z Urugwajem.

Marszałek Alicja Grześkowiak poinformowała gości o roli Senatu, jaką jest opieka nad Polonią. W Urugwaju żyje tysiąc, a jak podają inne źródła cztery tysiące osób polskiego pochodzenia. Z relacji Polonii wiadomo, że mniejszości korzystają z wszystkich praw obywatelskich. Marszałek Alicja Grześkowiak podziękowała za taki stosunek Urugwaju do naszych rodaków.

Marszałek Alicja Grześkowiak poinformowała także gości o najważniejszym wydarzeniu w historii polskiego Senatu jakim była wizyta Ojca Świętego w parlamencie. Zdaniem marszałek, przesłanie Jana Pawła II, że dobrem wspólnym jest dobro człowieka, może stać się ideą łączącą parlamenty.

22 czerwca br. delegacja urugwajska spotkała się z przedstawicielami sejmowej i senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. Podczas spotkania dyskutowano o współpracy międzyparlamentarnej, gospodarczej i wzajemnych kontaktach.

Po spotkaniu przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych poseł Czesław Bielecki stwierdził: "drogą telekonferencji i Internetu chcemy rozwijać ściślejszą współpracę między naszymi krajami, a nie tylko turystykę polityczną. Chcemy wypracować pomysł na komunikację we współczesnych warunkach.

Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Krzysztof Majka powiedział, że wizyta ma na celu promocję Urugwaju w Polsce oraz poznanie naszego kraju.

Hugo Fernandez Faingold podkreślił, że liczy na nawiązanie efektywnej współpracy międzyparlamentarnej, która przyniesie korzyści Polsce i Urugwajowi i która będzie czymś więcej niż współpracą tzw. Grup parlamentarnych. Wiceprezydent Wschodniego Urugwaju chciałby również zdynamizować współpracę gospodarczą między naszymi krajami.

Tego samego dnia delegację urugwajską przyjął marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Tematem rozmowy było znaczenie i formy procesów integracji ponadregionalnej i udział w nich parlamentów narodowych.

Przewodniczący Faingold mówił o spotkaniu przedstawicieli parlamentów Ameryki Łacińskiej oraz Hiszpanii i Portugalii, które odbyło się niedawno w Lizbonie, poświęconym roli parlamentów w kontaktach międzynarodowych.

23 czerwca Hugo Fernandeza Faingolda przyjął Jerzy Buzek. Głównym tematem spotkania były możliwości ożywienia kontaktów polsko-urugwajskich.

Podczas pobytu w Polsce delegację urugwajską przyjął także wiceminister spraw zagranicznych Radek Sikorski.

* * *

23 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Ukrainy Leonid Kuczma. Gościa przyjęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski.

Witając gościa marszałek Alicja Grześkowiak, wyraziła zadowolenie, że kontakty Ukrainy z Polską utrzymywane są również za pośrednictwem Senatu. Marszałek przypomniała, że Senat I kadencji w specjalnej uchwale określił stosunek Polski do suwerennej Ukrainy jako sąsiada, z którym pragniemy żyć jak równe i bliskie narody oraz rozwijać współpracę we wszystkich dziedzinach życia. Marszałek zaproponowała współpracę miedzyparlamentarną, a także wymianę doświadczeń legislacyjnych. Zdaniem marszałek, istnieją wszelkie przesłanki do ścisłej i skutecznej współpracy.

Leonid Kuczma podkreślił, że Polska okazuje Ukrainie gotowość współpracy w wielu dziedzinach, także w organizacjach międzynarodowych zarówno o charakterze politycznym, jak i gospodarczym. Jak stwierdził prezydent, to współdziałanie jest dziś bardziej potrzebne jego krajowi niż Polsce, co Ukraina docenia.

Leonid Kuczma poinformował o relacjach między władzą wykonawczą i ustawodawczą na Ukrainie. Rozmówcy wymienili opinie na temat ordynacji wyborczych, sposobu tworzenia konstytucji, systemów parlamentarnych.

Marszałek Alicja Grześkowiak przypomniała o opiekuńczej roli Senatu wobec Polonii i zwróciła się z prośbą do prezydenta Ukrainy o otoczenie troską mniejszości polskiej, o przestrzeganie praw tych, którzy są lojalnymi obywatelami Ukrainy narodowości polskiej.

Leonid Kuczma zdeklarował pomoc w rozwiązaniu wszystkich spraw, które marszałek Senatu przedstawiła. Jednocześnie zwrócił się o pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z akcją Wisła.

Marszałek przypomniała, że Senat zajął stanowisko w tej sprawie i zapewniła o chęci rozwiązania istniejących problemów. Marszałek podkreśliła, że nasze narody mają trudną przeszłość, ale wspólną przyszłość i z tą myślą, w duchu przyjaźni powinniśmy współpracować, a wówczas uda nam się wszystkie sprawy dobrze ułożyć.

* * *

25 czerwca br. złożył wizytę w Senacie RP wicepremier i minister spraw zagranicznych Republiki Chorwacji Mate Granić. Gościa przyjął wicemarszałek Donald Tusk.

W czasie rozmowy wicemarszałek Donald Tusk przypomniał, że Senat RP nie po raz pierwszy gości przedstawicieli najwyższych władz Chorwacji. Nasze kraje - podkreślił wicemarszałek - łączy przyjaźń nie urzędowo zatwierdzona, ale autentyczna. Radość z obecnego spotkania jest tym większa, że odbywa się ono w momencie, kiedy wszyscy mamy prawo wierzyć w trwały pokój i lepsze czasy dla Europy.

Mate Granić przedstawił sytuację polityczną, gospodarcza i społeczną Chorwacji oraz program polityki zagranicznej swojego kraju. Jak stwierdził wicepremier, Chorwacji zależy na dobrych stosunkach sąsiedzkich, ale także na jak najszybszej integracji ze strukturami europejskimi.

Wicemarszałek Donald Tusk wyraził uznanie dla Chorwacji za determinację w przeprowadzaniu demokratyzacji i procesu urynkowienia gospodarki. Wicemarszałek zapewnił o poparciu dążeń Chorwacji do integracji ze Wspólnotą Europejską i euroatlantycką, zadeklarował współpracę międzyparlamentarną, zwłaszcza pomoc w dostosowywaniu ustawodawstwa do standardów europejskich.

Mate Granić stwierdził, że współpraca międzyparlamentarna sprzyja dobrym stosunkom między państwami i zapewnił, że Chorwacja chętnie skorzysta z polskich doświadczeń integracyjnych, także w sprawach legislacji.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment