Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

13 kwietnia 1999 r.

Komisja Nauki i Edukacji Narodowej rozpatrzyła sejmową ustawę z 10 kwietnia br. o przekształceniu Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach w akademię, której nadaje się nazwę "Akademia Podlaska". W posiedzeniu komisji uczestniczyli m.in.: rektor siedleckiej uczelni prof. Lesław Szczerba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Jerzy Zdrada i poseł Andrzej Smirnow. Po dyskusji komisja podjęła decyzję o przyjęciu ustawy bez poprawek. Sprawozdanie komisji na posiedzeniu Senatu przedstawi senator Jan Cimanowski.

14 kwietnia 1999 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej nie zgłosiła zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych. Przed podjęciem decyzji w tej sprawie senatorowie wysłuchali prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Mariana Lemkego i posła Ryszarda Ostrowskiego.

Stanowisko komisji w sprawie nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych przedstawi Senatowi senator Mieczysław Janowski.

W drugim punkcie porządku dziennego Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady.

Pomniki zagłady chronione przez ustawę to byłe obozy w Oświęcimiu, na Majdanku, w Sztutowie, Rogoźnicy, Treblince, Chełmnie nad Nerem, Sobiborze i Bełżcu. Wokół nich zostaną utworzone strefy ochronne, o szerokości maksymalnie 100 metrów, gdzie działalność gospodarcza będzie dopuszczona tylko, jeśli będzie służyć obsłudze osób odwiedzających pomnik zagłady. Zabronione będzie wznoszenie budowli z wyjątkiem obiektów służących zabezpieczeniu i utrzymaniu w ładzie pomnika zagłady. Odbywanie zgromadzeń w tych miejscach będzie wymagało zgody wojewody, specjalne uregulowania będą też dotyczyć wywłaszczania nieruchomości. Wywłaszczeniu nie podlegają kościoły, kaplice i budynki mieszkalne.

Strefy ochronne ma określić minister spraw wewnętrznych i administracji po zasięgnięciu opinii zarządu właściwej gminy. Obszar i granice stref ochronnych powinny być określane w sposób jak najmniej uciążliwy dla osób trzecich.

W opinii wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Piotra Stachańczyka, ustawa przenosi na rząd odpowiedzialność za to, co dzieje się na terenach byłych obozów i zdejmuje ją tym samym z samorządów lokalnych. Ustawa pomoże również rozwiązać tzw. kwestię Żwirowiska i będzie uniemożliwiała "grupom ekstremalnym" zarówno polskim, jak i żydowskim poruszanie i nagłaśnianie na terenie obozów problemów "w rzeczywistości nieistniejących, a bardzo mocno wpływających na zły obraz Polski w świecie".

W dyskusji senatorowie zgłaszali wątpliwości co do wybiórczego potraktowania miejsc, w których ginęli ludzie różnych narodowości. W opinii senatora Zygmunta Ropelewskiego, ustawa powinna dotyczyć wszystkich miejsc pamięci narodowych. Zdaniem senatora Jerzego Chróścikowskiego, jest to ustawa incydentalna.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zdecydowała o wprowadzeniu kilku poprawek do sejmowej ustawy o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady. Jedna ze zmian, zgłoszona przez senatora Lecha Feszlera, zmierza do wydłużenia listy miejsc objętych ustawą o cztery byłe obozy jenieckie. Oprócz dawnych obozów w Oświęcimiu, na Majdanku, w Sztutowie, Rogoźnicy, Treblince, Chełmnie nad Nerem, Sobiborze i Bełżcu, ustawą objęto także - nazwane przez senatora L. Feszlera obozami zagłady - byłe obozy jenieckie w Żaganiu, Ostrowi Mazowieckiej, Chełmie Lubelskim i Dęblinie.

Stanowisko komisji w sprawie rozpatrywanej ustawy sejmowej przedstawi Senatowi senator Leon Kieres.

* * *

Senatorowie z Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu spotkali się 14 kwietnia br. z nowo powołaną minister zdrowia i opieki społecznej - Franciszką Cegielską. Minister przedstawiła plan pracy resortu na najbliższe miesiące. Zapowiedziała m.in. wydanie brakujących rozporządzeń wykonawczych do obowiązujących ustaw oraz przygotowanie kompleksowej zmiany ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, uwzględniającej postulaty parlamentarzystów i środowisk medycznych. Minister F. Cegielska odpowiadała na pytania senatorów dotyczące m.in. funkcjonowania kas chorych.

W dalszej części posiedzenia senatorowie dyskutowali o sytuacji polskiego przemysłu farmaceutycznego oraz rynku farmaceutyków. W posiedzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Sprzętu Medycznego, naczelnej Izby Lekarskiej, Instytutu Leków. Senator Adam Struzik przedstawił wniosek o ponowne spotkanie komisji z udziałem członków sejmowej Komisji Zdrowia oraz przedstawicieli rządu w celu omówienia polityki lekowej.

W trzecim punkcie obrad komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, przyjętą przez Sejm 10 kwietnia br. W ustawie nie zostały uwzględnione czynności zawodowe wykonywane przez felczerów. Konsekwencja tego jest sytuacja, w której pacjenci muszą ponosić pełną odpłatność za leki przepisane przez felczerów oraz udzielaną przez nich pomoc medyczną. Po dyskusji komisja jednogłośnie opowiedziała się za przyjęciem ustawy w wersji zaproponowanej przez Sejm.

* * *

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych. Zmiany w ustawie uchwalone przez Sejm 10 kwietnia br. dotyczą m.in. zrelacjonowania wielkości dotacji dla zakładów budżetowych do wydatków, a nie do dochodu. Po zapoznaniu się z opiniami przedstawicieli rządu i ekspertów oraz dyskusji komisja podjęła decyzję o przyjęciu ustawy wraz z dwiema poprawkami.

W drugim punkcie obrad Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym. Uchwalona przez Sejm 9 kwietnia br. ustawa wprowadza instytucję zwrotu podróżnym podatku VAT naliczonego przy sprzedaży towarów podobnie jak ma to miejsce w krajach Unii Europejskiej. Przyjęte w ustawie rozwiązania zakładają zwrot podatku przez sprzedawcę lub podmioty, których przedmiotem działalności jest dokonywanie tego zwrotu. Po zapoznaniu się z opiniami przedstawicieli rządu i ekspertów oraz dyskusji komisja podjęła decyzję o przyjęciu ustawy wraz z poprawkami.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senatorowie rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizację sejmową uchwalono na podstawie projektu poselskiego, popartego przez rząd. Przyjęte przez Sejm zmiany mają charakter dostosowawczy w związku z przeprowadzonym w styczniu br. ubruttowieniem płac. Zdaniem Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, nowelizacja zapewni utrzymanie wpłat i wypłat z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na poziomie zapisanym w planie finansowym na bieżący rok.

W wyniku głosowania senatorowie przyjęli do rozpatrywanej nowelizacji poprawkę redakcyjną. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Dariusza Kłeczka.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie z Komisji Rodziny i Polityki Społecznej wysłuchali informacji prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Stanisława Alota na temat sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W związku z informacją wiceminister Pracy i Polityki Socjalnej Ewy Lewickiej o tym, że rząd przygotowuje szczegółową pisemną odpowiedź na temat wdrażania reformy ubezpieczeń społecznych, która zostanie przedstawiona w Sejmie na początku maja br. i równocześnie przekazana Senatowi, komisja postanowiła powrócić do dyskusji na ten temat po otrzymaniu tej informacji.

Odpowiadając na pytania senatorów, prezes S. Alot wyjaśniał przyczyny ostatnich trudności finansowych ZUS. Jego zdaniem, miały one charakter incydentalny i dotyczyły wyłącznie zaniżenia wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w styczniu br.

Wiceminister finansów Jerzy Miller zwrócił natomiast uwagę na problemy związane z nadużywaniem zwolnień chorobowych, zwłaszcza przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Rozpatrywana nowelizacja powstała na podstawie dwóch projektów poselskich i nie uzyskała akceptacji rządu. O jej odrzucenie zaapelował do senatorów wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Budnik.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Zdzisława Maszkiewicza.

* * *

Komisja Kultury i Środków Przekazu na swym posiedzeniu pięcioma głosami za, przy dwóch głosach sprzeciwu, zdecydowała o odrzuceniu sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok 1998.

W dyskusji nad sprawozdaniem większość senatorów oraz zaproszeni eksperci - Robert Tekieli i Artur Zawisza, zarzucali radzie, że nie sprawowała należytego nadzoru nad mediami publicznymi, a w swoich decyzjach koncesyjnych kierowała się nie dość przejrzystymi regułami. Wskazywano m.in. na pomijanie mediów katolickich przy przyznawaniu częstotliwości. Jak mówiono TV Niepokalanów była dyskryminowana np. w porównaniu z TVN.

Radzie zarzucono również nie dość skuteczne działania wobec "nieobiektywizmu mediów publicznych". Chodziło tu np. o wystąpienia w TVP Andrzeja Leppera, który według senatorów "dzięki telewizji publicznej mógł nawoływać do łamania prawa".

Przywoływano też, opatrzoną kontrowersyjnym komentarzem dziennikarskim, relację "Panoramy" z początku grudnia zeszłego roku z wystąpienia ministra Janusza Pałubickiego, który po zawetowaniu przez prezydenta ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, nazwał go "prezydentem wszystkich ubeków".

W dyskusji podkreślano również, że rada nie wywiązywała się ze swojego ustawowego obowiązku nadzoru nad mediami w zakresie przestrzegania, by audycje nadawane w mediach nie propagowały działań sprzecznych z polską racją stanu. Tutaj jako przykład wskazywano na jednostronne, proserbskie relacje z początków interwencji NATO w Kosowie.

Radę skrytykowano też za przyznanie koncesji Naszej TV i TVN, którą to decyzję w maju i październiku zeszłego roku uchylił Naczelny Sąd Administracyjny.

Zdaniem R. Tekielego, rada dość skutecznie natomiast reagowała na wypadki pojawiających się w mediach reklam alkoholu.

* * *

Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej na wspólnym posiedzeniu z Komisją Praw Człowieka i Praworządności rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Konwencji o jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych. Sejm uchwalił tę ustawę na posiedzeniu 10 kwietnia br. Konwencja o jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych została podpisana w Lugano 27 września 1987 roku. Obejmuje swoim zasięgiem nie tylko państwa Unii Europejskiej , ale również państwa EFTA. Ma ona zastosowanie do spraw cywilnych i handlowych bez względu na rodzaj sadów, które wydały orzeczenie. Nie dotyczy jednak spraw podatkowych, celnych i administracyjnych.

Komisje postanowiły rekomendować Izbie przyjęcie ustawy ratyfikacyjnej bez poprawek.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment