Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE

W dniach 5-6 września br. marszałek Alicja Grześkowiak przebywała z wizytą w Austrii, na zaproszenie Forum Polonii w Austrii,

Pierwszego dnia marszałek A. Grześkowiak spotkała się z politykami austriackimi.

6 września br. marszałek wzięła udział w uroczystościach z okazji rocznicy odsieczy wiedeńskiej i obchodzonych z tej okazji Dni Polskich. Zaingurowała je msza św. w kościele św. Józefa na Kahlenbergu w Wiedniu.

Po mszy św. krótkie przemówienie wygłosił biskup Jerzy Zawitkowski.

Marszałek A. Grześkowiak w swym wystąpieniu powiedziała:

Tu na Kahlenbergu nie sposób zapomnieć o historii.

Nie może być inaczej, skoro Krasiński bawiąc we Wiedniu w 1837 r. pisał: "Mam mieszkanie na okopach, z okien moich widny Kahlenberg ledwie że Sobieskiego nie widać!" Tu na Kahlenbergu także dzisiaj Sobieskiego prawie widać!

Przed kilku laty byłam w Żołkwi należącej kiedyś do Sobieskich, dziś w granicach Ukrainy. W Żołkwi spędził dzieciństwo przyszły król Jan III. W tamtejszej kolegiacie są groby ojca, synów. Stan krypty był opłakany, porozbijane sarkofagi i epitafia, kości zmarłych walające się w gruzie i śmieciach. Na szczęście obecnie krypta, tak jak kolegiata, jest już uporządkowana.

Otóż legenda mówi, że matka króla często prowadziła swoich synów do kolegiaty, do grobowca ich pradziada kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego, bohatersko poległego w walce z Turkami podczas wyprawy cecorskiej w 1620 roku. Wskazywała im napis na grobowcu wieszczący, że z kości hetmana powstanie mściciel.

Dzisiaj mam okazję zobaczenia miejsca, gdzie wieszczba ta spełniła się najpełniej, miejsca wielkiej wiktorii wiedeńskiej króla Jana III w 1683 roku.

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy tu we Wiedniu pielęgnują pamięć o tym polskim królu i wodzu oraz o polskim udziale w odsieczy wiedeńskiej.

Dziękuję przede wszystkim czcigodnym Księżom Zmartwychwstańcom, którzy blisko już wiek "stoją załogą" w Kahlenbergu. Używam celowo wojskowego określenia, bo przecież w zamyśle założycieli Zmartwychwstańców było stworzenie zgromadzenia na kształt zakonu rycerskiego i to z misją wskrzeszenia Polski przez odrodzenie religijne i moralne narodu. Tej misji narodowej Księża Zmartwychwstańcy pozostali wierni. Także tu we Wiedniu. Im przecież, w pierwszym rzędzie, zawdzięczamy przekształcenie Kahlenbergu w polskie sanktuarium narodowe. Miło mi oznajmić, że Państwo Polskie będzie uczestniczyć w kosztach odnowienia sanktuarium w Kahlenbergu.

Dziękuję także całej Polonii w Austrii, zwłaszcza działaczom organizacji polonijnych, za dzielenie z Księżmi Zmartwychwstańcami troski o Kahlenberg, o skupianie się na Kahlenbergu i pielęgnowanie tu polskich tradycji.

Zachowanie pamięci o udziale Polski w odsieczy wiedeńskiej, tu właśnie, we Wiedniu jednej ze stolic europejskich ma również aktualną międzynarodową, polityczną wymowę. Uświadamia współczesnej Europie, że Polska zawsze czuła się częścią Europy, że broniła Europy w imię wspólnych wartości chrześcijańskich.

Dla wielu Polaków Wiedeń był i jest miastem "nad pięknym, modrym Dunajem", urokliwym, sympatycznym i życzliwym.

"Ludność jest wesoła, grzeczna i dobroduszna; uczynność wielka, uczciwość także" zapisał Bolesław Prus podczas bytności w Wiedniu w1881 roku. "Śliczne to miasto" zachwycał się Żeromski w 1892 roku.

Niechaj Wiedeń zachowa ten urok, niechaj mieszkający w tym mieście Polacy czują się w nim dobrze.

Wieczorem marszałek A. Grześkowiak spotkała się z przedstawicielami organizacji polonijnych w Domu Polskim Stacji Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu.

W skład delegacji weszli także senator Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą, szef Kancelarii Senatu minister Bogdan Skwarka i dyrektor Gabinetu Marszałka Senatu Jerzy Pietrzak.

* * *

8 września br. wizytę w Senacie złożył przewodniczący parlamentu walońskiego Yvon Biefnot wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski, który podziękował za dobrą współpracę między Polską i Belgią zarówno na szczeblu państwowym, jak i regionalnym. Wicemarszałek podkreślił, że Polakom zależy na dobrych kontaktach międzynarodowych, ponieważ chcemy promować nasz kraj i przekonywać o słuszności rozszerzenia Unii Europejskiej także o Polskę. Jak stwierdził wicemarszałek, liczymy na przywileje, jakie mają kraje członkowskie, ale godzimy się też na obowiązki. Wicemarszałek wyraził nadzieję, że goście z Belgii, poznając nasz kraj, nasze problemy i sposoby ich rozwiązywania, staną się ambasadorami sprawy polskiej w negocjacjach o poszerzenie UE.

Walońskich parlamentarzystów interesowały polskie reformy systemowe. Prosili o szczegółowe informacje na temat nowego podziału administracyjnego, pytali o system podatkowy, finansowanie oświaty. Zainteresowani byli także, czy społeczeństwo polskie popiera dążenia elit politycznych do integracji z UE.

* * *

8 września wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Austrii Thomas Klestil. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak.

W czasie spotkania marszałek nawiązała do swojej, zakończonej 7 bm., wizyty w Austrii, gdzie przebywała na zaproszenie tamtejszej Polonii z okazji obchodów rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Marszałek poinformowała prezydenta o patronackiej roli Senatu wobec Polonii, podziękowała za podpisanie umowy o ochronie socjalnej ważnej dla naszych rodaków mieszkających w Austrii. Marszałek A. Grześkowiak zwróciła się do prezydenta T. Klestila z prośbą o nadanie austriackiej Polonii statusu grupy narodowościowej . Prezydent Austrii obiecał tę sprawę przeanalizować.

Kolejny temat omawiany w czasie spotkania to przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. prezydent T. Klestil zapewnił o poparciu starań naszego kraju o integrację z UE. Poinformował również, że zachęca przedsiębiorców austriackich do inwestowania w Polsce.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła potrzebę współpracy międzyparlamentarnej zwłaszcza Senatu z Bundesratem. Zdaniem marszałek, te kontakty ułatwiłyby uzyskanie aprobaty społeczeństwa Austrii, sceptycznie odnoszącego się do rozszerzenia UE.

* * *

11 września br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Peru Alberto Fujimori. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył również wicemarszałek Andrzej Chronowski.

W czasie rozmowy marszałek A. Grześkowiak nawiązała do czerwcowej wizyty przewodniczącego peruwiańskiego Kongresu Carlosa Torresa y Torres Lara i swojej w niedługim czasie wizyty w Peru, która odbędzie się na zaproszenie przewodniczącego kongresu.

Prezydent A. Fujimori stwierdził, że kontakty między Polską i Peru, mimo dużej odległości między naszymi krajami, są bardzo dobre, a w historię kultury i nauki Peru wpisało się wielu Polaków.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że w kontaktach międzynarodowych ważna jest wymiana międzyparlamentarna.

Kolejnym tematem omawianym przez rozmówców był terroryzm. Zdaniem marszałek A. Grześkowiak, powinny powstać organizacje międzynarodowe, których celem byłoby uporanie się z przestępczością zorganizowaną.

* * *

15 września br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Portugalskiej Jorge Fernando Branco de Sampaio. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli również wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski oraz reprezentująca senacką Komisję Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Dorota Simonides.

W czasie spotkania marszałek stwierdziła, że Polskę i Portugalię łączy ten sam system wartości: demokracja, troska o prawa człowieka, przestrzeganie zasad państwa prawa. Marszałek pogratulowała Portugalii dokonanych reform i dobrobytu, jakie te reformy przyniosły narodowi, oraz podziękowała za przyjaźń i sympatię okazywaną Polsce. Marszałek podkreśliła, że wizyta prezydenta w Polsce odbywa się w szczególnym momencie, ponieważ parlament portugalski właśnie podejmuje decyzję o przyjęciu Polski do NATO.

Prezydent Jorge Sampaio jak powiedział spodziewa się otrzymać informację o decyzji parlamentu w sprawie Polski w czasie wizyty w Warszawie i jest przekonany, że będzie to decyzja pozytywna.

Prezydent Portugalii przedstawił zasady, jakimi kierował się jego kraj w czasie ostatnich 25 lat. Najważniejsze, jego zdaniem, warunki powodzenia reform to optymizm i dokładne określenie celów strategicznych. W Portugalii podstawowymi założeniami były: demokracja, dekolonizacja i rozwój gospodarczy.

Marszałek Alicja Grześkowiak odpowiadając gościowi podała polskie trzy zasady: demokracja, dekomunizacja i rozwój gospodarczy.

Rozmówcy zgodnie podkreślili, że w jednoczącej się Europie coraz większe znaczenie ma współpraca międzyparlamentarna. Polska i Portugalia dążą, by te kontakty były stałe i przynoszące korzyści dla obu państw.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment