Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
KOMUNIKATY
Około 200 posłów i senatorów uczestniczyło 2 lutego br. w
dorocznej pielgrzymce parlamentarzystów na Jasną Górę. W pielgrzymce wzięli także udział premier Jerzy Buzek i członkowie rządu.Tegoroczna pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę miała wyjątkowo liczną obsadę, gdyż, jak stwierdził szef AWS Marian Krzaklewski, "parlament wraca do korzeni". Modlono się "za parlament i władzę wykonawczą", aby uchwalone ustawy, wcielane w życie "służyły społeczeństwu w duchu sprawiedliwości społecznej i miłości".
W Sali Papieskiej parlamentarzyści uczestniczyli w specjalnej konferencji. Wykład dotyczący pojęcia "światopoglądowej neutralności" wygłosił o. Jacek Salij, akcentując potrzebę przeciwstawiania się "dechrystianizacji przestrzeni publicznej". Marszałkowie obu izb parlamentu, a także premier Jerzy Buzek złożyli wieńce pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Przed mszą św. w Kaplicy Matki Bożej, odprawioną przez metropolitę gdańskiego arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, marszałek Sejmu Maciej Płażyński wygłosił krótkie przemówienie, w którym stwierdził m.in., że prawdziwie demokratyczna władza dba - we własnym interesie - aby być kontrolowana i ograniczana. "Chcemy budować twórczą demokrację" - stwierdził M. Płażyński. "Wierzymy, że przeobrażenia ustrojowe i gospodarcze Polski finalnie dadzą każdemu obywatelowi skuteczne środki kontroli władzy na wszystk
ich jej poziomach". Marszałek wyraził nadzieję, że "obecny Sejm i Senat, realizując swoje zadania legislacyjne, będzie miał zawsze na uwadze interes rodziny". Marszałek podkreślił, że "silna rodzina, duchowo i materialnie, to silny obywatel i silne państwo". "Tworząc podstawy prawne dla przyszłości, musimy czynić to z zachowaniem świadomości, że źródło naszego życia narodowego to religia chrześcijańska i kultura łacińska - powiedział M. Płażyński.W wygłoszonej homilii abp Tadeusz Gocłowski tegoroczną pielgrzymkę parlamentarzystów na Jasną Górę nazwał "historyczną w nowym etapie polskich dziejów". W kontekście ratyfikacji konkordatu abp dziękował także za to, co parlament polski zrobił "w tak krótkim czasie". Przypomniał, że "zrosły się dzieje Polski z pracą
Kościoła", ale zauważył, że Kościół nie rości sobie prawa do pouczania władzy."Chcemy budować wspólną rzeczywistość Polski z mądrością i odpowiedzialnością, pamięcią historyczną (...) i z pamięcią o współczesnych zagrożeniach" Do tych ostatnich zaliczył brak jedności, fałszywe przekonanie o własnej nieomylności i brak trzeźwego myślenia. Dodał również, że "bez integralnej wizji demokratycznego państwa, współpracy z wielką rodziną państw europejskich nie wyjdziemy z obciążeń minionego czasu".
Na zakończenie mszy św. parlamentarzyści dokonali aktu zawierzenia Matce Boskiej Częstochowskiej, który odczytała marszałek Senatu A. Grześkowiak.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment