OŚWIADCZENIE WSPÓLNE
PRZYJĘTE NA VI SPOTKANIU STOWARZYSZENIA SENATÓW EUROPY
VI Spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy w Warszawie na temat:
Rola wyższych izb parlamentów narodowych w Unii Europejskiej i w procesie integracji eur
opejskiej.
Obecni na spotkaniu szefowie delegacji izb wyższych parlamentów Europy z zadowoleniem powitali fakt poszerzenia Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r. o dziesięć kolejnych krajów i wyrazili przekonanie, że proces ten umocni zarówno zakorzenione w historii Europy wartości demokratyczne, jak i tendencje integracyjne w skali całego kontynentu.
Szefowie delegacji stwierdzili, co następuje:
- Za jeden z istotnych przejawów umacniania się wartości demokratycznych należy uznać tendencję do zwiększania udziału parlamentów narodowych w procesie podejmowania decyzji w Unii Europejskiej. Mamy do czynienia obecnie, z jednej strony, z europeizacją parlamentów krajowych, a z drugiej - z parlamentaryzacją instytucji europejskich.
- Uważamy, że Projekt Traktatu ustanawiającego Konstytucję
dla Europy stwarza parlamentom narodowym możliwość odgrywania większej niż dotychczas roli w Unii Europejskiej. Wykorzystanie tej możliwości zależeć jednak będzie od inicjatywy i efektywności działania samych parlamentów.
- Pozytywnie oceniamy postanowienia projektu Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy o równoprawnym udziale obu izb parlamentów narodowych w podejmowaniu decyzji w Unii Europejskiej. Równoważy on rolę obu izb w dziedzinie polityki europejskiej w tych parlamentach, w których rola obu izb w stanowieniu prawa, czy też sprawowaniu funkcji kontrolnych w stosunku do rządu nie jest równorzędna.
- Jesteśmy zdania, że drugie izby mogą odegrać szczególną rolę w reprezentowaniu polityk lokalnych, zwłaszcza miejskich, poszczególnych regionów i innych jednostek terytorialnych poprzez artykułowanie ich interesów na forum europe
jskim.
- Wyrażamy przekonanie, że szczególna rola części izb wyższych parlamentów narod
owych w reprezentowaniu interesów poszczególnych regionów i jednostek terytorialnych w Unii Europejskiej, będzie dodatkowo legitymizować te izby w ramach realizowanej przez nie kontroli przestrzegania zasady subsydiarności i proporcjonalności przy tworzeniu prawa europejskiego.
- Pragniemy zaznaczyć, że duże znaczenie ma konstytucyjne umocowanie europejskiej roli parlamentów narodowych państw Unii. Podkreśla ono bowiem wagę realizowanych zadań, a zarazem jest formą rekompensaty z powodu utraty części prerogatyw parlamentów narodowych na rzecz organów Unii. Przyczynia się do powstania poczucia pewności i stabilności, co dla każdego porządku prawnego jest wartością samą w sobie.
- Należy podkreślić, że przy braku odpowiednich postanowień konstytucji, obowiązuje nakaz prounijnej wykładni ustawy zasadniczej dokonywanej w ustawach, a przede wszystkim - w regulaminach parlamentarnych, wymagający, między innymi, maksymalnego włączenia parlamentu w europejskie procesy integracyjne.
- Postulujemy potrzebę wzmacniania roli parlamentów narodowych w sprawach Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, w sytuacji, gdy Parlament Europejski nie ma wystarczających kompetencji w tej dziedzinie.
- Oczekujemy, że wzmocnienie współpracy pomiędzy izbami wyższymi przyczyni się do pogłębienia zrozumienia w całej Europie.
- Sugerujemy rozważenie utworzenia w ramach Unii Europejskiej między-parlamentarnego forum, złożonego z delegacji parlamentów narodowych, które skupiałoby uwagę europejską na kwestiach subsydiarności i proporcjonalności, tworząc jednocześnie ramy monitorowania dziedzin podlegających współpracy międzyrządow
ej.
Obecni na spotkaniu szefowie delegacji izb wyższych parlamentów Europy
zadeklarowali wolę dalszej współpracy na rzecz wypracowania zasad działania wyższych izb parlamentów narodowych w Unii Europejskiej i w procesie integracji europejskiej, adekwatnych do wyzwań globalizującego się świata XXI wieku.
Na zakończenie spotkania warszawskiego
potwierdzili oni kolejność krajów, które gościć mają następne spotkania Stowarzyszenia, a mianowicie Republiki Federalnej Niemiec oraz Szwajcarii. VII spotkanie odbędzie się w Berlinie, w dniach 8 - 10 września 2005 r. Miejscem kolejnego spotkania w 2006 r. będzie Berno.
Aneks
do Oświadczenia Wspólnego
przyjętego na
VI Spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy
Zasady regulujące działalność Stowarzyszenia Senatów Europejskich zmienia się w sposób następujący:
Artykuł 1 (Skład), paragraf 1 przyjmuje następujące brzmienie:
"1. Członkami Stowarzyszenia Senatów Europejskich są:
Rada Federalna Republiki Federalnej Niemiec
Rada Federalna Republiki Austrii
Senat Królestwa Belgii
Izba Ludu Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny
Senat Hiszpanii
Senat Republiki Francuskiej
Senat Parlamentu Republiki Włoskiej
Pierwsza Izba Stanów Generalnych Królestwa Holandii
Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Senat Parlamentu Rumunii
Rada Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej
Rada Narodowa Republiki Słowenii
Rada Kantonów Zgromadzenia Federalnego Konfederacji Szwajcarskiej
Senat Parlamentu Republiki Czeskiej
Izba Lordów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.".