U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 19 maja 2005 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o sejmowej komisji śledczej

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 6 maja 2005 r. ustawy o zmianie ustawy o sejmowej komisji śledczej, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 7 w lit. b, w ust. 3 wyrazy "art. 12 ust. 1 i 3" zastępuje się wyrazami "art. 12 ust. 1 i ust. 3 zdanie pierwsze";

2)

w art. 1 w pkt 9, w art. 11a ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Z przesłuchania osoby wezwanej sporządza się protokół.";

3)

w art. 1 w pkt 9, w art. 11a w ust. 3 wyrazy "O rejestracji" zastępuje się wyrazami
"O dokonywaniu zapisu dźwiękowego";

4)

w art. 1 w pkt 9, w art. 11a w ust. 6 wyrazy "oraz uzupełnień" zastępuje się wyrazami "lub uzupełnień";

5)

w art. 1 w pkt 9, w art. 11b:

a) w ust. 1 po wyrazie "ustanowić" dodaje się wyraz "jednego",

b) skreśla się ust. 2;

6)

w art. 1 w pkt 9, w art. 11b w ust. 6 wyrazy "przepisy obowiązujące w postępowaniu cywilnym" zastępuje się wyrazami "przepisy Kodeksu postępowania karnego";

7)

w art. 1 w pkt 9, w art. 11c w ust. 1 w pkt 2 po wyrazie "podejrzaną" dodaje się wyrazy "albo oskarżoną";

8)

w art. 1 w pkt 9, w art. 11c w ust. 1 w pkt 6 po wyrazach "zwrócenia się" dodaje się wyrazy "z wnioskiem";

9)

w art. 1 w pkt 12, ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Wydatki Kancelarii Sejmu związane z czynnościami, o których mowa w ust. 1, są pokrywane z budżetu państwa w części Rezerwy celowe.";

10)

w art. 1 w pkt 15, w ust. 1 wyrazy "Dz. U. Nr 200, poz. 1679" zastępuje się wyrazami "Dz. U. Nr 200, poz. 1679 oraz z 2004 r. Nr 240, poz. 2407".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta DANIELAK


UZASADNIENIE

Senat, po rozpatrzeniu ustawy o zmianie ustawy o sejmowej komisji śledczej, postanowił wprowadzić do jej tekstu 10 poprawek. Cztery z nich mają charakter merytoryczny.

Senat, poprawką 5, zdecydował ograniczyć do jednego liczbę pełnomocników, których może umocować osoba wezwana przez komisję, uznając, że jeden pełnomocnik zapewni wystarczającą pomoc prawną osobie wezwanej.

W sprawach dotyczących pełnomocnika, a nieunormowanych przez przepisy ustawy, będą miały odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania karnego, a nie Kodeksu postępowania cywilnego. Senat przyjął, że skoro ustawa odwołuje się do przepisów karnych we wszystkich pozostałych sprawach nieuregulowanych wyczerpująco w ustawie, należy również w tym zakresie przywołać do odpowiedniego stosowania przepisy procedury karnej (poprawka 6).

Senat umożliwił także osobie wezwanej, oskarżonej o popełnienie przestępstwa pozostającego w ścisłym związku z czynem stanowiącym przedmiot postępowania skorzystanie z prawa odmowy zeznań. Zdaniem Senatu nieuzasadnione było pominięcie w tym przypadku oskarżonego, gdy takie prawo ustawa przyznaje podejrzanemu o takie przestępstwo, a także skazanemu za jego popełnienie (poprawka 7).

Ponadto doprecyzowano przepis odnoszący się do wydatków związanych z czynnościami przeprowadzonymi przez Prokuratora Generalnego na zlecenie komisji. Rozstrzygnięto expressis verbis, że są to wydatki Kancelarii Sejmu (poprawka 9).

Pozostałe poprawki mają charakter legislacyjny (poprawki nr 1, 2, 3, 4, 8 i 10).