KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

Warszawa, dnia 16 maja 2005 r.

Opinia

do ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 948)

Przyjęta przez Sejm w dniu 6 maja 2005 r. ustawa stanowiła przedłożenie rządowe. Zmiany dotyczą przede wszystkim ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 z późn. zm.) i wynikają z praktyki jej stosowania - potrzeb usunięcia wątpliwości interpretacyjnych (por. art. 1 pkt 1 lit. a i pkt 4 - Wojsko Polskie w miejsce Sił Zbrojnych), wprowadzenia do ustawy pojęć oraz uregulowań dotychczas zawartych w aktach rangi niższej niż ustawa (por. art. 1 pkt 1 lit. b - dom emeryta wojskowego, umieszczenie w domu emeryta wojskowego - art. 1 pkt 8, orzekanie przez wojskowe komisje lekarskie - art. 1 pkt 5 i 6). Dokonuje się też uściśleń o charakterze nie tylko porządkującym, ale także merytorycznym - podstawa wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej jako uposażenie należne żołnierzowi zawodowemu w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej (art. 1 pkt 2), zbieg prawa do emerytury lub renty przewidzianych w ustawie z prawem do świadczeń przewidzianych w przepisach odrębnych (art. 1 pkt 3), zmiana w zakresie prawa do świadczeń socjalnych (art. 1 pkt 7). Odpowiednie zmiany przewiduje się w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67 z późn. zm.) - art. 3.

W ustawie z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 206 z późn. zm.) dokonano uściślenia w zakresie organów ustalających i wypłacających uposażenia prokuratorów w stanie spoczynku wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz uposażenie rodzinne członków ich rodzin.

Nowelizacja obejmuje także zakresem żołnierzy pełniących służbę do 31 grudnia 2001 r. w jednostkach podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych lub pozostających po tym dniu w jego dyspozycji (art. 4) - ustawa wprowadza uregulowania dotyczące orzekania komisji lekarskich o uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku lub choroby, w stosunku do tych podmiotów.

Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych, poza niezbędnym usunięciem oczywistego błędu, polegającego na powołaniu w art. 2 w pkt 1 (w art. 62c w ust. 2), ustępu 2, podczas gdy chodzi o ustęp 1.

Bożena Langner