Warszawa, dnia 25 kwietnia 2005 r.
KANCELARIA SENATU
BIURO LEGISLACYJNE
Opinia do ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej
Uchwalona przez Sejm w dniu 15 kwietnia br. ustawa o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej rozszerza istniejące już w ustawie regulacje dotyczące obowiązków właścicieli, zarządców i użytkowników nieruchomości w zakresie ochrony przed wystąpieniem pożaru oraz doprecyzowuje przepisy określające wymagania kwalifikacyjne osób zatrudnionych w jednostkach ochrony przeciwpożarowej.
W ustawie określono w szczególności:
1) zasady przejmowania obowiązków w zakresie ochrony przeciwpożarowej przez podmioty posiadające tytuł prawny do nieruchomości, w zależności od przysługującego im do niej prawa,
2) warunki, które powinny spełniać osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej,
3) wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania zawodu strażaka,
4) granicę wieku oraz wymogi posiadania aktualnych badań lekarskich i odbycia szkolenia pożarniczego wobec członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
Ustawa wprowadza ponadto delegację dla ministra właściwego do spraw wewnętrznych do określenia w drodze rozporządzenia wymagań kwalifikacyjnych, jakie powinni spełniać pracownicy na poszczególnych stanowiskach pracy w jednostkach ochrony przeciwpożarowej oraz zakresu szkolenia do wykonywania zawodu strażaka, specjalisty i inspektora ochrony przeciwpożarowej.
Zgodnie z zawartym w ustawie przepisem przejściowym osoby, które nie spełniają wprowadzanych na jej podstawie wymagań, zachowują prawo wykonywania zawodu strażaka do czasu uzupełnienia wykształcenia ogólnego oraz odbycia odpowiedniego szkolenia w ciągu przez 5 lat od daty wejścia w życie ustawy.
Art. 4 ust. 2a i 2b (art. 1 pkt 1 lit. c noweli) określa wymagania kwalifikacyjne wobec osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, niezatrudnionych w jednostkach ochrony przeciwpożarowej. Ponieważ nowa regulacja jest szersza od obowiązującej w dotychczasowym stanie prawnym, celowe wydaje się umieszczenie w ustawie przepisu przejściowego dotyczącego statusu osób, które nie spełniają warunków ustanowionych przez dodawane przepisy,
"3a. Osoby dotychczas wykonujące czynności, o których mowa w art. 4 ust. 2a i 2b ustawy, o której mowa w art. 1, nie spełniające wymagań, o których mowa w tych przepisach, zachowują prawo do wykonywania tych czynności do czasu uzupełnienia wykształcenia oraz odbycia odpowiedniego szkolenia, nie dłużej jednak niż przez 5 lat od daty wejścia w życie niniejszej ustawy."
Oprac. Maciej Telec