Warszawa, dnia 13 września 2004 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

Opinia do ustawy z dnia 10 września 2004 r. o ratyfikacji Porozumienia dotyczącego trzeciej zmiany Porozumienia w sprawie utworzenia i funkcjonowania Międzynarodowego Ośrodka Rozwoju Polityki Migracyjnej (ICMPD), sporządzonego na Rodos dnia 25 czerwca 2003 r.

(druk senacki nr 796)

Przedmiotowa ustawa ma na celu upoważnienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do dokonania ratyfikacji Porozumienia wymienionego w tytule. Porozumienie to, wcześniej dwukrotnie zmieniane, 25 czerwca 2003 r. zostało zmienione po raz trzeci, a na mocy Porozumienia o trzeciej zmianie (będącego właśnie przedmiotem ratyfikacji) strony Porozumienia zdecydowały o przedłużeniu obowiązywania Porozumienia na czas nieokreślony (przedtem zostało ono zawarte na 11 lat z możliwością przedłużenia). Skutkiem tego wszystkie państwa członkowskie będą na stałe należeć do organizacji, z możliwością wystąpienia z niej. Organizacja ta, Międzynarodowy Ośrodek Rozwoju Polityki Migracyjnej (zwany ICMPD), jest organizacją międzynarodową z siedzibą w Wiedniu, posiadającą osobowość prawną. Celem jej funkcjonowania jest harmonizacja polityki migracyjnej poszczególnych państw europejskich. Wykorzystywanymi środkami są badania w tej dziedzinie, działania zmierzające do zacieśnienia współpracy między państwami europejskimi w celu wypracowania jednolitej polityki ukierunkowanej przede wszystkim na zwalczanie nielegalnej imigracji. Aktualnie, jak wynika z uzasadnienia do projektu, działania ICMPD koncentrują się na państwach sąsiadujących z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, niestabilnych politycznie i gospodarczo, będących głównymi źródłami migracji. Zgodnie z planem rozwoju organizacji, ma ona do 2007 r. przeciwdziałać nasileniu różnych form migracji, w tym przestępczości związanej z tym zjawiskiem (przemyt i handel ludźmi).

ICMPD od 1994 r. pełni rolę Sekretariatu Grupy Budapeszteńskiej, w pracach której Polska uczestniczy. Grupa ta jest ogólnoeuropejskim forum dyskusyjnym w kwestii zapobiegania nielegalnym przepływom migracyjnym.

Z uwagi na fakt, że celem ratyfikowanego Porozumienia jest jego obowiązywanie przez czas nieokreślony, czyli stała przynależność do organizacji międzynarodowej, jaką jest ICMPD, konieczne jest dla związania się przez Polskę tym aktem zastosowanie trybu ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie (zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Konstytucji).

Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

sporządziła Katarzyna Iwicka