Warszawa, dnia 21 czerwca 2004 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

 

Opinia do ustawy o ratyfikacji Poprawek do Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu, 1974, uchwalonych przez Międzynarodową Organizację Morską w Londynie w dniu 13 grudnia 2002 r.

W dniu 17 czerwca 2004 r. Sejm wyraził zgodę na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji Poprawek do Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu, 1974, uchwalonych przez Międzynarodową Organizację Morską w Londynie w dniu 13 grudnia 2002 r.

Międzynarodowa Organizacja Morska, zajmująca się wszystkimi zagadnieniami związanymi z wykorzystaniem mórz i oceanów, jest częścią systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych i liczy obecnie 162 państwa. Poprawki do Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu, 1974, których dotyczy przedmiotowa ustawa, zmierzają do poprawy bezpieczeństwa statków i portów morskich przed zagrożeniami ze strony terroryzmu i innymi czynami o charakterze przestępczym.

Zmiany polegają w szczególności na zwiększeniu wymagań dotyczących instalowania na statkach morskich systemu automatycznej nawigacji, wprowadzeniu zapisu historii statku jako środka nadzoru nad jednostkami pływającymi oraz ustanowieniu Międzynarodowego kodeksu ochrony statku i obiektu portowego.

Wejście w życie Poprawek do Konwencji spowoduje konieczność wprowadzenia zmian w ustawodawstwie polskim, nowelizacji będą wymagały ustawa - Kodeks morski oraz ustawa o bezpieczeństwie morskim a ponadto będzie się wiązało z wydatkami po stronie armatorów, zarządów portów i administracji morskiej.

Zważywszy, że Konwencja dotyczy spraw uregulowanych w ustawie, związanie się przez Rzeczpospolitą Polską poprawkami do niej powinno nastąpić w drodze ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie (art. 89 ust. 1 pkt 5 Konstytucji RP).

Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Oprac. Maciej Telec