Warszawa, dnia 21 grudnia 2004 r.
KANCELARIA SENATU
BIURO LEGISLACYJNE
Opinia do ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zasadach ewide
ncji i identyfikacji podatników i płatnikówOpiniowana ustawa została uchwalona na podstawie projektu rządowego. Celem ustawy jest przede wszystkim dostosowanie polskiego prawa do dyrektywy Rady Unii Europejskiej nr 2003/92/WE z dnia 7 października 2003 r., która ujednolica podstawę wymiaru podatku w odniesieniu do zasad dotyczących miejsca dostawy gazu i energii elektrycznej. Ponadto ustawa uchyla, niezgodne z Szóstą Dyrektywą, zwolnienia od podatku dotyczące usług internetowych i to zarówno na cele edukacyjne jak i dla użytkowników nieprowadzących działalności gospodarczej.
Zgodnie z nowymi przepisami miejscem dostawy gazu lub energii elektrycznej będzie siedziba lub stałe miejsce działalności podmiotu, który zajmuje się odsprzedażą lub siedziba lub stałe miejsce prowadzenia działalności podmiotu korzystającego i zużywającego te towary. Podatnikiem w przypadku dostawy tych towarów w systemie gazowym lub elektroenergetycznym zawsze będzie ich nabywca.
Uchylenie w załączniku nr 4 zwolnień usług internetowych obejmujących: usługi dostępu do sieci Internet świadczone na rzecz uczniów, studentów, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych, wyższych szkół zawodowych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz na rzecz państwowych i samorządowych instytucji kultury oraz usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do Internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy będzie skutkowało objecie tych usług stawka podstawową 22%.
Ustawa nie wzbudza zastrzeżeń legislacyjnych z wyjątkiem treści zawartej w art. 1 w pkt 5, w którym to przepisie posłużono się nieokreślonym w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. terminem: "podatnik podatku o podobnym charakterze". Bez dodatkowego określenia, iż chodzi tutaj o podatek na terytorium państwa trzeciego, określenie to będzie dotyczyło podatników wszelkiego rodzaju podatków zbliżonych do podatków obrotowych, w tym również podatków w krajach UE, których już obejmuje pojęcie "podatnik podatku od wartości dodanej". Ustawa posługuje się terminem "podatek o podobnym charakterze" do podatku od wartości dodanej w art. 106 ust. 2 oraz w artr. 170 ust. 8 pkt 3. W pierwszym wypadku dookreśla, iż chodzi o podatek na terytorium państwa trzeciego, natomiast w art. 170, który ma charakter przejściowy, odnosi się do podatków występujących na terytoriach sprzed akcesji do UE.
Sporządził:
A. Niemczewski