Warszawa, dnia 29 listopada 2004 r.

 

 

 

 

 

Opinia do ustawy o zmianie ustawy

o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz o zmianie innych ustaw (druk nr 830)

Uchwalona w dniu 18 listopada 2004 r. ustawa o zmianie ustawy o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz o zmianie innych ustaw jest wypracowana przez Sejm na podstawie projektu rządowego z druku nr 3378.

Celem nowelizacji jest:

- wprowadzenie możliwości zabezpieczania kwot związanych z instrumentami wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej,

- stworzenie podstaw prawnych dla możliwości potrącania przez Agencję nienależnie lub nadmiernie pobranych środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz środków krajowych , przeznaczonych na realizację Wspólnej Polityki Rolnej,

- zapewnienie spójności przepisów w sprawie wydawania decyzji administracyjnych w sprawie zwrotu nienależnie wypłaconych środków w ramach pomocy finansowej oraz

- wyłączenie z zajęcia należności lub wierzytelności związanych z płatnościami realizowanymi przez Agencję ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz środków krajowych, przeznaczonych na realizację Wspólnej Polityki Rolnej.

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami gwarantami zabezpieczeń będą instytucje finansowe upoważnione do gwarantowania długu celnego, analogicznie jak w ramach pomocy udzielanej przez Agencję Rynku Rolnego.

W dodanym do nowelizowanej ustawy przepisie art. 11 b stworzone zostały podstawy do dokonywania przez Agencję potrąceń nienależnie lub nadmiernie pobranych środków pomocowych z kolejnych płatności przyznanych korzystającemu z finansowych mechanizmów wsparcia.

W celu zapewnienia spójności regulacji w sprawach potrącania nienależnie lub nadmiernie pobranych środków dokonano stosownych zmian w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (art. 2), w ustawie z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego oraz w ustawie z dnia 19 lutego 2004 r, o organizacji rynku przetworów owocowych i warzywnych.

W zgodzie z przyjętymi w ramach UE regulacjami, zmiany wprowadzone dodanym w nowelizowanej ustawie przepisem art. 11 c uniemożliwią zajęcie przyznanych środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej przed przekazaniem tych środków rolnikowi na jego rachunek.

Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Sporządziła Hanna Kaśnikowska