Druk nr 321 S
19 lutego 2003 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
V KADENCJA
SPRAWOZDANIE
KOMISJI USTAWODAWSTWA I PRAWORZĄDNOŚCI,
KOMISJI EMIGRACJI I POLAKÓW ZA GRANICĄ
oraz
KOMISJI GOSPODARKI I FINANSÓW PUBLICZNYCH
o projekcie uchwały w sprawie uczczenia wybitnych osiągnięć Ignacego Łukasiewicza, pioniera światowego przemysłu naftowego i gazowniczego (druk nr 321)
Marszałek Senatu w dniu 21 stycznia 2003 r. - zgodnie z art. 79 ust. 1 Regulaminu Senatu - skierował do Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, Komisji Emigracji i Polaków za Granicą oraz Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych projekt uchwały w sprawie uczczenia wybitnych osiągnięć Ignacego Łukasiewicza, pioniera światowego przemysłu naftowego i gazowniczego w celu rozpatrzenia go w pierwszym c
zytaniu.Komisje, na wspólnym posiedzeniu w dniu 19 lutego 2003 r. - zgodnie z art. 80 ust. 2 Senatu - po rozpatrzeniu projektu w pierwszym czytaniu - wprowadziły poprawkę do przedstawionego przez wnioskodawców projektu uchwały i wnoszą o przyjęcie przez Senat jednolitego, załączonego projektu uchwały w sprawie uczczenia wybitnych osiągnięć Ignacego Łukasiewicza, pioniera światowego przemysłu naftowego i gazowniczego.
Przewodnicząca Komisji |
Przewodniczący Komisji |
Ustawodawstwa i Praworządności |
Emigracji i Polaków za Granicą |
(-) Teresa Liszcz |
(-)Tadeusz Rzemykowski |
Przewodniczący Komisji
Gospodarki i Finansów Publicznych
(-) Jerzy Markowski
Projekt
U C H W A Ł A
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia
w sprawie uczczenia wybitnych osiągnięć Ignacego Łukasiewicza, pioniera światowego przemysłu naftowego i gazowniczego
W roku 2003 obchodzimy 150. rocznicę powstania światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. Pionierem tego przemysłu był Ignacy Łukasiewicz, wielki Polak, wynalazca, przemysłowiec i działacz gospodarczy.
Ignacy Łukasiewicz jest wynalazcą i konstruktorem lampy naftowej, organizatorem kopalni i destylarni ropy naftowej oraz twórcą metody jej destylacji, a także autorem udarowej metody wierceń naftowych. Był też organizatorem i pierwszym prezesem Towarzystwa dla Opieki i Rozwoju Przemysłu i Górnictwa Naftowego, przekształconego później w Krajowe Towarzystwo Naftowe.
Ignacy Łukasiewicz wniósł wielki wkład w rozwój polskiej i światowej gospodarki. Niech pamięć o Jego osiągnięciach i zasługach trwa i będzie wzorem dla przyszłych pokoleń Polaków.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Uzasadnienie
W bogatej historii naszego narodu wielu znakomitych Polaków dało początek rzeczom wielkim i niezniszczalnym. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje Ignacy Łukasiewicz - pionier światowego przemysłu naftowego i gazownictwa, wynalazca i przemysłowiec, którego rocznice: 180. urodzin oraz 120. śmierci obchodziliśmy w 2002 roku.
W 1852 roku, w wyniku desty
lacji ropy naftowej, Ignacy Łukasiewicz wydzielił naftę, którą postanowił wykorzystać dla celów oświetleniowych. Rok później skonstruował lampę naftową. Te dwa wynalazki uznaje się za moment narodzin światowego przemysłu naftowego i gazowniczego.Ignacy Łukasiewicz uznawany jest powszechnie w świecie za pioniera tego przemysłu, a rok 2003 obchodzony jest jako ROK ŁUKASIEWICZOWSKI. Jego pionierstwo ugruntowała pierwsza w Polsce i na świecie kopalnia ropy naftowej, uruchomiona w Bóbrce koło Krosna w 1854 rok
u. Ignacy Łukasiewicz otworzył też pierwszą destylarnię ropy naftowej w Uleszowicach koło Jasła w 1856 roku, a w 1862 roku zastosował w Bóbrce nowatorską metodę wiercenia udarowego.Ten wielki Polak był też organizatorem i pierwszym prezesem Towarzystwa dla Opieki i Rozwoju Przemysłu i Górnictwa Naftowego w Galicji, przekształconego później w Krajowe Towarzystwo Naftowe.
Ignacy Łukasiewicz, a w ślad za nim polscy naftowcy budowali w kraju i za granicą kolejne szyby naftowe i gazowe oraz zakłady przeróbki tych kopalin. Wnieśli oni wielki wkład w rozwój przemysłu naftowego i gazowniczego w Rosji oraz w obu Amerykach. Obecnie nasi specjaliści w dziedzinie górnictwa naftowego, geologii i gazownictwa nadal cieszą się w świecie wysokim prestiżem zawodowym.
Senat Rz
eczypospolitej Polskiej przyjmując uchwałę wyraża najwyższe uznanie dla dorobku życiowego Ignacego Łukasiewicza. Jego osoba zasługuje na należne miejsce w panteonie wybitnych Polaków.