U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 29 maja 2003 r.

w sprawie ustawy o nasiennictwie

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 8 maja 2003 r. ustawy o nasiennictwie, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 2 w ust. 1 w pkt 5 wyrazy "zmierzającą do wytworzenia" zastępuje się wyrazami "umożliwiającą wytworzenie";

2)

w art. 2 w ust. 1 w pkt 5 wyraz "która" zastępuje się wyrazem "który";

3)

w art. 2 w ust. 1 w pkt 19 w lit. b skreśla się wyraz "usługowego";

4)

w art. 2 w ust. 1 w pkt 22 skreśla się wyrazy "zajmującego się materiałem siewnym";

5)

w art. 2 w ust. 1 w pkt 23 skreśla się wyrazy ", wpisanego do rejestru producentów na podstawie odrębnych przepisów";

6)

w art. 28 w ust. 2 w pkt 2 w lit. b wyraz "Unijnym" zastępuje się wyrazem "Wspólnotowym";

7)

w art. 37 w ust. 1 po wyrazach "osoba przez niego upoważniona" dodaje się wyrazy
", która będzie prowadzić obrót tym materiałem";

8)

w art. 37 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Wniosek o dokonanie oceny materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych może złożyć osoba niebędąca producentem ocenianego materiału, jeżeli zawarła umowę kontraktacji z producentem tego materiału.";

9)

w art. 37:

a) w ust. 4:

- w pkt 5 w lit. e przecinek na końcu zastępuje się średnikiem oraz skreśla się lit. f,

- w pkt 6 w lit. c przecinek na końcu zastępuje się kropką oraz skreśla się lit. d,

b) dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

"4a. Przy zgłaszaniu odmiany innej niż zarejestrowana w krajowym rejestrze - wnioskodawca dołącza opis odmiany z jednostki zajmującej się rejestracją odmian w danym kraju.";

10)

w art. 37 w ust. 9 po wyrazach "lub gatunków" dodaje się wyrazy "odmian wpisanych do krajowego rejestru, rejestrów państw członkowskich lub państw trzecich";

11)

w art. 38 skreśla się ust. 2;

12)

w art. 40 w ust. 3:

a) skreśla się pkt 2,

b) w pkt 3 po wyrazie "hodowcy" dodaje się wyrazy "lub osoby przez niego upoważnionej";

13)

w art. 44 w ust. 4 w pkt 1 wyrazy "Wojewódzkiego Inspektoratu" zastępuje się wyrazami "wojewódzkiego inspektoratu";

14)

w art. 46 w ust. 2 po wyrazie "przedsiębiorcy," dodaje się wyrazy "producenta niebędącego przedsiębiorcą,";

15)

w art. 48 w ust. 1 w pkt 1 po wyrazach "krajowego rejestru" dodaje się wyrazy "lub odpowiedniego wspólnotowego katalogu";

16)

w art. 48 w ust. 1 w pkt 5 po wyrazach "dopuszczonych do obrotu" dodaje się wyrazy "na podstawie art. 57 ust. 5";

17)

w art. 48 w ust. 2 w pkt 1 po wyrazach "krajowego rejestru" dodaje się wyrazy "lub wspólnotowego katalogu";

18)

art. 54 otrzymuje brzmienie:

"Art. 54. 1. Obrót materiałem siewnym mogą prowadzić przedsiębiorcy oraz producenci niebędący przedsiębiorcami wpisani do rejestru producentów i przedsiębiorców prowadzonego przez wojewódzkiego inspektora na podstawie przepisów o ochronie roślin, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy producentów materiału siewnego rozmnożeniowego roślin warzywnych i ozdobnych oraz materiału szkółkarskiego wytworzonego i sprzedawanego na terenie tego samego powiatu, jeżeli przeznaczony jest na niezarobkowe potrzeby własne odbiorcy.

3. Producenci niebędący przedsiębiorcami mogą prowadzić obrót wyłącznie materiałem siewnym wytworzonym w posiadanym gospodarstwie rolnym.

4. Wojewódzki inspektor skreśla przedsiębiorcę lub producenta niebędącego przedsiebiorcą z rejestru producentów i przedsiębiorców, w zakresie prowadzenia obrotu materiałem siewnym, jeżeli narusza on przepisy obowiązujące przy wytwarzaniu materiału siewnego i w obrocie nim.

5. Przedsiębiorca lub producent niebędący przedsiębiorcą wykreślony z rejestru producentów i przedsiębiorców, w zakresie prowadzenia obrotu materiałem siewnym, może ubiegać się o ponowną rejestrację po upływie 3 lat od dnia skreślenia.";

19)

w art. 55 w ust. 1 w zdaniu wstępnym po wyrazie "Przedsiębiorca" dodaje się wyrazy "oraz producent niebędący przedsiębiorcą";

20)

w art. 55 w ust. 1 w pkt 2 w lit. b po wyrazach "otoczkowania i zaprawiania," dodaje się wyrazy "pakowania i przepakowywania,";

21)

w art. 61 w ust. 1 po wyrazach "na wniosek przedsiębiorcy" dodaje się wyrazy "lub producenta niebędącego przedsiębiorcą";

22)

w art. 70 w ust. 1:

a) w pkt 3 wyrazy "rejestru przedsiębiorców" zastępuje się wyrazami "rejestru producentów i przedsiębiorców";

b) w pkt 9 wyrazy "rejestru przedsiębiorców" zastępuje się wyrazami "rejestru producentów i przedsiębiorców";

23)

art. 72 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy, a niezakończonych do tego dnia decyzją ostateczną, stosuje się odpowiednio przepisy niniejszej ustawy albo przepisy o ochronie prawnej odmian roślin.";

24)

w art. 73 w ust. 1 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"Do praw tych stosuje się przepisy dotychczasowe.";

25)

w art. 73 w ust. 2 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"Do praw tych stosuje się przepisy dotychczasowe.";

26)

dodaje się art. 75a w brzmieniu:

"Art. 75a. Z dniem wejścia w życie ustawy dotychczasowy Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych staje się Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych w rozumieniu ustawy.".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta Danielak


UZASADNIENIE

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 8 maja 2003 r. ustawy o nasiennictwie, wprowadził do jej tekstu 26 poprawek, w tym 3 o charakterze legislacyjnym.

Poprawki nr 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 14, 18, 19, 21 i 22 wprowadzają nowe pojęcie do ustawy - producenta niebędącego przedsiębiorcą, któremu zostanie przyznane prawo prowadzenia obrotu materiałem siewnym bez konieczności wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzonego na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Stanowi to zmianę koncepcji w tym zakresie, w porównaniu z treścią ustawy uchwalonej przez Sejm, gdyż ustawa uchwalona przez Sejm uprawnienie do prowadzenia obrotu materiałem siewnym przyznaje przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów Prawa działalności gospodarczej. Producenci niebędący przedsiębiorcami będą mogli prowadzić obrót wyłącznie materiałem siewnym wytworzonym w posiadanym gospodarstwie rolnym.

Poprawki zakładają prowadzenie przez wojewódzkiego inspektora inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa jednego rejestru producentów i przedsiębiorców na podstawie przepisów o ochronie roślin.

Wniosek o dokonanie oceny materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych będzie mogła złożyć, oprócz hodowcy, osoba przez niego upoważniona, ale pod warunkiem, że prowadzi obrót materiałem siewnym. Wniosek taki będzie mogła złożyć również osoba niebędąca producentem ocenianego materiału, jeżeli zawarła umowę kontraktacji z producentem tego materiału.

Kolejne poprawki, które Senat głosował łącznie, podobnie jak powyższe, to poprawki nr 9, 10, 15 i 17. Poprawka nr 9 wprowadza przepis dotyczący obowiązku dołączenia do wniosku o wpis odmiany do rejestru innej niż zarejestrowana w krajowym rejestrze - opisu odmiany pochodzącego z jednostki rejestrowej odmian innego kraju.

Z kolei poprawka nr 10 uszczegóławia delegację udzieloną ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa - minister określi terminy składania wniosków o dokonanie oceny poszczególnych grup roślin i gatunków odmian wpisanych do krajowego rejestru, rejestrów państw członkowskich lub państw trzecich.

Ponadto poprawkami nr 15 i 17 rozszerzono listę odmian roślin rolniczych i warzywnych, których materiał siewny może być uznany za materiał kategorii elitarny lub kategorii kwalifikowany oraz listę odmian roślin warzywnych, których materiał siewny może być uznany za materiał kategorii standard - w obu przypadkach o odmiany wpisane do wspólnotowych katalogów.

Senat zdecydował zmienić definicję zachowania odmiany w ten sposób, że będzie to działalność "umożliwiająca" wytworzenie materiału siewnego odmiany, a nie działalność jedynie "zmierzająca" do wytworzenia materiału siewnego odmiany (poprawka nr 1).

Odnośnie możliwości uznania materiału siewnego odmian niewpisanych do krajowego rejestru za materiał kategorii elitarny lub kategorii kwalifikowany postanowiono, że będzie to dotyczyło odmian dopuszczonych do obrotu jedynie na podstawie art. 57 ust. 5 ustawy (poprawka nr 16).

Poprawką nr 20 uwzględniono wprost czynność pakowania i przepakowywania, jako etap procesu technologicznego, z którego należy sporządzać dokumentację.

Ze względu na brak w ustawie przepisu przejściowego dotyczącego spraw z zakresu ochrony prawnej odmian roślin wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy, Senat postanowił (poprawka nr 23), że do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy a niezakończonych do tego dnia decyzją ostateczną będą miały zastosowanie przepisy ustawy o ochronie prawnej odmian roślin.

Zmieniono w zasadniczy sposób przepis przejściowy dotyczący praw twórców do wynagrodzenia nabytych na podstawie dotychczasowych przepisów. Sejm w ustawie zdecydował, że prawa te pozostają w mocy do czasu ich wygaśnięcia. Senat natomiast przyjął, że do praw tych będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe (poprawka nr 24).

W podobny sposób, poprawką nr 25, został zmieniony przepis przejściowy odnoszący się do praw hodowców, autorów odmian do premii autorskiej i praw osób fizycznych, które udzieliły pomocy przy wytwarzaniu odmian.

Ze względu na zmianę podstawy prawnej funkcjonowania Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, Senat zachował ciągłość funkcjonowania tej instytucji wprowadzając poprawkę nr 26.

Pozostałe poprawki mają charakter legislacyjny, z czego: poprawka nr 2 ma charakter redakcyjny, poprawka nr 6 - w celu prawidłowego odwołania się do instytucji zajmującej się na szczeblu wspólnotowym ochroną prawną odmian roślin - zmienia nazwę Unijnego Biura Odmian Roślin na Wspólnotowe Biuro Odmian Roślin, a poprawka nr 13 ma charakter językowy (polega na uwzględnieniu zasady pisowni z małej litery).