Ligia Teresa Urniaż-Grabowska

Zmarła 23 listopada 2017 r.

Senator z byłego województwa skierniewickiego

Kandydat Komitetu Wyborczego
Akcja Wyborcza Solidarność

 


Urodziła się w 1937 roku w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Ojca, żołnierza AK, więziono w czasach stalinowskich, matka była łączniczką w Powstaniu Warszawskim.

Ukończyła gimnazjum w Kaliszu i w 1965 - Akademię Medyczną w Warszawie.

Pracowała jako lekarz w Nowym Dworze Mazowieckim, Warszawie i Legionowie.

W latach 1969-80 współpracowała ze środowiskami niepodległościowymi. W 1980 zakładała NSZZ "Solidarność" w Nowym Dworze Mazowieckim i Legionowie.

Współpracowała z księdzem Jerzym Popiełuszką w Duszpasterstwie Służby Zdrowia i Ludzi Pracy. Wspomagała go w organizowaniu pierwszej pielgrzymki świata pracy na Jasną Górę. W 1985 z ramienia episkopatu była obserwatorką procesu zabójców kapłana w Toruniu. Od wielu lat czynnie działa w Komitecie Budowy Pomnika w Górsku, miejscu porwania.

W czasie stanu wojennego pracowała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Represjonowanym i Internowanym. W 1982 aresztowano ją razem z córką, następnie internowano w Darłówku. Po zwolnieniu, w grudniu 1982, była nieustannie represjonowana i szykanowana przez Służbę Bezpieczeństwa. Współdziałała ze strukturami podziemnymi NSZZ "Solidarność". Pomagała w ukrywaniu się osobom poszukiwanym przez SB, uczestniczyła w rozprowadzaniu transportów leków i sprzętu medycznego, współorganizowała msze św. za ojczyznę w kościele św. Jana Kantego. Po zamordowaniu Grzegorza Przemyka, w 1983, otoczyła stałą opieką i pomocą jego matkę, poetkę Barbarę Sadowską. Od 1989 starała się o wznowienie procesu i wyjaśnienie prawdziwych okoliczności śmierci Grzegorza Przemyka. Proces wznowiono w 1995.

W 1990 wspomagała założenie lokalnej gazety "Mazowieckie To i Owo". W 1995-97 współpracowała ze społeczną komisją zdrowia przygotowującą projekt ubezpieczeń zdrowotnych, włączony do programu AWS.

W kadencji 1990-94 była radną. Obecnie jest radną i wiceprezydentem Legionowa. Jest też, od dwóch kadencji, delegatką do wojewódzkiego sejmiku samorządowego.

W 1990, po reaktywowaniu NSZZ "Solidarność", została wiceprzewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność", członkinią Zarządu Regionu i Prezydium Sekcji Służby Zdrowia Regionu Mazowsze, delegatką na Zjazd Krajowy i Zjazd Izb Lekarskich.

Należy do NSZZ "Solidarność", jest członkinią Rady Sekcji Służby Zdrowia Regionu Mazowsze, wiceprzewodniczącą oddziału "Solidarności" w Legionowie.

Bezpartyjna.

Ma córkę.


Członkini: Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej [o komisji]
Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą [o komisji]

Członkini Klubu Senatorskiego Akcji Wyborczej Solidarność [o klubie/kole]