Elżbieta Płonka

Senator z byłego województwa gorzowskiego

Kandydatka Komitetu Wyborczego
Akcja Wyborcza Solidarność

 


Urodziła się w 1951 roku w Bogatyni. Wychowała się na wsi, w Sieniawce, gdzie jej ojciec pracował jako robotnik w górnictwie odkrywkowym.

Ukończyła liceum ogólnokształcące w Bogatyni, a w 1975, z wyróżnieniem, Akademię Medyczną we Wrocławiu. W 1980 zdobyła specjalizację I stopnia z zakresu chorób wewnętrznych, a w 1995 - specjalizację II stopnia z zakresu medycyny rodzinnej.

Pracowała w Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa, w szpitalu i w przychodni we Wrocławiu. Od 1983 do 1990 pracowała w Lubniewicach [woj. gorzowskie] jako lekarka i kierownik gminnego ośrodka zdrowia. Od 1990 mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Praktykuje jako lekarz w zespole lekarzy rodzinnych. Jest także konsultantem wojewódzkim medycyny rodzinnej województwa lubuskiego.

Zasiada w Zarządzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Lekarzy Kas Chorych. Pełni funkcję prezesa Oddziału Gorzowskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Od 1994 do 1997 była radną miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Jest członkinią Gorzowskiego Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna [obecnie Centrum Pomocy Człowiekowi im. Jana Pawła II] i Stowarzyszenia Hospicjum św. Kamila.

Należy do NSZZ "Solidarność" Regionu Gorzowskiego. Kilka lat przewodniczyła Regionalnemu Sekretariatowi Ochrony Zdrowia.

Należy do dwóch grup bilateralnych: polsko-chińskiej i polsko-hiszpańskiej.

Była przewodniczącą Zarządu Regionalnego Ruchu Społecznego Akcja Wyborcza Solidarność Regionu Gorzowskiego, obecnie jest członkinią Zarządu Regionalnego RS AWS województwa lubuskiego. Zasiada we władzach krajowych i Radzie Politycznej tej partii.

Mężatka, ma dwoje dzieci


Zastępczyni przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej [o komisji]
Członkini: Komisji Nauki i Edukacji Narodowej
[o komisji]
Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu
[o komisji]

Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich [o komisji]

Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej [o komisji]

Członkini Klubu Senatorskiego Akcji Wyborczej Solidarność [o klubie/kole]