25. posiedzenie Senatu RP, część 4 stenogramu
(Wznowienie posiedzenia o godzinie 8 minut 52)
(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski)
Wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski:
Proszę o zajmowanie miejsc.
Wznawiam obrady dwudziestego piątego posiedzenia Senatu czwartej kadencji.
Powracamy do łącznej debaty nad punktami ósmym, dziewiątym i dziesiątym porządku dziennego: pierwsze czytanie przedstawionego przez Komisję Spraw Emigracji i Polaków za Granicą projektów trzech ustaw - o obywatelstwie polskim, o Karcie Polaka i trybie stwierdzenia przynależności do Narodu Polskiego osób polskiego pochodzenia lub narodowości polskiej oraz ustawy o repatriacji.
Przypominam, że przed przerwą w obradach, zgodnie z art. 63 ust. 3 Regulaminu Senatu Senat skierował już przedstawione projekty ustaw do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.
Przypominam, że przed przerwą w obradach zostały ponadto zgłoszone wnioski państwa senatorów Krzysztofa Majki i Genowefy Ferenc o skierowanie przedstawionych projektów ustaw do Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz senator Doroty Simonides o skierowanie projektów ustaw do Komisji Gospodarki Narodowej.
Ponieważ były głosy sprzeciwu wobec tych wniosków, przystąpimy obecnie do głosowania nad przedstawionymi wnioskami senatorów o skierowanie projektów ustaw do dwóch dodatkowych komisji.
Przypomnę dla porządku, że senator Krzysztof Majka wycofał swój wniosek, ale senator Genowefa Ferenc wniosek swój podtrzymała.
Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem o skierowanie projektów ustaw do Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 33 głosowało za, 38 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 83).
Wniosek nie został przyjęty.
Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem senator Doroty Simonides o skierowanie projektów ustaw do Komisji Gospodarki Narodowej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za tym wnioskiem?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 30 głosowało za wnioskiem, 43 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 84).
Stwierdzam, że wniosek nie został przyjęty.
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat skierował projekt ustawy o obywatelstwie polskim; projekt ustawy o Karcie Polaka i trybie stwierdzenia przynależności do Narodu Polskiego osób polskiego pochodzenia lub narodowości polskiej; projekt ustawy o repatriacji do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.
Chciałbym jeszcze przypomnieć, że zgodnie z art. 63a ust. 2 Regulaminu Senatu komisje obradują nad projektem wspólnie, a w posiedzeniach tych komisji obowiązany jest uczestniczyć upoważniony przedstawiciel wnioskodawców.
Prawo udziału w ich posiedzeniach, zgodnie z art. 53 ust. 2 Regulaminu Senatu, mają senatorowie niebędący ich członkami, którzy mogą zabierać głos w dyskusji, składać wnioski, ale nie mają prawa udziału w głosowaniach. A więc senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej mogą brać udział w posiedzeniach tych komisji.
Informuję, że porządek dzienny dwudziestego piątego posiedzenia został wyczerpany.
Przystępujemy do oświadczeń i wystąpień senatorów poza porządkiem dziennym.
Przypominam, że zgodnie z art. 42a ust. 2 Regulaminu Senatu wystąpienie takie nie może trwać dłużej niż pięć minut.
Czy ktoś z państwa chce zabrać głos?
Senator Zbigniew Kulak, proszę bardzo.
Senator Zbigniew Kulak:
Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!
Na zakończenie posiedzenia Senatu w dniu 11 grudnia, pod moją nieobecność, pan senator Roman Skrzypczak był łaskaw, jako swój wkład w pracę tej Izby, złożyć oświadczenie, którego celem uczynił moją osobę.
Dziwię się, że pan senator korzysta z takiej formy kontaktu, aby podzielić się ze mną swoimi przemyśleniami, skoro nasze biura senatorskie dzieli odległość raptem kilkuset metrów.
Pragnę oświadczyć, że oczywiście nie zgadzam się z merytorycznym wywodem pana senatora, ale chcę też poinformować go, że w sprawie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lesznie otrzymałem odpowiedź od ministra rolnictwa, który podziela mój pogląd na temat oceny pracy wspomnianego ODR. Aby pomóc panu senatorowi w stylistyce następnych oświadczeń, dotyczących mojej osoby, za chwilę włożę do pańskiej skrytki, Panie Senatorze, moją wizytówkę.
Panie Marszałku!
Zasadniczym powodem wygłaszania przeze mnie oświadczenia jest odniesienie się do niebywałej arogancji wojewody leszczyńskiego, Leszka Burzyńskiego, notabene politycznego, i nie tylko, kolegi pana senatora Romana Skrzypczaka.
Sygnalizowałem już tę sprawę panu ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Wobec braku odpowiedzi oraz nowych faktów pozwalam sobie jednak skorzystać ponownie z tej formy nacisku na przełożonych pana Leszka Burzyńskiego, aby przerwali łańcuch kompromitacji tego przedstawiciela rządu w tak zwanym terenie.
Panie Ministrze! W ostatnich dniach otrzymałem kolejny oficjalny list od wojewody leszczyńskiego, stanowiący dalszy ciąg korespondencji w sprawie niejasnych, sygnalizowanych już, okoliczności zakupu sztucznej nerki dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. List ten, o sygnaturze Z VII-0714/13/98 zawiera personalne inwektywy pod moim adresem, co już chyba przekracza wszelkie granice tak zwanej współpracy rządu z parlamentarzystą.
Kolejnym faktem w ramach tej samej sprawy, jest opublikowanie w minionym tygodniu, opłaconej ze środków Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie, całej płatnej strony w wysoko nakładowym tygodniku regionalnym "Panorama Leszczyńska". Na około 1/3 tej strony znalazł się sygnowany osobiście przez wojewodę tekst, który stanowi wręcz napaść na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedstawia poglądy autora w sposób sprawiający wrażenie, że chodzi o skutki przemęczenia. Czy tekst ten, którego kopię załączam jest godny reprezentanta rządu i przedstawiciela pana ministra na ziemi leszczyńskiej?* Dziękuję.
Wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski:
Dziękuję. Słucham?
Senator Abramski, proszę bardzo.
Senator Paweł Abramski:
Panie Marszałku, proszę wyjaśnić Wysokiej Izbie, w jakim trybie zabierał głos pan senator Kulak, gdyż zgodnie z art. 42 obowiązującego regulaminu, oświadczenia o treści odwołującej się do tego posiedzenia nie można wygłaszać na tym samym posiedzeniu.
(Głos z sali: Na tym samym...)
Tak, Panie Senatorze, pan wygłasza oświadczenie dotyczące posiedzenia, na którym to się działo.
(Głos z sali: Ale już się stało.)
(Głos z sali: A ono jeszcze trwa.)
A ono jeszcze trwa. Pytam więc pana marszałka, na jakiej podstawie pan zezwolił panu senatorowi zabrać głos w sprawie dotyczącej tego samego posiedzenia?
Wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski:
Proszę zachować spokój. Sprawa zostanie zbadana i postąpię w zależności od wyników, zgodnie z regulaminem. Dziękuję senatorowi Abramskiemu za zwrócenie na to uwagi.
Do protokołu zgłosił oświadczenie senator Janusz Lorenz.**
Rzeczywiście obecne obrady są kontynuacją posiedzenia sprzed tygodnia, być może więc, że nie wszyscy o tym pamiętają.
Czy jeszcze ktoś chce zabrać głos? Nie.
Czy są komunikaty? Nie ma.
Informuję, że protokół dwudziestego piątego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej czwartej kadencji, zgodnie z art. 34 ust 3 Regulaminu Senatu, będzie udostępniony senatorom w terminie dwudziestu jeden dni po posiedzeniu Senatu w Biurze Prac Senackich, pokój nr 253.
Zamykam dwudzieste piąte posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej czwartej kadencji.
(Wicemarszałek uderza trzykrotnie laską marszałkowską).
(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 01)