Spis posiedzeń Prezydium Senatu
29 lutego 2000 r. odbyło się 75. posiedzenie Prezydium Senatu.
Podczas posiedzenia prezydium zapoznało się ze sprawami polonijnymi. Zaakceptowano wniosek Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" o dotację finansową na działalność programową zaplanowaną na 2000 rok i przyznano 22 000 000 zł na realizację zadań wyszczególnionych we wniosku.
Prezydium zaakceptowało także wniosek Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" o dotację finansową na zadania zgodnie z załączonym planem inwestycyjnym stowarzyszenia na rok 2000.
Prezydium rozpatrzyło sprawę narzutów na koszty ogólne przedstawioną przez prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prof. Andrzeja Stelmachowskiego, dotyczącą umowy o dotację na cele polonijne na rok 2000. Wyrażono zgodę na redukcję w br. do 15 % kosztów na cele programowe, nie zgodzono się natomiast na zwiększenie kosztów na cele inwestycyjne do 8%.
Podczas posiedzenia upoważniono szefa Kancelarii Senatu do zakupu lub zlecenia jednostkom niepaństwowym dokonywania zakupu sprzętu i wyposażenia o wartości jednostkowej nie przekraczającej kwoty 12 000 zł celem ich przekazania na potrzeby Polonii i Polaków za granicą, stosownie do otrzymywanych wniosków oraz sfinansowania
kosztów przejazdu i pobytu gości polonijnych zapraszanych przez organy Senatu lub Kancelarię Senatu.Prezydium dokonało zmiany w następujących uchwałach: uchwale zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokości ryczałtu na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biur senatorskich, uchwale zmieniającej uchwałę w sprawie zasad korzystania przez senatorów z zakwaterowania w Warszawie oraz wysokości środków finansowych przeznaczonych na pokrycie niektórych kosztów działalności senatora oraz w uchwale z
mieniającej uchwałę w sprawie zasad finansowania posiedzeń wyjazdowych komisji senackich.Prezydium powołało, uchwałą nr 130, Zespół do spraw Pomocy Socjalnej, w którego skład weszli senatorowie: Jerzy Adamski, Stanisław Gogacz, Dorota Kempka, Stanisław Marczuk, Zdzisław Maszkiewicz i Zygmunt Ropelewski. Jednocześnie stwierdzono utratę mocy uchwały nr 8 prezydium z 10 grudnia 1997 r. w sprawie powołania zespołu.
Po raz kolejny przedyskutowano sprawę przyznania dodatku dla sekretarzy Senatu. Stwierdzono istnienie możliwości ustawowych przyznania takiego dodatku.